PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw do czyszczenia optyki HAMA



Prezes
28-03-2005, 09:35
Jest tego sporo na allegro, chcialbym spytac czy warto, i czy moze sa jakies lepsze rzeczy do czyszczenia obiektywu ?...hm :roll:
ps. ide focic jak sie sikaja :twisted: :twisted:

Lord Rayden
28-03-2005, 11:31
A jak Ci obsikają korpus i obiektyw to nie pisz na forum "jak czyścić ?" :).

Rayden

Prezes
28-03-2005, 12:52
stary powazna sprawa, dotknalem paluchem niechcacy = jak i czym wyczyscic ? pilne kuwa, ajjj, i okazalo sie ze nie zdazylem zakupic przed swietami nic specjalistycznego do tego celu eh smutek :(

mariusz
28-03-2005, 12:55
pędzelkiem usuń kurz i ściereczką taką od okularów , a potem może DOBRA UV-ka :)

c2h5oh
28-03-2005, 14:53
a potem może DOBRA UV-ka :)
Od ochrony obiektywu jest dekiel, chyba ze fotografujesz np zuzel i grozi Ci oberwanie kamieniem w obiektyw :P

A czym czyscic? Polecam alkohol izopropylowy - do kupienia za 18-25zl za 20ml w sklepach foto albo za ok 12zl/litr w polskich odczynnikach chemicznych (i czystrzy jeszcze) w zestawie ze sciereczka do optyki - to do tlustych i nie tylko plam. Delikatnie, bez szorowania. A wszelakie pylki wydmuchac gruszka i/lub pedzelkiem miekkim wymiesc.

Prezes
28-03-2005, 20:30
dzieki , jutro kupie jak dzik. a skoro ten watek ciagniemy to chcialbym spytac czy serio warto kupowac UV do kita 18-70 ? wiem ze ten watek sie przewijal juz , i nawet czytalem te posty, ale jakos ciagle gupi jestem i nie wiem czy warto czy jednak kit jest za slabym szklem co by inwestowac w flitry itp. :roll:

c2h5oh
28-03-2005, 23:09
ja wyznaje zasade ze filtry kupuje sie w celu uzyskania jakiegos efektu - wiec nie zaloze UV ponizej 1000mnpm, bo nie potrzeba a szanse ze przy szerokim kacie winietowac bedzie duze i ze pogorszy ostrosc jeszcze wieksze (chyba ze filtr bedzie kosztowal w okolicach polowy tego co obiektyw ;-) ).

dosent
29-03-2005, 09:29
czy serio warto kupowac UV do kita 18-70 ?


szanse ze przy szerokim kacie winietowac bedzie duze i ze pogorszy ostrosc jeszcze wieksze (chyba ze filtr bedzie kosztowal w okolicach polowy tego co obiektyw ).

Jak przegladales forum, to wiesz, ze szkoly sa dwie :-) Ja wyznaje ta, ze UV nie przeszkadza a moze pomoc. Wiec uzywam na codzien. Popelnilem tez test i wyszlo mi, ze najtansza UV-ka (mam HOYE zielona) nie zmniejsza ostrosci o tyle, zeby warto podnosic to jako argument przeciw jej stosowaniu:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4774

pzdr

Lolas
29-03-2005, 09:40
Hehe dyskusja o UV powrocila :mrgreen: :mrgreen:
Ja uzywam zawsze. Nie robilem testow porownawczych, ale jestem zadowolony z jakosci zdjec, wiec obecnosc filterka mi nie przeszkadza. Minimalna utrate jakosci rekompensuje swiadomosc ,ze przednia soczewka obiektywu jest bezpieczna. :P

Cowbell
09-04-2005, 17:26
Lepiej pozwól szkiełku naturalnie się porysować np przez przypadek lub zostaw sprzęt na chwilkę z głupkiem to Ci go urządzi na cacy, wtedy będziesz zadowolony z braku filterka bo będziesz miał NOWY obiektyw - same zalety :mrgreen: :shock: :mrgreen: :shock: