PDA

Zobacz pełną wersję : D70 - dylematy i rozterki.



inxs
29-03-2005, 19:11
Witam serdecznie drogich "Forumowiczów".
To jest mój pierwszy post.
Wertując strony w Internecie w poszukiwaniu obiektywnych (nie subiektywnych !!!)
opinii o sprzęcie Nikona, znalazłem Was (NARESZCIE!).
Od długiego juz czasu noszę się z zamiarem zakupu porządnego aparatu
cyfrowego (oczywiście w granicach moich możliwości finansowych).
Po przeczytaniu postów z 25 stron forum Aparaty Cyfrowe, mam niezły mętlik w głowie.
Gotuję się ( w nie dosłownym tego słowa znaczeniu) do zakupu D70 i mam nadzieję, że
już niedługo będę mógł należeć do Waszej "paczki".
Do tej pory nie miałem do czynienia z cyfrówkami (poza sytuacjami - masz cyknij mi zdjęcie),
pracowałem na analogach (chwalę sobie chociażby Canona 500N QD).
Nie będę się rozwodził nad zapytaniem o specyfikacje sprzętu, bo zgoła wszystko zostało
już powiedziane.

Mam jednak kilka pytań ( dla mnie bardzo istotnych) głównie do posiadaczy aparatu:
- na co należy głównie zwrócić szczególną uwagę przy zakupie D70?

1.Chdzi mi np. o poruszany na forum temat martwego pilsela
czy jeżeli taki występuje, to czy pojawia się zaraz po włączeniu aparatu?
Jak rozpoznać tę przypadłość?
Czy na taki "defekt" podlega gwarancji ?

2.Rzecz, która nie daje mi spokoju (...i spać !!!) - jak wygląda TRWAŁOŚĆ OBUDOWY D70 ???
Poprostu boję się jak ognia aparatów w obudowie plastikowej(...przykre doświadczenia!!!)
Jest to cecha, która moje zapędy na "cyfrę" przekierowuje na Canona 20D (..bariera cenowa)
Czy tak naprawdę warto doinwestować i przepraszam Szanownych "Nikonowców"- kupić 20D?
a może 350D ?

3.Jaką wartość techniczną (optyczną) mają obiekytywy dołączane w promocji do aparatu:
18-70/3,5-4,5g DX i AF 70 -300f/4,5-5,6G ?

4.Jaką polecilibyście kartę pamięci? (w zdecydowanej większości wykonuję zdjęcia makro,krajobraz, przyroda).
Interesuje mnie "szybaka" karta.

5. Jak przedstawia się sprawa aberracji chromatycznej?

6. Jakim sprzedawcą jest HESJA, bo u Niego zamierzam kupić aparat (czytałem, że OK.)
(...czy może znacie inne super "źródło"?)

7. Dlaczego aparat objęty jest tylko 12- miesięczną gwarancją?
Jeżeli się nie mylę (nie interesuję się polityką!) po wejściu do Unii,
wszekie produkty podobnego typu mają 24- miesięczną gwarancję ?!

Proszę-nie odsyłajcie mnie do poprzednich postów (cały dzień spędziłem na analizie ich terści-
a skutek jest taki- im więcej czytam, tym mniej wiem).
Proszę jedynie o krótkie, rzeczowe komentarze tych forumowiczów, którzy naprawdę zechcieli by mi pomóc.

Za wszelką pomocną opinię i poradę z Waszej strony będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
J@nek

Lord Rayden
29-03-2005, 19:25
ad4. Ja posiadam zwykłego SanDiska 1GB. Sporo ludzi ma SanDisk Ultra II - szybszy i droższy. Odradza się w sumie Kingstony. Są zbyt zagadkowe....Niektórzy chwalą ale inni ganią.

ad.7 Jesteś w Polsce ;). Widać tu są inne zasady (czytaj "brak zasad").

ad.2 Ja chucham i dmucham na mój aparat, więc obudowę szanuję. Ale to chyba nie jest aparat do warunków ekstremalnych. Niemniej ludzie z forum wozili go w góry i nie narzekają.

Rayden

Lolas
29-03-2005, 19:27
1. Jesli chodzi o martwe piksele matrycy rejestrujacej obraz, to w przypadku gdy pojawia sie 1 czy 2 raczej nie licz na wymiane aparatu lub matrycy. Serwis zmapuje ten piksel i bedzie "naswietlal" sie wartoscia srednia z sasiadujacych pikseli
Jesli chodzi o wyswietlacz LCD, wydaje mi sie ze wiekszosc producentow aparatow dopuszcza kilka martwych pikseli na LCD-kach.

[ Dodano: Wto Mar 29, 2005 7:30 pm ]
Ad. 3 Kitowy obiektyw 18-70 jest raczej chwalony i prezentuje dobry stosunek ceny do jakosci. Z kolei zoom 70-300 mozesz miec po doplaceniu 90zl do zestawu z kitem, wiec zdecydowanie wart jest tych pieniedzy. Jest to typowo amatorskie szkielko, ktorym najlepiej focic w sloneczy dzien :)

[ Dodano: Wto Mar 29, 2005 7:30 pm ]
Ad.5 - Aberracja zalezy od obiektywu

irekka
29-03-2005, 19:33
1. Nie znam problemu - chodzi Ci o martwe piksele na LCD czy na matrycy ???
2. Jak zauwazyłeś to plastik - jeżeli nie będziesz nim rzucał to będzie długo służył - a 350 to też chyba obudowa plastikowa ??? (no tak kto tu zadaje pytania)
3. za tę cenę to rewelacja
4. Sandisk, Lexar - ale o dziwo ja mam Kingstona i wszystko jest od roku w jak najlepszym porządku
5. W jakim obiektywie ???
6.To forumowicz - rzetelny, ale nie ma obowiązku zakupu u niego, sprawdź ceny i sam wybierz
7. Polityka Nikona wobec krajów 3 świata
czytaj archiwum partiami - jak zacznie boleć głowa przestań.

Lolas
29-03-2005, 19:36
Ad.4 Ja uzywam Kingstona i nie mam z nim problemow. Jesli lubisz jednach dmuchac na zimne, to kup Sandiska dobierajac model do wlasnych potrzeb. Jesli stawiasz na szybkosc zapisu, kup SanDisk Ultra.

aldus
29-03-2005, 20:02
Jeśli już się zdecydujesz na zakup - wal do Sławka-Hesji. Rzeczowo, błyskawicznie, naprawdę ciężko znaleźć gdzieś lepsze ceny.

xaban
29-03-2005, 20:23
Co Wy z tymi Kingstonami?

Z tego, co pamiętam, to zawsze był dobry producent kości pamięci.
Czyżby wziąwszy się za pamięci fleszowe nagle przestał sobie radzić?

Ja kupiłem szybkiego CF'a Kingstona i byłem przekonany, że to dobry zakup.
A Sandisk był dla mnie jakimś drugorzędnym producentem...

inxs
29-03-2005, 20:29
Stokrotne dzięki za udzielone rady, które powoli rozwiewają piętrzące sie w mojej głowie "chmury" niewiedzy.
Napewno i przyszli forumowicze z nich skorzystają.

Ad. 1. Oczywiście chodzi mi o martwe piksele na matrycy rejestrujacej obraz.
(... czyżby na LCD takowe też zdarzały się? Brrrrrrrrrr !!!)

Ad. 2. Chyba będę musiał pogodzić się z obudowę plastikową.
Jeżeli wygląda na solidną, to mam nadzieję, że taką jest.
W 350D - nie wiem o co chodzi, ale piszą: obudowa plastik/metal.

Ad. 5. Nie wiem, czy zostanę dobrze zrozumiany.Choodzi mi o zjawisko aberracji
przy stosowaniu "dużych" szkieł np. 70-300 - zdjęcia w dużym zbliżeniu np.
gałęzie drzew na jasnym tle nieba.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
J@nek

mziel
29-03-2005, 20:29
W wyborze karty może pomoże Ci ten link:
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=6007-6816

Przeczytaj też tam zdanie o 5% szybkości :-)

Lolas
29-03-2005, 20:31
Co Wy z tymi Kingstonami?

Z tego, co pamiętam, to zawsze był dobry producent kości pamięci.
Czyżby wziąwszy się za pamięci fleszowe nagle przestał sobie radzić?

Ja kupiłem szybkiego CF'a Kingstona i byłem przekonany, że to dobry zakup.
A Sandisk był dla mnie jakimś drugorzędnym producentem...

To nie wina kingstona. Nikony chyba nie lubily jakiejs partii Kingstonow, choc niewykluczone ze wymagaly po prostu odpowiedniego sformatowania...
Sandisk nie jest drugorzednym producentem. Cos mi sie zdaje, ze Compact FLash to wlasnie patent SanDiska.

Siupes
30-03-2005, 00:45
z mojego doswiadczenia powiem ze obudowa d70 jest solidna, karte kup dobrego producenta, ja mam sandisk ultraII 512 i jestem z niej pewnie tak samo zadowolony jak ktos z kingstona. gwarancja (poprawione: sprawdzilem, w kanadzie sa 2 lata a nie jak napisalem rok) nadal bym sie nie martwil (ja olalem opcje zakupu dodatkowej gwarancji, czas pokaze czy mialem racje :) ).
jak znasz pojecie abercji to lepiej omin 70-300G szerokim lukiem :)
ja mam kita, ale teraz pewnie bym dolozyl troche kasy i kupil cos 2.8.
a jakbym teraz kupowal aparat, na pewno blizej bym sie przypatrzyl 20d.
powodzenia w wyborze :)

adik
30-03-2005, 02:51
CO wy z ta obudowa....D70 m solidna obudowe. To Hitech wsrod plastikow.Dobry wkret i wielu by niezauwazylo.Tak jak super obudow 20D 10D itp. , wielu by pomyslalo ze to plastik. Ja uzywam dosc ostro D70 i zero rys smieci zadrapan. Poprostu nosze uwazam i nic specjalnego...

al
30-03-2005, 06:33
7. z tego co wiem to rok daje np. nikon
a drugi opiera się na niezgodności towaru z umową (daje sprzedawca)
ponoć interpretować można do woli ;)

Prezes
30-03-2005, 08:33
- ja mam Sandiska Ultra II - i smiga jak dzik, jesli zalezy Ci na szybkosci i niezawodnosci - nawet sie nie zastanawiaj
- mialem podobne rozrterki jesli chodzi o plastik, ale rozterki poszly skubane w las jak g wzialem do lapy pierwszy raz, D70 wyglada bardziej plastikowo na zdjeciu niz w realu, serio nie jest zaden problem, a plastik jest serio z gornej polki , nie do porownania z collpixami i materialami zastosowanymi w compactach
- z gwarancja jest tak ze jesli kupujesz go w POlsce - to aparat ma 2 gwarancje - POlska ( 1 rok) i europesjka (2 lata) , z POlska nie musisz miec paragonu tudzien innego dowodu zakupy, z eurpejska musisz - zeby uznali ...
- o pixelu tez nie slyszalem
- 18 - 70 jest ok, ale odziwo 70 - 300 tez nie jest zly , i nie jest wart tylko 90 zl - bo tak z poprzednich postow mozna by wywnioskowac, jesli masz sloneczna pogode, lub po prostu nie jest ciemno , mozna siemac jak dzik...
- jesli chcesz sie przekonac naprawde do tego sprzetu idz do jakkiegos fotoshopu i wez go wlapa, tudzien strzel kilka fotek , to przekonuje serio....
- 8)

sinner
30-03-2005, 09:48
W kwestii karty to kup od razu San Diska najlepiej Ultra II.
Przerobiłem 2 Kingstony i zwróciłem oba się blokowały i to zarówno zwykły jak i Pro.
Nie pomagało żadne formatowanie , zresztą w pewnej chwili wogóle przestały być widziane i w aparacie i w czytniku.
Dwóch moich fumfli miało takie same problemy.
Z tego co się dowiedziałem była duża partia Kingstonów które miały problem z szybkim zapisem w Nikonie D70, te same karty pięknie działały w np. Coolpixach.

Prezes
30-03-2005, 09:58
zgadzam sie z przedmowca, Kingstony czesto ladnie chodza z coolpixami, natomiast D70 jest zbyt wymgajacym sprzetem i pamiecozernym zaiste, co by dobrze wspolpracowal z takimi kartami. Nie oplaca sie oszczedzac na karcie, bo ona bezposrodnio przeklada sie na komfort pracy , a roznica w cenie nie az taka ogromna . Ultra II 1 giga kosztuje 365zl na allegro owczywiscie , ja tam kupilem, i jestem bardzo zadowolony, przy czym mialem doczynienia wczesniej z 5 roznymi firmami ( ale kingstonami) i sandisk zdecydowanie bije ich na glowe. :roll:

czarny
30-03-2005, 15:48
Co do kingstona to poprostu wystarczy pocytac instrukcje .. nie nalezy on do zaaprobowanych przez d70

motzel
30-03-2005, 16:26
cześć,

Też nie tak jeszcze dawno temu miałem podobne problemy z wyborem. Nawet swój post zatytułowałem podobnie ;-)

Ad1. Nie słyszałem o martwych pikselach w D70, ale sam miałem z tym problem w poprzednio użytkowanym kompakcie - naprawili na gwarancji. Aha, samo naprawienie to tak na prawdę tylko ominięcie problemu - po prostu zmapowali piksele.

Ad2. Co do trwałości obudowy nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Tak jak już napisali moi przedmówcy, mimo że to plastki to jednak jest to bardzo twarde i wytrzymałe tworzywo.

Ad3. No cóż... Są to obiektywy amatorskie. Ja jestem amatorem i mi narazie wystarczają.

Ad4. Po co ci szybka karta do krajobrazu? Warto płacić za coś czego nigdy nie wykorzystasz? Ja sam mam pomarańczowego kingstona w spadku po kompakcie, ale z tego co czytałem to raczej odradzałbym nowe produkty tej firmy w kontekście D70.

Ad5. Aberacja zależy od obiektywu. W przypadku kita 18-70 jest naprawde całkiem nieźle, natomiast w przypadku 70-300G jest tragicznie i mówię Ci to jako totalny amator, który dopiero poznaje ten sprzęt. Jednak za tą cenę na pewno warto wziąć ten obiektyw. Jako obiektyw amatorski sprawuje się całkiem nieźle, ale zdjęć gałązek pod światło to lepiej nim nie rób.

Anonymous
30-03-2005, 16:38
Ja kupilem swoje body D70 za 2900 z faktura w fotoit.pl wiec co wy mówicie ze "hesja" ma najtaniej...?

Ferbik
30-03-2005, 16:48
Ja kupilem swoje body D70 za 2900 z faktura w fotoit.pl wiec co wy mówicie ze "hesja" ma najtaniej...?
Moze i ma najtaniej ale biorac pod uwage sprzet kupowany w Polsce. Gwarancja Nikon Polska i raczej tylko 12 miesiecy a towar z FotoIt jest zza zachodniej granicy, i gwarancja producenta takze (i chyba 24 miesiace)
Pozdrawiam

Anonymous
30-03-2005, 17:18
Witam
Średnia cena aparatu ( na aukcjach w internecie) w opcji:
D70 + 18/70DX + 70/300 oscyluje w granicach 4299 zł.
Nie wiem, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby opcja:
D70 + 18/70DX + SB600 (spotkałem ją na Allegro u Grossmana, w tej chwili chyba już jej nie ma!?), a moze sobie darować - kupić samo body, a szkiełka osobno?

Gałązki drzew, to niezbyt ciekawy obiekt do "westchnień", ale siedzący na nich ptaszek to dopiero :o ...........stąd to zapytanko o AF 70-300 f/4-5.6G ( .....nie za ciemne to szkiełko?)

Pozdrawiam
J@nek

Prezes
30-03-2005, 17:25
jesli chcesz mam ptaszki i kaczki porobioine 70-300 , jestem amatorem , ze zdjec natomiast jestem bardzo zadowolony, zalezy gdzie i co focisz, ale ogolnie ten obiektyw na zewnatrz w dzien jest wporzadku, bez fajerwerkow, ale i bez narzekan uwazam

arra
30-03-2005, 17:40
a jakbym teraz kupowal aparat, na pewno blizej bym sie przypatrzyl 20d.


Co Wy z tymi Canonami, widze marketing dziala, tak samo jak podzialal na mnie przy wyborze 10D vs D100. Moja wtopa - juz naprawiona ;).
Za cene 20D to mozna kupic juz porzadny aparat i w dodatku meski ;)

Prezes
30-03-2005, 17:46
arra - swiete slowa bracie (siostro :oops: ) :oops:

inxs
30-03-2005, 18:06
Przykłady, przykłady:
Męskie piszesz to.....D70 i co jeszcze ? (przypominam bariera cenowa na pograniczu 20D).

Prezes
30-03-2005, 19:01
chialbym sobie jeszcze pozwolic na niezgodzenie sie z teza motzela ze jesli robisz krajobrazy itp to nie potrzebuejsz szybkiej karty. Osobiscie uwazam ze karta jest jedna z glownych rzeczy ktora ogranicza. , miedzy kingstonem a sandiskiem jest 80 zl roznicy , czyli nie kupisz za to nawet porzadnego UV a oszczedzasz czas ( przegladanie i zgrywanie foto - tez) :oops: :oops: a czas i informacje w dziesiejszych czach priceless jak dzik ... :roll:

Bajupolska
30-03-2005, 19:01
Witam.
A ja kupiłem sobie Kingstona 1GB z serii Elite Pro i jestem zadowolony !!! Karta działa bez najmniejszego problemu !!! Transfer na średnim poziomie. Pierwsze 5-6 zdjęć w RAW-ie z prędkością 3kl/sek (działa bufor aparatu) potem prędkość spada do ok 1.2 kl/sek. (12 zdjęć w ciągu 10 sek.) Dla mnie transfer na zupełnie wystarczającym poziomie.
No i ta cena :) Kupiłem na allegro z "wieczystą gwarancją" (pożyjemy zobaczymy co to warte) i zapłaciłem 253zł za szt..
Polecam testy Nikona D70 np w Fotokurierze gdzie był testowany z kartami Kingstona i współpracował z nimi bez najmniejszego problemu :)
To tak na marginesie dla tych co nie wierzą że D70 działa z Kingstonami :)

Prezes
30-03-2005, 19:03
bujopolska jesli to do mnie, to chcialbym zapewnic ze rozumiem, ale sadze ze warto jednak dolozcy o ile sie ma , bo fotografia to drogi sport i mysle ze wiekszosc z nas liczy sie z kazda zlotowka eh
[/u]

arra
30-03-2005, 19:23
Przykłady, przykłady:
Męskie piszesz to.....D70 i co jeszcze ? (przypominam bariera cenowa na pograniczu 20D).

D100 :P

A tak serio to 20D wyglada calkiem dobrze, Canon pozdawil go wiekszosci wad, ktore mial nieszczesny 10D, moze poza idiotycznym pomiarem swiatla :P
A co do listy to oto moja (oczywiscie po D70):
Minia 7D (AS)
Pataksik ist DS (VF)
Olek E-300 (sic! ;) (boskie szklo choc nie za wiele go, hypersoniczny wstrzas)
Nie widzialem jeszcze 350-ki, ale wydaje sie sensowniejsza od 20D (ztym ze pomiar tak samo kijowy i do tego ten sam fatalny AF co w 10D)

Tyle mam do powiedzenia na temat Canona po 6000 klikniec z 10D :)

Pozdrowienia

Siupes
30-03-2005, 21:37
jak d70 jest bardziej meski, to mi juz argumentow zabraklo.
ide kupic 50/1.8 i porobic zdjecia moim meskim aparatem :)

Prezes
30-03-2005, 22:45
zuch