PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie - hala - sport - ruch



rusio18
29-11-2009, 01:57
Witam !

Wybrałem się dziś na halę sportową w celu po testowania swojego aparatu i obiektywu który zakupiłem.
Może zacznijmy od początku Posiadam Nikona D3000 + Sigma 70-200 mm f/2.8 EX DG HSM APO .

I teraz albo źle dobieram ustawienia albo nie potrafię fotografować :P Pewnie jedno i drugie :) Ale pomińmy to. Moje pytanie jakie czasy mam dobierać podczas fotografowania sportu głównie chodzi o piłkę nożną i czasami hala.

Przeważnie robiłem na f2.8 / Iso 1600 / 1/200s lub 1/160s

Na dodatek robiony w RAW i teraz jak przekonwertuję je na jpg to wychodzą bardzo brzydkie szumy i po wykadrowaniu i zmniejszaniu zdjęcia są one bardzo nie ostre a na dodatek brzydkie. Proszę o pomoc w zakresie udzielenia informacji jakie ustawienia dobrać oraz jakie programy do końcowej obróbki zastosować dla plików RAW aby zachowały swoją ostrość??

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img20.imageshack.us/img20/9735/52492456.jpg)
2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/3957/88574397.jpg)
3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/7934/53756618.jpg)
4.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img132.imageshack.us/img132/5681/55337045.jpg)
5.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img22.imageshack.us/img22/4004/34443537.jpg)
6.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img22.imageshack.us/img22/5725/33312162.jpg)
7.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/7030/24203065.jpg)
8.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/img37/7735/45948893.jpg)
9.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img20.imageshack.us/img20/691/53751720.jpg)

BlackRoger
29-11-2009, 12:20
1/640 to czas poniżej którego staram się nigdy nie schodzić na hali. Czasem zdarzy mi się 1/500 jak dochodzę do wniosku że spotkanie dynamiką niewiele różni się od gry w szachy. Na stadionie standard to 1/1000 i czasem niżej do 1/800. Przy czasach jakie używasz ryzyko poruszenia postaci jest duże jeśli nawet pozują stojąc więc nie wyobrażam sobie tak długich czasów do sportu. Inna sprawa to panoramowanie i specjalne efekty jakie się chce uzyskać z nimi - ale to z kolei z czasami w drugą stronę.
Co do brzydkich szumów to w ciemnych halach standard więc albo je zaakceptujesz albo nie będziesz miał zdjęć.

doktor
29-11-2009, 12:37
Dokładnie. Na 1/200 można robić dekorację zawodników, pod warunkiem, że wśród nagrodzonych nie ma nikogo z ADHD :-). 1/500 i do tego trzeba dobrać resztę. Iso 1200 powinno wystarczyć, chyba, że ciemna hala albo oszczędzają na żarówkach. I raczej na manualu, bo ekspozycja będzie latała jak podniesiesza obiektyw. Z szumami musisz żyć.

schwepes
29-11-2009, 13:00
Dokładnie. Na 1/200 można robić dekorację zawodników, pod warunkiem, że wśród nagrodzonych nie ma nikogo z ADHD :-). 1/500 i do tego trzeba dobrać resztę. Iso 1200 powinno wystarczyć, chyba, że ciemna hala albo oszczędzają na żarówkach. I raczej na manualu, bo ekspozycja będzie latała jak podniesiesza obiektyw. Z szumami musisz żyć.
Skoro na ISO 1600 ma 1/160-1/200, to zdecydowanie ISO 1200 nie starczy ;). Hala jest po prostu za ciemna na f2.8. Rozwiązaniem mogła by być 50-tka 1.4. Widziałem zdjęcia z koszykówki na takiej 50-tce i były świetne, a boiska są podobnej wielkości.

D3000 ma matrycę z D60(?) więc raczej będzie szumiał na ISO 1600, szczególnie w przypadku niedoświetlonych kadrów. Będziesz musiał używać softu do odszumiania.