PDA

Zobacz pełną wersję : pytam "JAK??" :)



kochel11
26-11-2009, 01:25
jestem zachwycona taki zdjęciami, taka formą obróbki, ciągle próbuję uzyskać podobny efekt w photoshopie ale mi nie wychodzi, już nie mam pomysłu co i jak można jeszcze pokombinować...
Zdjęcia niby zwykłe, ale urzekają mnie swoją tak jakby "lekkością"...jasnością...sama nie umiem dokładnie tego określić. Zdjęcia są po prostu takie "lekkie"..czy macie jakieś pomysły?? :)
1.
http://img406.imageshack.us/img406/1926/75296439.jpg (http://img406.imageshack.us/i/75296439.jpg/) http://img406.imageshack.us/img406/75296439.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img406/75296439.jpg/1/)
2.
http://img504.imageshack.us/img504/8651/0961m.jpg (http://img504.imageshack.us/i/0961m.jpg/) http://img504.imageshack.us/img504/0961m.jpg/1/w333.png (http://g.imageshack.us/img504/0961m.jpg/1/)
3.
http://img406.imageshack.us/img406/7084/13058832.jpg (http://img406.imageshack.us/i/13058832.jpg/) http://img406.imageshack.us/img406/13058832.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img406/13058832.jpg/1/)
4.
http://img28.imageshack.us/img28/7173/33079220.jpg (http://img28.imageshack.us/i/33079220.jpg/) http://img28.imageshack.us/img28/33079220.jpg/1/w399.png (http://g.imageshack.us/img28/33079220.jpg/1/)

mpwt
26-11-2009, 01:30
dobre światło, ładna pogoda, blendy, lampy błyskowe, obróbka, doświadczenie, lata praktyki, talent...

kochel11
26-11-2009, 01:37
no właśnie chodzi mi o tą obróbkę....co i jak.
Baiwłam się warstwami ale nie udało mi się uzyskać takiego efektu.. :(

mpwt
26-11-2009, 01:41
Baiwłam się warstwami ale nie udało mi się uzyskać takiego efektu.. :(

Obróbka nie jest receptą na wszystko. Czy to co wymieniłem oprócz obróbki jest dobre? Bo jeśli nie to...

shaolin
26-11-2009, 01:51
Nie prosciej spytac autora (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2657)? ;)

marszull
26-11-2009, 01:52
przede wszystkim jak zauwazyl mpwt to jest potrzebny bardzo dobry material wyjsciowy do obrobki, o czym coraz czesciej sie zapomina

Mellan
26-11-2009, 02:12
Nie prosciej spytac autora (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2657)? ;)

Taaa... autor odpowie na każde pytanie.... za drobną opłatą :mrgreen:
Z tego co wiem, często organizuje warsztaty.

shaolin
26-11-2009, 02:34
Tez bym organizowal jakbym tyle umial ;)

trucker2005
26-11-2009, 02:43
nie jestem pewien , ale wydaje mi się ża autor rysował przy pomocy szkła zeissa , one dają taki efekt widoczny na 1 i 3 ... reszta jak pisał mpwt ....

swider
27-11-2009, 15:28
nie jestem pewien , ale wydaje mi się ża autor rysował przy pomocy szkła zeissa , one dają taki efekt widoczny na 1 i 3 ...
yyy... A jaki to efekt?

FHR
27-11-2009, 15:42
ale wydaje mi się ża autor rysował przy pomocy szkła zeissa

A mi się wydaje że była to 24/1.4L albo 35/1.4L ;)

rg2000
27-11-2009, 15:46
A to nie ta słynna "plastyka" przypadkiem :-)

mrpawcio
27-11-2009, 15:47
plastyka plug-in :evil:

Arthuros
28-11-2009, 17:54
no właśnie chodzi mi o tą obróbkę....co i jak.
Baiwłam się warstwami ale nie udało mi się uzyskać takiego efektu.. :(

.. to tak jakbyś powiedziała że bawiłaś się strunami od gitary i szukasz pomysłu jak zagrać Erica Clapton'a!
Długo by tu gadać, chłopaki już pisali, pierwsza sprawa to sprzęt, znajomość technicznego aspektu fotografii,
kolejna sprawa to photoshop i nie zabawa w warstwy!
Polecam poczytanie o RAW'ach i sposobach pracy z nimi.

samek
28-11-2009, 18:06
...pierwsza sprawa to sprzęt, znajomość technicznego aspektu fotografii,
kolejna sprawa to photoshop i nie zabawa w warstwy!
Polecam poczytanie o RAW'ach i sposobach pracy z nimi.

Tak tak... oczywiście...
Nie zapomniałeś o czymś jeszcze?

Do Autorki tegoż wątku.
A mogłabyś pokazać fotografię, którą starasz się doprowadzić do podobnego wyglądu jak te zlinkowane?

Arthuros
28-11-2009, 19:23
[QUOTE=samek;1606925]Tak tak... oczywiście...
Nie zapomniałeś o czymś jeszcze?

z pewnością o czymś zapomniałem ...
fotografia sztuką jest, nie da się tak w jednym wątku, od tego jest cale to forum ..
a o czym według Ciebie zapomniałem ?

matyjasz
28-11-2009, 19:49
Tak mnie się zdaję, że jak talentu nie staje, to można jeszcze krzywymi w warstwie 'Lightness' próbować wyciągnąć takie światełko. Dodatkowo warstwa blur/Soft Light czy jakoś i już.. jest baza żeby zacząć kombinować ;)

pzdr
mati

bogdi64
29-11-2009, 00:41
Obróbka nie jest receptą na wszystko. Czy to co wymieniłem oprócz obróbki jest dobre? Bo jeśli nie to...

brawo - bo właśnie co raz widzę więcej osób, które już nie przejmuje się zdjęciami - tylko jak je obrobić


przede wszystkim jak zauwazyl mpwt to jest potrzebny bardzo dobry material wyjsciowy do obrobki, o czym coraz czesciej sie zapomina


a po co dobry materiał, skoro można poprosić TUTKA, a już mówiąc dalej, jeśli ktoś przez "parę" lat dochodził do techniki w fotografii (prawdopodobnie zaczynał jeszcze na taśmie i zrobił ich tyle, że dziś by dom za to kupił), później poznawał PS od podstaw i starał na nim się zrobić coś innego niż wszyscy, a teraz ma oddać swoją tajemnicę - swoje godziny nauki i pracy, a jeszcze słyszy "jak fajnie obrobione" a nie zrobione zostało dobre foto - to wybacz, ja bym nie odpowiedział....sory......bo bym czuł się lekko obrażony

Robson_87
29-11-2009, 01:15
brawo - bo właśnie co raz widzę więcej osób, które już nie przejmuje się zdjęciami - tylko jak je obrobić




a po co dobry materiał, skoro można poprosić TUTKA, a już mówiąc dalej, jeśli ktoś przez "parę" lat dochodził do techniki w fotografii (prawdopodobnie zaczynał jeszcze na taśmie i zrobił ich tyle, że dziś by dom za to kupił), później poznawał PS od podstaw i starał na nim się zrobić coś innego niż wszyscy, a teraz ma oddać swoją tajemnicę - swoje godziny nauki i pracy, a jeszcze słyszy "jak fajnie obrobione" a nie zrobione zostało dobre foto - to wybacz, ja bym nie odpowiedział....sory......bo bym czuł się lekko obrażony

Dobrze mowisz;)
Obrobka z bardzo dobrych zdjec robi rewelacyjne, ale zwykle zdjecie po chwili w photoshopie nie stanie sie swietne.
Musi byc pomysl, cos co przyciaga wzrok, ciekawa prezentacja. Obrobka pomaga zaakcentowac pewne rzeczy, zmienic zdjecie tak by bardziej przypominalo nasza wizje.

Mariusz888
29-11-2009, 12:15
Dokładnie... sam bardzo często spotykam się z opiniami że foto nie musi być dobrze wykadrowane, nie musi być nawet ostre - bo po co jak "przecież to się później na kompie obrobi"... :roll: dobre zdjęcie można zrobić tylko z dobrego materiału - w przeciwnym wypadku to jest już ratowanie zdjęcia obróbką a nie obróbka wg mnie ;)

.mi
30-11-2009, 00:04
Panowie (i Panie jeśli się jakieś tu wypowiadały) nie jesteście może trochę za okrutni?
Ja rozumiem, każdy z Wielkich fotografów ćwiczył, sam dochodził przez wiele lat do jakichś efektów, i trudno żeby teraz chciał się tym za darmo podzielić... Ja rozumiem też, że wielu ludzi podchodzi do zdjęć, aa.. to się w PSie naprawi, ale nie każdy. Czasem wystarczy po prostu podać jakiś trop, kierunek, podpowiedzieć narzędzie, naprawdę nie chodzi o to, żeby za rączkę poprowadzić kogoś do rewelacyjnego zdjęcia, bo tak się nie da. Ale każdy kiedyś zaczynał, Wy także, nie uwierzę, że sami ambitnie długie godziny siedzieliście przed komputerem i nigdy nie podpytywaliście kogoś, jak coś osiągnął. Czasem są chwile, kiedy po kilkunastu godzinach z programem dalej coś nie wychodzi, przeszukało się google wzdłuż i wszerz, i nijak nie umiemy do czegoś dojść, naprawdę nie można się kogoś zapytać o jakąś wskazówkę?
Poza tym, załóżmy, że ktoś wie co to jest ekspozycja, kompozycja, (ma nawet niezły aparat i obiektyw, tak, wiem, że nie sprzęt robi zdjęcia) i udało się zrobić dobre albo poprawne zdjęcie, ale zupełnie kuleje mu obróbka, przy takim podejściu bardzo łatwo się zniechęcić może nie do focenia, ale do dopieszczania zdjęć, jeśli na każdym kroku ktoś go bije po głowie, bo ośmielił się na forum zapytać, jak coś zrobić. Nie przesadzacie? To od czego w takim razie jest forum?
Dobra, nie mówię tu o ludziach, którzy kupili lustrzankę, 'bo fajnie w rękach wygląda', o tych, którzy korzystają z programu auto i chcą wszystko dostać na talerzu, ale mam wrażenie, że wrzucacie niesprawiedliwie wszystkich pytających do jednego worka... Rozumiem poddenerwowanie, ale nie rozumiem jadu, który wylewa się z wielu wątków...
(aha, nie kieruję tego postu do wszystkich wypowiadających się tutaj.. po prostu przejrzałam kilka tematów na pierwszej stronie w tym dziale i w większości odzew jest podobny... ech...)

bogdi64
30-11-2009, 00:34
Ewunia ? - rozpiszę się trochę i to nie będzie złośliwe i okrutne, ale....to trochę podobne do pieczenia ciasta, czyli zaglądasz do lodówki i szafki, wyjmujesz co masz i robisz lub szukasz nowego przepisu lecisz do sklepu i do końca nie wiesz czy będzie smaczne - teraz wracam do foto, moja zasada - zdjęcia robię w głowie, później dopasowuję do tego sprzęt, jeśli coś wymyślę i nie mogę tego zrealizować to dla mnie znaczy braki w sprzęcie lub umiejętnościach, na etapie "myślenia" o zdjęciu decyduję czy będzie podlegać obróbce czy będzie to "fotka z puszki" i już pod tym kontem się przymierzam do robienia fotki (bo dużej części zdjęć nie obrabiam, nawet większości) jeśli już robię fotkę z decyzją - to będzie przetwarzane to również wiem jaki efekt chcę osiągnąć, a Ty pokazujesz fotki i mówisz chcę takie, wiesz mi, że gdyby 10 osób z tego forum otrzymało taki sam materiał wyjściowy i pokazano im efekt finalny mówiąc tak ma to wyglądać po obróbce to każdy by robił to własną ścieżką (może całkowicie inną) a efekt końcowy był by bardzo podobny, na zdjęciach widzę wycinanie z warstwy, wyostrzenia, zmiany kontrastu, rozmazania, nakładanie winetowania, i są obrabiane w różnych technikach obróbki, w zależności od ujęcia, więc ciężko odpowiedzieć jak.........po prostu siadając do obrabiania fotki na kompie musisz wiedzieć jak ona ma wyglądać finalnie i gdybyś się zapytała - np, jak osiągnąć na rogach kadru przycienione niebo to byś dostał tylko ok 10 różnych odpowiedzi, a ty pytasz się o zbyt wiele na raz - a najszybsza odpowiedź - to szukaj kogoś w twoich okolicach, spotkaj się na handel wymienny, np typu - JA POZUJĘ, A TY MI POKAZUJESZ CO MOŻNA Z TYM ZROBIĆ - a wybacz, raczej nikt tu nie będzie ci w stanie pomóc w tak szerokim zakresie jaki chcesz otrzymać
pozdrawiam i powodzenia

.mi
30-11-2009, 00:54
Oczywiście, masz dużo racji :)
Ale - posługując się Twoim nawiązaniem do pieczenia ciast - fajniej, jak zaczynając masz kogoś obok Ciebie, kto podpowie Ci, dodaj więcej proszku do pieczenia czy sody, to ciasto będzie pulchniejsze :)) trudno zrobić tort szwarcwaldzki nie znając składników i algorytmu ich mieszania :)
Nie szukam gotowych rozwiązań, dlatego pisząc swojego posta podkreślałam - wskazówka, podpowiedź, narzędzie, może jakaś kolejność :) doskonale sobie zdaję sprawę, że do tego samego efektu można dojść różnymi drogami, to tak jak w mojej 'działce', kodowania stron internetowych, można zrobić szkielet strony i grafiki na tabelkach, a mozna na divach ;)))
od kilku miesięcy używam nx2, szalenie dużo mi dały tutoriale z yt, które po prostu oprowadzały po narzędziach, i teraz mniej więcej wiem co, gdzie jest, jednak wciąż się zastanawiam jak coś osiągnąć, próbując i próbując na różne strony, nie wychodzi - naprawdę nie jestem z tych, którzy idą na łatwiznę i od razu zasypują pytaniami :)
nie liczę na tutoriale, szczegółowe opowieści -dużo więcej frajdy sprawia osiągnięcie czegoś samodzielnie, ale nawet największa determinacja idzie w las, gdy z czymś notorycznie nie dajemy sobie rady, po prostu się zniechęcamy, i wtedy takie jedno czy dwa miłe słowa pomocy dużo dają.
Jasne, zgadzam się, zdjęcie powstaje przede wszystkim w głowie, ale żeby było co z tej głowy wyciągać, najpierw trzeba coś do niej wrzucić, żeby mieć się czymś zainspirować :D

a na taki handel wymienny na pewno bym się zdecydowała, zwłaszcza, że ostatnio mam bardziej fazę na to, żeby pozować niż fotografować ;)) dzięki za podsunięcie pomysłu! :))

absolutnie nie odebrałam Cię złośliwie czy okrutnie, przeciwnie, dzięki za miłą odpowiedź

swider
30-11-2009, 14:42
[...] do tego samego efektu można dojść różnymi drogami, to tak jak w mojej 'działce', kodowania stron internetowych, można zrobić szkielet strony i grafiki na tabelkach, a mozna na divach ;)))
Na tabelkach juz daaawno sie nie robi :twisted: ;)

.mi
30-11-2009, 14:45
Na tabelkach juz daaawno sie nie robi :twisted: ;)
ale teoretycznie można ;PPP

swider
30-11-2009, 14:59
hehehe... teoretycznie — tak :)

kubiq
02-12-2009, 12:57
ale tu na różnych zdjęciach, różne efekty są, więc hm.. jak.. praktyka?