PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego to jest takie piękne?



korsarz
10-12-2009, 15:03
Kochani witam raz kolejny :)
Oderwany od obróbki, nauki, kalibrowania na chwilę zająłem się projektowaniem kalendarza A3 z oferty Fotojokera. Dowiedziałem się telefonicznie iż robią to na jakiejś tam maszynie drukującej Indygo.
Kalendarz odebrałem.
Szczęka mi opadła.
Cudowne - 0 ubytków kolorów, 0 różnicy z tym co widzę na swoim monitorze.
Szczerze mówiąc przy moim kalendarzu cała reszta wypada blado, ale nie przyszedłem teraz do was by się chwalić, ale by zapytać...

Odebrane odbitki z Vertisa wypadają przy tym kalendarzu blado (profil ICC dostarczony przez firmę w softproofingu jak nazwał go tu ekspert od reprodukcji Czornyj ma jakiś wąski gamut, co widać na odbitkach). Odbitki mają nawet po profilowaniu inne kolory niż te wymarzone (wszystko już skalibrowałem). Ażeby nie wyglądało to na kryptoreklamę Fotojokera powiem, że odbitki jako takie i tak są w Vertisie 2000x lepsze niż w FJ (nawet w opcji Pro), Kodak Endura jest jakiś żółty i w ogóle wszystko ociepla strasznie.
Za to ten kalendarz jest naprawdę cudowny i moje zdjęcia są takie jak na monitorze.

Pytanie:
- czy muszę sobie kupić taką maszynę drukującą Indygo żeby mieć takie ładne kolory?
- Czy może kupić sobie ploter taki jak ma Czornyj za 12 000? :) :) :)
- A może wystarczy wzmiankowany tu Epson R2cośtam za 3000?

- A może... jak kupię sobie Epsona za 300-500 zł (zależy mi jednak na wydrukach A3+) to też będę miał takie piękne i nie obcięte kolory?

Jestem po prostu zauroczony tym co zrobili z kolorami i po serii odebranych odbitek z różnych papierów / punktów ten kalendarz pokazał, że naprawdę można wydrukować to co się widzi podczas obróbki. ;)

fIlek
10-12-2009, 15:11
HP Indigo daje radę, ale wcale nie gorsze są maszyny Xeroxa :D Kupno epsona za 3000 też Cię uszczęśliwi :)

korsarz
10-12-2009, 15:12
HP Indigo daje radę, ale wcale nie gorsze są maszyny Xeroxa :D Kupno epsona za 3000 też Cię uszczęśliwi :)

A coś dla biedaków porównywalnej jakości? :)) Tak bez jednego zera, znajdzie się? :D

Czornyj
10-12-2009, 15:32
A3 to już bardziej kosztowny temat. Najtaniej wychodzi chyba Epson R1400 (barwnik), nieco droższy jest HP B8850 Pro (pigment).

fIlek
10-12-2009, 15:34
A coś dla biedaków porównywalnej jakości? :)) Tak bez jednego zera, znajdzie się? :D

Zawsze możesz wysłać Marcinowi :D Wyjdzie najtaniej :)

korsarz
11-12-2009, 12:33
A tak do 400-500 PLN jeśli chodzi o wydruki A4 (bo przecież można wydrukować większy format na kilku kartach A4 a potem je połączyć) to co byście polecali?

Me_how
19-12-2009, 18:57
Epson R285. To mniejsza wersja R1400. Przy czym nie jestem pewien czy jest jeszcze do kupienia. Ostatnio weszła do sprzedaży drukarka Epson P50 (bodajże), tusze na pewno te same, co do reszty, to nie porównywałem.

I chyba od razu warto pomyśleć o wymianie systemu zasilania. Kupowanie oryginalnych kartridży to droga impreza. Najlepiej zainwertować albo w CIS albo przynajmniej w kartridże wielokrotnego użytku i kupiować tusze w ilościach "hurtowych".

Osobiście parę miesięcy temu kupiłem R285 (nowa z gwarancją) ale bez tuszy. Cena 190 PLN. Do tego CIS i tusze po 125 ml.
I mam spokój. Po skalibrowaniu monitora i oprofilowaniu wybranego papieru mam wydruki, które są prawie zgodne z ideałem. A sprawdzałem to na wzorcach Kodaka.

korsarz
21-12-2009, 17:07
Serdeczne DZIĘKI! :)

Strus
21-12-2009, 20:38
Moge poprosic o rozszyfrowanie skrotu CIS?

fushiro
21-12-2009, 20:43
Moge poprosic o rozszyfrowanie skrotu CIS?

Continuous Ink Systems

Pierwsze linki z brzegu:
www.shutterbug.net (http://www.shutterbug.net/equipmentreviews/paper_ink/0706output/)
www.continuous-ink-systems.co.uk (http://www.continuous-ink-systems.co.uk/)

Strus
21-12-2009, 20:51
Rozumiec. Dziekowac. Zastanawiac sie nad drukarka. Dlatego pytac :D

fushiro
22-12-2009, 00:55
Rozumiec. Dziekowac. Zastanawiac sie nad drukarka. Dlatego pytac :D

Przejrzyj wątki na forum. Są bardzo pomocne. Musisz zdecydować jaki format cię interesuje i czy chcesz korzystać z oryginalnych pojemników z tuszem. Do większych wydruków paradoksalnie opłacałoby się kupić np. Epsona 3800, bo jego eksploatacja jest o wiele niższa niż dwa razy tańszej drukarki. Jeżeli będziesz drukował swoje prace nie od niedzieli - opłaci się. Papier barytowy i pigment w porównaniu do chemii to poezja.

korsarz
29-01-2010, 22:49
Jeszcze jedno pytanie. Na Alledrogo jest kilkadziesiąt ofert Epsona P50, widzę nawet jakąś za 1000zł z tuszem sublimacyjnym. Różne pojemności są tych CISów, pojawił się nawet jakiś CIS "Iris", z ładnymi diodami, etc.
Co właściwie wybrać Waszym zdaniem, by najlepiej działało? 600ml? 300ml? Zbiorniczki napełnione tuszem sublimacyjnym czy zwykłym?

Dodatkowo: drukarkę przy każdej zmianie tuszu na inny/uzupełnieniu trzeba kalibrować, tak (z monitorem)?

Me_how
30-01-2010, 12:25
Spróbuj kupić drukarkę bez tuszy, jeżeli planujesz zakup CISS`a. Kup system damperowy: tusz uzupełniasz dosyć wygodnie z pojemnikach, a nie bezpośrednio w kartridżach.
Nawiasem mówiąc system Iris ładnie wygląda, tylko o ile dobrze wyczytałem zasilasz go specjalizowanymi pojemnikami napełnionymi tuszem. Jeżeli tak to trochę ryzykowne - uzależniasz się od dostawcy.
Odnośnie pojemności: przyjmuje się, jeden wydruk A4 (foto) pochłania ca 1 ml tuszy łącznie. Na bazie własnych doświadczeń, uwzględniając czynnosci techniczne przyjąłbym raczej 1,5 ml. Czyli jak policzyć, pojemniki 150 ml dają: 6x150/1,5=600szt. Oczywiście jest to tylko szacunkowe wyliczenie, w praktyce tusze schodzą różnie w zależności od kolorystyki zdjęć.
Wracając do wielkości pojemników - musisz sam oszacować, czy taka pojemność jest wystarczająca. Warto jeszcze pamiętać, ze tusze nie powinny stać nieużywane w pojemnikach w nieskończoność. Dla tuszy używanych przeze mie, dystrubutor zaleca zużycie w ciągu 6 miesięcy.
Odnośnie tuszy: polecam raczje normalne - ja używam Lysona XG i jestem zadowolony. Tusze sublimacyjne (jak sądzę) są wykorzystywane do przenoszenia wydruków poprzez specjalną folię na powierzchnie typu materiał, ceramika, więc chyba nie o to chodzi.

Jeżeli używasz takich samych tuszy, to teoretycznie nie ma konieczności ponownej kalibracji, pod warunkiem, że tusze trzymają parametry.

veldon
30-01-2010, 14:01
Witam wszystkich:)
Mam pytanie odnośnie CISS do Epsona R2880. Mianowicie... gdzie go kupić? Może znacie jakieś sprawdzone źródło? Do tego jaki byście polecali atrament, bo w R2880 jest już stosowany UltraChrome K3, co pewnie nie jest łatwo zastąpić. Czy ktoś z Was już tego używa?