PDA

Zobacz pełną wersję : O kręceniu filmów D300s



ulead
01-12-2009, 18:57
Rozpoczynam nowy watek , gdyż w 3/4 zajmuję się video i chciałbym usłyszeć wasza opinie
Po piewszym plenerze mogę powiedzieć , że tylko aparatem kręcimy na dworku , pomieszczenia odpadają. strasznie śnieży i do nie były ciemności egipskie , normalny plenerek w dworku z oknami.
Czekam na wasze .Pozdro

wilk325
01-12-2009, 19:15
Rozpoczynam nowy watek , gdyż w 3/4 zajmuję się video i chciałbym usłyszeć wasza opinie
Po piewszym plenerze mogę powiedzieć , że tylko aparatem kręcimy na dworku , pomieszczenia odpadają. strasznie śnieży i do nie były ciemności egipskie , normalny plenerek w dworku z oknami.
Czekam na wasze .Pozdro

D3s tak nie śnieży, widocznie nie tą kamerę kupiłeś:)

Schlag
01-12-2009, 19:21
To już tańszych kamerek nie było ... ?

ulead
01-12-2009, 19:58
mam sonego Z7 i to do tanich kamerek nie należy . i nie bedę się obrażał i pisał jaki jestem wielki, ale jak pamiętam D3s ma te same parametry

No nic przetestujemy i D3s

Jacek_Z
01-12-2009, 21:49
.. jak pamiętam D3s ma te same parametry

No nic przetestujemy i D3s
??? D3s i D300s ma te same parametry??? Chyba bierzesz pod uwagę tylko wielkości obrazu w pikselach? To bez sensu.
Różnica w przetworniku jest olbrzymia. D300s to crop, więc te same obiektywy na nim są niby 1,5x dłuższe (lub z drugiej strony - 1,5x mniej szerokie). Na D3s można się fajnie pobawić małą GO. Jest olbrzymia różnica przy pracy w ciemnościach. D3s ma duże piksele dzięki czemu jest znacznie czulszy, mniej szumi.

Schlag
02-12-2009, 09:52
Doostrzanie ręczne, (D300s) podczas filmowania to jakieś nieporozumienie.
Oczywiście da się zrobić jakiś filmik, jak ktoś bardzo chce, tylko po co,
skoro można to zrobić bardziej komfortowo,
a pewnie i z lepszym rezultatem kamerą za 1/3 ceny aparatu z dobrym szkłem.
Sporadyczne, bardzo sporadyczne nagrywanie filmów, potrafię zrozumieć,
ale traktowanie aparatu jako kamery z możliwością robienia zdjęć to absurd.
Nie piję do autora wątku, a jedynie przedstawiam swoje rozważania,
przy czym nie jestem konserwatystą, przekonanym
o ukierunkowaniu DSLRa, w jedynie słusznym celu.

Jacek_Z
02-12-2009, 12:21
Doostrzanie ręczne, (D300s) podczas filmowania to jakieś nieporozumienie.Można ostrzyc przyciskając guzik AF-ON z tyłu. Ale w słabym świetle nie radzę - Af gubi się.

wilk325
02-12-2009, 13:29
Można ostrzyc przyciskając guzik AF-ON z tyłu. Ale w słabym świetle nie radzę - Af gubi się.

Jacku, w D3s nie gubi się, sprawdzone w ciemnej sali podczas walnego ( film kręcony w stronę publiczności ).

maileooo
18-10-2012, 22:36
A ja mam pytanie co do szumów, bo jednak tutaj się nie dowiedziałem, czy w D300s one są tak fabrycznie? Bo myślałem, że sobie coś nagram, a tu przy takich szumach nie da się oglądać i to niezależnie od ISO. Albo z moim jest coś nie tak, albo ta matryca nie daje rady. Dodam jeszcze, że oglądając przykładowe filmy z tego modelu na YT nie widze szumów wgl :/ Czy mam pecha? Co myślicie?

kostek-brasil
19-10-2012, 10:44
Maileooo, filmując D300s nie masz żadnej kontroli nad ISO. Nawet, gdy ustawiłeś sobie najnizszą wartość do zdjęć (ISO=200), aparat dobiera podczas filmu także ten parametr z "automatu". Prawdopodobnie kręcąc przy słabym naświetleniu sceny aparat wyśrubował ISO - stąd ten szum. ;)

Fatman
19-10-2012, 14:50
Największą wadą jeśli chodzi o filmowanie za pomocą D300s jest to, że mamy do dyspozycji jedynie praktycznie pełny automat. Jedynie przysłonę możemy ustawić (ale tylko przed wejściem w tryb LV) i pozostaje ona przy jednej wartości przy całej rejestrowanej sekwencji video.
Jeśli chcemy pośrednio kontrolować parametry takie jak ISO lub szybkość migawki, to musimy być sprytni i wykorzystać do tego blokadę ekspozycji (w menu ustawić przycisk AE-L/AF-L tak aby po jednokrotnym naciśnięciu blokował ekspozycję aż do momentu kolejnego naciśnięcia). Po prostu obserwujemy ekran LCD i w odpowiednim momencie blokujemy ekspozycję -zmieniamy kadr i patrzymy czy wszystko jest ok (nie za jasno, nie za ciemno, szum nie za duży).
D300s bardzo ładnie skaluje obraz i dzięki temu w korzystnych warunkach możemy uzyskać bardzo ostry i szczegółowy obraz.
Jeśli chodzi o wysokie ISO podczas nagrywania sekwencji video w D300s to sensowną granicą jest wartość 1600 (oczywiście ustawiana na oko, poprzez blokadę ekspozycji). Jednak nawet przy ISO 3200 obraz jest dosyć dobry. Wynika to z tego, że D300s odszumia materiał (klasyczna opcja w menu, ta od redukcji szumu dla zdjęć) video -praktycznie znika cały szum kolorowy i zostaje tylko szum luminancji (cóż.... "filmowe" ziarno :) ). Szum luminancji łatwo usunąć (z dobrym skutkiem) za pomocą np. Neat Video.

Stanowczo odradzam używanie AF podczas filmowania za pomocą D300s. Algorytmy ma beznadziejne. Znacznie lepsze rezultaty uzyskamy ostrząc ręcznie -polecam szczególnie Nikkora 35 1.8 do tego, bardzo szybko i łatwo za jego pomocą można opanować ostrzenie ręczne.

Poniżej kilka przykładów (niestety jakość na YT jest dosyć marna -należy także pamiętać, że w skutek kompresji na YT redukują się też w znacznym stopniu szumy).

http://www.youtube.com/watch?v=yUeDY3m3FX0&feature=g-upl
http://www.youtube.com/watch?v=FpLUQ5pOgEc&feature=g-upl
http://www.youtube.com/watch?v=16FD4ijLgyQ&feature=g-upl
http://www.youtube.com/watch?v=qsKN7ABI644&feature=g-upl

Część to filmy rodzinne, więc proszę nie komentować wartości "artystycznej" ;-)

kostek-brasil
19-10-2012, 19:19
Dzięki Fatmanowi nauczyłem się często korzystać z blokowania ekspozycji. :D Przydaje się to niejednokrotnie w terenie, a już trudno bez tego sobie wyobrazić filmowanie w D300s przy sztucznym świetle np. "w chałupie" ( efekt migotania ). ;) Przypisałem sobie nawet w tym celu przycisk Fn - jako blokujący lub odblokowujący EV.

Dodam jeszcze jedną rzecz, którą można regulować nawet w trybie LV w D300s, mianowicie korekcję ekspozycji - oczywiście w zakresie +/-5EV. Też może to być bardzo pomocne w pewnych sytuacjach.

Mekano
20-10-2012, 03:40
Jeśli chcemy pośrednio kontrolować parametry takie jak ISO lub szybkość migawki, to musimy być sprytni i wykorzystać do tego blokadę ekspozycji (w menu ustawić przycisk AE-L/AF-L tak aby po jednokrotnym naciśnięciu blokował ekspozycję aż do momentu kolejnego naciśnięcia). Po prostu obserwujemy ekran LCD i w odpowiednim momencie blokujemy ekspozycję -zmieniamy kadr i patrzymy czy wszystko jest ok (nie za jasno, nie za ciemno, szum nie za duży).


Dzięki Fatmanowi nauczyłem się często korzystać z blokowania ekspozycji. :grin: Przydaje się to niejednokrotnie w terenie, a już trudno bez tego sobie wyobrazić filmowanie w D300s przy sztucznym świetle np. "w chałupie" ( efekt migotania ). :wink: Przypisałem sobie nawet w tym celu przycisk Fn - jako blokujący lub odblokowujący EV.


hmm.. ja w zasadzie ten przycisk blokowania AE-L/AF-L, nigdy w zyciu nie uzywalam.. wydawal mi sie najbardziej zbedny... tzn. wiedzialam do czego sluzy, - do blokowania ekspozycji i tyle.. ;D
Nie uzywam tego..

piterdm
04-11-2012, 18:52
Mam pytanko, jak z jakośćią filmu z d300s wyświetlanego na tv (ostrość, płynność itd...)?

Fatman
04-11-2012, 19:23
Mam pytanko, jak z jakośćią filmu z d300s wyświetlanego na tv (ostrość, płynność itd...)?

A jaki TV ? :-)

coroner
05-11-2012, 13:19
Na LG 32" 100hZ jest ok :)

RAF7705
05-11-2012, 13:56
Kurcze super temat.
Do dziś uważałem opcję filmowania za bezużyteczną, poradzę pruby filmowania podjąłem w sobotę na imprezie domowej i samyang 8mm naprawdę daje fajne efekty a zakrzywienie na filmie jest mniejsze niż na zdjęciach.
Jedyna porażka, to szum od wysokiego iso no i drgania.

kostek-brasil
05-11-2012, 18:01
RAF7705, podczas filmowania nikonem trzeba wspomóc się stabilzacją, bo każde drganie wyjdzie.. O ile nie masz na razie czym, możesz sprobować przy przełożonym przez szyję pasku aparatu i wyciągniętych do przodu rękach, tak by był on naciągnięty..uzyskujesz wtedy dodatkowy punkt wsparcia. Troszkę to pomoże, popróbuj. Choć to rozwiązanie doraźne i na pewno nie rozwiąże całkiem problemu. ;)
Szum związany z wysokim ISO: trzeba po prostu go zaakceptować, nie filmować w takich warunkach lub dać więcej światła ( doświetlić scenę, dać inny obiektyw lub ustawić tak przysłonę, by wpuścił więcej światła ). Na to innej rady chyba nie ma.
Jeśli ktoś nie filmuje nikonem bo woli jednak zwykłą kamerkę, to rozumiem, ale jeżeli ktoś jej nie ma i w ogóle nie wykorzystuje tej funkcji to może po prostu, nie wie, co traci.. :razz:

Piterdm, generalnie nie bój żaby.. Wiadomo tryb HD ma swoje wymogi, ale o ile dysponujesz TV z możliwością odtwarzania w HD i do tego przydałby się odtwarzacz blue-ray lub multimedialny, bo bezpośrednio z nikusia chyba nie chcesz "surowego" filmu puścić, to ni ma problemu. ;)
Co nie znaczy, że jest zawsze dobrze. Płynność przy bardziej dynamicznych scenach oczywiście może szwankować. Pamiętaj, że filmując lustrzanką, masz z reguły wąski zakres głębi ostrości, a niekiedy bardzo wąski, więc łatwo popełnić błąd podczas ustawiania ostrości, ale jak z tym też dałeś radę, zobaczysz ostry obraz. No chyba, że za blisko ekranu TV usiądziesz... :D ;)

RAF7705
06-11-2012, 04:02
Nie chcę w to filmowanie dużo inwestować ale takie steadycam może bym kupił. Warto na to wydać kasę, czy za słabe?

kostek-brasil
06-11-2012, 09:38
Rozumiem, zresztą sam też już nie chcę w ogóle w sprzęt foto-wideo inwestować. To co mam, w zupełności mnie zadowala, no chyba, że za jakiś czas coś zacznie szwankować, np. akumulatorek w aparacie. ;)
Niestety nie mogę się wypowiedzieć na temat steadicam'a, bo nigdy nie używałem tego. Filmuję amatorsko, głównie zwierzaczaki w lesie i rodzinkę i do tego celu mam statyw z głowicą olejową. Pewno są osoby na forum, które jednak takie doświadczenia mają. Mam nadzieję, że ci podpowiedzą, a jeśli nie to zapytaj na forum filmowym.

RAF7705
06-11-2012, 19:14
Znalazłem na you tube, jak zrobić taki stabilizator z monopoda i ciężarka. :-D

A_S_T_O_R
08-11-2012, 12:10
Mam monopod manfrotto i stedycam herculesa, jakoś mi się nie wydaje żeby jedno mogło zastąpić drugie i na odwrót. Jak cię nie stać na zakup to znajdź złotą rączkę która wykona ci stedy od podstaw na podstawie planów dostępnych w necie. Części nie wyjdą więcej niż 100 zł reszta to robocizna. Na forach poświęconych videofilmowaniu jest o tym więcej.

RAF7705
08-11-2012, 15:51
:-D

Popracuj nad wyobraźnią.
Pomogę.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/11/9yzytyra-1.jpg
źródło (http://img.tapatalk.com/d/12/11/09/9yzytyra.jpg)

A_S_T_O_R
09-11-2012, 09:43
Wyobraźni mi nie brakuje. Człowieku a używałeś kiedykolwiek jakiegokolwiek stedycama? Monopod z ciężarkiem nie da ci nawet namiastki stabilizacji i możliwości stedycama. Monopod obciążony dalej będzie monopodem. Owszem aparat będziesz miał stabilniej. Ale nic ponadto, spróbuj przejść się z tym wynalazkiem i nakręcić ujęcie w ruchu. Powodzenia. Tajemnica stedycamów tkwi nie w przeciwwagach a w łożyskach, tzw gimbalach które odseparowują ruch i drgania ręki operatora od samego drążka z przeciwwagą.
Napisałem że prostego stedycama może zrobić każdy kto ma choć trochę zacięcia do majsterkowania i dalej to podtrzymuję. Ja nie miałem to kupiłem.

RAF7705
09-11-2012, 14:11
A ja mam stawy zamiast łożyska.
:-D
Na moje potrzeby efekt jest zadowalający.
Człowieku.

piterdm
26-11-2012, 23:33
Pytanie odnośnie długości nagrywania filmu. W największej roździelczości jest to 5min, i co po tym zaczyna się kolejny film?
Ile możne nagrać takiego materiału zanim matryca się nie zagrzeje, i czy aparat się wyłącza?

kostek-brasil
26-11-2012, 23:54
Aparat się nie wyłączy, ale zatrzymane zostanie nagrywanie. Musisz je sam wznowić ponownie. Jak matryca będzie mocno nagrzana lub brakować będzie miejsca na dalszy zapis, to zostanie przerwane jeszcze szybciej. O filmowaniu np. ceremoni ślubnej D300s lepiej zapomnij od razu. Zresztą nie tylko z tego względu. :D Jednak, przy typowym filmowaniu, ujęcie 5 minutowe to bardzo dużo, zbyt dużo. ;)

piterdm
31-12-2012, 10:43
Mógłby ktoś wrzucić jakieś surowe pliki video z d300s?

kostek-brasil
01-01-2013, 11:31
Mogę Ci podrzucić, jeśli doradzisz mi najpierw jak to umieścić na jakimś serwerze, skąd sobie to mógłbyś ściągnąć. Nigdy tego nie robiłem. Chyba, że wystarczą Ci fragmenty skompresowane do MP4, to możnaby zwykłym mail' ikiem posłać. ;)
O ile jesteś jeszcze zainteresowany, to daj znać i napisz też czy masz jakieś preferencje co do tego fragmentu/-ów... i jeszcze jedno - mam nadzieję, że zachowasz to dla siebie i nie puścisz tego dalej w obieg w internecie. ;)

piterdm
01-01-2013, 14:21
Kostek-brasil (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=4123) poszło pm.

Domis
18-11-2013, 06:29
Czy da się zmusić D300s przy nagrywaniu lub choćby przy odtwarzeniu by słuszeć nagrany dźwięk na słuchawkach podłączonych do body?
Proste podłączenie słuchawek stereo minijack do gniazda AV body aparatu daje "pierdziawę". Co gorsza nie mogę znaleźć oryginalny kabel video od aparatu, stąd mogę tylko zgadywać jakie przejściówki przetestować.