PDA

Zobacz pełną wersję : r-285 - kłopot z cz-b zdjęciami



PLASTUś
11-12-2009, 22:09
witam szanownych kolegów. proszę o pomoc. zacznę od początku : mam skalibrowany monitor jednak kłopoty zaczynają się na etapie drukowania. epson też jest skalibrowany za pomocą EZColor, jednak wydruki cz-b wychodzą z dominatą czerwieni. proszę o pomoc i szczegółowe pytania , na wszystkie postaram się odpowiedzieć bo zależy mi na rozwiązaniu problemu. z góry dziękuję.

asmod
11-12-2009, 22:40
Standardowo kolorową Clarią pewnie się nie da :( . Jedno wyjście - zmienić drukarkę, drugie - zmienić tusze. Np. na Black and White Ultratone Inks, lub Lyson QuadBlack. Z tuszami jeszcze nie eksperymentowałem - trochę drogo wychodzi na początek jeśli chodzi o zastosowania czysto amatorskie. Chociaż to "drogo", to rzecz względna.

PLASTUś
11-12-2009, 22:53
dlaczego uważasz że Clarią się nie da? drukarka w testach (opisach) jest polecana. oczywiście to nie świadczy o tym że da się nią osiągnąć to samo co sprzętem za 6000 zł lecz nie spodziewałem się że będzie w/w kłopot. może jest ktoś kto z czymś takim walczył i ... wygrał?

asmod
11-12-2009, 23:05
Z własnego doświadczenia. Drukarka jest polecana i bardzo dobra do wydruków kolorowych tuszami Claria. Można próbować bawić się suwakami, ale uważam że szkoda na to czasu i pieniędzy. Lepiej drukować na drukarce przystosowanej do wydruków B&W, lub zainwestować w zestaw specjalistycznych tuszów. Takie jest moje zdanie i możesz się z nim nie zgadzać.

PLASTUś
11-12-2009, 23:27
nie walczę z twoją opinią (tymbardziej że oparta na doświadczeniu) , lecz zastanawiam sie dlaczego kalibracja nie pomaga , przecież nawet w labach na maszynach i papierach przystosowanych do koloru robią cz-b i jest ok (prawdę rzekłszy nie zawsze ale często). próbuję szukać kłopotu w procesie kalibracji a nie w zdolnościach (lub ich braku) drukarki. widziałem zdjęcia z w/w drukarki drukowane na jakieś chińszczyźnie (tusz) i cz-b był ok. fakt że po około roku zaczęło sie to rozlewać - nie wiem dlaczego , może to wina tuszu ale pominowszy to , to nawet na taniutkim tuszu i tym sprzęcie (r-285) człowiek drukował ładne cz-b.

asmod
11-12-2009, 23:41
Może jednak pomogę. Wejdź na tą stronę: http://www.paulroark.com/BW-Info/R260.htm
Znajdziesz tam odnośnik na wyrazie "here" do profili wydruku tylko tuszem czarnym z atramentów Claria. Co prawda dla drukarki R260, ale możesz potestować.
Na mojej R285 działało. Pamiętaj, ten profil żre tylko czarny atrament, więc szybko się on kończy.
Jest jeszcze jedno, a właściwie dwa małe ale: musisz zastosować do wydruku program QuadToneRIP, a zdjęcia muszą być w formacie tiff. Tu masz jeszcze linkę do strony z programem: http://www.quadtonerip.com/html/QTRoverview.html

PLASTUś
11-12-2009, 23:44
serdeczne dzięki za linki. zaraz będę działał z tym co sie pod nimi kryje. jak u ciebie to wszystko sie sprawdzało?

asmod
11-12-2009, 23:53
Jak mam potrzebę wydruku B&W, używam drukarki R2880 mojego szefa. Możesz potrenować z tymi profilami. Mnie się akurat skończył papier w małym formacie, a A3 mi szkoda ciąć do tych testów. Z tego co pamiętam, to musisz najpierw zainstalować program QuadToneRip, a potem skopiować ściągnięte profile do odpowiednich katalogów "Profiles" i "QuadTone". Z resztą na stronkach masz wszystko opisane. Życzę powodzenia.

PLASTUś
12-12-2009, 00:02
powiedz jeszcze czy u ciebie wychodziły ładne cz-b? sprawdzało się to rozwiązanie? angielskiego nie znam ale będę działał metodą prób i błędów

asmod
12-12-2009, 00:18
Zdjęcia wychodziły mi z lekkim ziarnem, .... ale może coś źle robiłem. Ponieważ mogłem używać drukarki szefa, więc na razie odpuściłem sobie te testy. Myślę, że po Nowym Roku wrócę do tematu wydruku B&W na R285. Jak by nie patrzeć, to początkowy koszt wychodzi w granicach 500-600zł za tusze (6x125ml), samoresetujące się kartridże, strzykawki i kartridże z płynem czyszczącym. Teraz mam niestety trochę inne wydatki. Jak zauważysz, to drukarka R285 nigdzie nie występuje w tych opisach i trzeba używać profili z R260 lub R280. Czy pasują one idealnie do R285 - nie wiem, nie jestem spacjalistą w tej branży. Może ktoś Ci jeszcze pomoże. Co do angielskiego, to może chociaż Google-translator Ci pomoże. Metoda prób i błędów może okazać się kosztowna :(

Me_how
15-12-2009, 21:08
A możesz podesłać przykład fotki, która drukuje Ci się z dominantą. Mam R285 i wykonałem kilka prób ze zdjęciami cz-b. Nie miałem problemów z jakimiś nieprzewidzianymi kolorami. Może to kwestia zdjęcia lub obróbki.

motyl
15-12-2009, 22:09
Nie wiem jak jest w nowoczesnych drukarka ale starszego typu miały tak, że jak we właściwościach programu do drukowania dało się opcję "skala szarości" to drukarka przy wydruku korzystała tylko z czarnego atramentu. Przy takiej opcji nie mam możliwości aby wydruk miał dominanty.

kh29228
21-12-2009, 21:26
Ja już nic nie rozumiem.
1. Gdy drukuję normalnie zdjęcie czarno-białe -> dostaję mocny zafarb
2. Gdy to samo zdjęcia drukuję jako "skala szarości" (opcja w ustawieniach drukowania) -> dostaję mocny zafarb
3. Gdy używam ripa http://www.quadtonerip.com/ i używam tych (http://www.paulroark.com/BW-Info/260-Claria-QTR-Profiles.zip) czarno-białych profili -> dostaję zafarb

w ripie przykładowe ustawienia wyglądają tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/img685/1998/pulpitg.jpg)

czy ktoś mi może pomóc?

proszę:)

asmod
21-12-2009, 22:02
No, niestety mnie się też nie udało wydrukować idealnego zdjęcia B&W kolorową Clarią. Zawsze występował jakiś zafarb. Z tego co wyczytałem tylko odpowiedni zestaw atramentów B&W i profili zapewni Ci zadowalający, a nawet lepszy efekt. Możesz potrenować metodę zastępczą - wydruk tylko czarnym atramentem - linki w moim poście z 11.12.2009 w tym wątku. Osobiście przymierzam się do atramentów z inksupply, ale to po nowym roku. Koszt jednego zestawu do papieru matowego to ok. 108$ plus koszty wysyłki, plus autoresetowalne kasetki, plus strzykawki, plus środek do czyszczenia głowic.

Użyj innego profilu z tej paczki:

"Profiles with "BO" in the name use only the Claria black ink."

oraz:

"Settings for all include 2880 dpi and Uni-directional."

kh29228
22-12-2009, 00:56
no i dupa:(
próbowałem na wszystkie sposoby. używałem profili czarno-białych w ripie. nawet dodatkowo włączałem funkcję "gray scale" ale i tak wychodzi zafarb. nie wiem co robię nie tak, że drukarka za wszelką cenę drukuje wszystkimi tuszami, mimo, że używam ripa i profili cz-b.

co do drukowania czarnymi atramentami, to niestety wówczas konieczny jest zakup drugiej drukarki, czego wolałbym nie czynić

asmod
22-12-2009, 14:32
Używając krzywych N-1 trzeba chyba przed zapisaniem do pliku tiff nałożyć warstwę korekcyjną z piku WCNN-Layer.psd,
który znajduje się tam: http://www.paulroark.com/BW-Info/R260-ICCs.zip .
Wynikowy obraz należy oczywiście spłaszczyć przed zapisem.

Co do krzywych Claria-BO-xxxxxx, to nie miałem nigdy żadnych "zafarbów", co najwyżej nie podobała mi się lekka kaszka na odbitce.

Czy skopiowałeś wszystkie pliki, tam gdzie powinny się znaleźć?

"............ The *.qidf files go into the QuadToneRIP\Profiles\R260-mis folder.
The *.quad files go into the QuadToneRIP\QuadTone\QuadR260-MIS folder........."

kh29228
22-12-2009, 23:55
pliki dobrze skopiowałem. odnośnie pliku *.psd to czy można to otworzyć innym programem niż PS, ponieważ go nie posiadam.

asmod
23-12-2009, 19:39
Nie dawało mi to spokoju, ponieważ dawno nie drukowałem na swojej R285 w B&W z tymi profilami, więc postanowiłem zrobić dwie próby. Jedną z profilem BO, drugą z N-1. Obie wypadły dobrze - żadnych przebarwień. Czysta czerń i biel, no może profil N-1 dawał lekko ciepły odcień. Przy formacie A5 nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Akurat nie mam pod ręką żadnego "płaszczaka", żeby zamieścić próby w necie - może po Świętach, jak wrócę do pracy. Odwołuję nawet "kaszkę" o której pisałem wcześniej. Nie wiem, co mi się nie podobało wtedy w wydrukach formatu A4 na R285 ? Wydawało mi się że zbyt duże ziarno. Teraz tego nie widzę.

Profil B0 musi drukować tylko w B&W, ponieważ korzysta tylko z czarnego atramentu, zdjęcie z profilem N-1 na monitorze po naniesienu warstwy korygującej dostaje lekki "zafarb", ale drukuje się już poprawnie.

Pliki .psd pewnie można obrobić tylko w PS-e (może Gimp, ale go nie używam, nie wiem też czy Gimp obsługuje warstwy korygujące). Możesz poćwiczyć z wersją testową PS-a.

Czornyj
26-12-2009, 14:49
R285 to drukarka barwnikowa - jest wrażliwa na zmiany papieru i podatna na metameryzm. Jeśli więc użyłeś papieru nie-epsonowskiego, a do tego wydruk oświetliłeś zwykłą żarówką, to nawet jak będzie czystym czarnym może dostawać konkretnych zafarbów.

PLASTUś
27-12-2009, 10:54
A możesz podesłać przykład fotki, która drukuje Ci się z dominantą. Mam R285 i wykonałem kilka prób ze zdjęciami cz-b. Nie miałem problemów z jakimiś nieprzewidzianymi kolorami. Może to kwestia zdjęcia lub obróbki.

chętnie podeślę skan - nie ma kłopotu , pytanie : chcesz jakieś szczególne ustawienia skanowania , np: flat , czy standart , czy jeszcze coś innego. :)


Używając krzywych N-1 trzeba chyba przed zapisaniem do pliku tiff nałożyć warstwę korekcyjną z piku WCNN-Layer.psd,
który znajduje się tam: http://www.paulroark.com/BW-Info/R260-ICCs.zip .
Wynikowy obraz należy oczywiście spłaszczyć przed zapisem.

Co do krzywych Claria-BO-xxxxxx, to nie miałem nigdy żadnych "zafarbów", co najwyżej nie podobała mi się lekka kaszka na odbitce.

Czy skopiowałeś wszystkie pliki, tam gdzie powinny się znaleźć?

"............ The *.qidf files go into the QuadToneRIP\Profiles\R260-mis folder.
The *.quad files go into the QuadToneRIP\QuadTone\QuadR260-MIS folder........."

domyślam się że profile przekopiować do system32 ...itd. zaraz posprawdzam sprawę z warstwą korekcyjną. nasunęło mi się jednak jedno pytanie : we właściwościach drukarki (nie wtedy gdy drukujesz spod CS i wybierasz profil)w zarządzaniu kolorem co masz wybrane? ja mam ustawione: ręcznie i EE405_1.

asmod
27-12-2009, 19:18
Nie, no w instrukcji stoi jak byk:

"............ The *.qidf files go into the QuadToneRIP\Profiles\R260-mis folder.
The *.quad files go into the QuadToneRIP\QuadTone\QuadR260-MIS folder........."

Czyli nie do windows/system32/...., tylko do podkatalogów QuadToneRIP'a. Zdjęcia przygotowuję w PSie i zapisuję w formacie TIFF. Drukuję te tiffy z poziomu QuadToneRIPa. Przy profilach N-1 należy użyć wartwy korekcyjnej, by usunąć zafarby, przy BO nie robię oprócz spłaczczenia, konwersji do B&W i zapisu jako *.tiff nic więcej. Ustawienia drukarki chyba mało ważne, RIP chyba zażądza drukarką.

Już wiem, co mi się nie podobało w obrazach B&W drukowanych na R285 tuszami Claria. Na dużych płaczyznach (np. na ścianach) widać pasmowanie. Może to wina mojej drukarki, nie mniej to mnie znięchęciło do używania jej do wydruków czarno-białych. Ciekawe jak będzie to wyglądało z tuszami do B&W ? Szkoda było by wyrzucić 3 stówki w błoto.

kh29228
27-12-2009, 19:38
R285 to drukarka barwnikowa - jest wrażliwa na zmiany papieru i podatna na metameryzm. Jeśli więc użyłeś papieru nie-epsonowskiego, a do tego wydruk oświetliłeś zwykłą żarówką, to nawet jak będzie czystym czarnym może dostawać konkretnych zafarbów.

papier epsonowski. oświetlenie dzienne.


Profil B0 musi drukować tylko w B&W, ponieważ korzysta tylko z czarnego atramentu, zdjęcie z profilem N-1 na monitorze po naniesienu warstwy korygującej dostaje lekki "zafarb", ale drukuje się już poprawnie.

gdy używam profilu B0 dostaję ewidentnie czerwonawy zafarb.

asmod
27-12-2009, 20:25
To, może jeszcze raz:

1. Instalujesz program QuadToneRIP.
2. Ściągasz plik http://www.paulroark.com/BW-Info/260-Claria-QTR-Profiles.zip i rozpakowujesz.
3. Pliki z katalogu Profiles przegrywasz do ...Program Files\QuadToneRIP\Profiles\R260-mis
4. Pliki z katalogu QuadTone przegrywasz do ...Program Files\QuadToneRIP\QuadTone\QuadR260-MIS
5. Obrabiany plik konwertujesz do B&W, spłaszczasz warstwy(jeśli istnieją) i
zapisujesz w trybie RGB w formacie *.tiff
6. Otwierasz program QuadToneRIP i z niego drukujesz pamiętając o ustawieniach:
- Printer Name : EPSON Stylus Photo R285 Series
- Printing Model: QuadR260-MIS
- Source : Sheet Feed
- Type : Matte Paper
- Resolution : 2880 dpi
- Speed : Uni-directional
- Curve 1 : Claria-BO-XXXXXXX (4 rodzaje papieru do wyboru)
lub
- Curve 1 : Claria-XXXXXX-N-1 (4 rodzaje papieru do wyboru)

Z krzywymi N-1 należy pamiętać o dodaniu warstwy korygującej z przykładowego
obrazka.

Uwaga QuadToneRIP drukuje z marginesami min. 3,2mm (format A4) i należy sobie tak sformatować
obrazek, aby się mieścił na stronie z uwzględnieniem marginesów.

Używając krzywych BO nie powinno być żadnych zafarbów, drukarka drukuje tylko czarnym
atramentem.

Czornyj
27-12-2009, 21:07
papier epsonowski. oświetlenie dzienne.



gdy używam profilu B0 dostaję ewidentnie czerwonawy zafarb.

Próbowałeś wydrukować Quadtone'owski wzornik linearyzacyjny? Może po prostu użycie szarości opartej na czarnym Clairowskim wywołuje bronzing? Z tego co pamiętam, przy świetle żarowym Claira na Epsonie Premium Glossy dają wyraźnie idą w czerwień, natomiast przy dziennym było ok. Spróbuj wydrukować zdjęcie czarno-białe w normalnym trybie, z użyciem Photoshopowego zarządzania barwą i profilem dla PGPP, może profil daje kontrę i neutralizuje szarość. Stosowanie czystej czerni do budowania szarości niekoniecznie jest panaceum na całe zło tego świata.

kh29228
27-12-2009, 22:05
To, może jeszcze raz:

1. Instalujesz program QuadToneRIP.
2. Ściągasz plik http://www.paulroark.com/BW-Info/260-Claria-QTR-Profiles.zip i rozpakowujesz.
3. Pliki z katalogu Profiles przegrywasz do ...Program Files\QuadToneRIP\Profiles\R260-mis
4. Pliki z katalogu QuadTone przegrywasz do ...Program Files\QuadToneRIP\QuadTone\QuadR260-MIS
5. Obrabiany plik konwertujesz do B&W, spłaszczasz warstwy(jeśli istnieją) i
zapisujesz w trybie RGB w formacie *.tiff
6. Otwierasz program QuadToneRIP i z niego drukujesz pamiętając o ustawieniach:
- Printer Name : EPSON Stylus Photo R285 Series
- Printing Model: QuadR260-MIS
- Source : Sheet Feed
- Type : Matte Paper
- Resolution : 2880 dpi
- Speed : Uni-directional
- Curve 1 : Claria-BO-XXXXXXX (4 rodzaje papieru do wyboru)
lub
- Curve 1 : Claria-XXXXXX-N-1 (4 rodzaje papieru do wyboru)

Z krzywymi N-1 należy pamiętać o dodaniu warstwy korygującej z przykładowego
obrazka.

Uwaga QuadToneRIP drukuje z marginesami min. 3,2mm (format A4) i należy sobie tak sformatować
obrazek, aby się mieścił na stronie z uwzględnieniem marginesów.

Używając krzywych BO nie powinno być żadnych zafarbów, drukarka drukuje tylko czarnym
atramentem.

dokładnie tak robię, tylko źle wcześniej powiedziałem, bo zafarby nie zależą od BO czy N-1,
np.
1. AuroraBW-N-1 - zafarb czerwony
2. B0-AuroraBW, B0-PolarMat, B0-UltraProGloss - zafarb niebieskawy
3. B0-UltraProSatin - zafarb zielonkawy
a np. UltraProSatin - zafarb lekko zielonkawy (najmniejszy zafarb, ale wciąż jest, bez warstwy korygującej)


Próbowałeś wydrukować Quadtone'owski wzornik linearyzacyjny? Może po prostu użycie szarości opartej na czarnym Clairowskim wywołuje bronzing? Z tego co pamiętam, przy świetle żarowym Claira na Epsonie Premium Glossy dają wyraźnie idą w czerwień, natomiast przy dziennym było ok. Spróbuj wydrukować zdjęcie czarno-białe w normalnym trybie, z użyciem Photoshopowego zarządzania barwą i profilem dla PGPP, może profil daje kontrę i neutralizuje szarość. Stosowanie czystej czerni do budowania szarości niekoniecznie jest panaceum na całe zło tego świata.

gdy drukuję jako grayscale (opcja wydruku w menu drukowania) wychodzi mocny zafarb fioletowo-niebieski.

ja drukuję z CaptureNX bo PS'a nie posiadam.

czy możesz rozszyfrować skrót PGPP?

Czornyj
27-12-2009, 22:35
Premium Glossy Photo Paper, ten skrót to standardowe oznaczenie Epsona użyte w nazwie profilu. Nie chodzi mi o tryb greyscale, tylko o użycie opcji Photoshop manages colors, wskazanie profilu ICC dla PGPP, oraz wyłączenie zarządzania barwą w sterowniku drukarki za pomocą opcji ICM off (no color management).
Hmmm, tylko pytanie jak to będzie w NX...

asmod
27-12-2009, 23:05
No cóż, ja już tutaj nie pomogę. Robiłem wydruki na papierze Epsona Ultra Glossy i Premium Glossy i z profilami BO zawsze wychodziły zdjęcia B&W bez żadnych zafarbów, natomiast z N-1 to już różnie i faktycznie jak pisał Czornyj w różnym świetle i pod różnymi kątami patrzenia obrazy lekko się "mieniły" dodatkowymi barwami (najczęściej lekka magenta).

kh29228
27-12-2009, 23:09
Premium Glossy Photo Paper, ten skrót to standardowe oznaczenie Epsona użyte w nazwie profilu. Nie chodzi mi o tryb greyscale, tylko o użycie opcji Photoshop manages colors, wskazanie profilu ICC dla PGPP, oraz wyłączenie zarządzania barwą w sterowniku drukarki za pomocą opcji ICM off (no color management).
Hmmm, tylko pytanie jak to będzie w NX...

ok, już wiem o co Tobie chodzi. gdy tak robię, to wychodzi mocny niebieski zafarb:(


czy to może być wina tuszy kupionych w Gellex.pl?

Czornyj
27-12-2009, 23:22
czy to może być wina tuszy kupionych w Gellex.pl?

Musi - akurat o to i tylko o to zapomniałem zapytać... :lol:

kh29228
27-12-2009, 23:32
Musi - akurat o to i tylko o to zapomniałem zapytać... :lol:

tylko czemu inni polecali ten sklep?:(:(:(

czy ktoś ma sprawdzonych dostawców tuszu do ciss'a?

Czornyj
27-12-2009, 23:38
tylko czemu inni polecali ten sklep?:(:(:(

czy ktoś ma sprawdzonych dostawców tuszu do ciss'a?

Choćbyś miał najcudniejszy tusz do CIS na świecie, to za cholerę nie będzie on w 100% odpowiadał orginalnej Clarze. Leczy cię tylko profilowanko ;)

kh29228
27-12-2009, 23:43
no dobra, to rozumiem, ale przy wydrukach kolorowych. ale gdy RIPem używam (przynajmniej w teorii) tylko koloru czarnego, to czemu mam zafarby?

Czornyj
28-12-2009, 00:02
ale gdy RIPem używam (przynajmniej w teorii) tylko koloru czarnego, to czemu mam zafarby?

Bronzing

kh29228
28-12-2009, 00:10
Bronzing

tzn? czy mam rozumieć, że ten czarny to taki czarny na niby, a na serio jest ciemno brązowy?

Czornyj
28-12-2009, 00:32
tzn? czy mam rozumieć, że ten czarny to taki czarny na niby, a na serio jest ciemno brązowy?

Na papierach błyszczących czarny tusz może dostawać brązowego zafarbu, spróbuj czy na macie jest to samo. Choć oczywiście trudno zdalnie diagnozować pacjenta, może jeszcze coś jest nie tak.

kh29228
28-12-2009, 00:44
robiłem na matowym epsona:(

Czornyj
28-12-2009, 01:03
Taaaaa... A powiedzcie-no robaczki: skąd wogóle pomysł, że QTR abla z R285, bo na stronie QTR za cholerę nie mogę takowej rewelacji odnaleźć?

kh29228
28-12-2009, 01:06
gada z R260, a chyba są to bardzo zbliżone produkty - oczywiście, to żaden argument, ale skoro asmodowi się udało, więc czemu mi nie?

Czornyj
28-12-2009, 01:15
gada z R260, a chyba są to bardzo zbliżone produkty - oczywiście, to żaden argument, ale skoro asmodowi się udało, więc czemu mi nie?

Acha, niby gada - na stronie nie raczyli o tym napisać. W takim razie włącz w QTR Tools>Options>Calibration Mode, a potem bzyknij wzorniczek do linearyzacji i opowiedz jutro, czy przy świetle dziennym kliny szarości są na nim neutralnie szare. Sprawdź też, czy będzie różnica między wzornikiem Printing Model: QuadR260 a QuadR280, bo być może jednak te stery niekoniecznie są dobre dla R285...

asmod
28-12-2009, 08:30
U mnie jest OK. Przynajmniej jeśli chodzi o krzywe BO. Tylko że ja drukuję orginalnymi atramentami Claria. O R285 nic nie ma na tych stronach, bo to hamerykańskie (przynajmniej inksupply.com) - a tam R285 nie była chyba sprzedawana.

Tom01
28-12-2009, 13:54
A nie jest przypadkiem tak, że ta drukarka nie ma szans na szarość tylko z czarnego? Gdzieś mi się obiło o uszy, że *zawsze* użyje kolorowych do lepszego (teoretycznie) oddania niuansów w szarościach, a to z kolei przy zupełnie innych atramentach da całkiem nieprzewidywalny efekt. Jedyną receptą jest oprofilowanie urządzenia.

kh29228
28-12-2009, 14:03
A nie jest przypadkiem tak, że ta drukarka nie ma szans na szarość tylko z czarnego? Gdzieś mi się obiło o uszy, że *zawsze* użyje kolorowych do lepszego (teoretycznie) oddania niuansów w szarościach, a to z kolei przy zupełnie innych atramentach da całkiem nieprzewidywalny efekt. Jedyną receptą jest oprofilowanie urządzenia.

no ale rozumiem, że po to właśnie mam użyć RIPa, żeby użyła tylko czarnego atramentu

Tom01
28-12-2009, 14:33
no ale rozumiem, że po to właśnie mam użyć RIPa, żeby użyła tylko czarnego atramentu

Ów RIP nie wymaga zalania odpowiednimi tylko czarnymi atramentami?

kh29228
28-12-2009, 15:00
Ów RIP nie wymaga zalania odpowiednimi tylko czarnymi atramentami?

asmod robił na zwykłych kolorowych

Tom01
28-12-2009, 15:16
asmod robił na zwykłych kolorowych

Ale na oryginałach. Linearyzacja wówczas to inna para kaloszy.

Czornyj
28-12-2009, 15:19
asmod robił na zwykłych kolorowych

Nie na zwykłych, tylko na Clairowskich. Są jeszcze linearyzacje dla K7/K6, QuadBlacków i Ultratone'ów, ale to są specjalne tusze do druku B&W.

Wydrukowałem sobie wzornik z czystymi czerniami i oryginalne K3 mojej 7880 też są ciepłe, szczególnie Jasny Czarny i Jasny-Jasny Czarny w światłach - trzebaby to neutralizować lekką domieszką cyanu i magenty.

asmod
28-12-2009, 15:37
Tak jest, drukowałem orginalnymi atramentami Epsona Claria. Jako namiastka B&W - może być. Uważam jednak że dla uzyskania bardzo dobrych wyników należy użyć specjalizowanych tuszów do druku B&W.

szymony
29-12-2009, 12:55
R285 to zachwalana tu taniość do domowego drukowania. Ja tych ochów i achów nie podzielam. Jeszcze nie udało mi się uzyskać z tego urządzenia efektów takich jak bym sobie życzył. Na orginałach było nie lepiej niż na taniej bajuże z alledrogo. Na dzień dzisiejszy moje spostrzeżenia są takie: Do B&W to się ihmo kompletnie nie nadaje. RIP w moim wypadku też nie zdaje egzaminu, bo mam sporo kolorowych na szarym cieniowanym tle i tu jest czarna rozpacz, a raczej właśnie jej brak (mieni się wszystko w barwach tęczy). Może trochę uratować sytuację dobry papier. Porównywałem np. jakieś badziwie z marketu (glosy) i perfectproof (satin) i na tym drugim efekt jest zdecydowanie lepszy, ale nie idealny. Nie wiem jaki wpływ na otrzymany wynik miała różna faktura papieru.
Aktualnie wszystko mam oprofilowane i kolor jest zgodny z tym co na monitorze w stopniu mnie zadawalającym. Jednak wszystko jest "ciemniejsze" niż na monitorze, niezależnie w jakich warunkach oświetleniowych oglądany jest wydruk. Wygląda to tak jakby drukarka pracowała na innej gammie niż monitor.

Me_how
29-12-2009, 13:39
A jaką wartość gammy masz ustawioną?

szymony
29-12-2009, 15:39
A jaką wartość gammy masz ustawioną?

Monitor jest skalibrowany:
WP - D65
Gamma - 2,20
kontrast - 500:1
jasność 100 cd/m²

Profil drukarki zdjełany małpą, więc za bardzo nie ma co tam ustawiać.

Me_how
29-12-2009, 19:00
A próbowałeś obniżyć jaskrawość do 80 i gammę do 1,8?

asmod
29-12-2009, 20:26
Aktualnie wszystko mam oprofilowane i kolor jest zgodny z tym co na monitorze w stopniu mnie zadawalającym. Jednak wszystko jest "ciemniejsze" niż na monitorze, niezależnie w jakich warunkach oświetleniowych oglądany jest wydruk. Wygląda to tak jakby drukarka pracowała na innej gammie niż monitor.

Mam tak samo, niestety. Monitor skalibrowany, wydruk pomimo używania orginalnych papierów i atramentów wychodzi ciemniejszy niż na monitorze.

piwkoo
29-12-2009, 20:40
Zrobiłem jeden próbny wydruk z tego RIPA i według waszych wytycznych.
Chyba* wyszło dobrze i epsonik drukował tylko czarnym tuszem bo trwało to wieki. Przebarwień brak.
Drukarka epson 1400 + CISS
papier TETENAL

Napisałem chyba bo nigdy tego wcześniej nie robiłem i pewności na 100% nie mam, ale w porównaniu z drukiem tego samego zdjęcia ale bezpośrednio np z shopa, efekt jest faktycznie inny.

Czornyj
29-12-2009, 22:06
A próbowałeś obniżyć jaskrawość do 80 i gammę do 1,8?

Niezależnie od tego, do jakiej gammy skalibrowany jest monitor w Photoshopie, LR, NX itp. zdjęcie zostanie wyświetlone TAK SAMO - dba o to moduł zarządzania barwą oprogramowania.

Sama kalibracja monitora nie stanowi panaceum na całe zło tego świata - jeśli skalibrujemy monitor do 100cd/m^2 oznacza to jedynie, że wydruk wykonany na papierze o współczynniku odbicia światła 90% i oświetlony światłem o widmie zbliżonym do dziennego i emitancji 350 luxów powinniśmy uzyskać zgodność wizualną pomiędzy monitorem a wydrukiem.

Monitor powinien być ustawiony do takiej jaskrawości, by jego biel była taka sama, jak biel czystego arkusza papieru fotograficznego - jeśli arkusz będzie ciemniejszy, musimy albo skalibrować monitor do niższej wartości luminancji, albo zwiększyć emitancję oświetlenia odbitki.

szymony
29-12-2009, 22:52
Niezależnie od tego, do jakiej gammy skalibrowany jest monitor w Photoshopie, LR, NX itp. zdjęcie zostanie wyświetlone TAK SAMO - dba o to moduł zarządzania barwą oprogramowania.

Sama kalibracja monitora nie stanowi panaceum na całe zło tego świata - jeśli skalibrujemy monitor do 100cd/m^2 oznacza to jedynie, że wydruk wykonany na papierze o współczynniku odbicia światła 90% i oświetlony światłem o widmie zbliżonym do dziennego i emitancji 350 luxów powinniśmy uzyskać zgodność wizualną pomiędzy monitorem a wydrukiem.

Monitor powinien być ustawiony do takiej jaskrawości, by jego biel była taka sama, jak biel czystego arkusza papieru fotograficznego - jeśli arkusz będzie ciemniejszy, musimy albo skalibrować monitor do niższej wartości luminancji, albo zwiększyć emitancję oświetlenia odbitki.

Marcin, a tak bardziej po 'ludzku' najlepiej pismem obrazkowym, co zapadać do SV by wyciągnąć max z P221w i R285. Druk jest istotny, ale przy okazji nie chciałbym mieć monitora ustawionego tak że u mnie jest ok, a wszyscy dookoła mają za jasno.
Małpe mogę mieć raz na jakiś czas więc, nie chcę tracić czasu na eksperymenta i błądząc po omacku dojść do niczego.

Czornyj
29-12-2009, 23:09
Teoretycznie twoje nastawy są dobre. Można próbować obniżać luminancję do 80cd/m^2 i ew. zejść z kontrastem do 450-400:1, można też do tego spróbować zmienić punkt bieli na 5800K, ale jeśli przy tym odbitka będzie słabo oświetlona, albo oświetlona zwykłymi żarówkami, albo co gorsza jakimiś jarzeniówkami podejrzanej proweniencji, to prawdopodobnie trzebaby zejść z jaskrawością do jakich 40-50cd, do tego pewnie też uwalić kontrast i kalibrować monitor do jakich 3500-4000K - niestety, oświetlenie tak samo trzeba sobie "skalibrować".

Oczywiście jest też jeszcze taka opcja, że coś jest nie tak w ustawieniach/profilach, ale problem ze "zbyt ciemnymi odbitkami" jest b. powszechny i zwykle tak naprawdę oznacza problem ze zbyt jasnym monitorem / zbyt ciemnym oświetleniem.

Me_how
30-12-2009, 15:52
Jako żywy przykład, mogę potwierdzić tezę Czornyj`a dotyczącą złego oświetlenia. Doświadczyłem problemu wydruków ciemniejszych niż obraz na monitorze i po paru eksperymentach stwierdziłem, że problem nie leży w sprzęcie.
Zaczynając od warunków: monitor skalibrowany (Eizo S1731), drukarka oprofilowana (R285). Kolory uzyskiwane na wydrukach są "akceptowalnie podobne". Sądzę, że na tej klasie sprzętu "pełnej" zgodności zapewne nie da się uzyskać. Jak na moje oko są prawie identyczne a widoczne różnice są akceptowalne.
Pozostał problem ciemnych wydruków. Po pierwsze przygasiłem nieco monitor (jasność 100cd/m2) i za radą mądrzejszych zmieniłem oświetlenie ze zwykłego (czyli ciepłego żarówkowego) na zimne. I okazało się, że wydruk oświetlony silnym zimnym światłem stał się podobny do obrazu na monitorze.
Poszedłem dalej, zanabyłem zestawik pt: Kodak Professional Color Managenet Check-Up Kit. Pewnie nie jest to mistrzostwo świata ale ma zestaw wydruków wzorcowych i plików tychże do samodzielnego drukowania w tifach.
Na jednym ze zdjęć jest również naklejony wskaźnik temperatury oświetlenia - Kodak zaleca analizę wydruków wykonywać przy temp. 5000K.
Wydrukowałem cały zestaw w tym samym formacie co oryginał (10x15), starając się nie poprawiać wydruków na poziomie softu.
I ku mojemu zadowoleniu (i jednak pewnemu niedowierzaniu) okazało się, że wydruki są akceptowalnie podobne, zarówno pod względem odwzorowania kolorów jak i jasności. I to oglądane w dowolnych warunkach (z wyjątkiem całkowitej ciemności :)).
Wnioski (może naiwne ale rzeczywiste) są następujące:
- podstawa oczywiście to skalibrowane urządzenia, a jeżeli używa się nieoryginalnych materiałów do wydruków, to bez tego nie ma co zaczynać.
- należy zapomnieć o porównywaniu wydruków z obrazem przy byle jakim oświetleniu. Pomijając wszelkie softtony i inne wynalazki o słonecznych kolorach, których zwykle używany w domach, nawet mocno pochmurny dzień powoduje że papier jest słabiej oświetlany i wydaje się ciemniejszy od świecącego monitora. Nie mówiąc już o tym, ilu użytkowników pracuje w warunkach, w których możłiwe jest bezpośrednie porównanie obrazu i wydruku oświetlonego bezpośrednim światłem dzinnym?
- I tylko jedna wątpliwość mnie nachodzi czasami: czy nie należałoby jednak profilować sprzętu pod warunki nieidealne, czyli takie w jakich najczęściej wydruki są oglądane przez odbiorców?

Czornyj
30-12-2009, 18:42
- I tylko jedna wątpliwość mnie nachodzi czasami: czy nie należałoby jednak profilować sprzętu pod warunki nieidealne, czyli takie w jakich najczęściej wydruki są oglądane przez odbiorców?

"Warunki nieidealne" mają to do siebie, że cholernie trudno je zdefiniować. W dodatku w "warunkach nieidealnych" potencjał jakości powiększeń maleje - odbitka słabo oświetlona za pomocą światła żarowego ma b. niski kontrast, jej barwy są mocno zgaszone, błękity całkiem zdychają, zielenie tracą na intensywności, a dla odmiany czerwienie stają się zbyt jaskrawe w stosunku do całej reszty.

robertprojekt
11-02-2010, 19:34
Mam tak samo, niestety. Monitor skalibrowany, wydruk pomimo używania orginalnych papierów i atramentów wychodzi ciemniejszy niż na monitorze.

Witam
Widzę że macie trochę problemów z quadtone rip.Może pomogę.
Tutaj jest link do pliku.
http://www.quadtonerip.com/qtrmac/QTR-StepWedge-Tool.zip
Ściągacie i zaglądacie do pdfa jest tam wszystko dokładnie opisane.
Będzie wam potrzebny skaner i szara karta kodaka lub wzorzec it8 (szara karta jest tańsza choć przy pomocy karty it8 możecie przeprowadzić kalibracje drukarki,chodzi mi o wydruki kolorowe).
Wasze problemy wynikają z braku lub źle przeprowadzonej linearyzacji.
To co dostajecie razem z programem raczej nie działa(do epsona r285 pasują niektóre krzywe z epson 1400)ale to jest jak rosyjska ruletka .
Jeśli nadal będziecie mieli problemy to skręci się jakiegoś tutka krok po kroku i ludziska będą się mogli cieszyć wydrukami B&W.
Ja na razie drukuje na jednym czarnym i nie mogę wyjść z podziwu.
Czekam na komplet czarnych tuszy i pewnie wtedy wbije mnie w podłogę.
A na razie czekam na odzew komu pierwszemu się uda:-D
P.S
Tutaj macie więcej o druku w B&W
http://www.paulroark.com/BW-Info/
Pozdrawiam
Robert