PDA

Zobacz pełną wersję : Korekcja dioptrii w D200



Robert S.
01-11-2006, 18:15
Cześć
Mam pytanie, w jakim położeniu pokrętło korekcji dioptrii jest ustawione na 0. Mam wadę +0,5 i ciężko mi ją ustawić. W ogóle teraz mam problem, bo mam nowe okulary do czytania :| Do dali mam -0,5 a do bliży +0,5, jaką korekcję ustawić? Wbrew pozorom niełatwo

krystek
01-11-2006, 18:24
takaprzy jakiej wygodnie Ci czytac wskazania wyswietlacza w wizjerze.

Robert S.
01-11-2006, 18:35
To ja wiem, tylko, że przy tak niewielkiej wadzie wzroku oko potrafi bardzo szybko "dostroić" ostrość. Wydaje mi się, że jest ok, a tak na prawdę nie jest.

freefly
01-11-2006, 20:36
Cześć
Mam pytanie, w jakim położeniu pokrętło korekcji dioptrii jest ustawione na 0. Mam wadę +0,5 i ciężko mi ją ustawić. W ogóle teraz mam problem, bo mam nowe okulary do czytania :| Do dali mam -0,5 a do bliży +0,5, jaką korekcję ustawić? Wbrew pozorom niełatwo

Oto moja wskazowka która pomoże Ci Zdecydować, czy korekcję w wizjerze ustawić na -, czy też na +.
Obraz który obserwujesz w wizjerze to obraz powstały na matówce. Korekcja wizjera odnosi się do obrazu z matówki, a nie jak w przypadku lornetek czy mikroskopów do obrazu oglądanego bezpośrednio przez układ optyczny.
Podobnie masz w kamerach wideo. Tam korekcja wizjera odnosi się do wyświetlacza wmontowanego w wizjer na którym oglądasz obraz, a nie do tego co widzi obiektyw.

Robert S.
01-11-2006, 20:39
Supcio, dzięki freefly, to już wiem, że na + :D Tylko eraz nech mi ktoś powie, w jakiej pozycji tego baaaardzo łatwego w kręceniu kółka będzie +0,5 dioptrii?? :)

chalzen
01-11-2006, 20:54
Tylko eraz nech mi ktoś powie, w jakiej pozycji tego baaaardzo łatwego w kręceniu kółka będzie +0,5 dioptrii?? :)

A po co Ci wiedzieć w jakiej pozycji? Ustaw na swoje "sfatygowane" oko i już.
Czy Ty myslisz że okular jest jakoś specjalnie skalowany? A skąd wiesz że Twoje oko akurat 0,5 fiksuje a nie 0,4 lub 0,6?

Robert S.
01-11-2006, 20:59
no racja, chalzen. Pod oko ustawiłem i tyle ;) po prostu myślałem, że jest gdzieś opisana pozycja "zerowa"
Pozdro i dzięki za odpowiedź

Sl@wcio
02-11-2006, 23:06
Grunt to mieć "dobre oko" do strzelania fotek ;-)