PDA

Zobacz pełną wersję : Zdalne sterowanie z komputera - aparaty z modułem WiFi



madstorm
02-12-2009, 14:09
Witam wszystkich forumowiczów.

Poszukuję dość nietypowych rozwiązań wykorzystania sprzętu fotograficznego. W tym temacie chciałbym się skupić na cyfrówkach z modułem WiFi, jednakże z pominięciem lustrzanek, mowa o kompaktach. Znalazłem następujące modele (nie tylko firmy Nikon), w których rzekomo jest moduł WiFi:

* SAMSUNG ST1000,
* Canon Digital IXUS Wireless,
* Panasonic Lumix TZ50,
* Nikon Coolpix P1, P2 i P3,
* Kodak EasyShare One,
* Ricoh Caplio 500SE,
* Sony Cyber-shot DSC-G3,
* Sony Cybershot G1,
* Samsung CL65,
* Nikon Coolpix S6, S7c, S8, S9.

Prosiłbym forumowiczów którzy zetknęli się z ww. modelami, potwierdzili czy możliwe jest zdalne sterowanie przy pomocy komputera oraz jeśli nie ma bezpośrednio takiej możliwości, czy istnieje API które pozwoli ją stworzyć.

Napiszcie jeśli znacie inne modele kompaktów z modułem WiFi, zaznaczam że nie chodzi o lustrzanki, ale o mniej lub bardziej zaawansowane kompakty.

Pozdrawiam.
JS

Jacek_Z
02-12-2009, 22:43
Z tego co się orientuję to Wi-Fi jest w kompaktach tylko do zrzucania zdjęć. Sa karty SD do tego samego, wtedy model aparatu jest obojętny.
Jakiego sterowania aparatem potrzebujesz? Wyzwolenie aparatu da sie wykombinować na inne sposoby, gorzej, że niektóre przechodzą w stan uśpienia i wtedy nie reagują. Bo zrzucanie zdjęć to nie kłopot.
Prawdziwe starowanie mają lustrzanki, po kablu chyba prawie wszystkie (nawet te w cenie jak drogi kompakt), a bezprzewodowo te wysokie modele.

madstorm
03-12-2009, 13:20
Witaj, dzięki za zainteresowanie tematem.

Czytałem o zaawansowanych lustrzankach i transmiterach WiFi, ale to nie ta półka cenowa. Z kolei w przypadku nawet tańszych lustrzanek pojawia się problem ze zmianą ogniskowej, gdyż tą regulujemy ręcznie pierścieniem na obiektywie.

Nie ukrywam że zależy mi na pełnym dostępie, a na pewno na możliwości "zoomowania", zmiany ISO i balansu bieli lub po prostu trybu ekspozycji, jeśli mowa o mniej zaawansowanych modelach. System miałby być zaprogramowany na włączanie się o określonej godzinie/godzinach, zrobienie zdjęcia i wyłączenie się, bądź przejście w tryb uśpienia oraz przesłanie zdjęcia na serwer.

Przesył po kablu również wchodzi w grę, ale ułomnością popularnego interfejsu USB jest jego zasięg. W tym przypadku mówimy o 30 i może ciut więcej metrów i niestety nie można jej skrócić ze względu na ochronę przed kradzieżą/wandalizmem. Rozważam opcję z wzmacniaczami USB ale nie jest to pewna i niezawodna technologia.

Dodam jeszcze że kamery IP/przemysłowe odpadają, gdyż mimo że jest to kompleksowe rozwiązanie to chodzi mi o relatywnie dobrą jakość zdjęć, których niestety nie są wstanie zapewnić przetworniki w nich użyte (robiłem rozeznanie jakieś 2 miesiące temu, więc jeśli ktoś słyszał o jakiś nowinkach to chętnie posłucham).

Jakiekolwiek pomysły i innowacje mile widziane :).

mpwt
03-12-2009, 13:24
Jakiekolwiek pomysły i innowacje mile widziane :).

A jaki budżet i jakiej wielkości to ma być? :D

madstorm
03-12-2009, 17:57
Ciężko tu mówić o jakiś konkretnych wymiarach, czy liczbach - jest to innowacja więc zawsze można rozważyć kwestie przesunięcia poprzeczki wyżej, ale że żyjemy w świecie pieniądza ma być to jak najtańsze :)

Powiedzmy założę pułap 5k PLN, a Ty powiesz mi że to mało ;) ale przedstaw co Ci tam po głowie chodzi ;) Jak już powiedziałem wszelkie pomysły mile widziane.

nem
03-12-2009, 18:39
A gdyby tak koło aparatu postawić PC-ta małego? Ot na przykład: http://allegro.pl/item839965246_mini_pc_serwer_terminal_hp_t5710_800 hz_512mb.html następnie sterować maszyną przez zdalny pulpit za pomocą ethernetu. Jedynie nie wiem, który kompakt umożliwia sterowanie parametrami z poziomu PC...

edit:
Wygląda na to, że niektóre canony można sterować z PC w zakresie o który Ci chodzi:
http://www.technospot.net/blogs/control-your-digital-camera-from-computer-and-take-snaphots/

madstorm
04-12-2009, 10:27
Po wczorajszym, ponownym googlowaniu tematu wychodzi na to, że kompakty te używają modułu WiFi do wysyłania zdjęć na zdefiniowane już witryny internetowe, do komputera oraz urządzeń obsługujące standard DLNA. Nie jest nigdzie konkretnie napisane że nie da się nimi sterować, ale nie dokopałem się do prób kombinowania z oprogramowaniem sterującym, ani nie do informacji czy producenci tego sprzętu udostępniają API.

Jedyny model dający taką możliwość to Canon Digital IXUS Wireless, ale nie wiadomo mi jeszcze w jakim zakresie (producent potwierdzi mi to mailem) i co najważniejsze już nie jest produkowany.

Opcja z miniPC jest brana pod uwagę, tylko musi on przetrwać warunki zew. (czyli amplitudy polskich temperatur i kondensacje pary wodnej).

Jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania, chętnie poczytam :)

Jacek_Z
04-12-2009, 12:20
Po wczorajszym, ponownym googlowaniu tematu wychodzi na to, że kompakty te używają modułu WiFi do wysyłania zdjęć na zdefiniowane już witryny internetowe, typowe dla marketingu. Robią wielkie halo, a nie wspominają, że komunikacja jest w jedną stronę.
W lustrzankach sterowanie body jest, ale nie tak do końca wszystko da sie zrobić. Np zmiany ogniskowej się nie zrobi, bo nie ma fizycznie jak tego wykonać. Zmianę ogniskowej w obiektywie dokonuje sie przecież ręcznie. Ale to juz sam pisałeś. Zmiana ISO, WB, parametrów da się zrobić.
W cenie 5 tys da się kupić D70 (kilka sztuk) ale oprogramowanie nikona pozwala na podłaczenie po kablu chyba tylko jednego body. Kilka aparatów bezprzewodowo da sie podłaczyć z WT-4, ale to drogie rozwiązanie, wymaga tylu urzędzeń ile aparatów, a najtańsze body które z tym pracuje to chyba D300.
Nie pamiętam czy poprzedni WT też dawał możliwość współpracy z wileloma body, czy tylko z jednym. Gdyby z wieloma to by było OK, wtedy by można system zbudować na D200.

nem
04-12-2009, 13:37
Z miniPC można coś wyciągnąć. Szczelna obudowa, dysk SSD na wszelki wypadek. Z prądem kłopotu nie będzie, bo puści się 230 na skrętce.

madstorm
07-12-2009, 10:46
Lustrzaki odpadają ze względu na brak możliwości zmiany ogniskowej z poziomu sterownika.
No cóż, w związku z brakiem innych możliwości, pozostaje USB i rzeźbienie.
Dzięki za dyskusję w temacie.

koniecpolska
07-12-2009, 11:28
Miałem kiedyś hybrydę Minolty - A1, z PCta poprzez usb można było sterować wszystkimi ustawieniami aparatu (poza zoomem, bo był mechaniczny na pierścieniu obiektywu). Niewykluczone, że modele Z-x miały takie samo sterowanie i dodatkowo zoom w nich był na przyciskach.

Co do możliwości zdalnego sterowania to można stosować różne metody począwszy od:
- zrobienia "przedłużenia" USB poprzez wifi, gprs, umts - są np. routery gprs/umts które mają usb, które można zdalnie obsłużyć, ostatecznie można na ethernecie posadzić konwerter eth-usb (mogą być problemy z time outami),
- zdalnego sterowania układem aparat - pecet z użyciem routera gprs/umts.

Wskazane byłoby również posadowienie aparatu na sterowanej głowicy 3D.


PS
Najprostrze i najtańsze byłoby chyba wykorzystanie aparatu w komórce z jakimś symbianem czy win mobile ....

emigrant
14-12-2009, 16:19
Np zmiany ogniskowej się nie zrobi, bo nie ma fizycznie jak tego wykonać. Zmianę ogniskowej w obiektywie dokonuje sie przecież ręcznie.Są obiektywy tzw. Power Zoom, gdzie zmiany ogniskowej można dokonać z poziomu korpusu (np. Pentax). Jednakże wiem tylko o korpusach analogowych, nie wiem, czy jest jakiś cyfrowy, który to potrafi (Pentax - nie ma).

Jest jeszcze jedna możliwość obsługi zdalnej z poziomu komputera.
1. Kompakt (lub lustrzanka) + soft do obsługi przez USB.
2. Access Point WiFi z hostem USB
3. Soft do zdalnego USB.
4. Komp (laptop) z kartą WiFi
W tej sytuacji zwykły aparat (bez WiFi) dołączony do hosta Access Pointa zachowuje się tak, jakby był bezpośrednio podłączony do USB komputera.
Sam robiłem takie doświadczenie z routerem WiFi z hostem USB (np. Fritz Box Fon WLAN 7170) i Pentaxem K10D + soft Pentax Remote Assistant oraz softem producenta routera - firmy AVM.

emigrant
14-12-2009, 16:44
Edit: PENTAX K7 obsługuje Power Zoom :-)

Woland
14-12-2009, 17:06
skorzystam z okazji tego tematu i zapytam;

czy d90 mozna jakos podlaczyc do PC aby widziec obraz na monitorze w czasie fotografowania?'

kichu
14-12-2009, 17:10
za pomoca camera control pro, a fotografujesz w trybie live view

trial powinien byc na stronie nikona, sciagnij i sprawdz

mateo912
16-12-2009, 09:51
Z tego co pamiętam to olympusy tez mają power zooma