Zobacz pełną wersję : unoszenie lustra w nikonie D300-jak robic to dobrze?
markes1987
03-12-2009, 14:47
Od kilku tygodni posiadam nowego nikona D300 (wczesniej nikon D40) i caly czas ucze sie jego obslugi.. W nowym modelu nikona jest funkcja,ktora przy krajobrazach bardzo moze mi sie przydac a mianowicie MuP (uniesienie lustra),ktora pomaga wyzbyc sie jakiegokolwiek ruchu w trakcie wykonywania zdjecia z uzyciem statywu. Na poradnikach czytalem,ze po wcisnieciu migawki przy tej funcji lustro sie unosi co zreszta slychac,a po ok. 2 sekundach naswietla sie zdjecie.. I teraz pojawia sie problem,gdyz u mnei jak wciskam migawke (uzywam pilota z kablem do aparatu) i lustro sie unosi to po tych ok. 2 sekundach zdjecie nadal sie nei naswietla i zeby sie naswietlalo to musze dopiero wcisnac drugi raz migawke.. niewiem co robie nie tak,wiec prosze bardzo o pomoc w tej sprawie..
Chyba mylisz podniesienie lustra ze wstępnym podniesieniem lustra. To właśnie w tym drugim przypadku wyzwolenie migawki następuje automatycznie po wcześniejszym podniesieniu lustra (nie wiem czy jest to dokładnie 2 sekundy). Normalne i pełnoprawne podniesienie lustra działa na zasadzie pierwsze naciśnięcie spustu - podniesienie lustra, drugie naciśnięcie - wyzwolenie migawki.
Pierwsze naciśnięcie spustu podnosi lustro, drugie naciśnięcie wyzwala migawkę. Tak jest w większości modeli (jeśli nie we wszystkich) i jest to normalne.
Czy nie pomyliłeś wstępnego podnoszenia lustra (MuP) z samowyzwalaczem? Niestety nie da się tych funkcji połączyć ale skoro masz pilota to nie powinien to być kłopot.
[edit]
Przeczytałem jeszcze raz i chyba zrozumiałem. Źle zrozumiałeś poradnik albo ktoś w nim bzdury napisał, może miał na myśli żeby wyzwalać migawkę po ok 2 sekundach od podniesienia lustra? Osobiście radzę po ok 20-30 sekundach.
w s5pro jest taka funkcja, która wyzwala migawkę w opóźnieniem - najpierw podnosi się lustro, "mikrochwilka" przerwy i migawka - wszystko za jednym naciśnięciem, w D300 podejrzewam musi być podobna;
to opóźnione działanie migawki nie mylić ze wstępnym podnoszniem lustra:-)
Marcin T
04-12-2009, 10:47
Od kilku tygodni posiadam nowego nikona D300 (wczesniej nikon D40) i caly czas ucze sie jego obslugi.. W nowym modelu nikona jest funkcja,ktora przy krajobrazach bardzo moze mi sie przydac a mianowicie MuP (uniesienie lustra),ktora pomaga wyzbyc sie jakiegokolwiek ruchu w trakcie wykonywania zdjecia z uzyciem statywu. Na poradnikach czytalem,ze po wcisnieciu migawki przy tej funcji lustro sie unosi co zreszta slychac,a po ok. 2 sekundach naswietla sie zdjecie.. I teraz pojawia sie problem,gdyz u mnei jak wciskam migawke (uzywam pilota z kablem do aparatu) i lustro sie unosi to po tych ok. 2 sekundach zdjecie nadal sie nei naswietla i zeby sie naswietlalo to musze dopiero wcisnac drugi raz migawke.. niewiem co robie nie tak,wiec prosze bardzo o pomoc w tej sprawie..
Kolego, polecam lekturę instrukcji - strona 93.
Stoi tam jasno, że po włączeniu fuknkcji MUP, pierwsze naciśnięcie migawki podnosi lustro a dopiero drugie jej naciśnięcie powoduje otwarcie migawki. Jeśli w ciągu 30 sekund nie naciśniesz spustu drugi raz to aparat naświetli klatkę automatycznie.
Z powodzeniem możesz wężyk spustowy schować :)
markes1987
07-12-2009, 11:21
wlasnie o ta funkcje pytam,bo nie bardzo wiem jak ta funkcje wlaczyc,aby przez jedno nacisniecie migawki najpierw lustro sie podnioslo,a po chwili wyzwolila sie migawka.. Ktos wie jak wlaczyc ta funkcje?
markes1987
07-12-2009, 11:23
Marcinie T. :)
jesli chodzi o MUP to juz wiem jak z niej korzystac,ale powyzej napisalem o ktora dokladnie mi chodzi i jesli ktos potrafi mi pomoc w tej kwestii (jedno nacisniecie spustu-podniesienie lustra i po chwili samoistne wyzwolenie migawki). Wybaczcie moja ciekawosc,ale D300 mam od niedawna i tak naprawde ciagle poznaje ten aparat.. pozdrawiam i dziekuje wszystkim za aktywnosc w mojej sprawie :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.