PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki jest poprawny WB dla śniegu?



arciszz
31-12-2009, 15:56
Witam, jak w temacie jakie jest poprawne ustawienie balansu bieli dla zdjęć sniegu, czytałem w którymś z "Foto", że poprawne to ustawienie na 5500K, i tak ustawiłem dziś rano i troszke martwi mnie niebieskie zabarwienie, sam już nie wiem czy to poprawne ustawienie, temperatury barwowej, robiąc nawet NEF-y i w camera raw również wywołuje na 5500K, może macie jakieś swoje sugestie i własne doswiadczenie jeśli chodzi WB a śnieg

Bosek
31-12-2009, 16:18
Wątek był już poruszany....

LINK (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=84299)

pawel
31-12-2009, 16:26
Nie ma czegoś takiego jak poprawne ustawienie.

arciszz
31-12-2009, 19:57
czyli nie pozostaje nic jak NEF-y i do każdego zdjęcia indywidualnie pipetką "white balance tool" dobierać balans bieli

Erie
31-12-2009, 20:07
czyli nie pozostaje nic jak NEF-y i do każdego zdjęcia indywidualnie pipetką "white balance tool" dobierać balans bieli

pozostaje świadome wykorzystywanie funkcji jakie oferuje aparat -> pomiar PRE pomoze jak sądzę ;)

T&T
31-12-2009, 23:48
Chyba bardziej ważna jest prawidłowa ekspozycja, a WB i tak zależeć będzie od oświetlenia.

wer
01-01-2010, 01:58
Śnieg nie jest źródłem światła, więc nie ma dla niego WB. WB zależy od tego jak jest oświetlony śnieg, inaczej w bezchmurny dzień, inaczej popołudniu.

jackrabbit
01-01-2010, 02:22
i generalnie to masz dwie opcje, albo masz snieg zolty w sloncu i bialy w cieniu albo bialy w sloncu i niebieski w cieniu :mrgreen:

bogdi64
01-01-2010, 12:35
a jak już mam problem z kolorem - to ...wyjmuję szarą kartę, tylko się trzeba zastanowić, czy śnieg ma być biały, czy twarze ludzi mają mieć poprawny kolor (bo bawią się na śniegu)

wer
03-01-2010, 01:40
Niebieski zafarb śniegu jest dopuszczalny, często go tak widzimy, że jest lekko niebieski, nikt nie uzna tego za nienaturalne. Gorzej gdy śnieg pójdzie w ciepłe kolory. Ten automatyczny WB w naszych głowach za dobrze działa :(

velaskez
03-01-2010, 13:19
Śnieg ma temperaturę na pewno w okolicach 273K, wymyślta coś :twisted:

Paweł Kania
03-01-2010, 13:22
Ale śnieg może być żółty ;)

thorcik
03-01-2010, 13:59
Ale śnieg może być żółty ;)

Albo brązowy ;oP

Nikuś
03-01-2010, 14:14
Jesli NEF to mozna przy wywoływaniu ustawić WB, a pozniej zrobić śnieg jeszcze bardziej śniegowy zabierając kolory:mrgreen:

http://img707.imageshack.us/img707/7915/lawkazima.jpg

edit jesli jpeg też mozna :)

Erie
03-01-2010, 16:39
Ale śnieg może być żółty ;)

a pierwsza rzecz której się uczą Eskimosi to fakt, że nie należy jeść żółtego śniegu ;)

bloodcrawler
12-01-2010, 00:11
Śnieg ma temperaturę barwową? :???: A co to, żarówka jakaś? :D

Moonbeam
13-01-2010, 03:38
A fotografowie uczą swoje dzieci by nie jeść śniegu o temperaturze 2500K.

A odpowiadając na pytanie. Wejdź to trybu LV i będziesz widział ustawiony WB. Wybierz najbardziej odpowiadający - polecam wybór w kelwinach a potem modyfikacja zafarbu między zielonym i magentą w menu i już możesz strzelać w JPG.

A szara karta? Może i to byłoby ustawienie najbardziej poprawne, ale niekoniecznie najprzyjemniejsze dla naszego oka. Tak jak poprzednik już napisał, najlepsze efekty uzyskamy zdejmując saturację. Wtedy śnieg wydaje nam się czysty i biały.