PDA

Zobacz pełną wersję : w jakich sytuacjach wykorzystuje się migawkę 1/8000



zbyszekradwanski
25-10-2006, 13:09
no właśnie... jak w temacie

Erie
25-10-2006, 13:18
przy bardzo silnym świetle jeżeli chcemy wciąż zachować płytką głębię ostrości (małą wartość przesłony np. f1.8 )
ja już miałem sytuacje, że 1/4000 sekundy przy ISO100 w moim D80 było za wolne dla konkretnej przesłony (w moim przypadku było to 2,8 akurat) i aparat wyświetlał HI czyli ostrzeżenie że będzie prześwietlone zdjęcie - musiałem zejść z przesłoną do f3.5 aby było ok

innym przykładem są zdjęcia gdzie chcesz "zatrzymać" w kadrze ruch bardzo szybkich obiektów, ale tym się nigdy nie bawiłem (i chyba możnaby wykorzystać wówczas lampy stroboskopowe i inne czasy migawki ale jak mówiłem nie bawiłem się tym)

pozdrawiam
Erie

freefly
25-10-2006, 13:22
Przy szybko poruszających się obiektach. Np. jesli chcesz zatrzymać na zdjęciu szybko obracające się smigło samolotu. Warunkiem jest wystarczająca ilość światła do ustawienia ekspozycji z tym czasam.
1/8000 można tez wykorzystać do synchronizacji lampy z krótkimi czasami migawki FP. Warunek aparat i lampa muszą posiadać taka funkcję. Ale najczęściej takie ultrakrótkie czasy mają zastosowanie w fotografii laboratoryjnej i technicznej.

zbyszekradwanski
25-10-2006, 13:29
na auto on sam sobie stwierdza że może użyć 1/8000 czy trzeba mu to wytłumaczyć?

freefly
25-10-2006, 14:00
Na auto ustawi 1/8000 chyba tylko przy fotografowaniu eksplozji termojądrowej, ewentualnie słońca w południe zajmującego cały kadr.

december
25-10-2006, 14:02
Na auto ustawi 1/8000 chyba tylko przy fotografowaniu eksplozji termojądrowej, .
DOBRE :) :lol:

zbyszekradwanski
25-10-2006, 14:34
Na auto ustawi 1/8000 chyba tylko przy fotografowaniu eksplozji termojądrowej, ewentualnie słońca w południe zajmującego cały kadr.

hahahaha

arkaic
25-10-2006, 17:05
ja może zapytam tutaj bo pytanie podobne... co wg was było by lepsze... użycie czasu 1/8000 czy zmniejszenie go i użycie lampy ??

freefly
25-10-2006, 17:18
ja może zapytam tutaj bo pytanie podobne... co wg was było by lepsze... użycie czasu 1/8000 czy zmniejszenie go i użycie lampy ??
do czego i w jakich okolicznościach?

arkaic
25-10-2006, 17:24
chodzi mi o fotografowanie sportów samochodowych

Erie
25-10-2006, 17:57
sporty samochodowe z czasem 1/8000 (o ile tyle znajdziesz gdzieś światła) będa wyglądały koszmarnie moim zdaniem - te samochody będą miały w sobie tyle życia, dynamiki co podparta pod murem hulajnoga :(

chyba że chcesz "zatrzymać w ruchu" np. odpryski błota odlatujące od kół podczas zawodów off-road (ale nawte wówczas czas 1/8000 nie będzie chyba konieczny)

thorgal27
25-10-2006, 18:00
witam (jako, że to mój pierwszy post)!
przy fotografowaniu sportów samochodowych-czyli jak mniemam wyścigów-zabrałbym się raczej za ćwiczenie śledzenia obiektu w ruchu - przy tym niekonieczne są tak wysokie czasy - a wręcz przeciwnie. Według mnie lepiej oddaje to istotę ruchu poprzez rozmycie tła ;) ale to moje skromne zdanie.

adrian
25-10-2006, 19:04
Jak wspomniał kolega Erie nie ma sensu robić takich zdjęć sportowych na krótkim czasie migawki. To co jest piękne w zdjęciach sportowych jest własnie dynamika, którą skutecznie zabijesz tak krótkim czasem otwarcia migawki. Dla przykładu zdjęcie zrobione przez mojego kolegę Maćka (http://shyha.blogspot.com/) podczas MotoGP w Brnie w sierpniu tego roku. Czas migawki to 1/100s.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://shyha.e-serwer.net/images/blog/125_36_01.jpg)

:)

Jacek_Z
25-10-2006, 19:14
przenoszę.

Wini
25-10-2006, 19:31
no właśnie... jak w temacie
W d70 (z Twojej stopki) 1/8000 to jakas pomyłka, a raczej chwyt marketingowy. Niby ma.

zbyszekradwanski
25-10-2006, 19:40
W d70 (z Twojej stopki) 1/8000 to jakas pomyłka, a raczej chwyt marketingowy. Niby ma.

wyjaśnij

arkaic
25-10-2006, 19:50
chyba że chcesz "zatrzymać w ruchu" np. odpryski błota odlatujące od kół podczas zawodów off-road (ale nawte wówczas czas 1/8000 nie będzie chyba konieczny)

głównie o tym myślałem bo za tydzień wyjeźdzam na takie własnie rajdy...

pytanie do adriana: 1/100 czy gdzieś uciekło jedno zero ;)

slaw74
25-10-2006, 20:53
głównie o tym myślałem bo za tydzień wyjeźdzam na takie własnie rajdy...

pytanie do adriana: 1/100 czy gdzieś uciekło jedno zero ;)

hihihihi jedno zero....?
Pozwole sobie odpowiedziec.... to nie jest pomylka - wlasnie 1/100 a nawet moglaby byc 1/60 , bo zdjecie to jest zrobione technika z angielska zwana Paning. Po naszemu to sledzenie obiektu obiektywem poruszajacym sie razem ze sledzonym obiektem. Dlugi czas migawki ustawia sie po to by tlo zostalo PORUSZONE, nie rozmyte przez przyslone ale wlasnie poruszone!

To czesto wykorzystywana technika w zdjeciach wyscigow... a czasem nawet i przyrodniczych. Kiedys widzialem swietne zdjecia biegnacych dzikich koni, zrobione ta technika.
Jednak nie jest to latwe.... wymaga troche wprawy oraz kilku zmarnowanych prob.

Wini
25-10-2006, 21:27
wyjaśnij
Zbyszku, nie mam już przykładów, to nie wyjaśnię praktycznie :(
Masz D70, więc zrób sobie plener z takimi ustawieniami, żeby czas wynosił 1/8000.
Ciekawy jestem Twoich wniosków.

arkaic
26-10-2006, 02:35
hihihihi jedno zero....?
Pozwole sobie odpowiedziec.... to nie jest pomylka - wlasnie 1/100 a nawet moglaby byc 1/60 , bo zdjecie to jest zrobione technika z angielska zwana Paning. Po naszemu to sledzenie obiektu obiektywem poruszajacym sie razem ze sledzonym obiektem. Dlugi czas migawki ustawia sie po to by tlo zostalo PORUSZONE, nie rozmyte przez przyslone ale wlasnie poruszone!

To czesto wykorzystywana technika w zdjeciach wyscigow... a czasem nawet i przyrodniczych. Kiedys widzialem swietne zdjecia biegnacych dzikich koni, zrobione ta technika.
Jednak nie jest to latwe.... wymaga troche wprawy oraz kilku zmarnowanych prob.

dzieki nie omieszka spróbować swoich sił:]

Korchez
26-10-2006, 08:43
Zimą jak jest dużo śniegu który odbija słońce - jeśli chcesz zachować małą głębię ostrości to możesz potrzebować czasu migawki 1/8000 s.

Erie
27-10-2006, 22:24
Jak wspomniał kolega Erie nie ma sensu robić takich zdjęć sportowych na krótkim czasie migawki. To co jest piękne w zdjęciach sportowych jest własnie dynamika, którą skutecznie zabijesz tak krótkim czasem otwarcia migawki. Dla przykładu zdjęcie zrobione przez mojego kolegę Maćka (http://shyha.blogspot.com/) podczas MotoGP w Brnie w sierpniu tego roku. Czas migawki to 1/100s.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://shyha.e-serwer.net/images/blog/125_36_01.jpg)

:)

fajne zdjęcie, szkoda tylko, że cień jest w złą stronę - jakby cień był za motorem to by wyglądało jeszcze lepiej - jakby był na tyle szybki że cień zostaje za nim, ale to już niestety wymagałoby jazdy "pod prąd" ;) i obawiam się zakończyłoby się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu przy osiąganych prędkościach

a co pytania arkaic - kolega co robił zdjęcia na rajdach off road używał czasów 1/1000 - 1/4000 i z przesłoną w zakresie od f2,8 do f5,6 - takie miał szkło, a tam chodzi o płytką głębię, aby można było widzieć te bryłki błota (obiecał że wrzuci parę zdjęć tutaj, ale nie wiem kiedy będzie miał wolną chwilę)