PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrz naświetlić jednocześnie obszary w słońcu i cieniu?



Martyna
29-03-2005, 21:47
Cześć!!!
Interesuje mnie wszystko na temat robienia zdjęć przy dużych kontrastach. Tak by były dobrze widoczne partie w cieniu i świetle słonecznym. Jak zmierzyć oświetlenie? Czy wystarczy pomiar punktowy? Interesuje mnie również jak zmierzyć światło fotografując chmury tak, by były widoczne cienie na chmurach. Co sądzicie na temat stosowania szarej karty w takich sytuacjach? To chyba wszystko co mnie w tej chwili najbardziej interesuje.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników.

Anonymous
29-03-2005, 22:08
Punktowy pomiar nic tu nie da - zmierzy dobrze światło tylko tam gdzie celujesz i resztę albo przepali albo niedoświetli. Nie ma idealnej metody na rozwiązanie tego przy jednym ujęciu. Co prawda pomiar matrycowy jest najbardziej zbliżony, ale działa poprawnie tylko przy małych kontrastach. W przypadku tych większych odpalasz sprzęcik i focisz w braketingu ekspozycji np co 1EV ze statywu a potem np. Photoshopem miksujesz 2 obrazy wybierając odpowiednio naświetlone jasne obszary z jednej i ciemne z drugiej foty...

Pozdrawiam

groseb
29-03-2005, 22:15
No tak a cienie zawsze można lampą rozświetlić.

ALF
29-03-2005, 22:33
spot przyda się do uśrednienia wartości tonalnej...mierzysz na przepał i na cień - pomiary uśredniasz...
dobra rada - lampę błyskową używa się najczęściej w słoneczny dzień, a nie w nocy :D

gALL
29-03-2005, 23:44
Ta, szczegolnie w landszafcie mozna sobie dopalac lampa ... chyba halogenem p. lotnicznym.

Ech ... wiec:
1. spotem mierzysz rozpietosc tonalna sceny i oceniasz czy to da sie to zarejestrowac
2. polarem regulujesz kontrast - TAK TAK, i pomaga.

Jak obie metody sa poza dynamika przenoszona przez material (matryca, film) robimy dwa zdjecia, jedno naswietlane na cienie a drugie na swiatla. Potem skladanie w PSie

ALF
30-03-2005, 03:05
Ta, szczegolnie w landszafcie mozna sobie dopalac lampa ... chyba halogenem p. lotnicznym.
1. spotem mierzysz rozpietosc tonalna sceny i oceniasz czy to da sie to zarejestrowac
2. polarem regulujesz kontrast - TAK TAK, i pomaga.


tjaaaa...prz zdjęciach postaci dopal p/lotką :mrgreen: ..tylko kot po tym posprząta :D

maroo
30-03-2005, 08:05
..tylko kot po tym posprząta

No tak.
Głodnemu chleb na myśli :mrgreen:

Anonymous
30-03-2005, 10:16
..tylko kot po tym posprząta

No tak.
Głodnemu chleb na myśli :mrgreen:

rotfl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kot
30-03-2005, 22:24
zaraz, zaraz - ale o co chodzi ?????
Pozdrawiam.

kacperek
30-03-2005, 22:27
Kot i ty sie tak nie boisz, oj to bedziesz na pozarcie dla naszego kosmity :twisted:

turbo
30-03-2005, 23:36
filtr szary...połówkowy, ew niebieski.. lub polaryzacyjny
Można też zrobić 2 zdjęcia (pomiar punktowy raz na niebo raz na 1 plan) i poskładać w całość...

stig
31-03-2005, 07:12
Panowie... Co Wy ciagle z tym "zrobic dwa zdjecia i poskladac"... Juz widze jak mozolnie skladacie te dwie _zawsze_ rozne (nawet z wykorzystaniem statywu) klatki...
Podstawowe pytanie: od czego jest NEF? Zdjecie robi sie z usrednionym pomiarem, a pozniej "wywoluje" w kompie dwa kadry -- jeden niedoswietlony (tak, aby niebo dobrze wygladalo), a drugi nieco przeswietlony (aby wydobyc cos z cieni). I dopiero wtedy skladanie w Shopie (czy w czym kto chce)...

Anonymous
31-03-2005, 09:00
To też miałem na myśli ale mi uciekło :mrgreen:

Anonymous
31-03-2005, 09:01
To byłem ja :oops:

Redskull
10-04-2005, 19:34
A jak to zrobic na slajdzie ?

Leshek
10-04-2005, 20:16
A jak to zrobic na slajdzie ?


na slajdzie j.w. tylko nie w PS'ie ale trzeba rozciąć slajdy i skleić 2 lepsze połówki :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Redskull
10-04-2005, 20:48
na slajdzie j.w. tylko nie w PS'ie ale trzeba rozciąć slajdy i skleić 2 lepsze połówki

BUAHAHAHAHAHAHAHAHA....najlepiej przezroczysta tasma, zeby widac nie bylo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: