Zobacz pełną wersję : Od czego to zależy?
Michaelg
30-12-2009, 00:08
Dzisiaj przespacerowałem się z aparatem wykonując próbne zdjęcia. Słońce ładnie świeciło i przebijało się przez drzewa i budowle. Niebo było niebieskawe z jakimiś tam chmurkami. Chciałem to uchwycić. Miałem polar Marumi CRC i... nie poradziłem sobie z uchwyceniem tego jak to było widoczne gołym okiem. Co źle ustawiałem i na co powinienem zwrócić uwagę?
http://fmix.pl/zdjecie/1413017/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413019/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413020/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413021/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413022/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413023/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413024/img
http://fmix.pl/zdjecie/1413015/img
Chciałem żeby było widać niebo (ew 7 i 8 zdj) i drzewka i resztę (4,5 zdj). Coś robiłem źle, czego nie rozumiem jeszcze i o czym powinienem doczytać? Proszę o mądre wskazówki.
Pozdrawiam
marszull
30-12-2009, 00:12
Niestety za duza rozpietosc tonalna sceny
po prostu matryca niejest w stanie zarejestrowac i szczegolow w cieniach i w swiatlach
rozwiazanie to albo robienie na swiatla i potem na cienie i skaldanie hdra
albo dopalanie pierwszego planu lampa
microbot
30-12-2009, 00:19
Szara połówka z miękkim przejściem nieco by pomogła.
Michaelg
30-12-2009, 00:25
Super , bardzo dziękuję za pomoc. Tak przypuszczałem że to co napisałeś marszull może mieć miejsce.
Szara połówka z miękkim przejściem nieco by pomogła.
microbot i wtedy taką połówkę nakręcać na polar?
Marcin T
30-12-2009, 01:23
Miałem polar Marumi CRC
I straciłeś dzięki niemu masę światła. Ja nie widzę powodu aby na zdjęciach z w/w linków stosować filtr polaryzacyjny.
Cokin i szara połówka — z nimi powinieneś się zaprzyjaźnić :)
marszull
30-12-2009, 02:30
ale tutaj przy polowce zostaja jeszcze drzewa na tle nieba
chociaz moze nie mam racji bo za czesto polowki nie uzywam
pod powiekszalnikiem mozna sie bawic w maskowanie, w PS czy innym programie graficznym tez maskowanie moze pomoc
Chciałem żeby było widać niebo (ew 7 i 8 zdj) i drzewka i resztę (4,5 zdj). Coś robiłem źle, czego nie rozumiem jeszcze i o czym powinienem doczytać? Proszę o mądre wskazówki.
Przede wszystkim zaznajom się ze światłomierzem. On jest twoim przyjacielem w tak trudnych sytuacjach. I właściwie na tym mierzeniu światła poległeś... A tutaj szczególnie nie było łatwo. Żeby zrobić idealne zdjęcie prosto z puchy musisz walczyć jak koledzy pisali - zastosować filtry. Ale, ale... to nie załatwi sprawę pomiaru światła! Jak to sknocisz to polegniesz ponownie.
Możesz w takiej sytuacji spróbować inaczej (nota bene, jakie body masz?). RAW również może być twoim przyjacielem. :D Jak się z nim zaprzyjaźnić? Przede wszystkim naucz się wykorzystywać możliwości matryc w naszych aparatach. Potrafią dojrzeć na prawdę sporo. Aby to zrobić, zdjęcie powinno być naświetlone tak aby histogram był dosunięty maksymalnie w prawo tak, żeby nie było przepaleń. Przykładowo, w tej sytuacji ustawić pomiar światła na niebo i dodać jeszcze jakieś 2 EV (ale musisz sprawdzić to empirycznie). W ten sposób nie będziesz miał za jasnego nieba, choć dość ciemno w cieniach. Ale gdy skorzystałeś z pomocy przyjaciela światłomierza idziesz do przyjaciela RAWa. Wyciągasz przy pomocy suwaczków w programach graficznych fotony, które zarejestrowała matryca tam gdzie by się mogło wydawać, że jest ciemno (np. w PS/ACR, LR będzie to suwak Fill Light). Ot i cała filozofia.
Pamiętaj, że matryce w Nikonach lubią rejestrować tak aby właśnie histogram (o, kolejny przyjaciel :D) był możliwie dosunięty do prawej strony (ale nie może wyjść za).
Przykłady wykonania zdjęć w ten sposób? Proszę bardzo:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/09/jaworzynka_01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2009/09/jaworzynka_01.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/zdrozno02a-3.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2009/05/zdrozno02a.jpg)
Michaelg
30-12-2009, 14:14
Nikon D5000.
Ogólnie można tez użyć tej funkcji D-lighting prawda?
Jaki filtr neutralnie szary do tego typu zastosowań? Chodzi mi o gradient przejścia i ilość przepuszczanego światła? Mam do wydanie 50 zł...
Nikon D5000.
Ogólnie można tez użyć tej funkcji D-lighting prawda?
Można, ale... jak nie zrobisz dokładnego pomiaru światła nadal będziesz miał problem.
Ale masz D5000 to zasada o której mówiłem, żeby naświetlać na prawą stronę histogramu jeszcze lepiej się sprawdza jak w starszych puszkach. Spróbuj jej użyć. Odkryje możliwości matrycy jakie w tej chwili w niej drzemią.
Jaki filtr neutralnie szary do tego typu zastosowań? Chodzi mi o gradient przejścia i ilość przepuszczanego światła? Mam do wydanie 50 zł...
Przede wszystkim mowa o szarych połówkach. A o tych filtrach na podstawie tego działu można by napisać nie jedną książkę. Poszukaj: http://forum.nikon.org.pl/forumdisplay.php?f=75
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.