PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D300s i formatowanie karty



grzegorz01
19-11-2009, 23:15
Nie mogę sformatować karty SD (sprawdziłem 3 różne które bez problemu działały w D90) za pomocą menu aparatu. Po wybraniu karty do formatowania (do tego momentu menu działa poprawnie) bez względu czy wybiorę TAK czy NIE aparat nie reaguje na klawisz OK. Wygląda to tak jakby menu od tego miejsca nie działało. Co ciekawe można kartę formatować przez klawisz skrótu. Czy miał ktoś może taki problem ? Czy komuś działa poprawnie formatowanie karty SD z menu ? NIe wiem czy to może mieć znaczenie ale nie mam włożonej karty CF (tylko SD).

mpwt
20-11-2009, 00:05
A karta SD niezabezpieczona? Albo czy OK to po prostu jeszcze jeden ruch w prawo wybierakiem? Tak kombinuję... :D

clusca
20-11-2009, 00:18
Nie mogę sformatować karty SD (sprawdziłem 3 różne które bez problemu działały w D90) za pomocą menu aparatu. Po wybraniu karty do formatowania (do tego momentu menu działa poprawnie) bez względu czy wybiorę TAK czy NIE aparat nie reaguje na klawisz OK. Wygląda to tak jakby menu od tego miejsca nie działało. Co ciekawe można kartę formatować przez klawisz skrótu. Czy miał ktoś może taki problem ? Czy komuś działa poprawnie formatowanie karty SD z menu ? NIe wiem czy to może mieć znaczenie ale nie mam włożonej karty CF (tylko SD).

Nie potwierdzaj przycisnieciem wybieraka tylko nacisnij OK przyciskiem z "OK" po lewej.

grzegorz01
20-11-2009, 00:26
Nie potwierdzaj przycisnieciem wybieraka tylko nacisnij OK przyciskiem z "OK" po lewej.

Wielkie dzięki. Przyzwyczajenie z D90. Tam działało zarówno wybierakiem w prawo jak również środkowym z wybieraka. Zresztą w D300s w innych miejscach dalej tak działa i to mnie zmyliło. Wyjątkiem jest potwierdzanie formatowania. Jeszcze raz dzięki bo już myślałem że mam walnięte Body. Jesteś wielki. Przegrzebałem cały internet i wiele osób sygnalizuje ten problem już od D300 ale zawsze rozwiązaniem jest formatowanie z klawiszy skrótu.

clusca
20-11-2009, 11:20
Wielkie dzięki. Przyzwyczajenie z D90. Tam działało zarówno wybierakiem w prawo jak również środkowym z wybieraka. Zresztą w D300s w innych miejscach dalej tak działa i to mnie zmyliło. Wyjątkiem jest potwierdzanie formatowania. Jeszcze raz dzięki bo już myślałem że mam walnięte Body. Jesteś wielki. Przegrzebałem cały internet i wiele osób sygnalizuje ten problem już od D300 ale zawsze rozwiązaniem jest formatowanie z klawiszy skrótu.

Tez mnie moj aparat zaskoczyl przy formatowaniu karty pierwszy raz z tym OKejem ;) Sadze, ze celowo tak zrobili, zeby przypadkiem nie sformatowac karty jak sie ktos zapedzi z wybierakiem w prawo.

grzegorz01
20-11-2009, 22:59
Tez mnie moj aparat zaskoczyl przy formatowaniu karty pierwszy raz z tym OKejem ;) Sadze, ze celowo tak zrobili, zeby przypadkiem nie sformatowac karty jak sie ktos zapedzi z wybierakiem w prawo.
Zabezpieczenie jest ok. Podobna sytuacja występuje przy kasowaniu. Jedyne czego zabrakło to zwrócenie uwagi na ten fakt w instrukcji obsługi która na dodatek jest wyjątkowo lakoniczna w tym temacie. Jest użyte sierdzenie że aby sformatować kartę należy wybrać TAK (a konieczność użycia klawisza OK w tym miejscu jest pewnym odstępstwem od reguły obowiązującej we wszystkich innych miejscach menu gdzie można zatwierdzać na trzy sposoby - wybierak w prawo, środkowy guzik wybieraka i sławetny klawisz OK). To rozwiązanie jest szczególnie mylące dla osób przesiadających się z niższych modeli gdzie dokładnie w tym miejscu działa wybierak.

P.S. A tak przy okazji wiele osób ma również problem z formatowaniem za pomocą klawiszy skrótu (tu również trochę winna jest instrukcja która na stronie 301 w ramce podaje ten skrócony sposób formatowania opisując jedynie połowę procedury nic nie wypominając że oba klawisze trzeba nacisnąć jeszcze raz. Jednak w tym przypadku jest trochę lepiej bo w innym miejscu instrukcji jest już ta procedura opisana poprawnie i w całości. Nawet ktoś już pytał w tej sprawie na tym forum.

W każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki.