PDA

Zobacz pełną wersję : 500/4 AF-S pierwsze wrazenia



Anonymous
24-03-2005, 13:24
Juz na wstępie przepraszam, ze narobie smaczku niektorym, ale zdjecia bede mial dopiero w czasie Swiat wiec wątek uzupelnie. :(

Na razie pare zdań ogólnego opisu zakupu:
- szklo kupilem na Zachodzie Europy (Belgia) jako uzywane, szlo 43 godziny, zero kontroli celnych oczywiscie, usluga 'Pocztex' Poczty Polskiej - polecam! EMS Pocztex - obsluguja caly swiat. Zrobie im reklame, ale to najpewniajsza forma przesylek na swiat i w rozsadnych cenach. Korzystam z nich min. 2 lata - zero problemow. Mam informacje z pierwszej reki jak tylko sprzet dotrze samolotem do kraju. Wszystkie przesylki w tym systemie sa monitorowane usluga "track and service" w sieci. Dziala to jako tako :) z naszej polskiej strony.

- sprzedajacy tez fotografuje ptaki i spotkalismy sie na sieci w jednym z komisow niemieckich. Kilka rozmow telefonicznych, wspólni znajomi (świat mały) i kasa poszybowala liniami teleokomunikacyjnymi wprost na konto. Przelew szedl jakies 48 godzin. Europa kurde :) Teraz ma byc nawet szybciej, bo włączyli nas do jakiegos "cudownego" systemu bankowego Eurolandu :)

- kondycja sprzetu bardzo dobra, wrecz 'excellent' aczkolwiek jest to szklo uzywane i jako gadżeciarz i esteta wnerwia mnie, ze sprzedajacy nie zadał sobie trudu aby wyczyscic obudowe obiektywu przed wysylka. Beznadziejne niechlujstwo!

Focus: -
AF-S: panowie, mysle ze niewielu ma mozliwość doświadczyć tego wspanialego uczucia, które daje nam zestaw D2H + 500/4 :):) Kurcze - myslalem, ze juz wszystkiego sprobowalem i po Canonie 600/4L i 1DMkII nic mnie nie zaskoczy - a tutaj taka niespodzianka :) Szybkosc focusa jest niesamowita - uwazam, ze Canon sie nie umywa - a na pewno 600/4+1dMkII !! Sam w to nie moge uwierzyc i moze dokladne badania na sprzecie profi by cos wykazaly. Jednka dla mnie odczucia sa jednoznaczne: 500AF-S to rakieta - od zera do ineskonczonosci w niespalna sekunde - tak na wyczucie :)


Ogólnie:
Obiektyw jest leciutki!!! Po prostu kosmos, nie czuje sie praktycznie wcale tych 500mm...
Obiektyw utrzymany w stylistyce Nikona i sprawia wrazenie groźnej bestii - nie tam jakies "biale misie polarne" Canona :)
Przelacznik AF/M - A - M pozwala na ostrzenie z reki, z focusa i zmienne. To niezla zabawka.
Pierscien ostrosci chodzi jak maselko... nie za lekko nie za twardo. Po prostu w sam raz i tutak znowu niespodzianka - pierscien Canona byl zdecydowanie twardszy i precyzyjne focusowanie byla ciut gorsze.
Minusem dla mnie jest fatalny pierscien mocowania statywowego - obrot szka mozliwy jest jedynie po odjeciu reki od aparatu. Canon mial luzniutki pierscien i bardzo pewne zaciski - Nikona nie da sie obrocic trzymajac aparat prawa reka.. .:( Szkoda bo to bardzo przydatne. Moze winny jest brud i da sie to wyregulowac, ale wyczyscilem cale ustrojstwo i nadal pierscien jest "bardzo dobrze spasowany'. chyba go rozwierce :):)

Pierscien przyslon widac ze byl nieuzywany, bo chodzi ciezko i ciekawe(!), ze nie ma wyraznych zaskokow!? Musze sprawdzic czy tak ma byc, bo zaskoki sa wyczuwalne, ale niezbyt mocno. W Canonie bylo to wyrazne 'klik'.

Calosc oczywiscie w kufrze, z kapturem i monstrualna wprost oslona, ktora wyglada idiotycznie!? :):) Nie wiem po jaka cholere Nikon zdecydowal sie na tak dluga rure - z fizycznego punktu widzenia moglaby byc o polowe krotsza - tak jak w Canonie :) Nie wspomne juz o idiotycznym pomysle w szklach 600mm gdzie oslona sklada sie z 2 czesci :(

Do tego paski dwa: szklo, kufer oraz zamienny filtr SKY1A + UV, jakies duperele niemieckim slangiem pisane i niebodbita gwarancja. I za to goscia scigne, bo mowil mi ze ma fakture z Belgijskiego sklepu...:) Cwaniaczek :)


W sumie - jestem bardzo zadowolony z zakupu i juz nie moge sie doczekac wolnego. Mam tez konwerterek 1.7TC i zobacze jak dziala to combo. Z opisow wiem, ze z konwerterem 1.4TC focus zwalnia bardzo malo i prawie niedostrzegalnie. Z 2.0TC juz wyraznie ponoc zwalnia AF. Chce sprawdzic nowego TC1.7.

No i jeszcze jedno. Nikony sa montowane na bardzo wysokich nogach - jaj wprawdzie dostalem od sprzedajacego oryginalna krotą zamienkę i wowczas srodek ciezkosciszkla rozklada się zdecydowanie lepiej na statywie. Skad inąd - mam Gitzo 1410 o udzwigu 12kg wiec nie mam problemow ze stabiloscią.

Z wyposazenia zassalem jeszcze Groundshot - takie gownienko do focenia z ziemi -przypomina to talerz z gwintem na glowice kulową :) Kladziesz to to na ziemi i masz foty z wysokosci kolan zaby :)

Wiosna zaczęła się przednie!

Fotki już za kilkanaście godzin :):)

PS
Nie pytajcie o cene: tajemnica handlowa :)

@nia
24-03-2005, 13:28
no to czekamy z niecierpliwością na zdjęcia....

goldie
24-03-2005, 13:31
co reklama... oby zdjęcia jej dorównały :)

Anonymous
24-03-2005, 13:44
:):) Niestety naleze do gatunku 'sprztowcow' inaczej zwanymi chyba
'ona.... sprzętowymi' :)
cóz...:) póki mnie stać :):) i zdrowie pozwala :):):)

goldie
24-03-2005, 13:46
a wiesz że dobry on... sprzętowy to też fajna sprawa ;)

Anonymous
24-03-2005, 13:53
wiem :):) uprawiam to od 5 lat z okładem. Zaczałem zaraz po rozstaniu z Zenitem 12XP :)

Maciej G
24-03-2005, 15:20
iczek... Ty to masz farta... co na to żona? bo moja już coraz mniej tolerancyjna...

koyo
24-03-2005, 16:15
@iczek... baw się i pokazuj foty :)
@Maciej to Ty mówisz żonie co kupujesz?! :) ja kocham moją żonkę ale czasami troszkę ją oszukuję :oops:

@nia
24-03-2005, 16:16
Maciej to Ty mówisz żonie co kupujesz?! ja kocham moją żonkę ale czasami troszkę ją oszukuję

Paweł uważaj - bo jeszcze zacznie tu zaglądać, jak mój mąż ;-)

ALF
24-03-2005, 17:57
to pdaj cenę mniej więcej,,,tak orientacyjnie...co bym mógł go sobie od razu odpuścić :mrgreen:

ajt
24-03-2005, 18:30
Gratuluję zakupu i czekam na zdjęcia.
O cenę wolę nie pytać...
Przy okazji pochwalę się "nieco" skromniejszym nabytkiem :)
Właśnie do mnie jedzie Sigma 5,6/400 APO macro, może w Święta uda mi się ją przestrzelić :)

stig
24-03-2005, 19:44
iczku... Moze chociaz fotke samego obiektywu... Tak np. w porownaniu do 18-70 i powiedzmy... pudelka zapalek... :)
No i nie daj sie prosci -- pochwal sie za ile to wyszarpales, przeca to juz zadnego znaczenia dla Ciebie nie ma.

Saint
24-03-2005, 20:03
iczek, to rzeczywiscie armate masz teraz niemilosierna 750 mm to jak mawia moj kolega "mozesz zrobic zdjecie dupy muchy z kilometra" gratuluje i czekam na sample i wrazenia z focenia... ciekawy jestem bardzo za ile go wyhaczyles.

dRUId
24-03-2005, 21:23
... aczkolwiek jest to szklo uzywane i jako gadżeciarz i esteta wnerwia mnie, ze sprzedajacy nie zadał sobie trudu aby wyczyscic obudowe obiektywu przed wysylka. Beznadziejne niechlujstwo!

No to ten element mamy wspolny, nie cierpie tego, a ostanio mnie to tez spotakało.
Zycze Ci samych ach i och, no i fotek, co Cie zadowola :D
Coby cena byla w tajemnicy przeslij mi na pw :D

Anonymous
24-03-2005, 22:35
No wiec tak:

szklo wyglada tak:
http://www.piotrbiegaj.com/rozne/500mm.jpg
nie mialem czym sfocic cholerka...

A pierwsza fota ze statwyu, 1/40s czyli powinna byc poruszona! w pochmurny dzien z ISO400 wyglada tak (jpg)
http://www.piotrbiegaj.com/rozne/xxD2H_3413.jpg

i powiekszenie 100%
http://www.piotrbiegaj.com/rozne/xcut2.jpg


Obrobka NC421 - unsharp 25%

Przecwicze ga za pare dni i dam znak :)

Kaleid
24-03-2005, 22:50
Co jak co ale waliza przednia ;) BTW: moje gratulacje....smaczku to umiesz narobic...i bynajmniej nie na swiateczne ciasto :)

al
24-03-2005, 23:09
cholera.. gratuluje sprzętu..

turbo
24-03-2005, 23:40
a tragarz jest w zestawie :?: :roll: :mrgreen:

gratuluje, bo sprzęt zapewne przedni..

maroo
24-03-2005, 23:53
Pamiętaj: Nie wolno aparatu podnosić trzymając za obiektyw, bo można uszkodzić bagnet :wink: :mrgreen:

Gratuluję zakupu.
Czekam na zdjęcia z pleneru.

grzegorzps
25-03-2005, 00:00
No wiec tak:

szklo wyglada tak:



Już nie wiem, czy chcę oglądać zdjęcia robione tą armatą.
Wystarczy mi jej portret :D
Cudo.

deep
25-03-2005, 01:18
A ja mam też coś co ma iczek :) taką samą maskotkę na rączkę dziecka :) , to drugie też bym chciał mieć, ale to bym musiał się już pakować i wynosić z domu :evil:

Anonymous
25-03-2005, 12:09
Fotka. Pierwsza z dzisiaj. Po tej focie - mam dosc :) Szklo mnie powalilo:) Nie moge sie doczekac jakis ptaszkow :)

Uwaga duzy plik: 600kb
http://www.piotrbiegaj.com/rozne/xD2H_3420.jpg

[ Dodano: Pią Mar 25, 2005 11:09 am ]
Unsharp 25% i nic wiecej. NC421 :) Jestem wniebowziety !

[ Dodano: Pią Mar 25, 2005 11:11 am ]
Oastrosc przy f:8 na 1 kwoatek górny od prawej

[ Dodano: Pią Mar 25, 2005 11:20 am ]
No i z TC17 - ale tak na szybko bo mnie korcilo:) Efekt troche ponizej moihc oczekiwan - ale to kwestias zgrania wszystkiego razem.

uwaga - plik 2MB
http://www.piotrbiegaj.com/rozne/D2H_3425tc17.jpg

Anonymous
25-03-2005, 12:23
W jakiej odleglosci od kfiatkuf stales? :-)

admin
25-03-2005, 12:36
Rzadko uzywam tego slowa, ale teraz po prostu musze: zazdroszcze Piotrze.

maroo
25-03-2005, 12:37
W jakiej odleglosci od kfiatkuf stales?

Penie były u sąsiadów po drugiej stronie ulicy :wink:

Jakość naprawdę super.

Z TC strasznie widać spadek GO.

Zastanawiam się, jak go trzeba wtedy przymknąć, by GO była jak w pierwszym zdjęciu.

Saint
25-03-2005, 13:17
ciekawe czy dobry do portretu ;) iczek teraz to jestes prawdziwym szpiegiem z krainy desczowcow :) karamba

ALF
25-03-2005, 13:35
iczek, mam ten sam problem jak przechodzę z 500mm na 1500mm...zestrojenie oka do zestawu z konwerterem zajmuje trochę czasu...na bliskie odległości rzedu 100-300 metrów to mordęga, na dalsze 2-5km już jest lepiej bo zbliżenia są mniejsze...
choroba, jak patrzę na ceny obiektywów nikonoskich powyżej 400 to mnie powala...jak się dorawać do jakieść 500 (nie lustrzanej) poniżej 2,5 kilo? :shock: :evil:

Anonymous
25-03-2005, 13:48
Znalazlem dodatkowy minus calej zabawy. Otoz z konwerterem Tc17 dramatycznie spada kontrast i jasnosc w wizjerze. Zdegusotwany jestem bo w 1dMkII bylo zdecydowanie lepiej. Ale cóż.... nie można mieć wszystkiego :)

[ Dodano: Pią Mar 25, 2005 12:49 pm ]

zazdroszcze Piotrze.

W twoich ustach to jak muzyka :)

ALF
25-03-2005, 14:00
postaw się w mojej sytuacji...światło 8 x 3 konwertera :evil: , więc nie marudź tylko cykaj :wink:

pjfox
26-03-2005, 00:19
jest bydlę (-: z obiektywu

kiedyś sobie taki kupię na ptakulce, już mam zamówienie na walizeczkę od kobity (-:

Anonymous
26-03-2005, 09:35
Panowie chcialebm Was wszystkich wyprowadzic z bledu odnosnie odleglosci na jaka przydaja sie szkla 500 i 600mm w fotografii ptaków!
Zapewniam Was, e generalnie srednia wielkosc ptakow kotre fotografuje to mniej wiecej polowa gołębia. Aby wypałnić nim całą klatkę musze być max na odległość 10 metrów :) A na 8 przypadkow na 10 jestem blizej niz 8 metrów.
Tak wiec nie ma tutaj znaczenia ze dluga rura i moge robic z 200metrow. To nie tak. Zedcydowana wiekszosc zdjec robiona jest przeze mnie z bardzo bliskiej odleglosci. Po prostu obikty są małe :)
Co innego słoń :)

Pawel Pawlak
26-03-2005, 11:40
Nie wiem jak to się stało, że trafiłem do wątku tak bliskiego moim marzeniom tak późno ;)
Piotrze, jeszcze raz gratuluję zakupu.Nie ukrywam, że podobnie jak nasz Prezes, Admin, Piotr M. zazdroszczę Ci tego szkiełka :) Ale może kiedyś i ja.... ? ;) (mało prawdopodobne;) )



Tak wiec nie ma tutaj znaczenia ze dluga rura i moge robic z 200metrow. To nie tak. Zedcydowana wiekszosc zdjec robiona jest przeze mnie z bardzo bliskiej odleglosci. Po prostu obikty są małe
Dla przykałdu powiem że sikorka modraczka (chyba każdy wie jak to "wielki" ptaszek), focona 300tką (czyli dla D70 - 450mm) wypełnia kadr z odległości ok 2m :)

ALF
26-03-2005, 13:56
zauważyłem, że ptaki w mistach dają się podejść znacznie bliżej niż ptaki na wsi...

mpriest
26-03-2005, 14:59
Dobra rura to, szybka i moc jest z nia.
Gratuluje zakupu Piotrek : )

Lesio 1
27-03-2005, 01:04
iczek
no super ile chcesz za to szkielko. :)

[ Dodano: Nie 27 Mar, 2005 ]
obyś teraz pstrykal lepiej HAHAHAHAHAHAHAHAHAA

[ Dodano: Nie 27 Mar, 2005 ]
SORY
PAPA

vuki
29-03-2005, 12:32
zauważyłem, że ptaki w mistach dają się podejść znacznie bliżej niż ptaki na wsi...
a ja zauwazylem, ze z kotami jest odwrotnie :wink: :mrgreen:

co wy z tymi ptakami, przeciez ten obiektyw ma tez inne zastosowania!(chyba)
pozwole sobie marzyc "tylko" o 70-200VR :D

mareks007
29-03-2005, 14:20
aleeeeeeeeeeee armata!!!!!!!, zazdroszczę i życzę udanych fotek

Redskull
31-03-2005, 15:26
Wow....

Gratulacje zakupu i pytanie...

Czy w razie nadmiaru gotowki, jestes w stanie pomoc w sprowadzeniu zza granicy sprzetu?