Zobacz pełną wersję : Usuwanie aberracji
kuba_rsx
31-12-2009, 17:11
Witam, czy możecie powiedzieć jak radzicie sobie z aberracjami?
Niby w CR jest opcja do ich niwelowania ale albo nie umiem się nią posługiwać albo już sam nie wiem o co chodzi. doskwiera mi aberracja w nieostrościach w 50mm 1.4 (bez D). Wszystko zaraz za polem ostrości łapie zielony zafarb aż miło. Nie wiem jak sobie tym radzić poza ręcznym jechaniem gąbką ze zmniejszeniem nasycenia. Są na to inne sposoby?
Poniżej mały sampel. Jpg prosto z raw'a bez zmian.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/7398/abberacja.jpg)
A możesz wystawić RAWa albo chociaż w pełnym rozmiarze? Zobaczymy jak funkcja "Lens correction" sobie z tym poradzi...
kuba_rsx
31-12-2009, 20:21
Zapodaje: KLIK (http://www.jakubpf.neostrada.pl/AB.NEF)
Ja używam nakładki PTlens na PS, zresztą nie tylko do aberacji, w szczególności do korekty perspektywy.
A które to szkło dało takie aberracje?
NX2 zgłasza "cannot load AB.NEF" :(
kuba_rsx
01-01-2010, 15:45
to 50mm f/1.4 model made in japan (rocznik 86 zdaje się) o taki:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/AF50mmf14BJPG-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/50mmnikkor/AF50mmf14B.JPG)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/AF50mmf14CJPG-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/50mmnikkor/AF50mmf14C.JPG)
Wrzuciłem jeszcze raz plik, jak nie działa to nie wiem co jest. Ja NX'a nie używam. W CR wczytuje sie normalnie. KLIK (http://www.jakubpf.neostrada.pl/DSC_3903.NEF)
Jedno kliknięcie w NX2 , "Axial color abberation" i wszystko znika jak ręką odjął.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/img339/8763/dsc3903ca.jpg)
kuba_rsx
01-01-2010, 18:46
Czas chyba wyciągnąć triala NX2 z pudełka. Ale aż boli mnie cena pełnej wersji.
A tak przy okazji jaki jeszcze program jest w stanie to usunąć?
Czas chyba wyciągnąć triala NX2 z pudełka. Ale aż boli mnie cena pełnej wersji.
Boli nie boli, dla mnie najlepszy program na rynku do wołania nikonowskich RAWów a przetestowałem chyba wszystkie. Kiedyś też nie chciałem go wyciągać z pudełka, ale jak wyciągnąłem ...
A tak przy okazji jaki jeszcze program jest w stanie to usunąć?
Jeśli mówimy o najtańszej opcji i programie do usuwania skaz to zdecydowanie DXO Optics Pro 6.1 , 109$ . Mam jeszcze triala i "przepuściłem ten płot przez niego" i poradził sobie. Odszumianie również bardzo dobre o ile nie lepsze niż NX2. Natomiast jeśli mówimy o ogólnym przeznaczeniu to NX2 na razie nie do pobicia.
Warto przetestować samemu. O gustach przecież się nie dyskutuje.
kuba_rsx
01-01-2010, 19:59
I wszystko jasne ;). Pięknie dziękuje wszystkim za rady!
http://canon-board.info/showthread.php?t=55279
I lekcja druga się kłania. Opisane jest w ACR jak to zrobić.
kuba_rsx
02-01-2010, 22:27
Tyle to akurat wiem bez filmiku. Niestety jakbym nie ustawiał w ACR to sobie z tym nie radzi a na pewno nie w takim stopniu jak Capture NX.
kielbach
04-01-2010, 00:11
Jakby co to funkcja "Axial color abberation" jest dostępna także w bezpłatnym View NX.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.