PDA

Zobacz pełną wersję : Okular powiększający Nikon DK-21M/Nikon DK-17M



Antonioo
23-11-2009, 02:28
Właściciele jeżeli takowi są- wypowiedzcie się:) szczerze, to bardziej chodzi mi o ten do d90, ale zasada działania w przypadku obu taka sama,

pytanie, czy warto, czy spora różnica z i bez i czy rzeczywiście się przydaje....

gwe
23-11-2009, 07:53
Tak miałem DK-21M z D90 , różnica jest na plus , szczególnie gdy ktoś ma słabszy wzrok , przy ostrzeniu manualnym bo obraz w wizjerze jest powiększony .

mini21
23-11-2009, 08:07
Ja mam DK-21M i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia.
Spodziewałem się czegoś lepszego.

Do tego u mnie, z ograniczonym polem widzenia, założony okular powoduje, że często nie widzę danych widocznych w wizjerze po bokach.

mikkay
23-11-2009, 12:19
Miałem kupić DK-21M do S5. Przymierzyłem w sklepie. Patrzę, szukam różnicy, a sprzedawca mówi bym się nie gimnastykował bo nie widać praktycznie żadnej różnicy. Szkoda kasy...

Jak będę miał okazję to przetestuje 17-tkę...

Mikołaj
23-11-2009, 13:55
mam dk-21M na (s5pro) i widzę różnicę i to na plus, w skali od 1 do 10 poprawa jest na 4 -5. Ale moja żona nie widzi (nie powiedziałem jej co to daje) i nie zauważa żadnej różnicy. Może to jest dla wtajemniczonych :mrgreen:

darsedz
23-11-2009, 14:40
Ja mam DK-21M i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia.
Spodziewałem się czegoś lepszego.

Do tego u mnie, z ograniczonym polem widzenia, założony okular powoduje, że często nie widzę danych widocznych w wizjerze po bokach.

ktoś noszący okulary na pewno odczuje dyskomfort...

rg2000
23-11-2009, 15:06
Mam dk17 i jakoś różnicy wielkiej nie widzę. No i okulary też mi nie pomagają.

mpwt
23-11-2009, 17:20
ktoś noszący okulary na pewno odczuje dyskomfort...

A ja powiem, że różnica jest i to spora, choć noszę okulary. Testowałem soczewkę korygującą co by bez okularów patrzyć jak i powiększającą i ta druga bezsprzecznie wygrała. Ogólnie? Rewelka! :D

mini21
23-11-2009, 17:31
No właśnie w okularach jest dla mnie sporo gorzej i to z kilku powodów:

1. oko muszę mieć mocno przytwierdzone do aparatu, gdyż inaczej rozmywa się obraz w wizjerze
2. muszla oczna w DK-21M jest strasznie niewygodna dla mnie
3. samo powiększenie jest na tyle niewielkie, że dla niektórych może wydawać się niezauważalne

Gdyby nie to, że gdzieś posiałem starą muszlę, to pewnie sprzedałbym ją już na giełdzie.

stachmuszel
23-11-2009, 19:54
Ja używam DK-21M i nikt mi nie powie, że nie ma różnicy. Na papierku to tylko x 1.17, ale widać różnicę okrutnie. Szczególnie gdy przyzwyczaimy się do muszli, a później przez przypadek ją zdejmiemy. Pamiętajcie tylko o tym, że są również DK21 i DK 17, bez literki "M" (magnification - powiększenie). Te muszle nie powiększają.
Pozdr.

p.s. nie noszę okularów.

Antonioo
24-11-2009, 00:20
hmmmmm....czyli trza sobie zrobić wycieczkę do szopa i zobaczyć jak to w realu wygląda:)

pzdr:)

Pimps
24-11-2009, 10:16
Ja mam DK-21M użyłem 1 raz gdyż chodzę w okularach i faktycznie jest to jak dla mnie za duży dsykonfort.

maniek750
17-12-2009, 00:17
A uzywal ktos Nikon DK-17M z D700? Jakie sa efekty tz. czy powieksza caly kadr czy tylko srodkowa czesc kadru?

maniek750
17-12-2009, 16:04
Widze ze chyba nikt nie uzywal albo mial doczynienia z orginalnymi akcesoriami (te co wyzej napisalem). To moze mial ktos doczynienia z ta podrobka chinska ;-) http://allegro.pl/item838243088_konwerter_na_wizjer_do_nikon_d300_d2 00_d700_d100.html Ponoc ta "chinszczyzna" powieksza wszystko co mamy w wizjerze, a nie jak "prawdopodobnie" w oryginale Nikon DK-17M tylko centrym kadru.

amirez
17-12-2009, 16:11
Chińszczyzna powiększa ? Ja bym optował za pomniejszeniem zasobności portfela. 189 zł za takie "coś" - to już nie jest przegięcie, to jest ....

markB
17-12-2009, 16:43
Widze ze chyba nikt nie uzywal albo mial doczynienia z orginalnymi akcesoriami (te co wyzej napisalem). Ponoc ta "chinszczyzna" powieksza wszystko co mamy w wizjerze, a nie jak "prawdopodobnie" w oryginale Nikon DK-17M tylko centrym kadru.

Ja czasem używam DK-17M z Dx i pierwsze słyszę, że powiększa tylko centrum kadru. Wg tego co pamiętam (akurat sprzętu nie mam przy sobie), powiększa cały kadr 1.2 razy.

maniek750
17-12-2009, 17:11
Po prostu na ktorejs stronie gdzie maja go w sprzedazy bylo tak napisane ;-) Ale skoro mowisz ze masz i tak nie jest to ok. Caly czas mysle o zakupie tego "wizjerka" :-) A powiedz mi duza jest roznica "z" i "bez" tego wizjera?

Matey3000
17-12-2009, 18:03
Powiem tak, jak zalozylem pierwszy raz na Pentax'a k1o O-ME53 to mi sie geba cieszyla przez pare dni. Jak do d700 przykrecilem to juz tak nie mialem.
Jak cos by powiekszalo tylko srodek, to wszystko inne by znieksztalcalo.

markB
17-12-2009, 18:14
A powiedz mi duza jest roznica "z" i "bez" tego wizjera?

Jeszcze raz przyjrzę się wieczorem, bo ostatni raz zakładałem jak robiłem późnym latem makro. Jakiś drastycznych różnic sobie nie przypominam. Powiększenie niespecjalnie gigantyczne. Za to trzeba trochę oko wykręcić, żeby zobaczyć boczną drabinkę ekspozycji.

RBT
17-12-2009, 20:52
Powiększenie widać na pierwszy rzut oka. Niestety trudniej ogarnąć w celowniku naroża, nawet patrząc bez okularów. Używałem jakiś czas w D 200, ale jednak zdjąłem z powodu skrócenia punktu ocznego. Powoduje też konieczność korekty dioptryjnej wizjera i jeżeli ktoś korzystał, to po założeniu DK może zabraknąć już możliwości regulacji.

razza
17-12-2009, 21:48
Powiększenie widać na pierwszy rzut oka. Niestety trudniej ogarnąć w celowniku naroża, nawet patrząc bez okularów. Używałem jakiś czas w D 200, ale jednak zdjąłem z powodu skrócenia punktu ocznego. Powoduje też konieczność korekty dioptryjnej wizjera i jeżeli ktoś korzystał, to po założeniu DK może zabraknąć już możliwości regulacji.

Noszę okulary i używam tej lupy która świetnie sprawdza się przy obiektywach manualnych. Faktem jest że parametry ustawień aby zobaczyć w celowniku trochę trzeba popatrzeć pod innym kątem. Ja polecam - jest to sprawa przyzwyczajenia się do tego ustrojstwa.

pozdrawiam
Mariusz

grzegorzant
18-12-2009, 10:52
okular ok , ale muszla mogłaby być trochę bardziej hmmmm twardsza.
Cały czas mi sie wywija i ciągle muszę poprawiać, szczególnie jak jestem w ciągu :)
pozdro

kruszyna
21-12-2009, 13:46
okular ok , ale muszla mogłaby być trochę bardziej hmmmm twardsza.
Cały czas mi sie wywija i ciągle muszę poprawiać, szczególnie jak jestem w ciągu :)
pozdro

Potwierdzam o ile mowa o dk-19 nałożonej na 17M. Jak wyciągam z plecaka body to zawsze jest zawinięta. Często nawet tego nie ruszam i robię na wywiniętej:)

samson09
26-08-2010, 16:05
A do d300 jak będzie okular powiększający?

markB
27-08-2010, 18:22
Była na wstępie: DK-17M jest do okrągłych wizjerów (D3, D700), a DK-21M do prostokątnych (czyli np. D300).

tomdoe
30-08-2010, 02:23
Była na wstępie: DK-17M jest do okrągłych wizjerów (D3, D700),

Nic nie stoi na przeszkodzie (poza małą modyfikacją) ażeby zmontować sobie DK-22 + DK17M + DK-19 na D300s, jest o niebo lepiej od DK-21M.

piom
30-08-2010, 14:28
Kupiłem tu na forum z s5 pro i od razu wywaliłem, prawie nic nie daje a do tego moim zdaniem psuje obraz :) no i czytelność wskazań spada na łeb na szyje

Neskas
26-11-2015, 11:31
Odgrzewam. :P Noszę okulary, kupiłem DK17M i dla mnie to porażka... Powiększa faktycznie ale w wizjerze widać tylko punkty AF Body D750...

kurako92
21-03-2017, 21:27
Za chwilę dostanę złota lopate za odkopanie umarlaka, ale mam pytanie a nie chce nowego wątku zakładać.
Czy jest jakiś wizjer powiększający do D5300?

Nbogdan
21-03-2017, 21:32
D7xxx, na przykład:wink:

kurako92
21-03-2017, 21:36
Nbogdan Nie rozumiem?
Chodzi mi o okular powiększający, który będzie pasował do d5300

Nbogdan
21-03-2017, 21:44
Sorki, żarcik.
Niby jest coś takie.
DK-22 , do tego DG-2
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-dk-22-adapter-do-okularu.html
U chinoli tańsze, efektu nie znam.

witboy
21-03-2017, 23:06
dk21m
ja sam w d800 korzystam z dk17m super sprawa do samyanga 85 i nikkora 50 1.2

kurako92
10-05-2017, 09:37
dk21m
ja sam w d800 korzystam z dk17m super sprawa do samyanga 85 i nikkora 50 1.2
Dk21m będzie pasował do d5300?

Bushi
10-05-2017, 11:15
Podpinam się pod pytanie, ale z D7200 - czy DK21M pasuje do D7200? (do D7000 pasował...)

Piechu
10-05-2017, 11:31
wg. Nikona jest kompatybilny z D7200

Bushi
10-05-2017, 11:43
Dzięki, Piechu. Tak jest.

W tzw. "międzyczasie" zajrzałem do swojej Instrukcji obsługi d7200 i tam na stronie 319 w tabelce "Akcesoria do okularu wizjera" wymieniony jest "Okular powiększający DK-21M".
Czyli powinien pasować.

Kolego "Kurako92" - zajrzyj do instrukcji D5300 - może tam także napisali?

Piechu
10-05-2017, 11:50
wg strony Nikon USA DK-21M nie jest kompatybilny z D5300... ale kto wie

kurako92
11-05-2017, 20:44
Dzięki, Piechu. Tak jest.

W tzw. "międzyczasie" zajrzałem do swojej Instrukcji obsługi d7200 i tam na stronie 319 w tabelce "Akcesoria do okularu wizjera" wymieniony jest "Okular powiększający DK-21M".
Czyli powinien pasować.

Kolego "Kurako92" - zajrzyj do instrukcji D5300 - może tam także napisali?
Zerknę, jak wrócę do domu

skosiarek
12-05-2017, 10:02
Mam DK21M i z powodzeniem go używałem z D5000. Rzeczywiście lupa eksponuje bardziej środek kadru tak, że informacje wyświetlane na dole wizjera były trochę trudniej dostępne dla oka, ale nie było tragedii. Natomiast obecnie akcesorium to u mnie leży bezużyteczne, bo do 7100 przy jego większym wizjerze nie jest, w moim odczuciu, w ogóle do użytku. Dodam tylko, że chodzę w okularach, ale nigdy przez nie nie patrzę przez wizjer - zawsze je zdejmuję/podnoszę/opuszczam przy fotografowaniu. Zakres korekty wizjera po zastosowaniu DK21M okazał się dla mnie za mały i wraz z nim stosowałem DK20C -2.0D - co ciekawe nie pasowały do siebie te dwa adaptery i musiałem jeden z nich podszlifować. Ponadto muszla na DK21M jest tragiczna, więc ją odciąłem (jest klejona), ale pod nią jest standardowe "złącze" na które można wsunąć oryginalną muszlę - trochę dziwnie wygląda, ale za to całość jest znacznie wygodniejsza dla oka.

Bushi
12-05-2017, 10:26
Dzięki, Sebastian. Myślałem o DK21M do mojego D7200... teraz wiem, jak to wygląda w praktyce.

kurako92
13-05-2017, 09:55
Mam DK21M i z powodzeniem go używałem z D5000. Rzeczywiście lupa eksponuje bardziej środek kadru tak, że informacje wyświetlane na dole wizjera były trochę trudniej dostępne dla oka, ale nie było tragedii. Natomiast obecnie akcesorium to u mnie leży bezużyteczne, bo do 7100 przy jego większym wizjerze nie jest, w moim odczuciu, w ogóle do użytku. Dodam tylko, że chodzę w okularach, ale nigdy przez nie nie patrzę przez wizjer - zawsze je zdejmuję/podnoszę/opuszczam przy fotografowaniu. Zakres korekty wizjera po zastosowaniu DK21M okazał się dla mnie za mały i wraz z nim stosowałem DK20C -2.0D - co ciekawe nie pasowały do siebie te dwa adaptery i musiałem jeden z nich podszlifować. Ponadto muszla na DK21M jest tragiczna, więc ją odciąłem (jest klejona), ale pod nią jest standardowe "złącze" na które można wsunąć oryginalną muszlę - trochę dziwnie wygląda, ale za to całość jest znacznie wygodniejsza dla oka.
Najprościej byłoby przymierzyć okular do body d5300 żeby zobaczyć efekt... I czy pasuje

nikoniarz
13-05-2017, 11:09
lupa eksponuje bardziej środek kadru tak, że informacje wyświetlane na dole wizjera były trochę trudniej dostępne dla oka, ale nie było tragedii.

Mam identyczne spostrzeżenia w przypadku korzystania z DK-17M, o czym zresztą wielokrotnie pisałem. Aczkolwiek plusów jest znacznie więcej...

avlimoney
08-10-2019, 22:45
Była na wstępie: DK-17M jest do okrągłych wizjerów (D3, D700), a DK-21M do prostokątnych (czyli np. D300).

hej, a DK-17M będzie pasować do D810? Bo mam wrażenie, że w d810, seryjny/fabryczny okular w ogóle się nie ściąga. Próbowałem go odkręcić ale ani drgnie.. Na pomoc. :P

markB
09-10-2019, 15:41
Żeby go odkręcić, musisz zamknąć osłonę wizjera, bo bez jej zamknięcia okular jest zablokowany.

avlimoney
09-10-2019, 18:36
dzięki ale oczywiście od tego zacząłem.. Nie da się ani tak ani tak.. - właśnie o to chodzi...

OjTam
09-10-2019, 18:39
Wiesz, jakbyś nie zadał tego pytania w trzech różnych wątkach, to nie dostałbyś 3x tej samej odpowiedzi. ;)

avlimoney
09-10-2019, 23:49
Przezorny zawsze ubezpieczony. :idea:

pierote
05-01-2020, 13:49
Słuchajcie jest jeszcze koreańska Tenpa x1.36 tak opisywana w manualnych kiedyś. Jest sporo lepsza od nikonowskich ;)
Mam i niewyobrażam sobie focić bez niej takumarami, a i nipponem k. 105/2.5 przyjemniej się kręci :)

Mam teraz problem, używałem z d70/d80. Będę niedługo zmieniał puszkę no i mocowanie też się zmieni. Wie ktoś czy można dokupić sam adapter do danej puszki. Sam okular jest wkrecany.