PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor do pracy...



Jacklon
24-03-2005, 09:32
Witam wszystkich!
Z poczatku zafascynowala mnie nowa seria Apple Cinema Display HD (glownie wersj 23''). Niby "pierwszy" monitor LCD w pelni kalibrowalny, "idealne" oddanie barw itp... Cena ?6k pln. Wszystko bylo super do czasu jak nie zobaczylem LaCie Blue IV. Sony Artisan ponoc wymieka przy nim. Ja nie naleze do osob, ktore odczuja roznice miedzy Barco a LaCie, wiedz dla mnie to jest juz hi-end. No i pytanie brzmi: co lepiej zestawic
a) LaCie 22'' + cos mniejszego na palety i przyborniki
b) samo LaCie 22''
c) LCD (Apple) 23'' 16:10
d) LCD Apple + cos malego na przyborniki

Najwazniejsza rzecz: jak juz robic taki wydatek to nie po to by sprzet zmienic po roku czy dwoch. To raczej ma byc monitor na kilka lat.

Z czego Wy korzystacie? Jaki jest Wasz stosunek do kalibratorow? U mnie docelowo proof'y beda z Epsona 4000 wiec pewno RIP dojdzie...

Pozdrawiam
M Dabrowski

goldie
24-03-2005, 09:40
z tego co wiem to na forum była już kiedyś mowa o monitorach, kto jakich używa, jakie sa polecane... może poszukaj :)

Jacklon
24-03-2005, 10:02
Oooo to ja przepraszam, uciekam do archiwum.

Niestety w groups.google tutaj jest bezsilny i poszedlem na latwizne, wiec prosze o wybaczenie :)

Marcin

@nia
24-03-2005, 10:06
Goldie o monitorach już było - ale raczej w niższej klasie, nie za taką cenę...

lepiej niech ktoś się tu wypowie....

goldie
24-03-2005, 10:11
oooo to ja przepraszam, fauix pas było czy raczej ujdzie mi to płazem ? ;)

Maciej G
24-03-2005, 10:14
LCD-ków bym nie brał... te, które dorównują zwykłym monitorom zaczynają się chyba od 20000... mamy w pracy Lacie 19" (są chyba na kineskopach Mitsubishi) i wyświetlają obraz całkiem nieźle...

Gamling
24-03-2005, 10:15
Nie wiem czy ktokolwiek sie wypowie bo chyba nie ma na forum uzytkownikow monitorow LCD z profesjonalnej serii (cena). Bylo troche o CRT.

Anonymous
24-03-2005, 10:19
Ja mam pięcioletni monitor 15" jakiejś egzotycznej firmy HIVISION. Trochę ma problemy z kablem zasilającym i jak coś się pokrzywi to latają grube pasy :) Ale jak kabel dobrze ułozony, to obraz wyswietla bardzo ładnie :) Kolorowo i ostro! :)

Pozdrawiam
Dziad Borowinowy

Jacklon
24-03-2005, 10:28
Ja pracowalem na Apple Cinema Display 23'' oraz 30''. Wrazenia sa bardzo pozytywne, ale mimo wszystko troszke odczuwalem zmeczenie wzroku przy pracy w nocy. LaCie i Barco bez wzgledu na pore dnia (oczywiscie przy odpowienim ustawieniu monitora wzgledem padajacego swiatla) wyswietlaja obraz rownomiernie i nie czuje zmeczenia.
Niby jest ogolny zachwyt tymi monitorami Apple'a. Mamy jeszcze serie Color Edge Eizo. Czy warto jest placic za format 16:10 i czy przypadkiem nie doplacamy jeszcze gorsza jakoscia obrazu?

Wiecie, klient nie odczuje pewno tego calego zabiegu upiekszajacego jego obraz, tu raczej jest pytanie o komfort pracy...

Marcin

vuki
24-03-2005, 10:50
Tak, ale wiekszosc z nas jest amatorami, bardziej zacieklymi lub mniej.
Monitor sluzy do wielu celow nie tylko do zdjec, ja jestem zadowolony z LCD
z nizszej polki, mi to wystarczy (Samsung 710N).

admin
24-03-2005, 11:54
Mialem stycznosc z monitorem Appla o ktorym piszesz (16:10). Oczywiscie trudno tu mowic o pracy, przez chwile obserwowalem spoosb swiecenia tego panela. Jestem nim mocno oczarowany. Do tej pory uwazalem ze nic nie jest jeszcze w stanie zastapic CRT (sam pracuje na 21" Trinitronie). Tu zaczalem sie zastanawiac. Jesli jest to panel w pelni kalibrowaly to dla mnie jest to juz mocny argument. Nie wiem natomiast jak jest z tzw. rozdzielczoscia natywna ktora rozumiem jako wymuszona przez panel. Na pewno jednak zainteresowal mnie wreszcie ten rynek. Nie jestem jednak z stanie doradzic ani su, ani obiektywnie, mimo to zazdroszcze decyzjie bo kazda podjeta zadowolilaby mnie w 100% :)

Giuppo
24-03-2005, 18:08
Pracuje na takim monitorze w domu (20") i jest to pierwszy LCD, ktory mi sie podoba... Moze nie ma odwzorowania kolorow takich jak Barco, ale nie ma tez bledow wyswietlania starszych LCDkow, np "solaryzacji cieni". Najwazniejsze jednak jest to ze jest STABILNY... tzn raz dobrze skalibrowany nie zmienia wyswietlania. W pracy mam do czynienia z monitorami Barco i LaCie (CRT) i najwiekszym problemem jest brak powtarzalnosci w wyswietlaniu, tzn kalibracja mocno zmienia sie w czasie.
Co do dokladniej kalibracji LCDka, to nie jest to latwa sprawa, ale przy odrobinie cierpliwosci mozna uzyskac dobre efekty, zwlaszcza jezeli uzyjemy softu, ktory pozwoli na reczna korekcje tej czesci profilu, ktora jest odpowiedzialna za przejscie z Lab do RGB. Wiem ze reczne grzebanie w profilu nie jest super profesjonalne, ale u mnie sie to dobrze sprawdza.
Odpowiadajac na pytanie: Ja bym wyprobowal wersje C

[ Dodano: Czw Mar 24, 2005 5:23 pm ]

Ja pracowalem na Apple Cinema Display 23'' oraz 30''. Wrazenia sa bardzo pozytywne, ale mimo wszystko troszke odczuwalem zmeczenie wzroku przy pracy w nocy. LaCie i Barco bez wzgledu na pore dnia (oczywiscie przy odpowienim ustawieniu monitora wzgledem padajacego swiatla) wyswietlaja obraz rownomiernie i nie czuje zmeczenia.


hmmm... mam dokladnie odmienne wrazenia. Najbardziej mi meczyl wzrok Barco z nizszej serii (personal line... albo jakos tak podobnie). Byl strasznie niestabilny, obraz falowal i migal bardzo mocno... Totalne rozczarowanie!!! Pozniej byl LaCie (blue III chyba) - obraz stabilniejszy, juz tak mocno nie migal... ale meczyl bardziej niz LCD