PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie winiety



prz3mo
20-12-2009, 20:53
Czym usuwacie winietę, spowodowaną cechami danego szkła?
Stałem się posiadaczem Sigmy 12-24, jednak pod FX i 12mm trochę winietuje i pewnie czasem będę miał potrzebę by to w miarę skorygować.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tej kwestii, mile widziane konkretne tytuły oprogramowania. Póki co próbowałem korzystać z narzędzia do tego celu z PS CS4, ale albo nie umiem, albo średnio sobie z tym radzi...
Z góry dzięki.

Aha - w puszce (D700) ustawiłem korektę winietowania, ale niewiele daje.

microbot
20-12-2009, 21:23
PS - menu Filter\Distort\Lens Correction...

prz3mo
20-12-2009, 21:29
PS - menu Filter\Distort\Lens Correction...

Napisałem wyżej, że próbowałem użyć tego narzędzia z PS, ale słabo to koryguje :)

microbot
20-12-2009, 21:41
Mogę się tylko wypowiadać za PS'a - bo go znam. Jeżeli ten filtr nie zadowala mnie to posiłkuję się warstwami i nakładaniem gradientów kulistych z odpowiednimi przejściami - to tak w ostateczności bo osobiście winietę bardzo lubię i nierzadko ją jeszcze pogłębiam :)

prz3mo
20-12-2009, 21:43
Mogę się tylko wypowiadać za PS'a - bo go znam. Jeżeli ten filtr nie zadowala mnie to posiłkuję się warstwami i nakładaniem gradientów kulistych z odpowiednimi przejściami - to tak w ostateczności bo osobiście winietę bardzo lubię i nierzadko ją jeszcze pogłębiam :)

Owszem, ja czasem też dodaję winietę do pewnych zdjęć. Ale to szkło będę wykorzystywał np. w krajobrazie, a tam winieta mi zbędna i uroku zdjęciu raczej nie doda ;)

J@sió
20-12-2009, 22:30
W Camera Raw jeden suwaczek i winieta znika

swider
20-12-2009, 23:23
Dwa suwaczki :p

I tez z tego korzystam :)

wilk325
21-12-2009, 14:08
Ja korzystam z PTlensa do PS'a

hawk
22-12-2009, 18:35
RawTherapee oprócz tego że nieźle radzi sobie z wywoływaniem RAWów, ma także całkiem fajne narzędzie do usuwania winiety.

dzejms
22-12-2009, 18:42
Acr

sea21
24-12-2009, 23:56
Przemku, ja mam taki sam zestaw (D700 + S12-24). ACR świetnie daje sobie z tym radę. Jestem w 100% zadowolony:) Polecam!

prz3mo
25-12-2009, 01:06
Przemku, ja mam taki sam zestaw (D700 + S12-24). ACR świetnie daje sobie z tym radę. Jestem w 100% zadowolony:) Polecam!

No OK, do NEF - ACR. Ale czasem też coś pstryknę w jpg... ACR-em jpga nie otworzę :)

sea21
25-12-2009, 01:15
Wszystko się da:)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=126094

prz3mo
25-12-2009, 01:21
Wszystko się da:)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=126094

dzięki wielkie :)

szarakdorsz
27-12-2009, 19:43
Tylko i wyłącznie Camera RAW, jak dla mnie - prosto i skutecznie.

marbed
27-12-2009, 19:55
Dodam tylko, że można otworzyć jpg w ACR bezpośrednio z PS pominąwszy Bridge'a. Tylko trochę więcej klikania chyba niż przez bridge'a. Trzeba użyć polecenia
Open As wskazać fotkę a następnie poniżej wybrać format Open as NEF Camera Raw

sea21
31-12-2009, 01:11
Wszystko jest w tym wątku co podlinkowałem. ;)