PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z naswietleniem nierownych scen:/



Ex!!
21-10-2006, 20:34
Mam w zasadzie od niedawna Nikusia i juz sa pierwsze problemy. Np. Dzis chcialem zrobic fotke w okolicznym parku. Byl sobie staw podluzny i otoczony drzewami z jednej strony polowa jego znajdowala sie w cieniu a druga polowa w normalnym swietle - pomiar centralnie wazony - polegl allbo ja nie wiem jak go ustawic;p Zaczalem sie zmagac ze spotem . zrobilme pomiar na niebie to super niebo wyszlo reszta ciemna..zrobilem drzew to niebo przepalone i to ostro..bawilem sie roznym czasem itd. az sie poddalem i poszedlem do domu wkurzony ;p ;p to nie pierwsza taka sutuacja. pomozcie ;)

Korchez
21-10-2006, 20:43
A matrycowego nie próbowałeś? Może by dał radę:-) Wklej jakieś zdjęcia to łatwiej będzie coś pomóc.

Jacek_Z
21-10-2006, 21:16
ściana drzew od strony zacienionej i niebo to duzy kontrast. Pomiar światła nie musi byc niczemu winny. Możesz to stwierdzić - zrobic zdjęcie na manualu i zmieniać tylko czas (lub przysłonę ) o 1 działkę. Czy jakiekolwiek ze zrobionych w ten sposób zdjęć jest zadowalające?
Być może w ogóle sie nie da zrobić poprawnego zdjęcia bez pewnej zabawy typu filtry połówkowe czy technika obróbki zdjęcia HDR.

żółto-czarny
21-10-2006, 21:34
Byl sobie staw podluzny i otoczony drzewami z jednej strony polowa jego znajdowala sie w cieniu a druga polowa w normalnym swietle - pomiar centralnie wazony - polegl allbo ja nie wiem jak go ustawic
W jakim miejscu ustawiłeś to koło C/W? Kiedy mierzyłem na pograniczu takich obszarów, często mi wychodziło... :)
PS. Istnieją jeszcze tzw. filtry połówkowe, ale tutaj to już bez ALF-a ani rusz. :)

Ex!!
22-10-2006, 15:00
No w polowie po polowiem mialem ;) Hmm calkiem mozliwe ze tej sceny nie daloby sie naswietlic poprawnie..probowalem z roznym czasem..ale przydalby mi sie w tym momencie statyw..a nie mialem go przy sobie ...;/ no ale to okoliczne klimaty wiec..bede mial jeszcze okazje;) Dzieki wielkie za pomoc..
Wniosek jest jeden trzeba probowac i probowac ;)

żółto-czarny
22-10-2006, 15:36
Na szczęście mając "syfrę" możesz sobie zrobić i 5 fotek schodząc (albo wchodząc) co 1/2 stopnia, nie bacząc na koszty a najwyżej na pojemność karty. Dopiero po przerobieniu wielu takich sytuacji można się zorientować, jak zrobić mocno kontrastowe zdjątko za pierwszym razem. Ja osobiście jeszcze się nie zorientowałem :roll:

Ex!!
22-10-2006, 16:24
Dokladnie z taiego zalozenia wychodze;) To moje poczatki z D50 wiec trzeba wziasc na to poprawke;) ale mam wielkie plany i ambicje;):)

sokrates
23-10-2006, 13:50
proponuję ustawić spota + manual. znaleść element powiedzmy w przybliżeniu 18 % szarości. zmierzyć światło i ustawić parę przesłona + czas wg. wskazań. potem punktowym pojechać w miejsca najbajdziej jasne i zobaczyć co się dzieje na drabince. bedzie np. prześwietlone +2EV. potem spotem w najciemniejsze miejsca. Nie wiem jaką tolerancję na prześwietlenia /niedoświetlenia ma D50 mozesz sobie dobrać odpowiednią korektę ekspozycji. Oczywiście musisz pójść na pewien kompromis - tzn. czy bedziesz pilnował cieni i swiatła zostawisz lekko przepalone czy pilnujesz świateł i zostawiasz niedoświetlone cienie.