Zobacz pełną wersję : wypasione BW ala analog
genghiskhan
16-12-2009, 22:18
wchodzimy tu:
http://www.mm-foto.pl/galeria%20sala.html
lub
http://www.jeffascough.com/ i klikamy gallery
patrzymy się na czarnobiałe fotki
wiem ze są robione cyfrą - zapewne na wysokim iso
ale jak do jasnej ciasnej uzyskać tak fajne smoliste czernie - całkiem analogowe bym powiedział ;)
niech ktoś poda przepis :)
robilem duzo fot i zawsze wychodza zbyt kontrastowe, lub mdłe...
marszull
16-12-2009, 22:38
a silver od nik? tak strzelam, bo sam nie korzystam, demo mialem bardzo dawno temu, ale z tego co wiem/pamietam to efekty konwersji do b/w byly bardzo dobre
A probowales w ACR bawic sie suwakami Blacks i Clarity?
genghiskhan
16-12-2009, 23:39
w acr nie ma mowy o takich efektach
silver tez kiepski
alien skinem probowalem i są w miare fajne efekty ale to nadal nie to czego bym chciał:)
marszull
16-12-2009, 23:41
ewentualnie LR i presety BW (jest tego zatrzesienie) plus zabawa suwakami
na tej 1 stronie sa exify, canon5d iso 1600 i CS3 wiec pewnie nik soft;P
robin102
17-12-2009, 14:45
ale jak do jasnej ciasnej uzyskać tak fajne smoliste czernie - całkiem analogowe bym powiedział ;)...
Dobrze, że dodałeś tą emotkę :) bo to nic wspólnego z analogowymi czerniami nie ma, na nich był FULL szczegółów jeśli się umiało obrobić materiał, a dziś się lepi czarne placki bo oglądacze-klienci tak lubią, znaczy się Ich oczki tak lubią, szukać nic nie trzeba, myśleć też trochę mniej. Na dobrym markowej kliszy to dopiero są fajne czernie od prawdziwej czerni do prawdziwych szarości.
genghiskhan
17-12-2009, 23:58
ja wiem o tym sam lubie focic na deltach ilforda :) ale jak mowisz wlasnie chodzi o BW dla mas... :)
bukowy dziad
18-12-2009, 00:13
akurat galeria asougha zawiera materiał sprzed ładnych kilku lat, kiedy to jeszcze robił analogowo leicą - na cyfrę przeszedł dopiero po pojawieniu się C5dMII. co do drugiej zaś galerii to tam powiedziałbym, że w ogóle mało czerni - raczej szaro-szaro (choć miejscami klimatycznie - nie powiem).
i oczywiście, że w acr można uzyskać takie efekty bez większego problemu - tzn. przeważnie warto wywołać rawa parę razy na poszczególne partie obrazu i je odpowiednio wymaskować - symulując niejako ciemniowe maskowanie - rzadko kiedy pojedyncza konwersja daje ładny efekt dla wszystkich elementów kadru.
redrumdanyboy
18-12-2009, 02:01
w acr nie ma mowy o takich efektach
silver tez kiepski
alien skinem probowalem i są w miare fajne efekty ale to nadal nie to czego bym chciał:)
i oczywiście, że w acr można uzyskać takie efekty bez większego problemu - tzn. przeważnie warto wywołać rawa parę razy na poszczególne partie obrazu i je odpowiednio wymaskować - symulując niejako ciemniowe maskowanie - rzadko kiedy pojedyncza konwersja daje ładny efekt dla wszystkich elementów kadru.
Bingo : )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/6157/98619596.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/5707/70654290.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img38.imageshack.us/img38/2229/82763185.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/4403/32507476.jpg)
Wołacz - Acr.
SEP jak już tu ktoś pisał... Dobrze zrobione, to na odbitce wielkości 30x40 nawet najwięksi eksperci byli zdania, że to analog, sypali nazwami filmów i sposobami wywoływania.... a to była tylko (aż) cyfra...
I mała prawda - wbrew twierdzeniom większości - że na bw nadają się zdjęcia które szumią, nieładnie wyszły w kolorach więc nie ma innej rady - otóż nie - wg mnie na BW nadają się idealne fotki... :)
Innervoice
18-12-2009, 02:42
I mała prawda - wbrew twierdzeniom większości - że na bw nadają się zdjęcia które szumią, nieładnie wyszły w kolorach więc nie ma innej rady - otóż nie - wg mnie na BW nadają się idealne fotki... :)
Dokładnie tak!
Zauważyłem to na swoich fotkach.
Dobrze naświetlone kadry prezentują się lepiej w BW, w porównaniu do tych, które czasem trzeba ratować konwersją.
genghiskhan
18-12-2009, 10:03
acr i maskowanie?
Im lepiej zrobione/naświetlone foto tym lepsze później BW. I raczej nie za często, tak jak koledzy pisali dobre BW otrzyma sie za pomocą jednej konwersji. Zazwyczaj jedna część zdjęcia wygląda lepiej gdy zasymulujemy uzycie filtra niebieskiego a inna część dla filtra czerwonego. Nie pozostaje nic innego jak zrobić konwersje dwa lub więcej razy i wymaskować to i owo :)
acr i maskowanie?
A co w tym dziwnego?
ja bym polecal taka obrobke (moze sie przyda) - http://the-art-of-light.blogspot.com/2009/03/profesjonalne-wywoanie-fotografii.html osobiscie pozniej dodaje jeszcze nakładke...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.