PDA

Zobacz pełną wersję : Lab, profil kolorow i... zanik koloru.



Campo
30-03-2005, 11:09
Fotki robie w RAW, "wywoluje" do AdobeRGB, cala obrobka w tej przestrzeni barwnej. Ostatnio sytuacja - zdjecie, krajobrazik, slicznie niebieskie niebo, troche podciagniete barwy. Jako ostatnia operacje robie zawsze konwersje na przestrzen barwna konkretnego labu, w ktorym robie odbitki. I tu nagle zonk, bo mi ten niebieski po konwersji zbladl, stracil nasycenie.
Krotko mowiac - w sRGB i AdobeRGB fotka wyglada tak jak chce, po konwersji, czy podgladzie w shopie pod profilem z labu ten jeden kolor (potem sprawdzalem na innych zdjeciach z dosc mocno nasyconymi kolorami - ten sam efekt) blednie i traci wyrazistosc. Opcja Gamut Warning pokazuje mi ten wlasnie obszar zdjecia jako... no wlasnie, jako co? Czy to oznacza, ze ten kolor jest poza zakresem przestrzeni barwnej tego labu? W efekcie nie zostasnie ten kolor naniesiony na papier?
Przestraszylem sie i zostawilem fotke w sRGB. Dzisiaj jade do labu, jutro odbiore odbitke i zobacze co wyszlo, ale jestem ciekawy o co tu chodzi.
Maszyna, na ktorej lab pracuje, to d-lab2 Agfy (jakby ktos znal, wiem, ze gaLL kiedys polecal - Agfa ImageCenter we Wrocławiu, na Jedności Narodowej).
Ktos mi to troche rozjasni? Z tym "gamutem"? I czy to mozliwe, ze maszyna ta (albo przestrzen barwna w jakiej pracuje) ma tak waski zakres kolorow?

gALL
30-03-2005, 15:21
Skad masz profil do d-laba2? Jak juz to masz profil do papieru. Nie wiem na czym robi Agfa na Jednosci ale ostatanio na Sensatisie jechali. Poza tym przestrzen barwna to jedno a dynamika jaka ma papier do drugie (cos kole 2.5EV).

Campo
30-03-2005, 20:04
Zaczynam sie troche gubic :(. Proszac ich kiedys via mail o profil kolorow ich maszyny. Dostalem cytuje "profil barwny ICC do D-laba". Uzywam tego profilu w momencie przygotowywania pliku do labu - jako ostatnia operacje przeprowadzam konwersje i tyle.
Nie mam profili do papieru. Tym smieszniej, ze raz robilem na blyszczacym, a raz na macie - nikt mnie sie nigdy nie pytal o roznice, nawet kiedy mowilem, ze moje pliki maja przyporzadkowany ich profil.
W tym momencie zrobilem sie rownie zielony co na poczarku historii. Chyba, ze mowimy o tym samym, tylko innymi slowami.
I nadal nie wiem o co chodzi z tym spadkiem nasycenia kolorkow - dzisiaj oddalem do nich serie zdjec, w tym wiekszosc na ich profulu, ale to jedno - z tym niebem - w sRGB. Zobaczymy jutro co z tego wyszlo. Moze lepiej nie kombinowac i dawac im w sRGB?

PS. Cytujac plik tekstowy dolaczony do profilu: "The generic ICC profile PDDlabMW210403.icc is generated for Agfa Prestige Digital Paper in Agfa d-lab systems". A odbitki rzeczywiscie sa na Sensatisie....

gALL
31-03-2005, 08:03
The generic ICC profile PDDlabMW210403.icc is generated for Agfa Prestige Digital Paper in Agfa d-lab systems

Czyli profil do starego papieru Agfy - Prestige Digital ... od jakiegos 1.5 roku na tym nie robia.

Z d.labem nie ma tak prosto, profil dostajesz do konkretnego papieru a nie do maszyny.

Campo
31-03-2005, 09:02
Wynalazlem w sieci profil do papieru Sensatis do d-laba. I powiem szczerze wolalbym juz nie mieszac z profilami, a oddawac wszystko skonwertowane do sRGB, ale.... jak patrze co pokazuje moj monitor przy tych dwoch profila to czarna rozpacz... bo nigdy nie bede pewny co wyjdzie. Chyba, ze "maszynowa" konwersja jest lepsza od tej szopowej.

jpyt
31-03-2005, 13:09
1. Maszynowa konwersja jest dokładnie taka sama jak tak w PS-ie.

2. Jaki byś nie wziął profil lab-a zawsze kolory Ci zdechną - dlaczego ? Bo po prostu na lab-ie nie da się uzyskać takich kolorów jakie zawarte są w AdobeRGB i jakie jest wstanie wyświetlić Twój monitor. Porównaj zdjęcia już wywołane (niezależnie z jakim profilem je dostarczysz do lab-a) a tym co widzisz na monitorze. Zdziwisz się ale najbliżej prawdy znajdziesz się dokładnie w momencie kiedy PS pokazuje zdechłe kolorki profilu lab-a.
Tak po prostu wygląda fotografia na papierze, które z racji swoich własności nie potrafi "świecić"

3. Dostarczanie plików do lab-a w profilu sRGB (tylko dlatego że tak lepiej wygląda na monitorze) jest kompletnie bez sensu. Do tego sRGB jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Najlepiej jest dostarczać do naświetlania bezpośrednio w AdobeRGB.

4. Nie polecam również konwersji do profilu Lab-a. Najlepiej zachować Adobe RGB a w PS co najwyżej włączyć sobie próbę kolorów poprzez profil Lab-a. Tak jak pisałem w p.3. najlepiej wysłać do naświetlenia w Adobe RGB.

Campo
31-03-2005, 13:19
Ad2. Czekam wlasnie jak skoncze prace, jade do domu po te odbitki i zobacze to jedno zdjecie, ktore mnie tak przestraszylo - poki jeszcze bedzie w miare swiatlo dzienne, to porownam sobie kolorki z tym, co mam na monitorze.
Ad3i4. Hmm, a wiekszosc zrodel, do jakich dotarlem, poleca oddawanie plikow z profilem albo konkretnego labu, albo, z braku laku, wlasnie w sRGB. Ze niby AdobeRGB nie jest obslugiwany czy jakos tak.
Krotko mowiac zobacze za pare godzin co mi z tego wszystkiego wyszlo.

PS. Monitor mam skalibrowany (w miare mozliwosci oczywiscie) pod testowe zdjecie z tegoz labu, wyswietlane w PSie wlasnie z podpietym profilem, ktory od nich dostalem. Sam juz nie wiem czy ma to znaczenie i w ktora strone...

Anonymous
31-03-2005, 13:32
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Profile_ICC

jpyt
31-03-2005, 13:33
Nie wiem skąd masz takie dane (gdzie twe źródła :D ) ale sRGB jest najgorszym z możliwych schematów, profil Lab-a jest taki sobie tzn. jest dobrym rozwiązaniem jeśli zdjęcie ma być naświetlane tylko i wyłącznie na tym lab-ie i jak jesteś na 100% pewny że Twój profil lab-a nie jest np. starszy od aktualnie używanego w zakładzie. Generalnie jednak konwertowanie zdjęcia do prof. Lab-a to jest niszczenie zdjęcia ( w sensie takim że do niczego innego niż naświetlenia już się nie nadaje - i to naświetlenia tylko na tej konkretnej maszynie).

Nie wiem co to oznacza, że monitor masz skalibrowany pod testowe zdjęcie z tego lab-a. Dla kogoś siedzącego w temacie ICC takie stwierdzenie to przyprawienie o ból głowy. Dla 100% efektu monitor powienien zostać skalibrowany przy pomocy kolorymetru i odpowiedniego oprogramowania - dla monitora powienien zostać wygenerowany profil ICC.

Campo
31-03-2005, 13:36
Albo przegapilem, albo czytalem dawno i zapomnialem. Przynajmniej wyjasnilo mi sie z gamutem i wyblaknieciem mojej fotki na monitorze. Dzieki RE.

[ Dodano: Czw Mar 31, 2005 4:34 pm ]
Dla tych, ktorzy mimo wszystko sa ciekawi i maja podobne dylematy - opisywane powyzej zdjecie krajobrazu, gdzie mocno nasycony blekit nieba "zbladl" mi po konwersji do profilu labu mam przed soba w formie odbitki - i kolory pasuja do tych po konwersji do tegoz profilu, a nie do wersji w sRGB, ktora to zanioslem do zrobienia. Innymi slowy - i tak czy siak dostane to, co widze na ekranie po podpieciu profilu z labu.
Ma to swoje dobre i zle strony. Zle, bo wprawdzie kolory bledna, ale na odbitce wygladaja mimo wszystko naprawde ladnie i naturalnie; dobre, bo wiemy przynajmniej jak fotka bedzie wygladala na papierze i unikniemy przykrego zawodu.

PS. RAWy wywolywane byly w NC i (moze tu sugestia uzytkownikow forum ;)) odbitki wygladaja ladniej, bardziej naturalnie i analogowo (w dobrym tego slowa znaczeniu) niz te, w ktorych NEF byl wywolany w CameraRaw. To tak tylko przy okazji ;).
PS2. W koncu na odbitkach mam to, co chcialem i sie z tego ciesze jak cholera :P.

pijusbrowca
20-01-2010, 12:54
Bardzo proszę o pomoc. Usadowiłem plik do photoshopa, z profilem kolorów .icc Laba, który otrzymałem od firmy, gdzie robią odbitki na papierze. Wykonałem obróbkę fotek, wszystko zrobiłem jak należy, zaniosłem do wywołania.........A TU !!!!!!!!....na odbitkach mało nasycone kolory, inne niż widziałem na swoim monitorze. CZY MUSZĘ DOKONAĆ JESZCZE KALIBRACJI MONITORA ?

mpwt
20-01-2010, 13:19
CZY MUSZĘ DOKONAĆ JESZCZE KALIBRACJI MONITORA ?

No póki tego nie dokonasz zawsze na monitorze będziesz miał coś innego jak na odbitce...

Aniołek
17-10-2010, 18:21
Od razu piszę, że być może pytam o podstawy ale jakoś tych podstaw muszę się nauczyć pierw.


Zarówno w LR jak i PS korzystam z profilu sRBG. W moim labie jest maszyna FUJI FRONTIER i udostepnia swoj profil.
W PS korzystam z opcji konwertuj do profilu i wybieram tam profil mojego labu.
I tu mam pytanie czy nie powinno być tak, że po konwersji do wybranego profilu kolory powinny być w miarę podobne do tych z jpg z sRBG?

Mam takie ustawienia przy konwersji:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotoszok.pl/upload/19ba9102.jpg)

rafi127
27-10-2010, 19:07
Oj było na forum :-)

Tu masz link do POST-a
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=50849

a tu byś się nie zmęczył bardzo "morał":


Po skończonej edycji zapisujemy kopię pliku i konwertujemy ją do przestrzeni urządzenia docelowego opcją "Convert to profile" z odwzorowaniem relatywnym kolorymetrycznym lub percepcyjnym (nigdy: nasyceniowym i absolutnym kolorymetrycznym).

"Assign profile" to funkcja samobójcza, praktycznie nigdy nie powinno się jej używać (chyba, że np. mamy plik nieotagowany, dowiedzieliśmy się w jakiej jest przestrzeni i chcemy przypisać mu poprawny profil).

rafi127
27-10-2010, 19:13
... a tu jeszcze jedna podpowiedź.

http://www.projektgraficzny.com/files/Przestrzenie%20barw,%20sposoby%20ich%20konwersji,% 20obsluga%20koloru%20w%20Photoshopie.pdf

jedyny problem to trzeba przeczytac :).

Powodzenia

Aniołek
28-10-2010, 23:58
Dzięki za pomoc !!

rafi127
29-10-2010, 16:43
Dzięki za pomoc !!

No Problem

Pozdrawiam