PDA

Zobacz pełną wersję : Zwiększenie kontrastu w C-41?



KaeF
23-12-2009, 04:02
Witajcie, mam pytanie takie jak w temacie. Ja jestem kompletny świeżak w temacie analogów, a gość z labu w którym wywołuję sam się przyznaje, że nie ma za dużego pojęcia o tym, bo on tam tylko na etacie siedzi..

Czy jest możliwe podciągnięcie kontrastu podczas robienia odbitek w labie? Wiem, że mogę zmienić film na bardziej kontrastowy, wiem też, że mogę niektóre manualne filmy forsować, przez co też zwiększę kontrast. A co z filmami C-41? Zależy mi na kilku dobrych pstrykach, które wg mnie dużo tracą przez mały kontrast.

Jeśli palnąłem jakąś głupotę - wybaczcie:D

jarecky
23-12-2009, 10:38
Praktycznie wszystkie odbitki z negatywów są teraz naświetlane cyfrowo przez lab. Negatyw jest skanowany i potem z tego skanu naświetlany jest papier. Z tego wniosek, że kontrast można modyfikować na etapie skanowania. Porozmawiaj z pracownikiem labu, czy raczy Ci coś takiego zrobić.

Paweł Kania
23-12-2009, 10:47
j.w. wszyskto jest skan i odbitka.

Najprościej. Oddaj klisze do skanowania, obrobisz plik cyfrowy jak potrzeba i oddaj wtedy do wywołania.

KaeF
23-12-2009, 16:56
Kurde, jak to tak działa, to chyba zacznę kompletować własny sprzęt do ciemni.. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

ulv
24-12-2009, 01:43
To będzie najlepsze rozwiązanie :-)

wilus
28-12-2009, 15:02
Kurde, jak to tak działa, to chyba zacznę kompletować własny sprzęt do ciemni.. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Cz-b owszem ale trudno będzie opanować kolor w ciemni, raczej nie polecam. Łatwiej będzie poprosić laboranta żeby podbił ten kontrast, ewentualnie skanować i głaskać w PS