Zobacz pełną wersję : Dylemat co do wyboru szkieł
marciniw
26-11-2009, 12:47
Witam,
fotografuję już od jakiegoś czasu i nadszedł czas na wymianę szkieł na coś lepszego od kita. W związku z tym mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie forumowiczów. Do niedawna byłem zdecydowany na Sigmę 18-50 f2,8 EX HSM Makro, niestety zamącił mi w głowie Tamron 17-50 f2,8 ze stabilizacją. Teraz nie wiem na co postawić przeglądałem to forum, ale nie znalazłem jako takiego porównania. Nadmieniam że Nikkor 17-55 nie wchodzi w grę cena poza moim zasięgiem. Sprzęt jaki posiadam na tą chwilę to D80; S10-20 i N50f1,8. Generalnie nie sprecyzowałem jeszcze tematów które najbardziej mi "leżą".
Proszę o opinię co do wyżej wymienionych obiektywów, a może coś innego zaproponujecie???
Z góry dzięki,
Tematy które cię interesują mogą być kluczowe. Najbardziej uniwersalny wydaje się Tamron. Ciężko znaleźć lepszy kompromis. Wszystko zależy od tego co chcesz fotografować i w jakich warunkach.
marciniw
26-11-2009, 14:01
Tematy które cię interesują mogą być kluczowe. Najbardziej uniwersalny wydaje się Tamron. Ciężko znaleźć lepszy kompromis. Wszystko zależy od tego co chcesz fotografować i w jakich warunkach.
Najbliżej jest mi na tym etapie do krajobrazu i portretu.
Ciekawe kiedy Sigma wypuści coś nowego w tej dziedzinie, jestem w podobnej sytuacji, na nikona mnie nie stać, tamrona się boję kupić, obecna sigma mnie do końca nie przekonuje (przynajmniej opinie o generowanej jakości obrazów przez ten obiektyw). Kusi mnie jednak zakup Sigmy, bo jestem zadowolonych z tych co mam.
Najbliżej jest mi na tym etapie do krajobrazu i portretu.
To kup Nikkora 85mm :) Sigma załatwia ci krajobraz a Nikkor pozwoli pięknie odseparować obiekt od tła. Różnica w ogniskowych pomiędzy 50 a 85mm jest bardzo duża.
Tamron jest bardzo uniwersalny i przystępny cenowo, świetny do biegania z aparatem, szybkich ujęć i wygodny tam gdzie nie można, lub nie ma czasu na zmianę obiektywów.
Ideałem byłoby mieć wszystkie te obiektywy. Co jest dla ciebie ważniejsze, musisz zdecydować sam.
marciniw
26-11-2009, 14:24
fushiro a co myślisz o zestawie Nikon Nikkor 35 mm f/1.8 AF-S DX i do tego Nikon Nikkor 85 mm f/1.8 D AF RF? W sumie mam jakiegoś starego kita 28-80, światło nie najlepsze, ale na spacery mógły na chwilę wystarczyć.
fushiro a co myślisz o zestawie Nikon Nikkor 35 mm f/1.8 AF-S DX i do tego Nikon Nikkor 85 mm f/1.8 D AF RF? W sumie mam jakiegoś starego kita 28-80, światło nie najlepsze, ale na spacery mógły na chwilę wystarczyć.
Powiem tak: Ja posiadam 12-24, 17-50, 30, 85 i lampę. Wszystkie te rzeczy doskonale się uzupełniają a każde z tych szkieł wyciągam na inną okazję. Ja nie fotografuje ptaków i dzikiej przyrody, więc taki zestaw wystarcza mi absolutnie do wszystkiego.
35mm w duecie z lampą to poezja. Pozwala skupić się na pojedynczym motywie i detalu przy świetle żarówki. Wada to bardzo wąska płaszczyzna ostrości (przy niskim f/). Przyda się więc na imprezy rodzinne, szerszy portret. Niekoniecznie do fotografowania kilku osób, lub wielu motywów.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/1182ff4-1.jpg
źródło (http://i36.tinypic.com/1182ff4.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/12/4jt1u1-1.jpg
źródło (http://i34.tinypic.com/4jt1u1.jpg)
12-24 robię niemal każdy widok i wykorzystuję go tam, gdzie zależy mi na ultra-szerokim kącie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/ali0x3-1.jpg
źródło (http://i47.tinypic.com/ali0x3.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/02/2zfsl03-1.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/2zfsl03.jpg)
85 wykorzystuję nagminnie do portretowania i ciasnych motywów.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/01/2my2lbs-1.jpg
źródło (http://i39.tinypic.com/2my2lbs.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/2ewcmzp-1.jpg
źródło (http://i46.tinypic.com/2ewcmzp.jpg)
Tamronem 17-50 wykonasz każde z tych ujęć w bardzo podobny sposób, niemniej każdy z wyżej wymienionych obiektywów da ci przewagę w swojej dziedzinie. Kilka mm więcej, działkę przesłony jaśniej, itd. Jakie są twoje preferencje i co będziesz najczęściej fotografował zapewne najlepiej wiesz sam. Ideałem jest mieć wszystko i wybrać kolejność kolekcjonowania, lub nie zawracać sobie głowy i kupić Tamrona do wszystkiego. Zawsze jednak podstawą dobrego zdjęcia jest pomysł, kadr i zręczny retusz. Parametry poszczególnych szkieł to detale.
marciniw
26-11-2009, 17:20
dzięki wielkie za rady. Chyba zdecyduję się na początek na Tamrona, może starczy na 35. W weekend jadę do Krakowa to przetestuję.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.