PDA

Zobacz pełną wersję : FM3A - soczewka korekcyjna + muszla oczna - pytania



Maciej G
29-03-2005, 10:01
mam pytanko... chciałbym założyć w swojej FM3-ce soczewkę korekcyjną (bo źle mi sie foci w okularach :wink: ), myślę też o muszli ocznej DK-3... Moje pytania:

1. czy można to założyć samemu (czy raczej oddać do serwisu) ?

2. czy nie wiecie gdzie można to kupić w rozsądnej cenie, bo w takim "pstryku"
ceny tych drobiazgów wahają się koło 100zł... :|

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwesti? z góry dzięki za info...

irekka
29-03-2005, 10:24
Dawno dawno temu w Zenicie chyba optyk wyciął mi soczewkę, klej distal (nie wiem czy jeszcze go produkuja). Koszt - minimalny. Ale to rozwiąznie miało wadę - jeżeli z aparatu korzysta również ktoś inny, to lepszym rowiązaniem jest instalacja soczewki w spośób demontowalny np w muszli ocznej.

Jerry
29-03-2005, 10:26
Mozesz zalozyc sam bez problemu. Kupujesz pierscien ze szklem korekcyjnym o odpowiedniej wartosci (z tego co pamietam to Nikon produkuje te szkla o skoku co 0,25), wykrecasz orginalny i zastepujesz je tym z korekcja. Muszle oczna mocuje sie tym samym pierscieniem.
Pierscienie ze szklem korekcyjnym nie maja tej gumowej oslonki ale to nie przeszkadza.

Maciej G
29-03-2005, 10:43
można to gdzieś dostać w miarę tanio?

mariusz
29-03-2005, 20:38
na allegro ale raczej rzadko to chodzi , komisy , ogłoszenia w prasie foto,szansa że trafisz o takiej wartości dioptrii jaką potrzebujesz jeszcze mniejsza :(, jak nie dostaniesz soczewki nie kupuj muszli - jest raczej dla ludzi bez okularów,w FM-3 jest ona dość wysoka :(i oczko idzie do tyłu

eRJot
11-02-2009, 10:05
Mozesz zalozyc sam bez problemu. Kupujesz pierscien ze szklem korekcyjnym o odpowiedniej wartosci (z tego co pamietam to Nikon produkuje te szkla o skoku co 0,25), wykrecasz orginalny i zastepujesz je tym z korekcja. Muszle oczna mocuje sie tym samym pierscieniem.
Pierscienie ze szklem korekcyjnym nie maja tej gumowej oslonki ale to nie przeszkadza.
Nie do końca zrozumiałem. Czyli można np. założyć adapter (prostokąt -> koło), potem soczewkę korekcyjną a na nią muszlę oczną (okrągłą)?

Trevor
11-02-2009, 10:20
Jeśli masz taki zdejmowany pierścień na okularze to można dać do optyka który wklei szkiełko w ten pierścień, wtedy będziesz miał punkrockową wersję tego oryginalnego Nikonowskiego. Ja tak zrobiłem w moim FE, zapłaciłem ok 100zł.

U nas raczej ciężko dostać oryginał. Pamiętam jednak że jakiś czas temu siostra mi kupowała matówkę od FM3A w UK i zajżałem do tych okularów, gdybym wtedy nie miał już to by mi siostra kupiła i wyszłoby nawt chyba taniej.
pozdrawiam.

Adams
11-02-2009, 11:08
Nie do końca zrozumiałem. Czyli można np. założyć adapter (prostokąt -> koło), potem soczewkę korekcyjną a na nią muszlę oczną (okrągłą)?
Muszla i soczewka są okrągłe wiec adapter nie jest potrzebny.

eRJot
11-02-2009, 12:15
Adams, ja to chciałem ew. w F80 zastosować więc adapter to sprawa drugorzędna. Ale rozumiem, że się da bez problemu nałożyć muszlę na soczewkę, tak?

Adams
11-02-2009, 13:05
Orginalna, okrągłą TAK bez problemu. W F80 chyba nie jest okrągła.

eRJot
11-02-2009, 14:00
Oryginalną, okrągłą TAK bez problemu. W F80 chyba nie jest okrągła.
Dzięki. Przede wszystkim chodziło mi o to, czy soczewka korekcyjna Nikona ma mocowanie po obu stronach, z jednej strony do aparatu/adaptera, a z drugiej - do muszli ocznej. Ale jeśli ma, to super.

[EDIT]: Jeszcze jedna prośba o pomoc. Rozumiem, że soczewkę korekcyjną dobiera się tak jak okulary, tzn. np. dla wady w oku -1 soczewka też ma dioptraż -1.

Adams
11-02-2009, 14:32
Dzięki. Przede wszystkim chodziło mi o to, czy soczewka korekcyjna Nikona ma mocowanie po obu stronach, z jednej strony do aparatu/adaptera, a z drugiej - do muszli ocznej. Ale jeśli ma, to super.

[EDIT]: Jeszcze jedna prośba o pomoc. Rozumiem, że soczewkę korekcyjną dobiera się tak jak okulary, tzn. np. dla wady w oku -1 soczewka też ma dioptraż -1.

To jest troche inaczej rozwiazane, najpierw muszla potem dokrecasz soczewke, chyba:-) nie mam aparatu przy sobie.

mpwt
11-02-2009, 14:37
Jeśli jest tak jak w D700 to najpierw muszla a potem soczewka. A do mnie właśnie idzie DK-17c (-3), ale to do D700. Pytanie co na to moja żona jak spojrzy przez wizjer ;)

eRJot
11-02-2009, 14:54
To jest trochę inaczej rozwiązane, najpierw muszla potem dokręcasz soczewkę
Aha. mpwt, to w D700 też potrzebujesz adaptera, na niego nakładasz muszlę a potem soczewkę?

mpwt
11-02-2009, 15:01
Nie, adaptera nie potrzebuję. Wykręcam to co mam już w wizjerze (DK-17), zakładam muszę (np. DK-19) i z powrotem nakładam DK-17, ewentualnie DK-17M czy DK-17C.

Mnie za to martwi, że chyba nie będę mógł używać DK-17M z DK-17C...

eRJot
11-02-2009, 15:09
Nie zwróciłem uwagi, że D700 ma okrągły wizjer. A w aparacie z prostokątnym wizjerem jak by to było? Na sanki wizjera adapter DK-22, potem muszla DK-3 a na nią soczewka?

bowie
11-02-2009, 23:42
Dzięki. Przede wszystkim chodziło mi o to, czy soczewka korekcyjna Nikona ma mocowanie po obu stronach, z jednej strony do aparatu/adaptera, a z drugiej - do muszli ocznej. Ale jeśli ma, to super.

W FM3a najpierw idzie muszla, a potem soczewka. Dokręca się tylko soczewkę, która trzyma muszlę


[EDIT]: Jeszcze jedna prośba o pomoc. Rozumiem, że soczewkę korekcyjną dobiera się tak jak okulary, tzn. np. dla wady w oku -1 soczewka też ma dioptraż -1.

Jeśli potrzeba Ci soczewkę -1 to kupujesz soczewkę z oznaczeniem -1.

Ja swego czasu zakupiłem soczewki do FM3a w B&H. Bez problemu można je wyhaczyc na ebay

wigi
18-02-2009, 21:30
Jeśli jest tak jak w D700 to najpierw muszla a potem soczewka. A do mnie właśnie idzie DK-17c (-3), ale to do D700. Pytanie co na to moja żona jak spojrzy przez wizjer ;)
Właśnie, i ja noszę okulary, ale uważam, że najwygodniej fotografuje się bez dodatkowcyh soczwek korygujących na wizjerze - fotografuję po prostu w okularach na nosie - wtedy jak patrzę poza wizjer, na scenę, to też widzę wszystko ostro (a bez okularów widziałbym mydło) ;)
Jakoś nie przykonuje mnie ta soczewka korygująca.

mpwt
18-02-2009, 23:18
Jakoś nie przykonuje mnie ta soczewka korygująca.

Właśnie testuję i też jednak skłaniam się, że trochę to mało praktyczne :(
Choć jednak przy szkłach MF chyba jednak trochę to ułatwia...

eRJot
19-02-2009, 10:11
Właśnie testuję i też jednak skłaniam się, że trochę to mało praktyczne

A dlaczego niepraktyczne, na czym polega problem?

mpwt
19-02-2009, 11:28
A dlaczego niepraktyczne, na czym polega problem?

1. muszę zdejmować okulary
2. muszę zakładać okulary
3. żona musi kręcić ustawieniami przy wizjerze
4. nie można używać DK-17M

A ja bez okularów niewiele co widzę. Wada to coś -5 dioptrii. Biorąc jeszcze pod uwagę, że szkła coś mi się na czole nie najlepiej trzymają do obsługi aparatu przydają się dwie dłonie nie jest to bardzo wygodne.