PDA

Zobacz pełną wersję : Umieszczanie zdjęc na stronach internetowych



broniu
19-11-2009, 00:07
Witam drodzy koledzy mam pytanie które mnie bardzo nurtuje gdyż otwieram właśnie działalalnośc związaną z fotografią między innymi znajdą się tam zdjęcia ślubne pytanie brzmi czy żeby na swojej stronie internetowej umieścic zdjęcia pary młodej trzeba miec ich pisemną zgodę czy może wystarczy jakaś inna forma umowy ??? czy umieszczając w internecie zdjęcia z samego przyjęcia weselnego trzeba miec zgodę gości którzy uczestniczą w ujęciu czy wystarczy zgoda pary młodej ??? czy umieszczając zdjęcia na swoim www np. kartofli, smalcu, spodni itd.. ( produktów do sklepów internetowych i stron firmowych ) jako swoje portfolio trzeba miec ich pisemną zgodę??? i nareszcie ostatnie czy jeżeli wykonałem zdjęcie firmowe pracownika to czy muszę miec jego zgodę na umieszczenie go na swoim www czy firmy ???

P.S.

Korzystałem z szukajki

Dorian
19-11-2009, 00:19
czy umieszczając w internecie zdjęcia z samego przyjęcia weselnego trzeba miec zgodę gości którzy uczestniczą w ujęciu czy wystarczy zgoda pary młodej ???
Myślę, że trzeba mieć zgodę każdego, kogo wizerunek jest na zdjęciu.

czy umieszczając zdjęcia na swoim www np. kartofli, smalcu, spodni itd.. ( produktów do sklepów internetowych i stron firmowych ) jako swoje portfolio trzeba miec ich pisemną zgodę???
Chyba nie. ;)

i nareszcie ostatnie czy jeżeli wykonałem zdjęcie firmowe pracownika to czy muszę miec jego zgodę na umieszczenie go na swoim www czy firmy ???
Musisz. Nawet była ostatnio pokazywana podobna sprawa w TV. Firma wykorzystała jej wizerunek na swojej stronie internetowej i w reklamach na samochodach. Na wykorzystanie wizerunku musisz mieć zgodę.

broniu
19-11-2009, 00:30
Dorian

dzieki za posta ale mnie interesuje 100 % pewności a nie chyba ale rady oczywiście przyjmuje pozdrawiam

Tok'Ra
19-11-2009, 00:40
Może ten link od prawnika coś podpowie:
http://olgierd.bblog.pl/wpis,zakaz;fotografowania,5031.html
i to:
http://tinyurl.com/yaou9ao

Michał Jędrak
19-11-2009, 00:47
Wykorzystanie komercyjne zdjęć wymaga zawsze zgody pisemnej. Czyli jeśli używasz danego zdjęcia w reklamie jakiegoś produktu, to musi być zgoda. Prywatna strona www i jest i nie jest reklamą Twojej działalności, zależnie jak na to patrzeć. Z jednej strony zdjęcia są Twoim dziełem, więc masz prawo pokazywać swoją twórczość, ale z drugiej strony taka strona zachęca klientów do skorzystania z Twoich usług, więc może być uznawana za formę reklamy. I dlatego ta sprawa jest śliska.

Do tego nakłada się jeszcze kwestia fotografowania w miejscach publicznych. W wypadku takich zdjęć masz prawo do ich umieszczania bez zgody innych osób. Z drugiej strony wesele jest imprezą zamknięta, ale z trzeciej strony odbywa się na terenie nienależącym do gości i pary młodej, więc teoretycznie powinieneś się spytać o pozwolenie właściciela lokalu. Z czwartej strony para młoda otrzymała zdjęcia na podstawie jakiejś umowy i jeśli nie zastrzegli sobie, że nie chcą publikacji, to możesz to robić, ale z piątej strony lepiej mieć ich zgodę na publikację. Ja w umowach zawsze mam paragrafik 'zgadzam się.. bla bla bla TAK/NIE'

Teoretycznie więc utknąłeś w nieścisłościach związanych z prawem autorskim. A praktycznie to spytaj się kulturalnie (mailowo) pary młodej czy nie mają nic przeciwko i jeśli nie to wrzucaj. Nie słyszałem jeszcze o tym, aby ktoś z gości miał pretensje, że był fotografowany.

Wiem, że niewiele pomogłem, ale chciałem wyjaśnić zawiłość całej sytuacji.

Tok'Ra
19-11-2009, 00:58
I ten link: http://tinyurl.com/yyomhj

pawel
19-11-2009, 01:53
Wykorzystanie komercyjne zdjęć wymaga zawsze zgody pisemnej. Czyli jeśli używasz danego zdjęcia w reklamie jakiegoś produktu, to musi być zgoda. Prywatna strona www i jest i nie jest reklamą Twojej działalności, zależnie jak na to patrzeć. Z jednej strony zdjęcia są Twoim dziełem, więc masz prawo pokazywać swoją twórczość, ale z drugiej strony taka strona zachęca klientów do skorzystania z Twoich usług, więc może być uznawana za formę reklamy. I dlatego ta sprawa jest śliska.
Michał, trochę jednak skomplikowałeś. Poza niewielkimi wyjątkami każda publikacja przedstawiająca wizerunek osoby (czy to w prasie czy na prywatnej stronie www) wymaga zgody. Na sto procent przypadek prywatnej imprezy nie jest żadnym wyjątkiem i należy mieć zgodę każdej rozpoznawalnej osoby.
Zresztą tak samo w prawie każdej innej sytuacji - wyjątków nie będę opisywał, bo było na forum 800 razy, poza tym nie podpadają pod temat wątku.


Do tego nakłada się jeszcze kwestia fotografowania w miejscach publicznych. W wypadku takich zdjęć masz prawo do ich umieszczania bez zgody innych osób.
W miejscach publicznych można fotografować do woli, owszem, ale z publikowaniem zdjęć - patrz wyżej. W zasadzie bez zgody wolno jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.

erde
19-11-2009, 10:39
Ok przejdźmy do konkretów.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych:


Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


zdjęcie pracownika czy pary młodej - potrzebujesz zgody, najlepiej w formie pisemnej, chociaż tutaj nie ma rygoru nieważności przy braku tej formy, czyli może być ustna, która jednakowoż może powodować późniejsze i ewentualne trudności dowodowe.

co do zdjęć z przyjęcia weselnego - o ile nie masz zamiaru wykorzystywać wizerunku osób w sposób niezgodny z prawem lub niezgodny z ich życzeniem, to wystarczy jeżeli podczas przyjęcia poinformujesz, że wybrane zdjęcia znajdą się również na Twojej www i zapytaj, czy ktoś się na to nie zgadza itp itp.

jeżeli chodzi o inne produkty, to trzeba je podzielić na 2 grupy
-rzeczy oznaczone co do gatunku - np. wspomniane kartofle. Jeżeli nie będzie na kartoflu specyficznej nazwy producenta czy czegoś podobnego, wówczas nie potrzebujesz żadnej zgody
-rzeczy oznaczone co do tożsamości - np. spodnie - tutaj liczy się indywidualna rzecz, szczególnie jeśli masz zamiar prezentować również markę spodni. Wtedy zgoda się przyda, ale upewnij się, że firma uzyskała zgodę od właściciela znaku towarowego...tak to mniej więcej się kształtuje

Michał Jędrak
19-11-2009, 13:23
Pawel, starałem się po prostu połączyć kulawe z lekka prawo z praktyką, która od niego odbiega. No bo według tego co przytaczasz, to program 'dzień dobry TVN' musiałby poprosić setki osób o zgodę każdego dnia, no bo pogodynka często stoi na ulicy pod studiem a tam piesi przechodzą, samochody przejeżdżają itd. A najgorzej jest podczas transmisji meczu piłkarskiego, no bo oprócz zgody od piłkarzy, trzeba mieć zgodę widowni.

Więc nie jest to do końca tak jak piszesz, bo wtedy nie moglibyśmy po prostu nic fotografować poza własnym pokojem. No chyba, że wynajmujemy mieszkanie, to wtedy zgoda właściciela będzie niezbędna.

Dlatego najlepszą umową są zawsze dobre, przyjacielskie stosunki z osobami fotografowanymi.

broniu
20-11-2009, 00:15
Dzieki za wypowiedzi a może teraz ktoś doświadczony by się wypowiedział jak on to dokładnie robi???

Jacek_Z
20-11-2009, 11:39
doświadczony na pewno zawiera umowy i nie ma problemu.

Strona www oferująca robienie ślubów nie jest wbrew pozorom taką zwykła galerią niekomercyjną, nawet jeśli jest to prywatna galeria. Robiąc zdjęcia ślubne ma sie dochód (do opodatkowania) i nie jest istotne czy się ten dochód osiąga mając fotograficzną działalnośc gospodarczą, czy też robiąc to na umowę o dzieło. Z tego nalezy wysnuć wniosek, że zdjęcia ślubne w takiej galerii nalezy traktowac jak zdjęcia reklamowe propagujące świadczone usługi. W przypadku reklamy potrzeba się zabezpieczyć umową o zgodę na posługiwanie sie wizerunkiem.

freefly
20-11-2009, 12:19
-rzeczy oznaczone co do gatunku - np. wspomniane kartofle. Jeżeli nie będzie na kartoflu specyficznej nazwy producenta czy czegoś podobnego, wówczas nie potrzebujesz żadnej zgody
-rzeczy oznaczone co do tożsamości - np. spodnie - tutaj liczy się indywidualna rzecz, szczególnie jeśli masz zamiar prezentować również markę spodni. Wtedy zgoda się przyda, ale upewnij się, że firma uzyskała zgodę od właściciela znaku towarowego...tak to mniej więcej się kształtuje

Tu już wchodzisz w prawo własności przemyslowej. Do celów informacyjnych nie trzeba mieć zgody.

QWERT_80
07-03-2011, 15:47
Witam,
Mam delikatne pytanko zwiazane z prawami autorskimi...
Czy modelka po sesji TFP, baz umowy, ma prawo zamieszczać zdjęcia w swoim portfolio bez mojego (fotografa) pozwolenia?
Posiadam NEF-y z sesji, niestety umowa mi się gdzieś posiała.
Będę serdecznie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc...
pozdrawiam

stock
07-03-2011, 15:56
no a po co jej robiłes zdjęcia? by mogła w nocy pod kołdra oglądac ? A jak wpadnie na pomysł (modelka) bys Ty potrzebował zgode na publikację wizerunku (której nie masz), to cio? Zrobiłeś TFP, zrobiłeś bez umowy - nie przesadzaj panie :)

freefly
07-03-2011, 16:56
Witam,
Mam delikatne pytanko zwiazane z prawami autorskimi...
Czy modelka po sesji TFP, baz umowy, ma prawo zamieszczać zdjęcia w swoim portfolio bez mojego (fotografa) pozwolenia?
Posiadam NEF-y z sesji, niestety umowa mi się gdzieś posiała.
Będę serdecznie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc...
pozdrawiam

Na tym polega idea sesji TFP, że fotograf i model dzięki wzajemnej współpracy budują sobie portfolio.
Fotograf nie płaci modelowi za pozowanie i ma fotki do portfolio, a model nie płaci za zdjęcie i również wzbogaca swoje portfolio.