PDA

Zobacz pełną wersję : Gumy na 17-55 nikkora.



BartekM
02-01-2010, 18:24
Kto się orientuje ile kosztuje wymiana gum w ww obiektywie? (pierścień zmiany ogniskowych).
I może ktoś zna inny serwis, niż ten dziadowski na Postępu, który by naprawił gumy?
pozdr

Jacek S.
02-01-2010, 19:55
A co się z nimi stało? Jeżeli się odkleiły, to wystarczy dwustronna taśma klejąca :)

BartekM
04-01-2010, 10:37
ciężko powiedzieć co się stało... klej wyparował??? w obiektywach firmy N za 5k to ponoć normalka ;)
taśma dwustronna to i może jakiś pomysł, ale nie wróżę takiemu rozwiązaniu długiego życia... zwłaszcza przy prawie codziennym używaniu obiektywu...

Jacek S.
04-01-2010, 16:15
Mój egzemplarz ma całkiem odklejoną gumę, w każdej chwili mogę ją zdjąć. W niczym mi to nie przeszkadza, bo mogę swobodnie kręcić pierścieniem (guma się nie obraca). Jeżeli guma jest luźna, trzeba ją rozciąć, wyciąć jedno "ogniwo" i skleić, najlepiej w tym najszerszym miejscu (na wystającym schodku).

ATMOSPHERE
10-01-2010, 15:14
w obiektywach firmy N za 5k to ponoć normalka
Dobre :)

messer
06-04-2010, 22:54
Odkopię troszkę; Wiadomo jaki koszt takiej wymiany? Ktoś to przerabiał?
Zostawmy na razie "na boku" rozwiązania w domowym zaciszu...

messer
09-04-2010, 20:57
Ok. Od kolegi z forum, który w serwisie takiej naprawy dokonywał się dowiedziałem, że to koszt około 50zł.

Darek66
12-04-2010, 14:14
Witam!
Wysłałem aparat + w/w obiektyw na wymianę wklejek do serwisu na Postępu. Aparat odesłany po wymianie wklejek po trzech dniach wraz z obiektywem bez wymienionej gumki. Zadzwonił do mnie miły pan i poinformował mnie, że nie mają na stanie gumki do obiektywu i wyślą mi jak będą mieć. Dziś gumka dotarła DHL-em bez dodatkowej dopłaty. Wielki pozytyw dla serwisu!
Pozdrawiam DR

sokrates
12-04-2010, 14:46
Witam!
Wysłałem aparat + w/w obiektyw na wymianę wklejek do serwisu na Postępu. Aparat odesłany po wymianie wklejek po trzech dniach wraz z obiektywem bez wymienionej gumki. Zadzwonił do mnie miły pan i poinformował mnie, że nie mają na stanie gumki do obiektywu i wyślą mi jak będą mieć. Dziś gumka dotarła DHL-em bez dodatkowej dopłaty. Wielki pozytyw dla serwisu!
Pozdrawiam DR

i że co zrób to sam? Mógłbym sam kleić gumkę w Kicie 18-55 za 200 zł, ale nie w szkle za kilka kPLN....

Darek66
12-04-2010, 16:51
gumka w obiektywie 17-55/2,8 zakładana jest bez kleju i trwa 10 sekund nawet dla kogoś kto nie zakładał nigdy żadnej gumki!

Darek66
12-04-2010, 16:54
i że co zrób to sam? Mógłbym sam kleić gumkę w Kicie 18-55 za 200 zł, ale nie w szkle za kilka kPLN....
tak w ob. za kilka kPLN możesz sam, w kicie za 200 zł raczej nie.

messer
12-04-2010, 20:54
Witam!
Wysłałem aparat + w/w obiektyw na wymianę wklejek do serwisu na Postępu. Aparat odesłany po wymianie wklejek po trzech dniach wraz z obiektywem bez wymienionej gumki. Zadzwonił do mnie miły pan i poinformował mnie, że nie mają na stanie gumki do obiektywu i wyślą mi jak będą mieć. Dziś gumka dotarła DHL-em bez dodatkowej dopłaty. Wielki pozytyw dla serwisu!
Pozdrawiam DR

A kwoty? To dość cenna informacja ze względu na fakt, iż to dość częsta potrzeba :)
Czy to były może "gwarancyjne" manewry?

Darek66
12-04-2010, 21:32
A kwoty? To dość cenna informacja ze względu na fakt, iż to dość częsta potrzeba :)
Czy to były może "gwarancyjne" manewry?

Obiektyw upuściłem rozbił się filtr UV, do serwisu wysłałem do sprawdzenia i przy okazji wymiana gumki (gumka bezpłatna NPS)

sokrates
12-04-2010, 21:46
gumka w obiektywie 17-55/2,8 zakładana jest bez kleju i trwa 10 sekund nawet dla kogoś kto nie zakładał nigdy żadnej gumki!


aaa takie bezklejowe to bym sobie poradził, mam pewną wprawę... ;-)

Roman K.
13-04-2010, 19:48
Dzisiaj odebrałem D300 z przeglądu i dołączyli gumę do 17-55. Cena za gumkę wynosi 30,74 zł. + robocizna 9.50 zł. brutto. Trzeba podać numer seryjny obiektywu, bo otwierają zlecenie - procedura ;)
Jak ktoś mieszka w Warszawie, albo często tam bywa, to warto tam podjechać ze szkiełkiem - niech wymieniają. Jeśli nie, to trzeba się pogodzić z zapłatą za wymianę bez wymiany, ale to i tak są grosze w porównaniu z kosztami wysyłki obiektywu.

Roman K.
13-04-2010, 20:24
Swoją drogą, ile kosztuje kompatybilna taśma dwustronna? To znaczy taka, co nadaje się do przyklejenia rozciągniętej gumy. Ktoś wie?

elarco
21-04-2010, 09:37
Ja użyłem zwykłej biurowej taśmy dwustronnej, koszt bodajże 3,50 za rolkę;) do Nikkora 17-55 potrzebny jest pasek o wymiarach 23,5 x 1,4 cm ;) na razie trzyma pięknie, odklei się, to zainwestuje w coś lepszego ;)

RAQ
28-03-2011, 15:18
osobiście poszedłem innym kierunkiem, gumka zaczęła się ślizgać i marszczyć bo się rozciągnęła. wyciąłem kawałek (tak ok trzy segmenty), potem klej patex super gel (schnie 80 sekund), i gumka jak nowa, wszędzie przylega, nic się nie ślizga, jest tak jak od nowości

Władca Pixeli
29-03-2011, 06:28
Mój patent na gumowe buble Nikona.
Zaraz po wymianie gum założyłem na gumowy pierścień pasek do owijania kabli jaki dodawali do komputerowych podtrzymywaczy bateryjnych. Pasek z materiału jest podobnej szerokości jak gumowy pierścień na obiektywie. Na końcach ma rzepy więc łatwo jest owinąć naokoło, dopasować i ściągnąć.
Po założeniu opaski nie dotykamy więcej gumy na obiektywie tylko pasek który tak naprawdę jest przyjemniejszy w dotyku a dodatkowo cały czas ściska gumowy pierścień.

durom
29-03-2011, 07:26
Już miałem słać swoje 17-55 na wymianę gumy. Była tak rozciągnięta że się marszczyła przy zmianie ogniskowej. Powstrzymałem się jednak. Wyciąłem żyletką trzy segmenty. Skleiłem końce bardzo dobrym klejem. Założyłem i zapomniałem o problemie. Trzyma się jakby była przyklejona. Żadnej taśmy dwustronnej nie trzeba.
Tak więc pomimo miłego kontaktu z serwisem na Postępu, poradziłem sobie sam.

rebelia
23-07-2011, 15:56
a po giego te gumy naprawiac? wszyscy myślą potem, ze nikon dobre gumy robi i sie nie odklejają. Jak ja bym produkował obiektywy to byście musieli je jeszcze malować.

ps. Taśmami nie zaklejacie przd złodziejami? Co to sie wyrabia.

rebelia
23-07-2011, 16:01
to moze wyciac odcinek detki od roweru, moze dwie warstwy

misiek01-88
06-05-2013, 19:05
witam, mam takie pytanie bo stałem się szczęśliwym posiadaczem n17-55. Poprzedni właściciel popodklejał jakoś tą gumę od pierścienia ogniskowania lecz jest wybrzuszona i chciałbym ją sobie wymienić. W serwisie koszt gumy to ok 40zł + przesyłka. Chciałem zapytać osoby, który same dokonywały wymiany, czy jest to operacja jakość bardzo skomplikowana? czy gumę nakłada się w jakiś specjalny sposób? Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki.

Dzięki z góry.

misiek01-88
06-05-2013, 19:14
witam, mam takie pytanie bo stałem się szczęśliwym posiadaczem n17-55. Poprzedni właściciel popodklejał jakoś tą gumę od pierścienia ogniskowania lecz jest wybrzuszona i chciałbym ją sobie wymienić. W serwisie koszt gumy to ok 40zł + przesyłka. Chciałem zapytać osoby, który same dokonywały wymiany, czy jest to operacja jakoś bardzo skomplikowana? Czy gumę nakłada się w jakiś specjalny sposób? Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki.

Dzięki z góry.

TOP67
06-05-2013, 19:56
Po prostu się ją lekko naciąga i nakłada. Większy problem będziesz miał z wyczyszczeniem kleju ze starej

misiek01-88
06-05-2013, 22:52
mam nadzieję, że jakoś się uda wydrapać ten klej delikatnie. Ew jakimś rozpuszczalnikiem spróbuję może puści. A po założeniu napuszczaliście tą gumę jakimś specyfikiem żeby nie wchłaniała potu czy coś w ten deseń ?

GregB
19-05-2013, 12:37
Też miałem taki sam problem ze swoją 17-55. Nie ryzykowałem zabawy z tą gumą ale teraz tego żałuję:-( Zresztą w "cienkich czasach" musiałem pozbyć się tego obiektywu (kasa, kasa...)

misiek01-88
20-05-2013, 12:32
mnie się udało wydrapać cały ten klej nożykiem... 1,5h roboty, nowa guma siedzi aż miło. Założenie jak koledzy wcześniej pisali trwa chwilę. I cała transakcja z serwisem nie trwała nawet tygodnia (listem poleconym).

superfejmus
05-03-2016, 20:55
Może ktoś polecić jakąś mocną dwustronną cienką taśmę do podklejenia gumy w 17-55?

Kiedyś na dużym upale guma zoomu lekko mi się rozciągnęła, długo nie myśląc skróciłem o rozciągniętą długość i przykleiłem na tasmie, niestety po krótkim czasie guma wróciła do swojej pierwotnej długości i brakuje tych 5mm wyciętej gumy teraz... Nie wygląda to fajnie a blue dolphin tasma nie daje rady i guma się "ściąga" mimo przyklejenia. Któraś z cienkich taśm poradzi sobie i będzie mocniejsza od gumy czy trzeba kleić tą grubą (ok 1mm) taśmą piankową? (ale obawiam się, że będzie to widoczne)

TOP67
05-03-2016, 20:59
Wystarczy skleić gumę na styk dobrym klejem sekundowym. Tylko raz mi się zdarzyła taka mieszanka gumy, że musiałem wzmacniać połączenie od spodu. Nigdy nie kleję gumy do obiektywu.

superfejmus
07-03-2016, 11:58
Znawcą klejów nie jestem a zawsze używałem zwykłe kropelki czy super glue, jak mniemam to nie są dobre kleje? (gdy nie byla podklejona od dołu taśmą potrafiła się przekręcić przy zmianie ogniskowej)

TOP67
07-03-2016, 12:29
Jeśłi guma się nie zrywa, to klej jest dobry. A jeśli się przekręca, to jest za luźna lub pod spodem jest brudno. Nigdy nie klei się gumy do obiektywu.

mrozen4
07-03-2016, 15:04
Tomku, a czego używasz za podkładkę przy klejeniu na styk przy klejach sekundowych? Przy innych klejach używam folii aluminiowej, mówię o podkładce przy klejeniu na styk, żeby dwie klejone powierzchnie nie przesuwały się względem siebie. :)

TOP67
07-03-2016, 15:31
Na kawałek płyty PVC naklejam taśmę klejącą i na tej taśmie kleję, zwykle guma odchodzi bez problemu. Guma przechodzi oczywiście pod płytą. Można też użyć czegoś okrągłego, jak butelka czy puszka.

mrozen4
07-03-2016, 15:37
Robiłem podobnie, tylko zamiast taśmy klejącej używałem folii aluminiowej. Przy klejeniu gumy brak mi doświadczenia, dzięki za szybką odpowiedź.