PDA

Zobacz pełną wersję : Instrukcje obslugi - czy mozna zamieszczac na stronie?



docxxx
06-12-2009, 13:54
Chcialbym na PNS wrzucic instrukcje obslugi do aparatow firmy N. Czy jest to legalne? Wole najpierw zapytac;)

jackrabbit
06-12-2009, 13:55
z tego co pamietam to nie mozesz mi jej legalnie nawet przeslac na maila ;)

fIlek
06-12-2009, 14:27
Chcialbym na PNS wrzucic instrukcje obslugi do aparatow firmy N. Czy jest to legalne? Wole najpierw zapytac;)

Nawet o tym nie myśl. Chyba, że samodzielnie je przetłumaczysz i opracujesz. Polskie instrukcje z NP podlegają ochronie praw autorskich.

docxxx
06-12-2009, 14:35
Wlasnie dlatego pytam. Najpierw przeszukalem forum i zapytalem wujka Google. Natkalem sie jednak na podstrony rodzimych sklepow internetowych i jest tam troche instrukcji do pobrania. Tak wiec robia to nielegalnie?

jarkko
06-12-2009, 15:25
Napis u góry, na ostatniej stronie okładki do instrukcji trochę wyjaśnia

spongo
06-12-2009, 17:15
IMO w przypadku instrukcji niestety Nikon robi totalną popelinę. Ja tam instrukcje zanim kupiłem nikona zdobyłem sobie nielegalnie i tyle, czy ten co ją wystawił zaszkodził firmie Nikon, mam wątpliwość. Gdybym postąpił do końca legalnie na tym forum bym nie pisał.
Pozdrawiam obrońców praw autorskich do tłumaczeń.

MirekM
07-12-2009, 10:01
Autorzy tłumaczeń mają od iliści sprzedanych sztuk ? Oryginalne .

Gusioo
07-12-2009, 11:31
Instrukcja obsługi jest chroniona prawem autorskim, o ile stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Pisałam do Nikona w tej sprawie. Zapytałem, czy legalnym jest umieszczanie elektronicznych wersji na innych serwerach niż Nikona, oto odpowiedź (nazwisko Pana Bartłomieja skasowałem):


Szanowny Panie Jacku,

Dziękujemy za zadanie pytania odnośnie instrukcji obsługi produktów Nikon.

Nie jest to legalne. Wszystkie instrukcje obsługi, które są umieszczone poza stroną Nikon'a, są umieszczone nielegalnie i nie posiadają naszej autoryzacji.


W razie dodatkowych pytań dotyczących tej sprawy, proszę kliknąć link powyżej, aby uaktualnić zgłoszenie.

Z poważaniem

Bartlomiej M***
Europejskie Centrum Wsparcia Technicznego Nikon
www.europe-nikon.com/support

docxxx
07-12-2009, 11:46
Czyli wszystkie sklepy, na stronach ktorych sa instrukcje do Nikosiow lamia prawo...

Gusioo
07-12-2009, 11:50
Tak, jedynie miejsce, z którego można pobrać instrukcję to strona Nikona. Zresztą nie on jeden tak robi - swego czasu na pewnym forum była baza instrukcji obsługi, bodajże Minolty (wszystko, nie tylko aparaty). Firma przysłała pismo, że mają to natychmiast skasować, bo inaczej skieruje sprawę do sądu.

Możesz zrobić po prostu odnośnik do strony Nikona, niech zainteresowani pobierają instrukcje z ich strony. Kiedyś był też jakiś adres do FTP Nikona, widziałem na forum więc można i tą drogą iść.

loki_p
07-12-2009, 12:05
Czyli wszystkie sklepy, na stronach ktorych sa instrukcje do Nikosiow lamia prawo...
niekoniecznie, być może mają zgodę na publikację instrukcji

spongo
07-12-2009, 13:14
LINK (http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/13948) do instrukcji niestety po polsku, ale u nas rządzą prawa autorskie.
Mi nikon na pytanie czy można pobrać instrukcję z ich strony, odpowiedział: " Pobieranie instrukcji jest możliwe po zarejestrowaniu dowolnego aparatu firmy Nikon.".
Uważam, że metoda to wygooglowanie obrazka ze zdjęciem tabliczki znamionowej, rejestracja na stronie i legalne pobranie instrukcji. W końcu to dowolny aparat. Niestety Nikon Polska w tym temacie wypada gorzej niż chińscy producenci taniego sprzętu elektronicznego. Przykro na to patrzeć i mam nadzieję, że znaczka Nikon z powodu praw autorskich nie będę zmuszony zakleić, ze wstydu.

Gusioo
07-12-2009, 13:23
Pobieranie instrukcji jest możliwe po zarejestrowaniu dowolnego aparatu firmy Nikon.".
Bzdura, mam zarejestrowany D60, a instrukcję mogę pobrać do D300. Warunkiem pobrania instrukcji jest posiadanie konta, a nie zarejestrowanie aparatu.

admin
07-12-2009, 13:31
Z drugiej strony zastanowcie sie dlaczego tak moze byc. Co jesli ktos "wymodzi" instrukcje podobna do oryginalnej ale zawiarajacej "drobne" zmiany, np jak wladac karte pamieci ;) Biora odpowiedzialnosc za swoje materialy i nie ma w tym nic dziwnego. Ja w kazdym badz razie to rozumiem. Jesli mozna je sciagnac z ich serwerow to w czym problem.

jackrabbit
07-12-2009, 13:35
Bzdura, mam zarejestrowany D60, a instrukcję mogę pobrać do D300. Warunkiem pobrania instrukcji jest posiadanie konta, a nie zarejestrowanie aparatu.

no przeciez to sie nie kloci z tym co zacytowales

zarejestrowac nalezy dowolny aparat a instrukcje mozna sciagac do oporu

Gusioo
07-12-2009, 13:38
zarejestrowac nalezy dowolny aparat a instrukcje mozna sciagac do oporu
Nie wiem, czy nie wystarczy posiadać konta nawet bez żadnego zarejestrowanego aparatu. Nie chce mi się kasować, bo z ciekawości bym sprawdził.

spongo
07-12-2009, 14:49
Biora odpowiedzialnosc za swoje materialy i nie ma w tym nic dziwnego.
Nie udostępniając i broniąc praw autorskich do tłumaczenia biorą tylko odpowiedzialność za ich ograniczonego marketingowca.

Moim zdaniem w ramach przyzwoitości firma powinna udostępniać te instrukcje obsługi swoim klientom oraz przyszłym nabywcom bez żadnej procedury rejestracyjnej, napewno im to nic nie zaszkodzi a klientom którzy już posiadają ich produkty powinni udostępniać instrukcje serwisowe do dobrowolnego pobrania.

A tak nie jest.

I tu się obawiam, że firmy się wstydzą swoich wyrobów, i wybrały marketingową formę ukrywania wad konstrukcyjnych, przez coraz to bardziej ogłupiałym klientem.

Pozdrawiam

kichu
07-12-2009, 14:56
Z drugiej strony zastanowcie sie dlaczego tak moze byc. Co jesli ktos "wymodzi" instrukcje podobna do oryginalnej ale zawiarajacej "drobne" zmiany, np jak wladac karte pamieci ;) Biora odpowiedzialnosc za swoje materialy i nie ma w tym nic dziwnego. Ja w kazdym badz razie to rozumiem. Jesli mozna je sciagnac z ich serwerow to w czym problem.

Problem to nie jest, a co najwyzej upierdliwosc, czy tez glupia maniera wymagania rejestracji do zrobienia czegokolwiek w jakimstam serwisie. Z drugiej strony Nikon w USA, a wiec kraju, ktory slynie z "pozwow za wszystko" udostepnia instrukcje bez koniecznosci zawracania sobie glowy rejestracjami.

Do wyboru do koloru

http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/13948

sinner
07-12-2009, 16:23
w Polsce jest to spowodowane tylko i wyłącznie dlatego żeby ludzie kupowali sprzęt z Polskiej dystrybucji hough :)

admin
08-12-2009, 12:37
Faktycznie, jesli mozna zassac angielska brz zadnych dodatkowych procedur, to nie rozumiem czemu u nas nie...

mcl
08-12-2009, 12:56
Moim zdaniem czyjaś nadgorliwość, która skutkuje utrudnieniem życia swoim klientom / przyszłym klientom.

Czytanie instrukcji przed zakupem może zachęcić do szybkiego pójścia do sklepu.
Jeśli ktoś ma aparat z innej dystrybucji to i tak sobie poradzi i zdobędzie instrukcję (gdzieś znajdzie, kolega mu ściągnie itp.).

spongo
08-12-2009, 18:22
..., to nie rozumiem czemu u nas nie...
U nas ktoś z Nikon Polska wykombinował prawa autorskie do tłumaczenia. W naszym kraju tłumacze powinni płacić tantiemy autorom i wydawcom słowników, w końcu ktoś też pisał słownik a poza tym oglądając jakikolwiek budynek powinno się płacić tantiemy projektantowi. Tylko patrzeć jak do tego dojdzie.

A teraz płacić mi tantiemy od czytania mojego postu :mrgreen:

conik
09-12-2009, 00:53
a nie jest tak ze mozesz zamiescic linki do instrukcji ktore leza niekoniecznie na oficjalnych stronach N?

docxxx
09-12-2009, 01:11
a nie jest tak ze mozesz zamiescic linki do instrukcji ktore leza niekoniecznie na oficjalnych stronach N?

Wiesz, moze i mozna, ale nie chce bawic sie w "haczyki". Chcialbym po prostu wrzucic instukcje na PNS, aby kazdy mogl pobrac.

AsKier
09-12-2009, 02:18
Wiesz, moze i mozna, ale nie chce bawic sie w "haczyki". Chcialbym po prostu wrzucic instukcje na PNS, aby kazdy mogl pobrac.

napisali, ze nie walczą z polishnikonservice.com więc pisz do nich o udostępnienie instrukcji...ja bym brał ich pod włos

spongo
09-12-2009, 08:04
a nie jest tak ze mozesz zamiescic linki do instrukcji ktore leza niekoniecznie na oficjalnych stronach N?
W tym wątku tak zrobiłem LINK (http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1561570&postcount=55) to napadli na mnie obrońcy praw autorskich do tłumaczeń.

woytec60
09-12-2009, 17:36
Faktycznie, jesli mozna zassac angielska brz zadnych dodatkowych procedur, to nie rozumiem czemu u nas nie...
No właśnie.
Sam jestem posiadaczem D700, aparat zarejestrowany na stronie Nikona a polskie instrukcje mogę pobrać tylko do D300 i D300s. Innych tam nie ma.
To normalne? :roll:

thorcik
09-12-2009, 21:36
Nie-e, ja mam zarejestrowane D90 a mogę se pobrać dowolną instrukcję.

woytec60
10-12-2009, 20:29
Nie-e, ja mam zarejestrowane D90 a mogę se pobrać dowolną instrukcję.
Możesz podać linka?
Może ja wchodzę nie tam gdzie trzeba :roll:

Gusioo
10-12-2009, 20:38
Możesz podać linka?
Może ja wchodzę nie tam gdzie trzeba :roll:

Mam zarejestrowany D60, a mogę pobrać wszystkie instrukcje.

Po zalogowaniu się na stronie Nikona, kliknij w link: https://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/list/c/650

woytec60
11-12-2009, 08:43
Mam zarejestrowany D60, a mogę pobrać wszystkie instrukcje.

Po zalogowaniu się na stronie Nikona, kliknij w link: https://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/list/c/650
No faktycznie, ja też mogę :oops
Trzeba szukać według modelu i tyle.
Dzięki :)

thorcik
11-12-2009, 12:28
Szkoda tylko, że po polsku to tak znowu megadużo nie ma. Chciałem np. instrukcję do MH-21 to się nikomu nie chciało tłumaczyć.

alan85
11-12-2009, 13:34
"...Chciałem np. instrukcję do MH-21 ..."
dosłownie przedwczoraj też szukałem ale z pomocą forumowiczów wszystko stało się jasne (kalibracja) .

ska
11-12-2009, 15:02
http://instrukcja.pl/i/nikkon_sb600_lampa_blyskowa

nie wiem czy ktośto widział, ale dla mnie jest to nadzwyczaj genialne :D

mcl
11-12-2009, 15:35
Ja do instrukcji podchodzę tak samo jak do zdjęć (nie wiem czy tak też mówi prawo). Nie chciałbym aby moje zdjęcia były dostępne do pobrania na jakichś obcych stronach bez mojej zgody i kontroli.