PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie mi złożyć sprzęt za 8 tys.zł



PLANATAGINIS
29-11-2009, 16:38
Sprzęt ogólnego zastosowania ze wskazaniem na turnieje tańca towarzyskiego i portrety.

Tak się składa, że jestem w posiadaniu stałoogniskowe Nikkora 50/1.8, więc jakiś obiektyw już mam :)


Z góry dziękuję za poświęcony czas i sugestie :)

Pozdrawiam!
- PLANATAGINIS

BlackRoger
29-11-2009, 16:48
A coś poza szkłem już masz? Puszka jakaś by się przydała bo bez tego ciężko robić zdjęcia ;)

PLANATAGINIS
29-11-2009, 17:05
Tak jak napisałam mam tylko ten obiektyw, bo kiedys używałam go z Nikonem D70 ale coś w nim się popsuło i od roku leży na strychu :) Późnije kupiłam małpkę Canona, którą focę do dziś... Teraz odłożyłam sobie troszkę pięniędzy i chciałam zainwestować już w lepszy sprzęt :) no i z gwarancją :)

Pozdrawiam!
- PLANATAGINIS

maki
29-11-2009, 17:06
jakby nie patrzeć - d700

BlackRoger
29-11-2009, 17:20
D700 będzie wyborem bezkompromisowym jeśli chodzi o puchę. Tyle że ciężko będzie w tym budżecie na jakieś sensowne szkła. Portet z 50/1.8 zrobisz spokojnie ale do ruchliwego tańca bez czegoś dłuższego i z AF-s będzie ciężkawo. Alternatywą byłoby więc D300 + 17-55/2.8 - dasz radę się zmieścić w budżecie. Pięćdziesiątka na DX lepiej się sprawdzi przy portrecie (ale to już kwestia indywidualna - co kto woli). A do tańca i szeroko i wąsko się przydaje, ale jak dla mnie szerzej = ciekawiej.

PLANATAGINIS
29-11-2009, 17:31
Czytałam na forum, że lepiej inwestować w obiektywy niż w korpusy, zatem czy kupując ponad połowę tańszego Nikon D90 i portretówkę 85mm/1.4 + lampę -dobrze zrobię? :)

Czy ta 85mm/1.4 gorzej działa z D90 niż d300s?

Pozdrawiam!
- PLANATAGINIS

getos
29-11-2009, 17:40
ta twoja 50-tka i później D700, 85/1.4, 105/2.8 VR, SB900 - to byłoby marzenie, niestety kasa

LordRamzes
29-11-2009, 17:50
D90 body (ok 2700zł)
sigma 70-200 F2,8 ok 3300
Tamron 17-50 F2,8 ok 1500 a ze stabilizacją ok 2000
koszty oczywiście można obniżyć o szkła używane tylko każde z wymienionych trzeba przetestować czy dobrze ostrzy i w punkt ;-) .
Jeśli kupisz używki to może starczy na nikkora 35 F1,8 :) lub lampę sb 600 lub 800

Antonioo
29-11-2009, 17:53
jakby nie patrzeć - d700


jakby nie patrzeć po co....

Rycerz
29-11-2009, 18:01
no, to potrzebujesz cos szerokiego do ogólnych planów, typu sigma 18-50/2.8 za 1800zł i cos do portretów najlepiej N 85/1.8 za 1500zł plus puszka nikon d90 za 2600zł plus 3 karty i torba i ci jeszcze kasa zostanie ;)

Art Erie
29-11-2009, 18:03
Kupiłbym coś innego ;) N70-200 2,8 VR (używany nieco ponad 5k) + Używany D300.
Według mnie Nikony Dxx to solidne puchy i jeszcze długo będą robić zdjęcia :) Co do obiektywu, to drogi sprzęt, ale jakość i zakres ogniskowych warta jest tej ceny. Póżniej można dozbierać na coś szerszego ;)

PLANATAGINIS
29-11-2009, 18:12
Co stracę kupujac D90 zamiast D300s?

Waldo11
29-11-2009, 18:27
D90 body (ok 2700zł)
sigma 70-200 F2,8 ok 3300
Tamron 17-50 F2,8 ok 1500 a ze stabilizacją ok 2000
koszty oczywiście można obniżyć o szkła używane tylko każde z wymienionych trzeba przetestować czy dobrze ostrzy i w punkt ;-) .
Jeśli kupisz używki to może starczy na nikkora 35 F1,8 :) lub lampę sb 600 lub 800

LordRamzes dobrze prawi !

Z tego co napisałeś, słowem-kluczem jest "turniej tańca towarzyskiego". Oznacza to akcję i najczęściej niedostatek światła.

Korpus D90 jest jak najbardziej właściwy, obsługa z grubsza jak w D70 który znasz, matryca CMOS da akceptowalne wysokie ISO. D300/D700 przekroczą Twój budżet. D90 obsłuży N50/1,8 który już masz.

Szkła - tylko ZOOM (akcja). Z moich doświadczeń wynikało że większość zdjęć robiłem w zakresie 18-50mm. Stąd propozycja Tamrona będzie dobra, ale mz jeszcze lepsze byłyby szkła z AF-S: N17-55/2,8 (tyle że znów przekroczysz budżet), albo Sigma 18-50/2,8 w wersji HSM koniecznie (chodzi o szybkość ostrzenia) za 1800 zł. To szkło jest wystarczająco ostre pod warunkiem że zadasz sobie trud dokładnego sprawdzenia przed zakupem (najlepiej kilka egzemplarzy).
Zamiast Sigmy 80-200/2,8 polecałbym S 50-150/2,8 za ok 2600zł. Szkło mniejsze, nieco tańsze , ma HSM i odnoszę wrażenie że jest statystycznie nieco ostrzejsze niż 80-200. Szczególnie dobre optycznie jest w zakresie 50-100mm, więc z powodzeniem zastąpi stałki do portretów. Zakres 150-200 w Twoim zastosowaniu nie będzie często używany. Uwaga dotycząca sprawdzenia przed zakupem odnosi się również do tego szkła.

Ponieważ w budżecie zostanie parę zł proponuję przeznaczyć je na lampę SB-600/SB-800 do dopalania kadrów. Najlepiej używaną, acz w dobrym stanie.

maki
29-11-2009, 18:55
jakby nie patrzeć po co....

NO to jeszcze inaczej:

D3000 (lub używka d60), używka 18-55, używka lampa dowolnej firmy (albo nawet bez lampy). Z czasem można dokupić jakieś tanie używane manuale (w tańcu celny focus niepotrzebny), a reszte kasy przeznaczyć na [...dowolnie...]

pawel1967
29-11-2009, 19:18
D300 używane można kupić poniżej 4000zł . Ob 16-85 VR za 1800-1900zł nowy plus SB900 karta Sandiska . Jasny obiektyw nie awsze bywa najlepszym rozwiązaniem . Przy 2,8 występuje mała głębia ostrości i czasem AF może ustawić głupstwa . Do celów statycznych VR działajace nieźle , bo potrafi realnie trzykrotnie wydłużyć czas naświetlania , bez poruszenia . Cztery to mit . Nikonowski VR jest równie skuteczny jak Pentaxa K10 i nic więcej . Pełna klatka jest dobra do studia , ale do reporterki nie za bardzo . Kolega kiedyś klął na czym świat stoi likwidujac w photoshopie jakiś pyłek na ponad dwustu zdjęciach . Przysłona 5,6 i takie cos jest widoczne , na DX koło 16 a więc jest różnica .

Błażej
29-11-2009, 19:26
Ja bym brał D90, sb-im-więcej-tym-lepiej i sigme 70-200. co do dołu zakresu to sam nie wiem. Chyba T17-50

Waldo11
29-11-2009, 19:40
Co stracę kupujac D90 zamiast D300s?

W uproszczeniu:
D90 to zaawansowana klasa amatorska
D300s to klasa półprofesjonalna (jeszcze niedawno Nikon twierdził że D200/D300 są profesjonalne całą gębą)

D300s ma:
-korpus ze stopów metali lekkich, ale jest cięższy
-większe wymiary (nieco lepsza ergonomia zwłaszcza z większymi obiektywami)
-uszczelnienia
-RAWy bez kompresji (ale podobno to bez różnicy bo D90 kompresuje bezstratne)
-Rawy 14-bitowe (ważne przy mocnej obróbce, koszt: spadek prędkości zdjęć seryjnych o połowę w stosunku do 12Bit)
-prędkość do 7kl/s dla zdjęć 12bit (D90-4,5 kl/s)
-obsługa obiektywów manualnych, bez CPU
-51-punktowy AF, o dobrym pokryciu kadru
-czas 1/8000s
-tryb cichej migawki
-karty CF i SD (d90 tylko SD) mz. nie ma to jak CF!
-gniazdo dla lamp studyjnych
-gniazdo wielofunkcyjne do sterowania
-przełącznik wyboru trybu AF na tylnej ściance (punktowy, dynamiczny, najbliższy obiekt) !
-Bufor na 16 RAW-ów (D90 -9)
-wirtualny horyzont

Generalnie różnice polegają na lepszej i wygodniejszej obsłudze i większych możliwościach. Niektóre funkcje dostępne jednym pokrętłem w D300 wymagają użycia dwóch różnych elementów w D90 (np przełączenie MF, AF-S, AF-C), lub wręcz wejścia do menu (przełącznik trybu wyboru pola AF). Obrazowanie jest podobne, ba są opinie że D90 ma minimalnie mniejsze szumy.

Jestem zwolennikiem korpusów Dxxx, ale bez przesady. Najistotniejsze aby zmieścić się w kosztach razem z rozsądnymi szkłami.

PLANATAGINIS
29-11-2009, 20:07
Niestety Waldo11 te paramatry nic mi nie mówią :( Nie mam takiej wiedzy technicznej :(

Ja jestem amatorką z małym zacięciem do fotografii :) Więc myślę, że D90 będzie dla mnie w sam raz. Jest połowę tańszy od D300s i lżejszy. Zdjęć w deszczu też nie robię :)
Nie wiem nawet czy wykorzystam możliwości D90 nie wspominając już o D300s. A płacąc za coś z czego nie będę korzystała mija się z celem...

W każdym bądź razie Nikon D70 gabarytami bardzo mi odpowiadał :)

Myślę. że D90 z 50/1.8 do portretów i 70-200/2.8 jako uniwersalny do "tańca" powinien być dla mnie dobrym wyborem.
Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

LordRamzes
29-11-2009, 20:18
Niestety Waldo11 te paramatry nic mi nie mówią :( Nie mam takiej wiedzy technicznej :(


Myślę. że D90 z 50/1.8 do portretów i 70-200/2.8 jako uniwersalny do "tańca" powinien być dla mnie dobrym wyborem.
Jeśli się mylę to mnie poprawcie.


Tak taki zestawik będzie świetny tylko Proszę Cię sprawdź w sklepie czy szkiełko ostrzy w punkt, czy nie ostrzy przed obiektem (FF) lub za (BF) oraz czy nie mydli na F2,8 i pomyśl jeszcze o czymś szerszym bo nie wszędzie 70-200 się nada jak będzie ciasno fajnie by było gdyby było coś w przedziale ogniskowych 17-70 z F2,8 , z kolei niekiedy nie można podejść blisko lub sytuacja wymaga fotografowania z dalsza więc 70-200 będzie rewelacyjny do portretów również gdyż szkiełka o ogniskowych mniejszych od powiedzmy 60mm "powiększają" nosy , brody czoła itd ;-), najlepiej fotografować od 85 w górę :) .

Rycerz
29-11-2009, 20:24
Ja jestem amatorką z małym zacięciem do fotografii :) Więc myślę, że D90 będzie dla mnie w sam raz. Jest połowę tańszy od D300s i lżejszy.

i bardzo dobrze myślisz, najgorsze co możesz zrobic to dac się wpędzic w rzekomo niezbędne zakupy sprzętu którego nie potrzebujesz! d90 fajną puszką jest ;)
pomysl też koniecznie o lampie sb-600 !

Waldo11
29-11-2009, 20:40
Ja w sumie też jestem amatorem, ale przemieliłem trzy korpusy i osiem szkieł, więc mogę już dzielić się swoimi doświadczeniami.

Zapytałaś "co tracę kupując D90 zamiast D300s" więc napisałem tyle ile pamiętam o D300. Najistotniejsze jest to że D90 ma takie samo obrazowanie w całym zakresie ISO, oraz mieści się bez problemu w Twoim budżecie, pozostawiając przyzwoitą kwotę na szkła.
Moim zdaniem ten korpus to max, co Ci jest potrzebne, ale niżej bym nie schodził (tańsze korpusy nie obsługują śrubokręta, tj m inn. N50/1,8).

Nikkor 70-200/2,8VR raczej nie zmieści się w Twoim budżecie (choć szkło rewelacyjne), celuj w Sigmy 80-200/2,8, lub 50-150/2,8 jeśli potrzebujesz tele.
Natomiast ciągle uważam że będziesz potrzebowała zooma standardowego typu S18-50/2,8 HSM - uniwersalne, szybkie, jasne. Szerokie kadry też Ci się trafią, musisz mieć je czym zrobić.

W kwocie, którą wymieniłaś zmieszczą się: D90, S18-50/2,8HSM, S50-150/2,8 (obydwa szkła jasne i z szybkim AF) i zostanie trochę zł na rozważanie lampy. Jeśli będziesz szukać odpowiedników Nikona będzie sporo drożej.
Jeśli nie masz doświadczenia - obiektywy kupuj razem z osobą, która będzie potrafiła wyselekcjonować dobrą sztukę, przy Sigmach i Tamronach zdarzają się sztuki z BF/FF, a nawet nie do końca ostre ogólnie. Generalnie kupuj szkło dobre, ale niekoniecznie najwyższej klasy z uwagi na koszty. Lepsze efekty osiągniesz posiadając dwa dobre zoomy różnych zakresach, niż jeden najwyższej półki (np wymieniony przez Ciebie N70-200/2,8VR).

Rycerz
29-11-2009, 20:50
W kwocie, którą wymieniłaś zmieszczą się: D90, S18-50/2,8HSM, S50-150/2,8 (obydwa szkła jasne i z szybkim AF) i zostanie trochę zł na rozważanie lampy

moim zdaniem bardzo fajna propozycja :)
szkła sigmy mają dłuższą gwarancję ;)

eldritch
29-11-2009, 21:58
Canon Eos 50D - 3.300 zł
Canon EF 70-200 4L USM - 2.300 zł
Sigma 24-70mm f/2,8 EX DG Macro - 2.200 zł

Canon EF 100mm f/2 USM - 1.650 zł
lub
Canon EF 135mm f/2,8 Softfocus - 1.600 zł
lub
lampa błyskowa Canon Speedlite 580 EX II - 1.600 zł

całość 9.400 zł

masz 8.000 + 400 zł za nikkora - więc brakuje Ci 1K PLN - jak kupisz w zestawie na pewno dostaniesz rabat (może też znajdziesz taniej)

Rycerz
29-11-2009, 22:00
akurat sigma z canonem to jeszcze większa i większa loteria ;)
poza tym fajniejszy jest zestaw... tańszy ;)

mirroo
29-11-2009, 23:10
Co stracę kupujac D90 zamiast D300s?

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=99490&page=16
może to ?
Body to baza naszego systemu. Żeby myśleć o świetnych szkłach, trzeba mieć święty spokój z body. Ja osobiście uważam, że D200, D300 są takimi korpusami. Nie ograniczają w doborze późniejszej szklarni.

NBA
29-11-2009, 23:25
70-200 do tańca? A Ty zamierzasz strzelać z widowni, czy spod okapu?

krzysztofz24
29-11-2009, 23:46
Czytałam na forum, że lepiej inwestować w obiektywy niż w korpusy
- PLANATAGINIS

I tego sie trzymaj:-). Po co ci body ze stopu metalu z uszczelnieniami do foto w pomieszczeniach,wprawdzie D90 ma gorszy af niz D300,ale da rade. Bedziesz wiecej miala na fajne szkla i jeszcze na lampe starczy ,ja stawiam na opcje:tansze body D90(naprawde ci wystarczy) i lepsze szkla,a jakie: to juz przedmowcy podali wiele dobrych opcji...

Rycerz
29-11-2009, 23:50
tak jest! trzymaj sie tego :) szkła są zawsze ważniejsze...
a do tańca to szeroki kat, szeroki! plus małe szkiełko do ciasnych kadrów portretowych...

PLANATAGINIS
30-11-2009, 00:16
http://forum.nikon.org.pl/showthread...=99490&page=16
może to ?
Dlatego napisałam, że zależy mi na gwarancji. :)


70-200 do tańca? A Ty zamierzasz strzelać z widowni, czy spod okapu?
Nie wiem jaki "okap" ma kolega na myśli ale 50mm czasami była za krótka i musiałam wychodzić na parkiet.


Podjadę jutro do MM i poproszę o wstępną prezentację polecanych obiektywów [o ile będą mieli na stanie] ;)

nickt
30-11-2009, 00:39
Prezentacja obiektywów może Ci nic nie dać ....póki nie masz body.
Myślę, że powinnaś poszukać szybko D90 bo to naprawdę świetne body i z nim pochodzić za obiektywami. Zobacz sobie szczególnie Sigmę 50-150 i 70-200. Ta pierwsza jest mniejsza co z body D90 i Twoimi kobiecymi rękoma może być akuratne, ale jeżeli będzie za krótko to bierz 70-200 tylko koniecznie sprawdź ostrość na f2.8 w całym zakresie bo w tanecznych salach właśnie takiej f będziesz używać. Standard szeroki to sam nie wiem. Ja mam 35 f1.8 i kitowego 18-105 i jestem baaaardzo zadowolony z tego zestawu a można go dostać w cenie właśnie tamrona czy sigmy wymienianej wyżej. Przy czym 18-105 na pewno nie przyda Ci się na halach, bo jest poprostu ciemny...
Przede wszystkim kup body, no chyba, że kupujesz wszystko w jednym miejscu

notic
30-11-2009, 00:57
ja stawiam na d300 + 17-55
dodatkowo jakas lampa moze wpasc.
z Twoja 50tka zestaw jak ta lala.
jak na razie moje marzenie : )

Rycerz
30-11-2009, 15:52
ja stawiam na d300 + 17-55
dodatkowo jakas lampa moze wpasc.
z Twoja 50tka zestaw jak ta lala.
jak na razie moje marzenie : )

tak...d300 z 17-55/2.8 i lampą najlepiej sb-900 kupi za 8k :(
czytajcie co ktoś pisze! i nie mówcie kup sobie super puszke a na szkło uzbierasz, bo nie każdy może uzbierac szybko...

hydra
30-11-2009, 16:06
Puszkę trzeba wziąć do ręki i będzie wiadomo jaka jest lepsza. D90 jak i 300 można doposażyć w grip gdyby była potrzeba lepszego trzymania i 2 baterii. Do 70-200 można przemyśleć monopod możliwe, że będzie wygodniej. Myślę, że warto pod uwagę wziąć także obiektyw 105/2DC - niestety dość drogi - i 180/2.8 gdyby była potrzeba dłuższej ogniskowej. W moim odczuciu sigma 70-200/2.8 to półśrodek a obiektywy kupujemy bardzo rzadko i na długi okres - no chyba, że ktoś ma zasobny portfel to się nie przejmuje takimi drobiazgami.

lannes
30-11-2009, 16:42
Hmmm, do 50/1.8 i za 8000zł to aż prosi się polecić D700 :) No ale z ekonomicznego punktu widzenia lepiej chyba byłoby 50tke sprzedać, kupić jakieś tanie body typu D3000/D5000, do tego jakąś stałeczkę z AFS: 35/1.8 lub 50/1.4 i zdjęcia też można robić ...

Ni3lo
30-11-2009, 16:43
jeśli D70 tobie odpowiadał to i z D90 będziesz zadowolona.Kup najpierw sam korpus i pobaw się tą 50 sama będziesz wiedzieć czy chcesz szerzej czy ciaśniej.Pod uwagę brałbym tylko stałki 180 świetne szkło ale na DX może być już za wąsko, 85 1,4 podejrzewam że zdałby egzamin.

pawelpiotrm
30-11-2009, 17:12
85 1,4 podejrzewam że zdałby egzamin.
Z moim D90 85 1,4 nie współpracował. Dwa zdjęcia zrobił poprawne a następnie silniczek się chyba spocił i było niedobrze, oj bardzo niedobrze ;-(

Trochę zamieszam. Do poszukiwaczki sprzętu to Sigma wypuściła nowe szkło 24-70 ze światełkiem 2,8. Musze napisać, że jak nie lubisz zmieniac szkieł, to jest to bardzo zacne szkło rewelacyjnie współpracujące z moim D90 ( znacznie lepsze od Sigmy 50-150)
Więc może być tak D90 poniżej 3000 PLN, Sigma 24-70 trochę ponad 3000 PLN ( jeśli się nie mylę) i jak będzie Ci brakować czegoś dłuższego to wspomniane wcześniej 180 2,8 używane za 2000 lub ciut powyżej. Chyba bym właśnie tak kupił ;-) Powinno razem z Twoją 50 być bardzo dobrze.....i w budżecie ;-)

PLANATAGINIS
30-11-2009, 18:30
Witam ponownie:)

Właśnie wróciłam z MM, gdzie miły pan (pracownik działu foto) poświecił mi przeszło trzy kwadranse.
Co do Nikkora 70-200vr to nie spodziewałam się, że będzie on aż taki duży i ciężki. Wygląda na dość solidny obiektyw ale dzwigać takiego kolosa jakoś sobie nie wyobrażam :( No i cena mnie zabiła: 8.400zl
Przywoływanej sigmy 50-135 niestety nie mieli na stanie.

Miałam okazję wziąść w swoje łapki i bezpośrednio porównać D90 i D300s. Powiem szczerze, że pomimo gabarytów i ciężaru to lepiej mi się trzymało D300s. Rękojeść o wiele lepiej wyprofilowana niż w D90 i o wiele miększa guma.
Sprzedawca dał mi do sprawdzenia zestaw D300s i obiektyw 17-55. Szczerze to byłam w szoku jak szybko robione są nim zdjęcia (porównuję z D70). Na dużym LCD były one bardzo wyraźne i ostre. Powiedziałam sobie: "taki zestaw muszę mieć!":)
Sprawdziłam ten obiektyw z D90 i wydawało mi się, że aparat reaguje troszkę dłużej na zrobienie zdjęcia niż D300s. Poza tym odniosłam wrażenie, że obiektyw ten jest trochę za duży pod tą puszkę :( mam tu na myśli źle rozłożony środek ciężkości.

Reasumując: Zestaw D300s z 17-55 jest tym czego szukałam, szybkość, wykonanie, ostrość zdjęć. Może 55mm to ciutkę za krótko :) najwyżej pochodzę sobie trochę po hali :)

Żeby zmieścić się w kosztach rozważam zakup używanej D300s z gwarancja, a obiektyw jak nie w tym to kupię w następnym miesiącu.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i swoje 5 groszy do mojego tematu. Buźka <cmok!>

Azazel85
30-11-2009, 18:47
D300s jest chyba trochę za krótko na rynku, by pojawiały się dobre oferty na rynku wtórnym...
Tam raczej króluje D300 :) O różnicach w razie potrzeby bez problemu znajdziesz kilka wątków chociażby w tym dziale :)

Ale - ostatnio cena nowego D300s mocno spadła, z ~6500 do ~5200, więc może nowy D300s + używany N 17-55 jak niektórzy pisali?

Prawdopodobieństwo usterki puszki jest chyba sporo wyższe od prawdopodobieństwa usterki szkła, więc wg mnie bardzo słusznie myślisz o gwarancji ;)

nickt
30-11-2009, 18:56
Jak już sobie popatrzyłaś na te puszki i doszłaś do wniosku, że jednak D300s to jeszcze zastanów sie przede wszystkim nad chęcią kręcenia filmów, jeżeli takie coś potrzebujesz to nie ma rady, ale jeżeli nie, to moim zdaniem warto przeszukiwać nasze ogłoszenia sprzedaży. Ostatnio D300 jest jak mrówków, zresztą sam chciałem niedawno sprzedać, ale już mi przeszło zbyt lubię DX z uwagi na cropa. Tak czy siak popatrz bo możesz oszczędzić naprawdę sporo, co może pozwoli Ci jeszcze kupić właśnie Sigmę 50-150 f2.8 lub Tokinę 50-135 f2.8 a to baaardzo ułatwi Ci pracę na hali.
Moim zdaniem puszki wcale nie psują się tak łatwo a za to z obiektywami trzeba bardziej uważać przy zakupie z drugiej ręki. Ja kupiłem tu na forum swojego D300 i jedyne co musiałem przy nim zrobić to jednego hota usunąć bezpłatnie

PLANATAGINIS
30-11-2009, 19:03
Tak, miałam na myśli D300 /bez "s"/ :)

Napisałam do jednego sprzedającego w sprawie tej puszki. Stan praktycznie idealny, przebieg ok.11000, odbiór osobisty również wchodzi w grę, cena 3700zł. Proszę mi powiedzieć czy to nie za duży przebieg na tę kwotę?

gusi
30-11-2009, 19:24
Tak, miałam na myśli D300 /bez "s"/ :)

Napisałam do jednego sprzedającego w sprawie tej puszki. Stan praktycznie idealny, przebieg ok.11000, odbiór osobisty również wchodzi w grę, cena 3700zł. Proszę mi powiedzieć czy to nie za duży przebieg na tę kwotę?



Możesz kupić body z tym przebiegiem w lepszej cenie.Myslę tu o kwocie około 3400 zł.
Ja za body z 02.2009 z przebiegiem 8000 plus szybka karta extreme III zapłacilem 3500.

pawel1967
30-11-2009, 19:32
Mam D300s i bardzo go sobie chwalę . Ale obiektyw przez mały zakres 17-55 nie kupiłem takiego tylko 16-85 VR jest ciemniejszy ale w reporterce mi to nie przeszkadza . Natomiast włączam VR i pracuję na czasach 1/8 lub 1/10 na ogniskowej 20-30 to jest coś . Przy czym mam zachowana jaka taką głębię ostrości . W ławce w kosciele na przysłonie 2,8 ostra jest jedna osoba na 4-5,6 już wszystkie ujęte bokiem . Przeogniskowuje do 85 i mogę bez zmiany obiektywu strzelić fotkę jakiegoś fragmentu . Mniejszy długi obiektyw którego cena nie zwala z nóg to 70-300VR Nikona który to dostać mozna już za 1500zł w świetnym stanie . Jest lekki i dobry optycznie . Jeśli ktoś jednak woli jasne to każdy może mieć swoją opinie . Jasny zoom kosztuje dwa razy więcej niż 16-85 i nie posiada VR . Nie posiada też 85mm za to jest jasny . Co kto woli

damciop03
30-11-2009, 19:38
A ja bym zaproponował D300 lub D300s i Sigme 70-200 f2.8 używaną i np jakby funduszy zostało to może jeszcze Tokine 28-28 f2.8:)

BlackRoger
30-11-2009, 19:45
Tak, miałam na myśli D300 /bez "s"/ :)

Napisałam do jednego sprzedającego w sprawie tej puszki. Stan praktycznie idealny, przebieg ok.11000, odbiór osobisty również wchodzi w grę, cena 3700zł. Proszę mi powiedzieć czy to nie za duży przebieg na tę kwotę?
Sam przebieg dla D300 malutki - migawka przewidziana jest na 150tys klapnięć. Z ceną da się jeszcze powalczyć.

Mam D300s i bardzo go sobie chwalę . Ale obiektyw przez mały zakres 17-55 nie kupiłem takiego tylko 16-85 VR jest ciemniejszy ale w reporterce mi to nie przeszkadza . Natomiast włączam VR i pracuję na czasach 1/8 lub 1/10 na ogniskowej 20-30 to jest coś . Przy czym mam zachowana jaka taką głębię ostrości . W ławce w kosciele na przysłonie 2,8 ostra jest jedna osoba na 4-5,6 już wszystkie ujęte bokiem . Przeogniskowuje do 85 i mogę bez zmiany obiektywu strzelić fotkę jakiegoś fragmentu . Mniejszy długi obiektyw którego cena nie zwala z nóg to 70-300VR Nikona który to dostać mozna już za 1500zł w świetnym stanie . Jest lekki i dobry optycznie . Jeśli ktoś jednak woli jasne to każdy może mieć swoją opinie . Jasny zoom kosztuje dwa razy więcej niż 16-85 i nie posiada VR . Nie posiada też 85mm za to jest jasny . Co kto woli
Może nie kto co woli ale co kto robi. Przy konieczności stosowania krótkich czasów dla zamrożenia ruchu w ciemnych pomieszczeniach VR jest funkcją zbyteczną - nie pomoże. Zaczyna wtedy brakować jasności w szkle. Po swoich doświadczeniach gdybym miał znów wybierać coś do fotografowania ruchu w pomieszczeniach nie zastanawiałbym się nawet nad czymś ciemniejszym. Pomimo nawet VR v.VII. Jak dla mnie jasne szkła mają zdecydowanie więcej zalet praktycznych - nawet dla zastosowań ogólnych - niż ciemniejsze warianty ze stabilizacją obrazu.

bastiann
30-11-2009, 20:18
Szanowni koledzy uwielbiający jasne szkła ...
S 24-70 2.8, S 70-200 2.8 itd to fajne ale ciężkie szkła. Dziewczyna już się wypowiedziała, że nie chce taszczyć kilogramów i ma racje. Polecał bym S 50-150 2.8 bo jest lżejsze i napewno jej się przyda natomiast z "krótkiego końca" wybrał bym 16-85 VR lub 18-105 VR bo są lekkie, robią nie złe zdjęcia a VR z powodzeniem zastąpi braki w jasności a co najważniejsze, są stosunkowo lekkie. Skoro dziewczyna robi zdjęcia akcji to potrzebny jest jej możliwie doby ale też lekki sprzęt. Nie każdy lubi taszczyć kilkogramy tylko po to by mieć potencjalna możliwość zrobienia zdjęcia na małej głębi ostrości. Przymierzałem się kiedyś do zakupu S50-150 2.8 lub S70-200 2.8 i ten drugi jest zauważalnie cięższy. Miałem też okazje pobiegać sobie po górach tatrzańskich z kilkoma obiektywami m.inn. z 24-70 2.8 i na dłużą metę jest męczący. Doradzajcie koleżance ale nie zapominajcie, ze ma mniej siły od was.

Pozdrawiam z "drugiej strony mocy"
;)

jamirq
30-11-2009, 21:10
jedne szkło to nie tylko mała głębia. zależy od odległości i w zdjęciach akcji to się raczej przyda jasne szklo

gie
01-12-2009, 10:40
za 8000 tysi jest kilka możliwości, dobrym rozwiązaniem jest olek lekki tani i super optyka. W nikonie 8000 tysi to za mało na dobry zestaw.

Jatin
01-12-2009, 10:40
Puszka bardzo dobra tylko zakres tego szkła nie specjalnie, zobaczysz w praktyce zabraknie Ci tych powiedzmy 50mm i powiem Ci więcej (chociaż koledzy mnie objadą) ja bym wolał 18-105 fakt plastikowy bagnet ale jeśli chodzi o jakość obrazu wypada tak samo (przynajmniej w testach) kosztuje mniej i przede wszystkim ma te dodatkowe 50mm
kupiłem to szkło i mogę z czystym sumieniem polecić!!!
ewentualnie 24-70 też mogę polecić ale ten waży prawie kilogram i trochę brakuje szerokiego kąta na cropie i oczywiście cena :p

Ediface
01-12-2009, 12:36
Niestety Waldo11 te paramatry nic mi nie mówią :( Nie mam takiej wiedzy technicznej :(

Ja jestem amatorką z małym zacięciem do fotografii :) Więc myślę, że D90 będzie dla mnie w sam raz. Jest połowę tańszy od D300s i lżejszy. Zdjęć w deszczu też nie robię :)
Nie wiem nawet czy wykorzystam możliwości D90 nie wspominając już o D300s. A płacąc za coś z czego nie będę korzystała mija się z celem...

W każdym bądź razie Nikon D70 gabarytami bardzo mi odpowiadał :)

Myślę. że D90 z 50/1.8 do portretów i 70-200/2.8 jako uniwersalny do "tańca" powinien być dla mnie dobrym wyborem.
Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
Moim zdaniem D90 będzie najlepszym wyborem, natomiast z obiektywów proponowałbym Nikkora 17-55 f/2.8 jako podstawowy(używany można tanio kupić). Obiektyw 70-200/2.8 może okazać się zbyt wąski a zwłaszcza ten dłuższy koniec.

PLANATAGINIS
01-12-2009, 16:23
Proszę o szybką informację...
W fotojokerze jest do kupienia D300s z obiektywem 18-70 w cenie 5488.00 PLN
Myślę, że dopóki nie kupię 17-55 obiektyw ten może być dobrą alternatywą. Poczytałam na forum trochę na jego temat. Ponoć obiektyw dobry ale lubi zasysać kurz?

jamirq
01-12-2009, 16:32
jest ale na chwilowym braku. patrząc na cene samego body a tego zestawu to raczej taka cena nie pozostanie. sam obiektyw jest ok mam juz swój ponad 1,5 roku kupiłem używany i wcale kurzu nie ma w sobie za duzo.

PLANATAGINIS
01-12-2009, 16:56
Hmmm...wydaje mi się, że wszystko poszło OK. W momencie zamawiania był dostępny.
Wahałam się jeszcze przez moment nad D90, przy który pisało "Sprzedaż tylko wysyłkowa". Wybrałam jednak D300s.

Czyli sam aparat wyszedł mnie 4490zł ----> Dzięki Piotrze za namiary na sklep :*

Ps.
Twoje zamówienie zmieniło status.
Obecny status zamówienia to: w trakcie realizacji

Rafał_Sz
01-12-2009, 17:07
Szkoda, że nikt Ci nie zasugerował D300s z 18-200vr. Jasność i jakość optyczna taka sama jak 18-70, ale masz ogniskową do 200 i stabilizację optyczną. Tylko teraz to już po fakcie...

maki
01-12-2009, 17:30
Dobrze wybrałaś, rób zdjęcia.

mirroo
01-12-2009, 17:40
To moje subiektywne odczucie, ale 18-200 ma sporą winietkę. I jakoś tak dziwnie się rozciąga. Mało przecyzyjnie na moje odczucie. 18-70 tego nie miał. Przy tej ogniskowej również brak VR nie stanowi problemu. To całkiem niezłe szkło. I jeśli chodzi o kurz i powstawanie luzów, da się łatwo rozebrać i go wydmuchać oraz podokręcać. A na poważnie, nie ciągnie więcej niż inne obiektywy. Jeśli ktoś ma tylko to szkło (kit) to siłą rzeczy więcej się brudzi.

trialuser
02-12-2009, 14:12
Przeczytałem taką radę w poprzednich postach...: "sprawdź w sklepie czy szkiełko ostrzy w punkt, czy nie ostrzy przed obiektem (FF) lub za (BF) oraz czy nie mydli na F2,8"

A jak to się sprawdza w praktyce? Może jest jakiś wątek na forum? (Bo nie znalazłem...)

PLANATAGINIS
02-12-2009, 17:28
Zamówiłam wysyłkowo ale mam 10 dni na zwrot w razie "halo".

Body D300s ma korekcję AF, więc można idealnie zestroić je ze szkłem. Ważne jedynie żeby obiektyw sam w sobie był ostry, a znalezienie ostrości to już nie problem :)

J51
02-12-2009, 19:34
A gdzie tak tanio sprzedają D300s można wiedzieć ?

amirez
02-12-2009, 19:45
Uwielbiam takie posty.
Kup Hassela ;)

tysszek
02-12-2009, 20:53
A gdzie tak tanio sprzedają D300s można wiedzieć ?

Dołączam się do pytania. Czy można prosić o link do sklepu bo też się zastanawiam nad kupnem D300s :)

kruszyna
02-12-2009, 21:43
Widzę że już po ptokach delikatnie ale może nie do końca.
Mój typ w tym względzie to 35 1.8, 50 1.8 już masz, do tego 85 1.8 i d300/s
Teraz popracujesz zoomem i zobaczysz co tak naprawdę będzie najlepsze. Życzę udanych kadrów.

Rycerz
02-12-2009, 21:53
Widzę że już po ptokach delikatnie ale może nie do końca.
Mój typ w tym względzie to 35 1.8, 50 1.8 już masz, do tego 85 1.8 i d300/s
Teraz popracujesz zoomem i zobaczysz co tak naprawdę będzie najlepsze. Życzę udanych kadrów.

zważ, że

Sprzęt ogólnego zastosowania ze wskazaniem na turnieje tańca towarzyskiego i portrety.


w tancu będzie ciężko przepinac raz jedno szkiełko a raz drugie ;)
choc masz rację wielką rację: stałki są świetne sam robie tylko nimi, ale inna sprawa mnie zastanowiła, że większośc rozpoczynających fotografowanie kupuje najnowszy model body, a na szkiełko zostawia grosiki ;) ale co tam, nie będe marudził ;)
powodzenia w fotografowaniu!

kruszyna
02-12-2009, 22:19
zważ, że


w tancu będzie ciężko przepinac raz jedno szkiełko a raz drugie ;)
choc masz rację wielką rację: stałki są świetne sam robie tylko nimi, ale inna sprawa mnie zastanowiła, że większośc rozpoczynających fotografowanie kupuje najnowszy model body, a na szkiełko zostawia grosiki ;) ale co tam, nie będe marudził ;)
powodzenia w fotografowaniu!

I tak bym zabrał tylko stałki:)
Nie widzę zoomów na takich imprezach. Myślał bym o złapaniu tego co chcę a nie aby mi się para zmieściła w kadrze. Z tym zamysłem że gdziekolwiek by nie byli na parkiecie. Jasne każdy pracuje jak lubi.
Co do body też się zgadzam choć czasem są fatalne warunki i takie d90/d300 było by prawie w dechę:)
A wiem że z fajną stałką i szumiącym jak stary telewizor S5pro można robić drugą ligę kosza na "ciemniastej" hali szkolnej:)

tomgol
02-12-2009, 22:36
kruszyna ciekawe jak sobie radzisz na tego typu imprezach gdy ma się tylko
jedno miejsce, praktycznie zero ruchu i wybraną, bardzo ruchliwą parę któą
musisz uchwycić w ciągu kilku minut gdzieś tam...
No chyba że wkraczasz samemu na parkiet :)

kruszyna
02-12-2009, 22:59
kruszyna ciekawe jak sobie radzisz na tego typu imprezach gdy ma się tylko
jedno miejsce, praktycznie zero ruchu i wybraną, bardzo ruchliwą parę któą
musisz uchwycić w ciągu kilku minut gdzieś tam...
No chyba że wkraczasz samemu na parkiet :)

Wszystko jest zależne od sytuacji, zamierzonego efektu, miejsca etc.
Napisałem że jedni fotografują aby zmieścić parkę w kadrze, inni fotografują aby zrobić dobre zdjęcie:) Nie wmówisz mi że piłkę nożną robi się zoomem bo trzeba objąć całego piłkarza w kadrze. No bo przecież on lata to tu to tam;) Kilka minut to szmat czasu. A jak czasem się nie uda to tak samo może być z zoomem. Rozpoczyna się walka stałkowo - zoomwa czego nie chcę. Bo dla mnie mógłby ktoś robić i otworkiem w kartonie na jakiejś błonie aby to mu sprawiało przyjemność lub osiągał zamierzony efekt. Nie wyobrażam sobie kręcić zoomem 24-70 lub 17-55 i łapać parkę zbliżającą się w szybkościach swma;) Trzeba zawsze mieć taki sam kadr w takich tańcach tylko z innej ogniskowej? Tutaj to już pytanie o styl fotografowania i zapotrzebowanie na konkretne foto i o to nie możemy się kłócić lub poróżniać. To konkretne i indywidualne podejście. Moje jest takie jak opisałem;)

tomgol
02-12-2009, 23:34
ok bardziej niż na wojnie zależało mi na wymianie doświadczeń. Osobiście miałem kilka razy
okazję focić taką imprezę (tym bardziej że tańcowała córka) i musze przyznać że nie było łatwo.
brakowało niestety doświadczenia co przy krótkich okazjach do focenia źle się kończyło. może część
z tych problemów udałoby sie rozwiązać mając jakowyś jasny zoom. niestety z kitowym obiektywem
z D90 i SB900 która potrafiła się przegrzać w najbardziej ważnych momentach było tak se.

kruszyna
03-12-2009, 09:24
niestety z kitowym obiektywem
z D90 i SB900 która potrafiła się przegrzać w najbardziej ważnych momentach było tak se.

Z ciekawości własnej proponuję po prostu pójść na taką imprezę ze strałką f1.4 ew f2 i zobaczyć czy wtedy będzie sb się tak grzała;) A i obrazek ładniejszy bo tło troszkę rozmyte może będzie i iso nie podniesione zbyt mocno.
Osobiście proponuję spróbować bo czasami można myślenie odwrócić o 180 stopni:) Fajnie wtedy mieć kilka stałek i dopasować ją do punktu widzenia/siedzenia. "Jasne" zoomy często nie dają rady a przy robieniu zlecenia raczej nie ma wymówek że nie było światła. No chyba ze schodzimy do kopalni:) Między 1.4 a 2.8 mamy 2EV iso 400 - 1600 o kitach nie wspomnę bo to już ciemnica.

rocky_gt
06-12-2009, 13:37
Pytanie gdzie tak tanio jest d300s ??

PLANATAGINIS
11-12-2009, 00:40
A gdzie tak tanio sprzedają D300s można wiedzieć ?

Pytanie gdzie tak tanio jest d300s ??

Samego body nie kupisz za:


Czyli sam aparat wyszedł mnie 4490zł

Była propmocja W FJ i po odliczniu obiektywu body wyszło 4490zł

jm
11-12-2009, 00:49
FJ czasami potrafi zadziwić:)

streetfighter69
11-12-2009, 00:59
Jesli bierzesz pod uwage Canona to idealnym zestawem do portretu bylby 5D mk1 + EF100/2 USM - sam posiadam taki zestaw i jego jakosc obrazowania wykracza zdecydowanie poza to co zaoferuje Ci jakikolwiek crop, a zwlaszcza D300, ktory ma wiele zalet, ale jakoscia obrazu wg mnie nie zachwyca. Do tanca dokupujesz 70-200/4L albo stalke 200/2.8, ktora optycznie jest jeszcze lepsza. Wszystkie szkielka, ktore wymienilem maja bardzo szybki i pewny AF z napedem USM, a centralny punkt w 5D trafia rewelacyjnie (przynajmniej u mnie).

Koszty uzywek:

5d - 4000zl
100/2 - 1500zl
70-200/4 - 2000zl (albo 200/2.8 - 2000zl)

Razem 7500, czyli zostaje jeszcze na dwie karty CF 4GB lub niewiele dokladajac na lampe.

Jakosci obrazka z 5D ciezko sprostac nawet topowym Nikonom. A z cropem nawet nie ma sensu porownywac, bo roznica jest co najmniej duza - w kazdych warunkach i na kazdej czulosci.

tmk_t
11-12-2009, 10:27
Jakosci obrazka z 5D ciezko sprostac nawet topowym Nikonom. A z cropem nawet nie ma sensu porownywac, bo roznica jest co najmniej duza - w kazdych warunkach i na kazdej czulosci.
wow !!!
chyba się trochę kolega zagalopował w kwestii jakości tego obrazka
miałem 5D i bardzo miło go wspominam, ale nikon juz go bardzo szybko dogonił
różnice między matrycami FF N i C sa marginalne, a większość wypowiedzi to nasze subiektywne zdania, stąd te kilometrowe wątki
kupując używane 5D dokupił bym do portretu 35, najlepiej L, 85/1.8
100/2.0 też jest ok, ale dziwnie mi się na tej ogniskowej pracowało
to moje zdanie

streetfighter69
11-12-2009, 20:58
Mialem na mysli to, ze obrazek z 5D od trzech lat jest wyznacznikiem jakosci na tej polce cenowej i dopiero Nikon D3 i D700 dogonily w kwestii jakosci obrazowania ta stara, ale wciaz znakomita matryce. W pewnych kwestiach Canona wyprzedzily (np. troszke lepsze wysokie ISO), a w innych nadal sa z tylu (ostrosc, kolory), ale suma summarum dopiero te najnowsze modele Nikona bez kompleksow rywalizuja z matryca zaprojektowana w 2005 roku.
Podstawowa roznica miedzy tymi aparatami jest natomiast CENA (Canon 5D jest dwukrotnie tanszy). Autor watku ma przeznaczone 8000zl na sprzet, wiec chyba bez sensu proponowac mu D700 kosztem szkiel i innych akcesoriow? :)

100/2 jest nawet odrobinke lepszy od 85 USM, mniej aberruje i jak dla mnie ma lepsza ogniskowa przy FF. Z 85 trzeba za bardzo wchodzic na modela przy ciasniejszych portretach, w czym przeszkadza rowniez wieksza minimalna odleglosc ostrzenia 85-tki. Ale to kwestia gustu.

gie
12-12-2009, 20:56
wow !!!
chyba się trochę kolega zagalopował w kwestii jakości tego obrazka
miałem 5D i bardzo miło go wspominam, ale nikon juz go bardzo szybko dogonił
różnice między matrycami FF N i C sa marginalne, a większość wypowiedzi to nasze subiektywne zdania, stąd te kilometrowe wątki
kupując używane 5D dokupił bym do portretu 35, najlepiej L, 85/1.8
100/2.0 też jest ok, ale dziwnie mi się na tej ogniskowej pracowało
to moje zdanie

wszystko można wytłumaczyć ale de 700 to aparat którego nie ma drugiego na rynku..

lukaszD1x
13-12-2009, 22:03
Ja bym zainwestował w D300S albo zwykłe a szkła może sigma18-50EX 10-20 ilampa Metz albo SB900

streetfighter69
14-12-2009, 01:19
Troche bez sensu inwestowac w D300 i podpinac do niego Sigme 18-50 :)