PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa ciemni



qwerty93
30-11-2009, 21:49
Witam
Chciałbym zrobić sobie ciemnię w domu i wywoływać czarno-białe zdjęcia. Znalazłem tutorial dotyczący wywoływania klisz przy użyciu koreksu. Jednak chciałbym wywoływać zdjęcia na papieże. Dlatego prosiłbym żeby ktoś mi napisał co potrzebuję i orientacyjnie koszt budowy takiej ciemni.

filipwrx
30-11-2009, 22:07
1.Powiększalnik - ja kupiłem sprawnego krokusa za 35 zł. Staroć ale działa. Zdjęcia daję rade odbić.
2. Lampa ciemniowa bądź czerwona żarówka. Poszukaj używanych. Nowa lampa kosztuje 130 a żarówką około 70 zł. ( U mnie najdroższa część zestawu).
3. Szczypce około 15 zł.
4. Kuwety. Jeżeli jedziesz po kosztach to szukasz czegoś co zastąpi drogie kuwety dedykowane do ciemni. Ja zapłaciłem z 20 zł za pojemniki zastępcze.
5. Maskownica - 20-30zł. (Nie jest nie zbędna ale ułatwia pracę)
6.Wywoływacz - od 15zł w góre.
7. Utrwalacz - od 15 zł.
8. Papiery. Myślę że na początek stało kontrastowe. 100szt 10x15 - 60zł (jak na pierwszy raz ok a potem można większe).
9. Ocet do kąpieli przerywającej - 3 zł.
10. Woda deminarelizowana. 8 zł 5 l. Myślę że warto jej używać bo woda w kranach zazwyczaj jest bardzo twarda. Chyba że filtrujesz.
11. Zegar ciemniowy. - używany od 20 zł w góre.

Myślę że to wystarczy. Pozdrawiam Serdecznie.

mpwt
30-11-2009, 22:07
Co masz na myśli budowa? Potrzebujesz 3 kuwety, powiększalnik, trochę chemii (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz), lampę ciemniową, miejsce np. w kuchni lub łazience (ale może być każde inne), które możesz odizolować od światła. Do tego papier i jedziesz :D

I pisaliśmy równocześnie. To co ja napisałem to podstawowa podstawa ;) Ale reszta jak wyżej pomaga, tj. maskownica, szczypce czy zegar ciemniowy.

I myślę, że bazę w granicach 100 - 150 zł dostaniesz.

axer
30-11-2009, 22:10
Witam
Chciałbym zrobić sobie ciemnię w domu i wywoływać czarno-białe zdjęcia. Znalazłem tutorial dotyczący wywoływania klisz przy użyciu koreksu. Jednak chciałbym wywoływać zdjęcia na papieże. Dlatego prosiłbym żeby ktoś mi napisał co potrzebuję i orientacyjnie koszt budowy takiej ciemni.

Poczytaj sobie to (http://traugutt.net/lo/pliki/ciemnia3.pdf). Ceny sprawdzisz na Allegro, ale popytaj na różnych forach - może ktoś odda za grosze.

A na papieżu sugeruję zdjęć nie naświetlać, gwardia szwajcarska może okazać się niezbyt tolerancyjna w tej materii.

filipwrx
30-11-2009, 22:13
Nie polecam do kupna takich rzeczy allegro. Dużo cen jest bardzo zawyżonych. Wejdz na www.korex.net.pl Tam masz dział bazar. Często pojawiają się "całe ciemnie" za groszę. Przejdz się po komisach w swoim mieście.

axer
30-11-2009, 22:17
Nie polecam do kupna takich rzeczy allegro. Dużo cen jest bardzo zawyżonych. Wejdz na www.korex.net.pl Tam masz dział bazar. Często pojawiają się "całe ciemnie" za groszę. Przejdz się po komisach w swoim mieście.

Jedynie te "Kup teraz", często ktoś wypuszcza od 1zł i można trafić jakąś perełkę za bezcen, ale forum korexu jest faktycznie chyba najlepszym wyjściem.

filipwrx
30-11-2009, 22:21
Nie popełniaj tego błedu co ja i odrazu sam wywołuj w korexie. Mnie wszyscy straszyli że się nie uda. Ja latałem po mieśćie płaciłem nieraz nie małą kasę. Czekał nieraz i tydzień. A okazało się to banalne. Przynajmniej jeżeli chodzi o wywołanie filmu bez ingerencji w kontrast , ziarno i tak dalej. Bo to już inna sprawa. I przyjdzie z czasem(mam nadzieję).

Ediface
01-12-2009, 09:32
Dodam jeszcze, że warto kupić nawet bardzo zniszczony powiększalnik Krokus lub Opemus, konstrukcja tego typu urządzeń jest bardzo prosta i łatwo jest doprowadzić do stanu używalności. Ważne żeby elementy optyczne nie były uszkodzone - zwłaszcza obiektyw i kondensor.

qwerty93
01-12-2009, 18:28
Ok. Dzięki, axer mi chodziło o papier (taka mała literówka :D )

teh_14m3
01-12-2009, 21:34
A okazało się to banalne. Przynajmniej jeżeli chodzi o wywołanie filmu bez ingerencji w kontrast , ziarno i tak dalej. Bo to już inna sprawa.

:D:D:D



8. Papiery. Myślę że na początek stało kontrastowe. 100szt 10x15 - 60zł (jak na pierwszy raz ok a potem można większe).


Za mały format, imo na początku lepiej robić po jednej odbitce ale dobrej. Przy tej pocztówce raczej za wiele się nie zobaczy...

Olanta
06-12-2009, 18:36
oto moja składownia ciemniowa:
- powiększalnik opemus6
- zegar ciemniowy
- lampa ciemniowa (lub czerwona żarówka - niestety dosyć droga, ale może w komisach mają taniej lub masz jakiegoś znajomego, który kiedyś bawił się w ściemnianie ;) )
- suszarka do papieru (potrzebna jedynie przy starych papierach, które kiedyś zwijały się przy suszeniu na sznurkach. dzisiejsze papiery jej nie wymagają)
- papier (ja używam póki co ilford multigrade RC XPRESS NEW w różnych formatach)
- maskownica
- koreks (np krokus)
- kuwety (3 szt. w różnych kolorach albo podpisane co do czego - do wywoływacza, przerywacza i utrwalacza)
- szczypce z gumowymi nakładkami na końcówkach
- lejki (3szt.)
- klamerki do suszenia filmu (mogą być zwykłe spinacze)
- koszulki do negatywów (przydają się do przechowywania - przynajmniej filmy się nie brudzą)
- menzurka (250ml lub więcej)
- termometr (taki, który można włożyć do roztworu)
- segregator do filmów lub inne tego typu "urządzenie" ;)
- chemia: (twój indywidualny wybór, chociaż podam ci to, czego ja sama używam)
wywoływacz Ilford ID-11 (do filmu - negatywowy)
utrwalacz U1 Foma (do filmu i papieru)
płyn zmiękczający do filmu (zwilżacz) Fotonal (podobno nadaje się też płyn do mycia naczyń, chociaż nie testowałam) - jedna nakrętka na koreks
wywoływacz pozytywowy Foma W14 Fenal
woda destylowana (w CPNach kupisz baniak bez problemu)

co jeszcze ewentualnie może się przydać:
- antyrama (jeżeli robisz stykówki przykrywasz szkłem kliszę na papierze, żeby się nie wybrzuszały)
- sznurek i spinacze (jeżeli masz ciemnię gdzieś poza łazienką dobrze jest gdzieś i na czymś rozwieszać odbitki i filmy ;) )
- nożyczki (do wycinania np. "masek" i podcinania innych rzeczy)
- czarny gruby kartonik (dziurka w środku i można przyciemniać pod powiększalnikiem szczegóły na zdjęciu; również do maskowania)
- dobrze jest posiadać też zeszyt, w którym będziesz mógł zapisywać sobie czasy odbijania konkretnych zdjęć lub po prostu wszystkich procesów, które będziesz wykonywał (np. jak wywoływałeś film, jaki był jego kontrast, ile pokręceń na minutę da jaki kontrast etc), ja takowy posiadam i przynajmniej po dłuższym czasie nie przebywania w ciemni pamiętam co jak się robiło :)
- miska kwadratowa z dziurkami w dnie - do płukania odbitek pod bieżącą wodą

jak sobie coś jeszcze przypomnę to dopiszę. kompletowanie ciemni wyniosło mnie ok 300zł razem ze wszystkimi piedołami potrzebniejszymi i mniej potrzebnymi. życzę więc powodzenia i oby udzieliła ci się atmosfera ciemni :)
pozdrawiam