PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje pomocy od specjalistów DPT -please



hajdar
24-03-2005, 14:08
Witam, Jak przygotowac plik czarno-biały do druku na ofsecie (reszta na stronie jest kolorowa)? Jakie parametry CMYK ustawic? O maszynie wiem tyle ze z liniatura 150. Jak jest lepiej: gdy obraz powstaje tylko z koloru K, czy lepiej zeby byl ze wszystkich skladowych? wtedy jakie GRC i jaki max koloru czarnego? 85%? czy wiecej??? Pomocy Bo to co wyszlo poprzednio, jest za jasne, za malo kontrastowe, wrecz z jasnymi plamkami? facet z gazety, albo g... wie, albo nic powiedziec nie chce: a to jego dzialka zeby bylo dobrze - zakichany specjalista DPT z niego. A ja chce wyslac mu to tak by zmniejszyc szanse na spieprzenie

ovserwator
24-03-2005, 14:17
Klisze wyświeć tylko w K. Duże kontrasty. W CMY będzie duży kłopot i marny efekt.

hajdar
24-03-2005, 14:33
Hmmm wlasnie rozmawialem przez telefon z tym gosciem... Po pierwsze to nie jest ofset tylko CTP, nie wiem co to zmienia (czyt, wiem nic o tej technologii). Twierdzi ze wlasnie nie moze byc tylko K, ze dodanie dodatkowych skaladowych powinno poprawic nasycenie? Czyli dla pelnej czerni 85% K + ok 30% pozostalych CMY. Potwierdzacie???
Jak ja mało wiem :(

stig
24-03-2005, 14:44
Hmmm wlasnie rozmawialem przez telefon z tym gosciem... Po pierwsze to nie jest ofset tylko CTP, nie wiem co to zmienia (czyt, wiem nic o tej technologii).


CTP -- computer to plate. Bezposrednie naswietlanie blach offsetowych z komputera (z pominieciem klisz).




Twierdzi ze wlasnie nie moze byc tylko K, ze dodanie dodatkowych skaladowych powinno poprawic nasycenie? Czyli dla pelnej czerni 85% K + ok 30% pozostalych CMY.

Potwierdzam, aczkolwiek powinienes dac minimalnie wiecej (z 5%) Cyanu. Wtedy kolory wyciagna sie bardziej w szarosc. Kiedy bedziesz mial po rowno wszystkich skladowych + 100% K, szarosc moze wyjsc nieco brunatno.

hajdar
24-03-2005, 14:51
stig: dzieki piekne.
O cyjanie wiem.
Piszesz 100%K - nie bedzie za duzo? mozna tak duzo czerni ustawiac? a moze chodzi o to ze dla koloru lepiej nie, a B&W to 100%?

stig
24-03-2005, 15:11
stig: dzieki piekne.
O cyjanie wiem.
Piszesz 100%K - nie bedzie za duzo? mozna tak duzo czerni ustawiac? a moze chodzi o to ze dla koloru lepiej nie, a B&W to 100%?

W druku nie ma znaczenia ile jakiej farby ustawisz... Najwazniejszy jest TOC -- czyli suma wszystkich farb, ktora nie powinna przekraczac w zaleznosci od gramatury i rodzaju papieru (a takze kilku innych czynnikow) 270-340%. W przypadku gdy rozbarwisz na 100K, po 30 M i Y i np. 35 C, to TOC wyniesie raptem 195%, wiec nie ma zadnego problemu...

Jacklon
24-03-2005, 15:15
Witam!
To znaczy tak: by byl pelen czarny to powinno sie (teoria) wylac 100% K + po 60% CMY. W PS'ie ustawia sie maksymalna ilosc zapelnienia (standardowo 350%). Problem jest teraz przy papierze, ktory bedzie to przyjmowal.
Raz jeszcze 100%K + 60%C + 60%M + 60%Y = czarny.

Pozdrawiam
Marcin

hajdar
24-03-2005, 15:17
W druku nie ma znaczenia ile jakiej farby ustawisz

chyba troche ma, co? jak laik, ale tak se mysle za za duzo czarnego moze spowodowac zanik szczegolow w cieniach. Wtym przypadku pewnie nie jest to takie wazne, ale przy druku fotografii...

No nic wielkie dzieki, moja wiedza znow sie troszke poszerzyła

Wesolych :lol:

stig
24-03-2005, 15:30
W druku nie ma znaczenia ile jakiej farby ustawisz

chyba troche ma, co? jak laik, ale tak se mysle za za duzo czarnego moze spowodowac zanik szczegolow w cieniach.

Ma, ale przy sumie (dla danego profilu separacji) farb. W tym przypadku TOC bedzie duzo mniejszy (chociaz zalezy na jakim papierze bedziesz drukowal) niz przecietnie wymagany.

vilen
01-04-2005, 09:21
Ma znaczenie ilość "czornego" :) - z sumą poszczególnych farb (TOC) to prawda ale!!! podniesienie na maksa poziomu czerni stanie się przyczyną "zabicia siatek" jak to mawiają starzy drukarze. Najlepiej (z praktycznego punktu widzenia) zamienić fotę-obraz na graye potem w ps na cmyka - jeśli potrzeba poprawić black w levelach i powinno być ok.

60%wszystkich farb + 100% czarnego stosuje się dla uzyskania w druku triadowym pełnej czerni, zresztą wartości t e mogą maksymalnie wynieść 80%C, 70%M, 70%, 100% B - ale nie stosuje się tego do fotek tylko do elementów graficznych i tekstu (oraz apli) gdzie nie występują tinty danej barwy. Sam czarny bez uzupełnienia pozostałymi barwami będzie blady bo... farby offsetowe nie mają 100% krycia.

Big pozdro