PDA

Zobacz pełną wersję : D700 i tokina 28-70/2.6 -2.8



Gio
05-12-2009, 11:50
Czy para z tematu wątku współpracuje dobrze ze sobą? Ten obiektyw w czasach analogowych uważany był za jeden z najlepszych spośród zoomów niezależnych producentów. Jakoś cicho o jego współpracy z FX. Ma ktoś jakies doswiadczenia albo widział gdzieś jakieś opinie?

Gio
06-12-2009, 09:06
Kurcze, naprawdę nikt nic nie wie???:-)

Photoartbox
06-12-2009, 11:23
Te Tokiny sa miekkawe na F2.8 Wczesniej to ludziom na analogu nie przeszkadzalo, najczesciej i tak robili foty przymykajac. Przy obecnym "pedzie do pelnej dziury" nie ciesza sie one zbyt duza popularnoscia. Oczywiscie samo wykonanie, bardzo solidne, moze nawet za bardzo (waga i wielkosc) w polaczeniu z niemalymi puszkami FX urywa rece.

Slon
06-12-2009, 11:31
chwilke uzywalem tokiny, ale nie pamietam jaki dokladnie byl to model :) (ale chyba byl to wlasnie ta ze zmiennym swiatlem)
Jak bede mial mozliwosc ponownie ja podpiac, dam znac

Redskull
06-12-2009, 11:46
Miałem ta tokine w wersji nikon do F75 i F80 było miodnie. Kupiłem C 20D i ta tokine w wercji C i bylo masakrycznie. Lepiej sie spisywal kit 18-55 3.5-5.6. Nie wiem czym to bylo spowodowane, poprostu albo brak wspolpracy (byl to obiektyw pod FF i projektowany do analoga), albo uwalony egzemplarz...

pawel1967
06-12-2009, 12:13
Miałem tę Tokinę z Pentaxem . Fajnie było od przysłony 4-5,6 . Przy 2,8 takie jakieś rozmycia przy przejściach między jasnym a ciemnym . Mieciutki przy 2,8-3,5 . Dobry przy 5,6 . Jeśli dawać za niego 1000zł to może lepiej nowy sprawdzony Tamron 28-75 ale ten też ma wady (winietowanie ) . Niestety pełna klatka ma swoje prawa i wymaga jednak szkieł za grube pieniądze

pawel1967
06-12-2009, 12:14
Ale ogólnie Tamron jest lepiej notowany

zakwas
06-12-2009, 12:18
Nie do końca na temat, z D300 na długim końcu bardzo miękko, ale po przymknięciu jest co najmniej dobrze. Przy większym przymnięciu, jest jeszcze lepiej. Zerp problemów z BF czy FF. Wykonanie pancerne. Pisząc "pancerne" mam na myśli transportery opancerzone, czołgi i takie tam. Współczesne Tokiny, np 12-24/4 mimo, że bardzo solidne przy tych starszych modelach wyglądają jak dziecięce zabawki.

Gio
06-12-2009, 13:59
ja wiem że tokina jest pancerna bo ją mam i na F100 to było moje podstawowe szkło. mam też d300, ale chodzi mi po głowie FX, a niestety na 24-70 się na razie nie szarpnę:-) dlatego szukam jakichś informacji na temat tej tokiny z pełna klatką. dzięki wszystkim za wypowiedzi!

gregorek
06-12-2009, 21:27
Używam tej Tokiny już sporo czasu. Używałem jej z d70 potem z d100, d200, d300 a ostatnio z d700. Potwierdzam to, że jest ona miękka przy 2.8 ale w moim przypadku wystarczyło ją przymknąć do 3.5 (od biedy nawet 3.2) i już zaczyna robić się przyjemnie. Poza niewielkim bf nie zauważyłem żadnych negatywnych zachowań. O wykonaniu już było więc nie będę się rozpisywał.

tymancjo
07-12-2009, 10:35
Z d700 lubi być przymknięta tak co najmniej do 3,2 na szerokim końcu a do 3,5 na długim. Poza tym daje sensownie rade. Choć imho lepiej radzi sobie na szerokim niż na 70mm.

Pozdrawiam,
Tomek

mpwt
07-12-2009, 14:28
Niestety pełna klatka ma swoje prawa i wymaga jednak szkieł za grube pieniądze

Taa... bo te szkła co wymieniłeś są bez wad na DX... No bez przesady. Moje obserwacje są wręcz przeciwne. Szkła, które słabo wypadały na DX na FX są rewelacyjne. O!

tymancjo
07-12-2009, 21:08
Tracą, a właściwie tracić mogą na brzegach kadru - bo na DX i tak nie wykorzystywaliśmy tej części obiektywu, zaś na aktualnych matrycach D3,D3s D700 zyskują na tym, że pixel jest większy, no i łatwiej w niego "trafić", a co za tym idzie są potencjalnie ostrzejsze.

Pozdrawiam,
Tomek

NBA
07-12-2009, 21:37
Moje obserwacje są wręcz przeciwne. Szkła, które słabo wypadały na DX na FX są rewelacyjne. O!

A jakiś przykładzik:)?????:)

Gio
07-12-2009, 22:11
łatwiej trafić w pixel - dajecie po garach:-))))))

Silent Hunter
15-12-2009, 23:35
Miałem Tokinę 28-80 2.8 na D300 i na 2.8 powyżej 50mm była porażka. Mydło ogromne , aberracje kosmiczne , ogólnie jak ze starszej komórki. Podchodząc do Tokiny trzeba mieć na uwadze , że to naprawdę szkło np. 3,5-5,6 , tylko nie ustawia się automatycznie. A 28-80 2.8 z tego co wiem jest ciut lepsza od 28-70 2,6-2.8. A pełna klatka chyba aż tak optyki nie poprawi... Nie mam w tej materii doświadczenia. Więc ostrożnie.

piotrrodzoch
14-06-2011, 21:23
Na moim d700 zakres przysłony zaczyna się od 2.8 a nie od 2.6 .... to normalne czy coś mam źle ustawione? :)

dem
15-06-2011, 13:39
Na moim d700 zakres przysłony zaczyna się od 2.8 a nie od 2.6 .... to normalne czy coś mam źle ustawione? :)

Normalne.

Też rozglądałem się swego czasu za tym szkłem, ale po licznych samplach, doszedłem do wniosku, że lepiej będzie wziąć Tamrona 28-75. Oczywiście w tym zakresie budżetowym ;)

ryszkut
16-06-2011, 23:57
mam tą tokinę, używam z DX. działa bardzo fajnie, patrząc na to że nie ma nic innego w tym stylu i tak dobrego. tamron 28-75 jest z plastiku, nikkor 28-70 mi się nie opłacał, sigmy są do bani.

nie wiem jak ja to robię ale nie mam mydła na 2.8 to co zauważyłem ciekawego, to że specyficzny duszek pojawia się w specyficznym oświetleniu ;) nie umiem tego wytłumaczyć mimo dość długiego używania szkła.
AF jest bardzo fajny i co najważniejsze słychać i czuć że działa, wole coś takiego niż w 24-70 nikkora - w ktorym wszystko chodzi jak w oleju ;) ale to moje zdanie

piotrrodzoch
17-06-2011, 08:28
wczoraj mój czołg ;) (tokina) przeszła test bojowy w plenerze z pięknymi oczyma Natalii.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.piotrrodzoch.boo.pl/nat.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.piotrrodzoch.boo.pl/nat2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.piotrrodzoch.boo.pl/nat3.jpg)

a tu wspomniany duszek - wyskoczył gdy słoneczko było w tle ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.piotrrodzoch.boo.pl/duszek.jpg)

Powyższe zdjęcia robione na f4 (obok 1:1) - jak ktoś robi zdjęcia a nie ogląda je pod mikroskopem powinien być zadowolony ;). Na 2.8 jak będą chętni też coś podrzucę.
AF gubił się tylko gdy katowałem moje super wizjonerskie ujęcia pod słońce, ale wystarczyło lekko ręką przesłonić mocne słoneczko i af się dostrajał. Na 2.8 mydło jest przyznaję, ale.... zdjęcie wychodzi tak jak pamiętam z kliszy ... przyjemnie i miękko a nie rozmyte.
Generalnie szkło jest fajne... Nie da obrazka jak N24-70 ale nie kosztuje 5000zł.

Boa
17-06-2011, 17:33
Wg mnie świetna jakość, tym bardziej, że dobrałeś trudne sytuacje (pod światło, itp...), co do duszka, to może jakaś wersja typu "snajper" :?: :lol:

piotrrodzoch
18-06-2011, 07:56
może i snajper :D .. Jaśka nic na szczęście nie zestrzeliło do końca sesji bo ktoś musiał pomagać :) co ja bym sam zrobił? ;):):) ... jak dam radę to dziś upoluję jakiś harcerzy na szlaku i jutro wrzucę coś z f2.8