Zobacz pełną wersję : Jakie lampy i jakie obiektywy do zrobienia ponizszych zdjęc???
Jestem absolutnym amatorem zgłębiąjących tematykę fotografii portretowej gł.dziecięcej.Czytając od jakiegoś czasu forum i zapoznając się z wielością zagadnień i tematów,dochodzę do wniosku że przygnębiająco długa droga przede mną do zrobienia ŚWIADOMEJ i zarazem udanej fotografii.
W związku z powyższych chciałam zapytać się co będzie mi potrzebne aby wykonać prace(zamieszczam poniżej) podobnej klasy;chodzi mi przede wszystkim rodzaje lamp,obiektywy,dodatki,może zaawansowana obsługa photoshopa??
Dodam że aktualnie dysponuję aparatem D80,obiektywami:AF-S 50mm 1.4 oraz AF 85mm 1.8 i lampą SB-900,jednak widzę że to stanowczo za mało żeby osiągnąć choć połowiczny efekt.....
Mam także warunki na stworzenie domowego studia,o którym myślę przyszłościowo,jednak póki co chciałam skupić uwagę na właściwym zgromadzeniu przydatnych akcesori.
Będę naprawdę niezmiernie wdzięczna za jakiekolwiek uwagi,pomoc,sugestie czy rady,gdyż niestety nie mam koło siebie żadnego patrona duchowego,więc pewnie większość rzeczy,których się dowiem będą pochodziły właśnie od doświadczonych forumowiczów.
Serdecznie pozdrawiam i czekam na jakieś info:)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/DSCF15342ax-3.jpg
źródło (http://annaroznicka.com/blog/wp-content/uploads/2009/11/DSCF1534-2-ax.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/DSCF54032-3.jpg
źródło (http://annaroznicka.com/blog/wp-content/uploads/2009/12/DSCF5403-2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img245.imageshack.us/img245/3360/dsc2252z.jpg)
Ja też jestem początkującym, ale zdaje mi się,że dysponując tym co wymieniłeś jesteś w stanie robić dobre portrety. Oba obiektywy mają ładne światło, a przy 2.8 powinieneś mieć już i ostro i bokeh. Ja mam lampę sb-600 i jeszcze nie ogarnąłem posługiwania się w pełni świadomie tym narzędziem, ale kilka zdjęć (raczej przypadkiem) wyszło całkiem ciekawie. Musisz czytać i eksperymentować robiąc wiele zdjęć. Sprzęt nie zrobi za ciebie dobrej fotografii, a może jedynie pomóc. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
microbot
27-12-2009, 18:45
Jestem absolutnym amatorem zgłębiąjących tematykę fotografii portretowej gł.dziecięcej.Czytając od jakiegoś czasu forum i zapoznając się z wielością zagadnień i tematów,dochodzę do wniosku że przygnębiająco długa droga przede mną do zrobienia ŚWIADOMEJ i zarazem udanej fotografii.
W związku z powyższych chciałam zapytać się co będzie mi potrzebne aby wykonać prace(zamieszczam poniżej) podobnej klasy;chodzi mi przede wszystkim rodzaje lamp,obiektywy,dodatki,może zaawansowana obsługa photoshopa??
Dodam że aktualnie dysponuję aparatem D80,obiektywami:AF-S 50mm 1.4 oraz AF 85mm 1.8 i lampą SB-900,jednak widzę że to stanowczo za mało żeby osiągnąć choć połowiczny efekt.....
IMHO masz idealny sprzęt aby robić właśnie takie fotki. Problem nie leży w braku zabawek.
Na forum jest masę tematów o oświetleniu, strobingu - myślę, że od tego powinieneś zacząć.
Naprawdę wielkie dzięki za szybką reakcję i podpowiedzi.
Kupując ten sprzęt miałam na względzie właśnie taką fotografię,tak więc zgadza się że baza jest odpowiednia tylko kuleją umiejętności i wiedza na temat tego czym dysponuję....
Problem mam największy ze światłem tzn nie potrafię uzyskać takiej jasności twarzy,idealnie gładkiej,rozświetlonej z przejmującym,promienistym,przeszywającym spojrzeniem i to mi generalnie spędza sen z powiek.Mam wrażenie że lampa której używam jest niewystarczająca,ze autorka zaprezentowanych przeze mnie zdjęć musiała korzystać z dodatkowego oświetlenia studyjnego,dzięki czemu wszystko jest tak niesamowicie jasne i ostro zaznaczone.Zastanawiam się także na ile takie zdjęcia są dobrze zrobione, a na ile jest w nich photoshop???
Oto kilka moich pierwszych prac na podanych powyżej sprzętach,zrobionych przy okazji chrzcin w rodzinie podczas tegorocznych świąt.Jeśli macie jakieś sugestie to będę zobowiazana bo normalnie tak się przejęłam tą fotografią,a raczej swoja niewiedzą, że po nocach spać nie mogę, a najgorsze jest to,że nie mam jak się wygadać na temat fotek bo nikt z mojego otoczenia nie podziela mojej pasji,tak więc licze na Was. Ja tymczasem korzystając z rad zaczynam nurkowanie po forumowych watkach w poszukiwaniu odpowiedzi na setki dręczących pytań:)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pixelriot.org/foto/okladka1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pixelriot.org/foto/okladka2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pixelriot.org/foto/okladka3.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pixelriot.org/foto/okladka5.jpg)
jackrabbit
27-12-2009, 20:17
jakby co to tutaj znalazlem ciekawe tutoriale, jak dla mnie sa super i w przystepny sposob koles tlumaczy wszystko
http://www.prophotolife.com/video-library/
Arthuros
27-12-2009, 23:07
Stary, masz super sprzęt, tylko pozazdrościć, teraz pozostało pstrykać.
Ja np. mam tylko 50/1,8 i SB600, przy f/2.8 wyszło coś takiego:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/5-2.jpg
źródło (http://blog.grep.pl/wp-content/uploads/2009/11/5.jpg)
Światło zastane z lewej (okno), SB600 przez parasolkę z prawej i chyba źle nie jest.
Oprócz samej techniki robienia zdjęć dzieciaków musisz też poświęcić czas na naukę retuszu fotografii. Nie lekceważ tego etapu bo postprocesing daje ogromne możliwości i może niekiedy uratować Ci skórę. Poniżej masz przykład jak, całkiem łatwo i szybko, można poprawić fotkę:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/4089/okladka2k.jpg)
ze swojej strony mohge ci powiedziec tylko ze w oczach mozesz odczytac co zostalo uzyte do zrobienia zdjecia- zrodlo swiatlo sie piekie odbija.
na poczatek statyw parasolka srebna 80-100cm z chin i jedziesz z koksem :) ladnie zmiekczy ci swiatelko. pozatym na forum w dziale lampy sa 4 watki dotyczace strobbingu warto poczytac chodz zajmie to jakas chwile.
zwracaj owage zeby na tyle mocno blyskac zeby nie bylo "panda eyes".
parasolka srebna 80-100cm z chin i jedziesz z koksem :) ladnie zmiekczy ci swiatelko. Polemizowałbym ;)
A juz miałam zakupic srebrna parasolke....Tak wiec jakie sa argumenty na nie,bo oczywiscie teraz nie wiem co robic.
fototronika
28-12-2009, 12:57
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/DSCF15342ax-3.jpg
źródło (http://annaroznicka.com/blog/wp-content/uploads/2009/11/DSCF1534-2-ax.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/DSCF54032-3.jpg
źródło (http://annaroznicka.com/blog/wp-content/uploads/2009/12/DSCF5403-2.jpg)
do uzyskania takiego efektu świetlistości potrzebujesz dużą ilość miękkiego światła. ułatwi to z pewnością softbox (który widać, że odbija się w oczach modelki) a najlepiej dwa z odpowiednią ilością światełka. jedna sb-900 może nie wystarczyć, ale dwie mogą już dać radę.
Chodzi po prostu o to, że srebrna odbijająca da zdecydowanie ostrzejsze cienie (twardsze światło) niż odbijająca/przepuszczająca biała, tyle :)
ale to swiatlo bedzie zdecydowanie mieksze od "palnika na wprost" i srebna odbijajaca bedzie miala zastosowanie wieksze bo juz bedzie mozna zrobic mala grupe ludzi tez....
tu masz jedna srebna i sb800
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/4109489249_63f2a0a2d7_o-3.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2545/4109489249_63f2a0a2d7_o.jpg)
Tak jak wyżej, szkiełek pozazdrościć, czasami dobrze użyta lampa bez parasolki czy softboxa możne dać dobry efekt. Tez raczkuje w tym temacie z jednym normalnym obiektywem i sabinka 900
Np. Tu odbiłem od sufitu... f2.7
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/2251/85119630.jpg)
Pozdrawiam
anialodz
28-12-2009, 13:29
moze po prostu zapytaj dziewczyn jak zrobic takie zdjecia. obie sa na forum.
wicher123
30-12-2009, 22:25
Tak na marginesie autorką postu jest kobieta ;) Nie wszyscy z odpowiadających chyba o tym wiedzą ;) To tak na marginesie..
A poważnie,też się nad tym zastanawiam, niestety nie dysponuje takim sprzętem jak Ty,mam o wiele słabszy ale myślę o jakiejś parasolce+mój Nissin Di622+T17-50 f/2.8 może da radę? Ale niestety taki jest wybór tych parasolek,że głowa mała i sam zgłupiałem,nie wiem co kupić :(
Dodam że aktualnie dysponuję aparatem D80,obiektywami:AF-S 50mm 1.4 oraz AF 85mm 1.8 i lampą SB-900,jednak widzę że to stanowczo za mało żeby osiągnąć choć połowiczny efekt.....
Nie żartuj. Autorka pierwszych dwóch zdjęć robiła takie cuda przy użyciu D40 + 50/1.8 (czyli do tego manualne ostrzenie). Podstawowa sprawa to dobry materiał do obróbki - koniecznie RAW, dobrze naświetlony. A potem obróbka. (http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=89494) I nie potrzeba sprzętu za ciężkie tysiące.
Pozdrwiam i powodzenia :)
Fotografując ruchliwe dzieciaki (zwłaszcza te chodzące czy biegające) ciężko jest robić zdjęcia z oświetleniem studyjnym, a więc parasolkami i innymi cudami.
Wg mnie do zrobienia porządnego portretu wystarczy jasny obiektyw (a taki autorka posiada) i ew. (bo nie zawsze jest to konieczne wg mnie) światło odbite od sufitu, przeciwległej ściany etc. z lampy dodatkowej.
Dzieci są specyficznymi modelami, do ich portretowania potrzeba dużo wyczucia, delikatności, wielu pomysłów, szczególnej wrażliwości. Dlatego częściej to kobiety robią ładniejsze portrety dziecięce. Mamy to coś ;)
A co do sprzętu to ktoś mądry kiedyś powiedział - na co sprzętu kupa, jak fotograf dupa prawda? :D
Dzieki Wicherek za tą drobna uwage odnośnie mojej płci bo chyba rzeczywiście nie każdy zwrócił uwage na ten malutki detalik:)
W każdym razie juz po Waszych komentarzach wiem co muszę zmienić,no i oczywiście ile się nauczyć....Cały czas natomiast zastanawiam się czy do tego typu zdjęć muszę dokupić jakies dodatkowe oświetlenie i jeśli tak to dokładnie jakie???Tak jak pisałam wcześniej używam jedynie lampy SB 900 a światełko najczęsciej odbijam od sufitu i to tyle,tylko ze najczęsciej zdjęcia wychodzą mi takie intensywne tzn. twarze albo nasycone pomarańczem albo czerwienia( w przypadku np. zezłoszczonej miny noworodka) co mnie irytuje bo pozniej nie moge pozbyć się tej intensyfikacji nawet przy obróbce.Teraz zastanawiam się czy błąd jednak lezy w samym procesie twórczym tzn.braku odpowiedniego światła,złego ustawienia parametrów czy nieumiejętności pozniejszej obróbki co takze jest możliwe zważywszy na moje raczkujące doświadczenie także w tej materii.
Jak można uzyskać tą mleczną bladość na twarzy bez przepalenia zdjęcia??
Chciałam także zapytać o efekt tych cudownych oczu(kombinowałam na różne sposoby,ale wychodza nienaturalne),ale widzę ze Coroner odesłał mnie na bardzo ciekawy wąteczek,więc może zanim zaczne Was męczyć o ten temat,najpierw przeanalizuję obróbkę fotek autorki zdjęć,które zamieściłam na poczatku.
A popróbuj może zrobić kilka zdjęć takiemu maluszkowi w ogóle BEZ lampy, ale z odpowiednim balansem bieli?
do uzyskania takiego efektu świetlistości potrzebujesz dużą ilość miękkiego światła. ułatwi to z pewnością softbox (który widać, że odbija się w oczach modelki) a najlepiej dwa z odpowiednią ilością światełka. jedna sb-900 może nie wystarczyć, ale dwie mogą już dać radę.
Jak może się odbijać w oczach softbox, kiedy to jest zwykłe okno ;) W przypadku pierwszego pokazanego przez Kattkę zdjęcia to tylko jedno okno a w przypadku drugiego to było okno + drzwi balkonowe i prześcieradło na suszarce za modelką. Odpowiedni balans i odpowiednie naświetlenie. No oczywiście trochę obróbki i retusz. Nic wybiegającego poza standardową korekcję.
Oświetlenie.... jakiś czas temu kupiłam sb900 i użyłam tylko na ślubie. Lamp studyjnych, softboxów czy parasolek nie posiadam i nie używam. Nawet blendy nie używam bo nie ma mi kto trzymać ;) Zastane jest najlepsze
Co do sprzętu to wcześniej tak jak napisano już robiłam tylko d40 +50/1.8, w przypadku prezentowanych zdjęć to fuji s5pro + 50/1.8.
Może się kiedyś dorobię lepszego szkła ;)
Pozdrawiam wszystkich
PS - tak z opóźnieniem ale dopiero teraz znalazłam ten temat :razz:
Kasandra
21-08-2010, 20:56
Koffee a ten Twój tutek z retuszu?;-)masz go gdzieś jeszcze?
Koffee dobrze prawi. Jeżeli masz jasne szkła to korzystaj z zastanego światła bo jest najlepsze. Ja też kupiłam SB900 ale nigdy nie używam jej przy typowych zdjęciach portretowych. Po co kupować dodatkowe oświetlenie. Najpierw naucz się dobrze naświetlać fotografie przy pomocy zastanego światła ;)
Kasandro - ten tutek co kiedyś dawałam jest tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=89494
Tylko że on właściwie nie jest z retuszu :razz: Chyba innego tutaj nie dawałam
Kasandra
21-08-2010, 22:57
O ten ten
dzięki!
No jest z obróbki przecież. Rewelacyjny zresztą, dodam gdzieś do ulubionych.
dareknik
22-08-2010, 11:11
Do tak ciasnych portretów dzieci dobrze nadają się obiektywy makro np.: Nikon 60, 105/2.8; Tamron 90/2.8; Sigma 70, 105/2.8 i Tokina105/2.8.
Ja mam SB900 i moim zdaniem ta lampka jest w zupełności wystarczająca do większości sytuacji zdjęciowych. Poniżej przykłady domowe przy wizycie koleżanki.
Nie paczcie na bałagan w tle, na poucinane kończyny itd. Światło odbijane z gołej SB900 i tyle
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/644/dsc5999bcr.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img90.imageshack.us/img90/1914/dsc6003b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/4359/dsc6012bcr.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img576.imageshack.us/img576/1821/dsc6016bcr.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/16/dsc6030b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img830.imageshack.us/img830/3658/dsc6032b.jpg)
Joseph79
23-08-2010, 23:06
Popatrz w exif:
Aparat to: D700
Obiektyw to: 50 f1.4
aparat to sobie akurat może być wszystko jedno jaki...
najważniejsze że tu nie ma radości i dlatego są mocno średnie.
naprawdę zrobienie zdjęcia nie polega na dobraniu sprzętu... jakoś ostatnio zauważam że nie każdy to rozumie...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.