PDA

Zobacz pełną wersję : d300 + sb900 i nie łapie ostrości



solec
05-12-2009, 19:41
jezeli korzystam z wbudowanej lampy w d300 wszystko super ostrość idealna. kiedy tylko dopnę sb900 automatycznie aparat nie łapie ostrości. zdjecia są przyszumione i rozmydlone. co może być przyczyna?

fIlek
05-12-2009, 19:43
jezeli korzystam z wbudowanej lampy w d300 wszystko super ostrość idealna. kiedy tylko dopnę sb900 automatycznie aparat nie łapie ostrości. zdjecia są przyszumione i rozmydlone. co może być przyczyna?

SB900 :mrgreen: - standardowy problem - póki co nierozwiązywalny :(

ekonet
05-12-2009, 20:01
SB900 :mrgreen: - standardowy problem - póki co nierozwiązywalny :(
?

Jachuu
06-12-2009, 11:03
opisywany był tutaj na forum problem, że w przypadku używania SB900 i wspomagania autofokusa z lampy a nie z body, aparat ma kłopoty z ostrzeniemm z tym, że o ile pamiętam dotyczyło to zdjęć robionych prawie po ciemku ;)

solec
06-12-2009, 12:31
u mnie problem dotyczy też tych jaśniejszych zdjęć

Jachuu
06-12-2009, 12:34
ale związany jest ze wspomaganiem autofokusa z lampy? jeżeli tak to wyłącz go i ustaw wspomaganie z body, chyba że to nie to

solec
06-12-2009, 12:44
chyba tak, bo najbardziej własnie w ciemniejszych zdjęciach to widać. wyłączyłem teraz focusa z lampy i dałem z body i na jaśniejszych zdjęciach teraz jest dobrze w miare. zobaczymy jeszcze jak ciemniejsze dadzą rade

wasilewk
06-12-2009, 12:56
SB900 :mrgreen: - standardowy problem - póki co nierozwiązywalny :(

Rzuć linkiem.

kymaj
06-12-2009, 16:58
http://www.nikon.org.pl/showthread.php?t=120780

superkomornik
08-12-2009, 19:23
To dotyczy wspomagania ze wszystkich lamp, 600, 800, oraz 900. Niestety :(

prz3mo
08-12-2009, 20:13
To dotyczy wspomagania ze wszystkich lamp, 600, 800, oraz 900. Niestety :(

Nie zgadzam się. Mam sb600 i sb900. W tej pierwszej wspomaganie AF działa OK.

Polsar74
08-12-2009, 20:22
Nie zgadzam się. Mam sb600 i sb900. W tej pierwszej wspomaganie AF działa OK.

ja za to miałem wszystkie SaBiny z ostatnich lat i nigdy nie zauważyłem wspominanego przez Was problemu.

pawel1967
08-12-2009, 21:46
Mam D300s i SB900 i nic takiego nie wystpuje . Łapie ostrość aż miło

prz3mo
08-12-2009, 21:49
Mam D300s i SB900 i nic takiego nie wystpuje . Łapie ostrość aż miło

Taa.. łapie.. 2 m przed, albo 2 m za obiektem :-P

;)

Polsar74
09-12-2009, 10:28
Taa.. łapie.. 2 m przed, albo 2 m za obiektem :-P

;)

sugerujesz że mamy problemy z oczami z kolegą ???

pawel1967
09-12-2009, 15:54
Łapie ostrosć i to nieźle . A jak ktoś chce poblemów z łapaniem ostrości to mogę polecić Pentaxa K10 . Ten model potrafił w dobrym oświetleniu i statycznym motywie ostrząc na grupę ludzi zmylić ostrość . Tutaj ostrzenie to jest bajka . Gdziekolwiek wyswietlił wzorek tam złapał . D300 kolegi miał tam jakąś wpadke ale to na szybko i jedna na sto zdjęć . Mój nawet tego nie ma . Jest jeszcze dokładniejszy , jestem w ciężkim szoku jakościa pomiaru AF w Nikonie D300s

prz3mo
09-12-2009, 16:13
sugerujesz że mamy problemy z oczami z kolegą ???

Nic nie sugeruje, żartuje sobie :)

slawczyk
10-12-2009, 21:26
Zależy z jakimi obiektywami Panowie... Ja mam 24-70 f/2.8 i zarówno D80 jak i D300 bez najmniejszego problemu działa.

RBT
11-12-2009, 21:49
Ten sam problem (w b.słabym oświetleniu) występuje w duecie D200 z 17-55 i SB800. Przy ostrzeniu nawet centralnym czujnikiem na dystansie 3m potrafi przelecieć nawet o 1m. Przy wyłączonym wspomaganiu w lampie, nawet kiedy AF się długo męczy i pracuje na granicy czułości jest dużo lepiej, by nie rzec że najczęściej bardzo dobrze.

superkomornik
12-12-2009, 16:08
Nie zgadzam się. Mam sb600 i sb900. W tej pierwszej wspomaganie AF działa OK.

A u mnie nie działało ok ;)

pawel1967
13-12-2009, 11:17
Mam D300s i ciemny acz niezły 16-85/3,5-5,6 i łapie ostrość aż miło . Szybko wysyła wzorek i błyskawicznie łapie . Nawt w ciemnym kościele polewanie dziecka wodą z podniesionego aparatu łapie super . Może to dobry model ?

ovation
14-12-2009, 23:51
Dzięki temu wątkowi znalazłem chyba w końcu przyczynę nieostrych zdjęć.

Wcześniej było trio: D80 + Tamron 17-50/2.8 + SB-900 i włączony AF Assist w lampie, żyleta od 2.8, szybko i praktycznie bezbłędnie chwytał ostrość bez względu na warunki.

Ten sam zestaw podłączony do D300 - mydło i mydło, choć zdarzały się przebłyski ostrości przy bliskich kadrach portretowych. Skoro do tej pory z D80 było idealnie, więc główny podejrzany - D300. I rzeczywiście, obiektyw tutaj ma FF, więc korekta w puszce na +20. Ok, strzeliłem kilka fotek na szybko w portrecie - jest lepiej, więc chyba po problemie.
Za kilka dni cykam dzieciom zdjęcia na Mikołaja w przedszkolu - bliskie kadry nawet-nawet, ale te ostrzone z ponad metra, dwóch - znowu dramat. Nosz k...., co jest?!

Po przeczytaniu tego wątku zrobiłem szybki test: aparat na statyw i zdjęcia ostrzone z AF Assist z lampy i bez wspomagania (ani z lampy, ani z body).
Cykałem po 3 zdjęcia ze wspomaganiem i następne 3 po wyłączeniu wspomagania, przed każdym strzałem przeostrzałem (bez ruszania aparatem) i ostrzyłem na nowo na obiekt. Zdjęcia wywołane z NEFa, wycięte dość znaczne cropy (napis jest z frontu lodówki), ostrzone środkowym polem AF na znaczek "Boscha".


D300 + Tamron 17-50/2.8 + SB 900

50/2.8, odległość od obiektu ok. 2 metry:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/9089a9eaa7378335med-1.jpg
źródło (http://images47.fotosik.pl/238/9089a9eaa7378335med.jpg)

17/2.8, odległość od obiektu ok. 2 metry:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/03eb1f0586f58bf5med-1.jpg
źródło (http://images44.fotosik.pl/238/03eb1f0586f58bf5med.jpg)

50/2.8, odległość od obiektu ok. 40 centymetrów:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/e301c482307cc89fmed-1.jpg
źródło (http://images46.fotosik.pl/237/e301c482307cc89fmed.jpg)

Chyba nie ma co komentować, wszystko widać wyraźnie. Za pierwszym razem trudno mi było w to uwierzyć, że aż tak przestrzela przy wspomaganiu z lampy, ale niestety test wykonywałem kilkukrotnie, ostrzyłem na różnych obiektach, w różnych odległościach, za każdym razem wyniki są identyczne.

Generalnie - im dalej od obiektu, na który ostrzymy, tym bardziej przestrzela AF Assist z lampy. Po wyłączeniu dziada - trafia z ostrością praktycznie w punkt, zdaża się mu lekko pomylić (np. pierwsza seria zdjęć, środkowe zdjęcie w dolnym wierszu,) ale i tak o wiele mniej, niż przy wspomaganiu.
Przy bliskich odległościach od obiektu - AF Assist myli się już prawie nieznacznie lub wcale.

Ładne jaja, topowa lampa, topowy korpus DX i taka kiszka. Stracone kilkaset fotek, wstyd przed ludźmi, dla których robiłem zdjęcia, inni małpkami bardziej ostre zrobili. I stracony czas na szukanie przyczyn problemu.

No cóż, po części wpisów widzę, że niestety to nie jest jednostkowy problem.
Pewnie naiwny jestem, ale cóż, co mi szkodzi zapytać - czy wspomaganie lampy w jakiś sposób się kalibruje?
Może wzorem AF Tuning z D300 pojawi się coś takiego w następcy SB-900? :)

I na koniec jeszcze takie spostrzeżenie - wydaje mi się, że ten czerwony wzorek wyświetla się trochę za wysoko w stosunku do środkowego pola AF, które łapie się właściwie na dolną część tego czerwonego światła. Ma to znaczenie przy ostrzeniu?

satsun
15-12-2009, 00:24
Testowałem przed chwilą D80 i nikkor 18-70. Przy 18 i przy włączonym i przy wyłączonym AF Assist z lampy wyniki podobne, tzn średnie trafienia, niesatysfakcjonujące - testowane na różnych odległościach od 50cm do 2m. Natomiast przy 70 trafia prawie zawsze i nawet częściej na AF Assist z lampy.
Problem jakiś istnieje, jaka jego przyczyna to nie wiem, może wzorek jest nieodpowiedni. Jak wyglądał w starszych? W dodatku da się zauważyć, że lampa lekko się buja w lewo i prawo, przy maksymalnych wychyleniach na środkowym polu AF wzorek jest tak na połowie więc teoretycznie powinno działać - oczywiście wszystko zależne od odległości.

ovation
15-12-2009, 01:03
W dodatku da się zauważyć, że lampa lekko się buja w lewo i prawo, przy maksymalnych wychyleniach na środkowym polu AF wzorek jest tak na połowie więc teoretycznie powinno działać

Mówisz o bujaniu się lampy zamocowanej w sankach na korpusie aparatu? Sprawdziłem przed chwilą na D300 i D80 - jest na pewno delikatny luz, ale bujaniem tego bym nie nazwał.
Na pewno nie ma to w tym przypadku znaczenia - powyższy test był robiony na statywie.

W najbliższych dniach dla porównania zrobię ten sam zestaw zdjęć dla zestawu podpiętego z D80.

satsun
15-12-2009, 01:08
Bujanie to może trochę przesadzone określenie, ale przy ruszaniu palnika rusza się również lampa i powoduje to przestawienie wzorka AF - ruch lewo prawo. A moim zdaniem wzorek powinien być zawsze na środku.

perek83
15-12-2009, 02:15
ja mialem to samo ze swoja sigmą 24-70 f2.8. Juz chcialem szkło sprzedac kiedy okazalo sie ze to wina AF w lampie. Takze przylaczam sie ze moze to byc wlasnie wina tego ze lampa jest luzna na sankach i AF gubi sie. No ale problem rozwiazany

ovation
15-12-2009, 09:19
No ale problem rozwiazany

Na razie znalazłem winnego i zastosowałem półśrodki w celu obejścia problemu. Ale problem niestety istnieje nadal i boli, że najdroższa lampa z logo Nikon robi takie jaja i trzeba ograniczać jej standardową funkcjonalność, żeby móc z niej normalnie korzystać.

To tak, jakby kupić najlepszy u producenta model auta z napędem 4x4, i po chwili jazdy okaże się, że z napędu na 4 koła nie można korzystać, gdyż wtedy auto zawsze znosi w lewo.

prz3mo
15-12-2009, 11:23
Bujanie to może trochę przesadzone określenie, ale przy ruszaniu palnika rusza się również lampa i powoduje to przestawienie wzorka AF - ruch lewo prawo. A moim zdaniem wzorek powinien być zawsze na środku.

Zgadza się, delikatny ruch lampy z sankach (norma w Nikonach) powoduje przesunięcie wzorka af-assist.
U mnie jest tak, że z sb600 ten wzorek przesuniety jest w lewo, a mimo to wszystkie szkła jakie mam trafiają z sb600 i włączonym af-assist.
Z sb900 wzorek jest na środku, a mimo to z Sigmą 70-200 i wł. af-assist w tej lampie powoduje nie trafianie w punkt.
Tam gdzie kończy się logika.. zaczyna się nikon ;)

dziekan77
15-12-2009, 11:38
To samo zjawisko występiuje u mnie w zestawie D300+t17-50+SB800. Przy włączonym AF-assist w lampie ostrość jest przestrzelona, natomiast po wyłączeniu AF-assist z lampy, a tylko przy zapalającej się lampce wspomagającej z korpusu wszystko jest OK... Po podłączeniu tego obiektywu i lampy do D50 żadne takie numery nie występują...tak samo jeśli do D300 podepne N85/1.8 to też wszystko jest OK..

Jachu
15-12-2009, 12:25
To samo zjawisko występiuje u mnie w zestawie D300+t17-50+SB800. Przy włączonym AF-assist w lampie ostrość jest przestrzelona, natomiast po wyłączeniu AF-assist z lampy, a tylko przy zapalającej się lampce wspomagającej z korpusu wszystko jest OK... Po podłączeniu tego obiektywu i lampy do D50 żadne takie numery nie występują...tak samo jeśli do D300 podepne N85/1.8 to też wszystko jest OK..

Miałem ten sam zestaw (D300 + T17-50) na początku z lampą SB-800 i już wtedy często zdjęcia były nie ostre. Jak tylko pojawiła się SB-900 zmieniłem, ponieważ myślałem że to wina lampy. Nie zauważyłem natomiast tego problemu z Nikkorami. Oczywiście pomogło wyłączenie AF w lampie ale przecież nie po to zostało wymyślone żeby było cały czas na OFF. Lampka wspomagającą z korpusu zdradza od razu, że ktoś robi zdjęcie i daje dosyć mocno po oczach. Wina albo w "gibaniu" się lampy w sankach (chociaż SB-900 siedzi dosyć ciasno), lub we wspaniałym Multi-CAM 3500DX i FX.

Rafał_Sz
15-12-2009, 12:37
Jak bym nie przeczytał tego wątku, to bym nie wiedział, że taki problem istnieje. Mam 6 X SB i z żadną z lamp nie miałem problemu z ostrością.

Boghol
15-12-2009, 13:10
U mnie zauważyłem kiedyś już przy pracy z d200. Po prostu wyłączyłem i nie używam wspomagania AF. Sprawdzałem na 35/1.8, 105/2.8 i 28-105/3.5-4.5. Za każdym razem było lepiej bez wspomagania. Szkoda.

Silent Hunter
15-12-2009, 23:26
Nie wiem co macie z puszkami , ale u mnie Sabinka bezbłędnie współpracuje z D300 , pod warunkiem , że założony jest Nikkor.

Jedyny powód , dla którego AF może nie trafić , zaznaczę - przy jednym , centralnym punkcie , jest luz na stopce lampy , który powoduje , że czerwony ślad jest np. po lewej stronie punktu. Wtedy nie ustawi poprawnie.

Jeżeli jednak pokrywa się dokładnie , to działa bezbłędnie. Nawet w kompletnej ciemności.

ovation
16-12-2009, 00:21
Zrobiłem test AF dla D80 - z tym samym zestawem i w tych samych warunkach, jak w teście dla D300.

D80 + Tamron 17-50/2.8 + SB 900

50/2.8, odległość od obiektu ok. 2 metry:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images36.fotosik.pl/125/ea0c3421ae9e9c6cmed.jpg)

17/2.8, odległość od obiektu ok. 2 metry:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/12/ddea5443131c5c4amed-1.jpg
źródło (http://images38.fotosik.pl/235/ddea5443131c5c4amed.jpg)

Czyli dla D80 dla AF Assist z lampy łapie ostrość, a przestrzela bez wspomagania AF. Why tutaj działa a z D300 nie?

Nie rozumiem jeszcze jednego - dlaczego dwa razy droższy profi D300 w porównaniu z D80 jest tak niedoskonały i problematyczny:
* wszystkie obiektywy ostre na D80, z D300 wszystkie muszą mieć korektę AF, Tamron na +20,
* z D80 wspomaganie AF z lampy współpracuje bezbłędnie, z D300 ze wspomaganiem lampy ostrość przestrzela w kosmos

Ostatni miesiąc spędziłem na testowaniu i szukaniu przyczyn, dla których po zmianie puszki na D300 zgubiłem nagle ostrość na wszystkich swoich nowych zdjęciach.

Jendrek.gd
16-12-2009, 09:06
Ja mam D300 i SB-600 i nie ma problemu z podświetleniem autofokusa przez lampę. Jest ostro.

remos
22-05-2010, 01:16
Chcę powierdzić zaobserwowane tutaj sytuacje oraz być może dodać coś od siebie, bo czy tałem całosć jakiś czas temu, a teraz nie chce się mi wracać czy było to wposmniane czy nie, ale...

według mnie, a napewno na wszystkich co ja mam obiektywach sprawdziłem to problem jest tylko na NIEnikon, czyli w moim przypadku sigma 30mm 1.4, jak podłączyłem normalnie massakra, natomiast wszystkie nikkory okey.
Wydaje się mi, że problemem dla mojej sigmy, a przypuszczam, że dla reszty niesystemowych szkieł jest ten emitowany czerwony strumień światła/lasera, albo hgw.

Tak czy inaczej w SB-900 w połączeniu z D300s oraz niesystemowym szkłem i wpomaganie AF z lampy = kibel,
na D80 jest okey.
Po wyłączeniu wpomagania AF z lampy i D300s i Sigma jest elegancko.

Dodam jeszcze, że na ostrzeniu LiveView z lapmpą ostrzy dobrze. Ot taka ciekawostka.

maki
22-05-2010, 21:42
Cóż za teoria...
Wszystkie 3 moje Sigmy walą bez pudła na d300/sb900 + wspomaganie z lampy.

remos
22-05-2010, 23:22
Cóż za teoria...
Wszystkie 3 moje Sigmy walą bez pudła na d300/sb900 + wspomaganie z lampy.

Hehe, no ciekawe, sprawdź czy aby napewno, nie mówię, że nie, ale wątek nie wziął się z powietrza, a u mnie tylko właśnie sigma sprawia takie coś, oczywiście po wyłączeniu wspomagania z lampy a wykorzystywanie tego w body jest w punkt.

Może jakieś jeszcze inne są zależności, firmware?
No i pytanie czy Twoje trafienia są z wykorzystaniem wspomagania? Tzn. ciemna ekspozycja i lampa faktycznie oświetla obiekt? Czy może w świetle dziennym focus jest łapany bez problemy, a tyle, że wspomaganie jest w lampie włączone jako parametr.

Sorry że tak dopytuję, ale myślę, że to dla innch też może być ważne, tj. znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy.

maki
22-05-2010, 23:45
Strzeliłem ze 20 fot w kompletnych ciemnościach nawet nie wiedząc w co celuję na półkach (bez wspomagania w ogóle nie miałoby to sensu) - wszystkie foty ostre, dzięki wspomaganiu właśnie,.
Teraz Ty sprawdź czy aby na pewno Twoja metoda była poprawna.
pozdr

remos
23-05-2010, 00:51
U mnie wyglądało to tak:
1. Pierwsze podejscie
http://img4.imageshack.us/img4/2103/1podejsciepierwsze.jpg

2. Doostrzenie
http://img72.imageshack.us/img72/2725/2doostrzenie.jpg

3. Tutaj coś złapało
http://img8.imageshack.us/img8/5329/3notujakoszlapalo.jpg

4. Tu porażka całkowita
http://img412.imageshack.us/img412/3694/4aletujuzporazka.jpg

5. Inny punkt ostrości i tez lipa
http://img197.imageshack.us/img197/1844/5innypktostrosci.jpg

6. Sześć fotek robiony z doostrzaniem za kazdym razem i wszsytkie lipne
http://img522.imageshack.us/img522/1720/6szescfotekstrzelanychz.jpg

7. kolejne podejscie ale to też nie to
http://img25.imageshack.us/img25/3238/7kolejnepodejsciealeton.jpg

8. Tutaj to tragedia
http://img163.imageshack.us/img163/9862/8atujuztragedia.jpg

9. Przeostrzenie (refocus) i dalej nic
http://img411.imageshack.us/img411/1299/9przeostrzenieidalejnic.jpg

10. Zmniejszenie czasu do 1/100
http://img641.imageshack.us/img641/5908/10zmniejszenieczasudo11.jpg

11. Dałem auto focus i też lipa
http://img710.imageshack.us/img710/1307/11juzdalemautofocusa.jpg

12. Test z dupy ale niby ze ostrzy cos tam.
http://img412.imageshack.us/img412/7454/12testzdupyalenibyjakos.jpg

13. Przepiecie szkla, 200mm 1/60
http://img710.imageshack.us/img710/8485/1370200przy160.jpg

14. Dalej na 70-200
http://img295.imageshack.us/img295/8607/14dalej70200.jpg

15. Crop z 70-200
http://img21.imageshack.us/img21/4115/1570200crop.jpg

16. Sigma i wpomaganie
http://img408.imageshack.us/img408/8169/16znwsigmaiwspomaganiel.jpg

17. Sigma i wylaczone wspomaganie
http://img266.imageshack.us/img266/9250/17sigmaiwylaczeniewspom.jpg

18. Sigma i lampa wbudowana
http://img299.imageshack.us/img299/5999/18sigmawspomaganalampai.jpg

19. Zmina na nikora 18-135
http://img121.imageshack.us/img121/4323/19zmianananikora1813531.jpg

20.
http://img20.imageshack.us/img20/6702/20sigmailampawbudowanaw.jpg

21.
http://img249.imageshack.us/img249/4007/21wyczeniewspomaganiala.jpg

22.
http://img22.imageshack.us/img22/837/22dalejnawyczonymwspoma.jpg

23
http://img532.imageshack.us/img532/8222/23sigmatrafiabezwspomag.jpg

24.
http://img180.imageshack.us/img180/8570/24srebrnikisigma.jpg

25. Totalen ciemnosci.
http://img375.imageshack.us/img375/720/25tutajtotalnaciemnoscb.jpg

26. Również ciemno i wspomagnie z sb-900
http://img16.imageshack.us/img16/6138/26ciemnosctotalnaiwspom.jpg

27. Ten sam kadr ale wspomaganie wyłączone.
http://img525.imageshack.us/img525/300/27ciemnosctotalnaiwyacz.jpg


Ot to takie moje obserwacje, u mnie na to wychodzi, że przy sigmie muszę mieć wpomaganie tylko z puszki.
Na szczęście to tylko to bo po pierwszych strzałach myślałem na cholere mi to d300 jak mi tak szkło popsuło :P


Tu chyba całość tych fotek: http://img4.imageshack.us/gal.php?g=1podejsciepierwsze.jpg

maki
23-05-2010, 12:27
Nie wiem co powiedzieć, nadal jednak daleki byłbym od teorii "offbrandowych"

Cropy ze 100% z bardzo ciemnej kotłowni.
D300/Sigma 150/2.8 przy f/2.8






1,

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/124822007-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/andrzejmakal/image/124822007.jpg)


2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/124822008-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/andrzejmakal/image/124822008.jpg)


3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/124822009-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/andrzejmakal/image/124822009.jpg)


4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/124822010-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/andrzejmakal/image/124822010.jpg)

stachmuszel
23-05-2010, 12:36
Powiedzcie mi tylko, w którym miejscu menu D700/D200 wyłączyć wspomaganie AF z lampy, aby chciało z SB-900 gadać jak należy.
Dziekuję.

maki
23-05-2010, 12:55
Chodzi Ci o to jak wyłączyć wspomaganie w lampie? To się robi w lampie właśnie.

Altro
24-05-2010, 15:40
Nie wiem jak z obiektywami innych producentów ale u mnie D 300 z SB 900 ostrzy idealnie w każdych warunkach z każdym Nikkorem jaki mam. Gdybym nie przeczytał tego wątku też bym nie dowiedział się, że koledzy mają taki problem...