PDA

Zobacz pełną wersję : skąd takie szumy !?



Angadil
25-11-2009, 18:05
Może to laickie pytanie ale mam cholernie spory problem.
Ostatnio zauważyłem, że zdjęcia nocne/późno-popołudniowe mają wielkie szumy na partiach nieba.

Pomiar światła brany z nieba, wszystko jest w exifie.
Zdjęcie to crop bez żadnej obróbki z NEF`a.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img80.imageshack.us/img80/2387/dsc2220.jpg/)

Polcam zapisać na dysk i obejrzeć w powiększeniu 100%

Czy takie szumy to coś normalnego czy jednak coś nie tak jest z matrycą ?
ISO 200 to najniższe możliwe ISO w D40 :(

mpwt
25-11-2009, 18:41
Taki szum to żaden szum. Poza tym pamiętaj, że szum w miejscach gdzie brakuje światła jest bardziej widoczny. Efekt jakby wzmocniony. Nie ma co się przejmować. Poza tym z tego co widzę to w tym wypadku mamy do czynienia z 15 sek. czasem naświetlania. A długość naświetlania też ma wpływ na "ilość" szumu. Rozumiem, że F10 i 15 sek po to, aby otrzymać poruszone chmurki?

Angadil
25-11-2009, 18:54
pewni mnie wyśmiejesz ale 15 sekund wzięło się z... Wbudowanego światłomierza...
Pomiar matrycowy i zjeżdzałem w dół na drabince aż do 15s.
F10 bo chciałem ostrość.
Jeśli przy 15 sekundach mam taki szum to co będzie gdy będę nocą naświetlać ponad minutę czy nawet 10 ?

arturmsi
25-11-2009, 19:02
to zależy co będziesz naświetlać..u mnie w d40 szum zaczyna być uciążliwy też, ale od wartości 800..

Angadil
25-11-2009, 19:32
Dobrze, załóżmy że mamy takąscenę - godzina grubo po 23,jakieś jezioro, jakiś lasy w dali, pomost i gwiazdy - naświetlanie nabulbie zapewne wyniesie ok 10 minut - jeśli przy 15 sekundach są takie szumy...

Czasem się zastanawiam czy ta D40tka to był dobry wybór jak na 2000zł ;/ (Ale 2 lata temu gdy nawet nie wiedziałem co to AF czy ISO brałem co było..)

Nemeth
25-11-2009, 20:18
Faktycznie coś widać. Tylko jak mówisz to jest crop.

Wydrukuj sobie to zdjęcie w większym formacie a później powtarzaj jak mantrę "nie będę oceniać szumów na ekranie w 100% cropach". ;)

mpwt
25-11-2009, 21:47
pewni mnie wyśmiejesz ale 15 sekund wzięło się z... Wbudowanego światłomierza...
(...)
F10 bo chciałem ostrość.

Przede wszystkim zapoznaj się, kiedy twoje szkło jest ostre: http://optyczne.pl/123.4-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_DX_18-55_mm_f_3.5-5.6G_VR_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html


Dobrze, załóżmy że mamy takąscenę - godzina grubo po 23,jakieś jezioro, jakiś lasy w dali, pomost i gwiazdy - naświetlanie nabulbie zapewne wyniesie ok 10 minut -

Jak z tego testu wynika zamiast świrować gdy ciemno z f10 spokojnie można "pojechać" na pełnej dziurze. Różnicy w ostrości raczej nie zauważysz. Z 15 sek. zrobi się parę sek. Jeszcze ISO 400 i w ogóle z ręki byś zrobił ;)


jeśli przy 15 sekundach są takie szumy...

Ale jakie szumy?!?!?!?!?! Szumofob się znalazł! Ech... Oglądasz w powiększeniu 1:1 i szumy. Pokaż mi aparat czy film negatywowy co nie ma szumu/ziarna!


Czasem się zastanawiam czy ta D40tka to był dobry wybór jak na 2000zł ;/

To zobacz jak mi D700 za 9kPLN szumi, fakt że to 200 sek. :p


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/m81_04-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2009/11/m81_04.jpg)

Angadil
25-11-2009, 22:53
Ale jakie szumy?!?!?!?!?! Szumofob się znalazł! Ech... Oglądasz w powiększeniu 1:1 i szumy. Pokaż mi aparat czy film negatywowy co nie ma szumu/ziarna!
No ok - może dramatyzuję.. ale gdy z np obiektywu 70-300mm chcę wyciągnąć max tzn zoom na 300mm i z tego jeszcze crop żeby zrobić fotkę czy tapetę w rozdzielczości 1280x1024 to już szum wkurza :p



To zobacz jak mi D700 za 9kPLN szumi, fakt że to 200 sek. :p


Zamień się na D40 :D
Ehh chciałbym chociaż D90 albo coś inszego niż to D40 :(
Brakuje mi tu wielu funkcji...
Ale nie o tym wątek...

Rozumiem, że tymi szumami mam się nie przejmować.
A jeszcze takie pytanie odnośnie tego jak sobie z nimi radzic w NX2 ?
A konkretniej jakich wartości nie przekraczać przy odszumianiu..

stig
25-11-2009, 23:17
F10 bo chciałem ostrość.Ostrosc czego? :D Tych mydlanych z zalozenia chmurek?

Angadil
25-11-2009, 23:20
Ostrosc czego? :D Tych mydlanych z zalozenia chmurek?

Dołem było miasto :p a konkretniej widok z dachu mojego bloku - fotka ogólnie kiepska natomiast zwróciłem uwagę na szumy i stąd ten wątek.

mpwt
25-11-2009, 23:23
Jeszcze poczytaj to: http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1505216&postcount=9 (cały wątek ale Czornyj najlepiej to podsumował).
Czyli jak najlepiej wykorzystać możliwości swojej matrycy!!!!

To to jest crop z konkretnej fotki i chciałeś pokazać tylko szum w niebie? Jakie chcesz robić odbitki? 1 metr szerokości i siedzieć nosem w odbitce? Nie.... ja bym w ogóle wywalił ten wątek i uznał, że go nie ma a tobie, że coś się przyśniło. ;) :D :D :D

stig
25-11-2009, 23:24
Dołem było miasto :p Na 19mm i DXie starczyloby 5.6.

Angadil
25-11-2009, 23:56
Ok dzięki z uspokojenie :p

To można zamknąć temat :p

loki_p
26-11-2009, 00:11
Jak na crop to szum nie jest duży. Na wydruku nie będzie widać a i w internecie po przeskalowaniu w dół do ludzkich rozmiarów szum też nie będzie tak widoczny.