Zobacz pełną wersję : D300s Przestrzenie barw
Tak się zastanawiam jakie są w praktyce różnice między sRGB a AdobeRGB i w jakich sytuacjach który zastosować?
Może ktoś coś podpowiedzieć?
noraczej
08-12-2009, 21:06
proszę, http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=117855
dziękuję
december
10-12-2009, 16:31
o profilach wiela było. Włącz aRGB i ciesz się lepszymi kolorami :)
Jeśli pytasz - to w praktyce dla Ciebie nie ma żadnej różnicy. Poza taką, że jak będziesz używał Adobe, to możesz się zdziwić.
A ci, którzy już nie muszą pytać, i tak pracują w RAW i decydują potem w razie potrzeb.
A w ogóle to spytaj google, tony tego jest w sieci.
o profilach wiela było. Włącz aRGB i ciesz się lepszymi kolorami :)
To zalezy od tego jaki Jatin ma monitor.
Pozwol, ze z lenistwa przytocze swoja wypowiedz z wyzej zalinkowanego tematu:
Odpowiedz jest prosta. Potrzebna Ci przestrzen AdobeRGB to z niej korzystaj. Nie widzisz takiej potrzeby ani roznicy pomiedzy tytulowymi sRGB i AdobeRGB? Nie pchaj sie w Adobe :)
Nieśmiało napomknę, że sRGB gubi ok 30% kolorów (wg innych źródeł 50%) - choć prawda wygląda nieźle na przeciętnym monitorze. Ale to temat "rzeka"
30%/50% w stosunku do AdobeRGB? To nie jest takie proste :) Na przykład czerwienie i część oranży w obu tych przestrzeniach prawie się pokrywa. Zdecydowanie najgorzej w sRGB jest z zieleniami. Ale na "zwykłych monitorach" i tak różnicy nie będzie bo użytkownik nie zobaczy tej ilości barw jaka daje przestrzeń Adobe.
PS.
I tak kolega Jatin popierniczył temat... szkoda palców na stukanie w klawisze :)
Benny_Bennasi
12-08-2011, 15:18
odkopuję :P
Ja biegam i robie krajobrazy i jest tam duuużo zieleni więc czy ja odczuję różnicę w tych dwóch przestrzeniach??
Coś sie zdarzy również w pomieszczeniu bo cykam siostrze co jakiś czas fryzurki na jej stronke internetową bo ma studio fryzjerskie wiec?? :)
darkmajin
12-08-2011, 15:53
więc.. nie wszystkie przeglądarki widzą profil aRGB a nawet jeśli to nie wszyscy, a raczej mniejszość ma monitor który potrafi wyświetlać aRGB, ładnie będzie tylko tam gdzie jest możliwość wyświetlenia takich zdjęć cała reszta będzie oglądała wyblaknięte pstryki
Wydaje mi się że wybór przestrzeni kolorów Adobe RGB lub sRGB t zależy także od tego czy foty obrabiasz na potrzeby net (wtedy sRGB) czy też druk,odbitki...
Pozdrawiam
Wydaje mi się że wybór przestrzeni kolorów Adobe RGB lub sRGB t zależy także od tego czy foty obrabiasz na potrzeby net (wtedy sRGB) czy też druk,odbitki...
I to jest sedno sprawy.
Jeśli Twoim ostatecznym medium jest monitor (publikacja zdjęć w internecie) to daj sobie spokój z AdobeRGB, sRGB w zupełności wystarczy (jest standardem w sieci). Jeśli planujesz jakieś konkretne wydruki wysokiej jakości -- to już co innego, wtedy AdobeRGB się przydaje… może nawet ProPhoto. :)
Niestety, sa laby ktore skutecznie usuwaja profil kolorow, bo twierdza, "ze robi to balagan".....
Aktualnie Adobe RGB jest fajne tylko dla samego użytkownika i osób z profi-monitorami. Po drugie zawsze lepiej mieć jakościowy materiał wyjściowy niż słabszy.
Potem i tak spłaszczasz barwy pod CMYK (druk) i masz je uboższe (nawet od sRGB). Ale może za 20 lat wymyślą druk taki by było piękne odwzorowanie aRGB i bedziesz miał piękne archiwum.
Potem i tak spłaszczasz barwy pod CMYK (druk)
A ile osób drukuje swoje zdjęcia w offsetcie, że mają konwertować przestrzeń RGB do CMYK? :)
Ale może za 20 lat wymyślą druk taki by było piękne odwzorowanie aRGB i bedziesz miał piękne archiwum.
A widział przestrzenie barwne ploterów używanych obecnie? A jeśli ktoś korzysta z RAWów to przestrzenią użytą na daną chwilę wcale się nie przejmuje, ustala sobie podczas konwersji, taką na jaką ma ochotę -- dziś sRGB, za 20 lat ProPhoto.
Niestety, sa laby ktore skutecznie usuwaja profil kolorow, bo twierdza, "ze robi to balagan".....
Bo są laby i „laby”. :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.