PDA

Zobacz pełną wersję : Przepalenia - jaki konkretnie wybrać filtr??



szoton
28-10-2006, 21:01
Witam. Mam Konkretne pytanie i oczekuje konkretnej odpowiedzi. Na niemal każdym zdjęciu na którym jest fragment jasnego nieba powstają przepalenia. Może to i normalne przy pomiaże punktowym na ciemniejszy obiekt, lub centralnie ważonym ale w 99% zdjęć tych pomiarów właśnie używam a te przepalone niebo okropnie mnie irytuje i psuje zdjęcia. Starałem się przejrzeć forum pod kątem wyboru filtra ale to tak rozległy temat i tyle oponii jest że postanowiłem napisać wątek w którym zaznacze o jaki efekt mi konkretnie chodzi i chciałbym uzyskać konkretne rady (tj. poprostu który filtr wybrać). Chodzi mi o maksymalne zredukowanie przepaleń na niebie i to jest priorytet. Jeśli przy okazji można podciągnąć kolory nieba to się nie obraże :). Nie mam funduszy na eksperymentowanie więc to co kupie to będzie, stąd moja prśba do was o pomoc. Używam kitowego szkła 18-70.

Pozdrawiam
Kuba

Jacek_Z
28-10-2006, 21:05
Dwa filtry są oczywiste. Polaryzacyjny oraz połówkowy.
Trochę nie ten dział. Przenoszę.

szoton
28-10-2006, 21:16
Przepraszam za pomyłke działu, zagapiłem się.

Ok, dzięki, ale chodzi mi o konkretne jakie polecacie - firma, model, przybliżona cena. Domyślam się że rozpiętość jakościowa jak i cenowa jest znaczna i chce dokonać optymalnego wyboru.

spiritchaser
29-10-2006, 08:56
Żeby uniknąć przepaleń nieba na pewno przyda Ci się filtr połówkowy, długo by pisać o tych filtrach, bo są o różnym stopniu przyciemnienia i różnych zmianach gradientu, odsyłam do poszukania info na necie. Moim zdaniem, największe możliwości dają filtry systemu Cokina (http://www.cokin.com/ico15-A.html), ponieważ dają większe możliwości "manewrowania" filtrem niż zwykłe nakręcane.
Jeśli chodzi o przepały na skutek refleksów - polaryzacyjny powinien pomóc.

ALF
29-10-2006, 09:09
szoton (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=4851) zobacz...w tym dziale jest parę przyklejonych, moich tekstów na temat filtrów...teksty możesz też ściągnąć z mojej strony :)

szoton
30-10-2006, 00:15
ALF, już wczoraj ściągnąłem z twojej strony i przeczytałem ten kawał tekstu o filtrach i troche się dowiedziałem, ale nie ukrywam że zrozumiełem może 40%. Chce iśc do sklepu (realnego lub netowego) i kupić coś co poprostu jest sprawdzone i polecane. Kupie, przetestuje wyciągne wnioski...to jest najlepsza nauka - doświadczenie. To tak jak kupowałem lustro cyfrowe, patrzyłem na szwreg parametrów króre teraz nie mają dla mnie większego znaczenia, za to inne okazują się istotne a nie były przeze mnie brane pod uwagę i były spychane na plan dalszy.

LadyDi
30-10-2006, 01:23
Witam,
Przepraszam, jeśli poruszam tematy oczywiste, ale wyniki mojego przeszukiwania forum nie są zadowalające. Czy jest sens stosować jednocześnie filtr UV i połówkę ND? Jeśli tak, to gdzie mogę znaleźć takie filtry, żeby dało się zaopatrzeć kitowego Nikkora 18-55 i winietowanie nie przeszłoby granic wytrzymałości? Wolałabym raczej filtry wkręcane, holdery do Cokina jakoś mnie nie przekonują...
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
:)

Karrlos
30-10-2006, 12:14
raysfoto.pl
duży wybór firm i filtrów.
Zamawiałem u nich. Wszystko OK.

ALF
31-10-2006, 00:59
LadyDi (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=5133) jest sens
jeżeli hildery cię nie przekonują, to może takie proste wyliczenie dla filtrów 77
- 3 filtry ND połówkowe hitecha + zestaw cokina = ok 500zl
- 3 filtry połówkowe ND nakrcane dobrej firmy = ok 600zł
jeżeli kupisz następne filtry, to różnica w cenie jeszcze wzrośnie :D a pomija już kreatywność ustawień cokina i brak możliwości wyboru kadru w przypadku nakrętek...

LadyDi
01-11-2006, 00:48
Bardzo dziękuję ALF :). Rozważę system Cokina...
Pozdrawiam :)