Zobacz pełną wersję : jak obrobic zdjecie?
chcialbym nauczyc sie obrobki zdjec w photosopie. niestety niemam pojecia jak obrobic zdjecia by bylo ono ostre a zarazem nie mialo szumow, mialo ladne kolory by twarz byla jasna. chodzi mi ogolnie o uzyskanie takich efektowjak na zdjeciach z tych stron:
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=120841
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=106928
te zdjecia sa wyraziste a moje jakies nijakie:) zamieszczam tez jedno z moich zdjec wykonanych na wycieczce:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/9b303dc539468f99med-1.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/225/9b303dc539468f99med.jpg)
prosilbym o krotki instruktarz jak obrobic takie zdjecie ewentualnie o podanie strony gdzie jest opisana obrobka zdjec z gory dziekuje
jacek.gold
11-11-2009, 11:21
nie masz innych zdjęć?
tamte to przede wszystkim dobry materiał wyjściowy czyli jasne szkła, piękne kobiety oraz przemyślane kadry robione z myślą o konkretnym efekcie a to co wstawiłeś to tzw pstryk z wycieczki i nie ma opcji zrobić z tego glamoura
Łukasz F.
11-11-2009, 11:31
Zakładam, ze chodzi ci o wyostrzanie zdjęć do publikacja na necie. Tak więc poza tym, co napisał kolega jacek.gold, to proponuje (w PS-ie albo innym programie graficznym) wyostrzyć zdjęcie po zmniejszeniu do odpowiedniego rozmiaru.
posiadam jeszcze takie dwa zdjecia:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/0448807fb40cdfc2med-1.jpg
źródło (http://images35.fotosik.pl/80/0448807fb40cdfc2med.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/2ddce0d47ef1601fmed-1.jpg
źródło (http://images38.fotosik.pl/221/2ddce0d47ef1601fmed.jpg)
z fotografia dopiero zaczynam i chcialbym poprostu nauczyc sie obrobki zdjec, jak poprawic ogolnie jakos moich zdjec. czy stosowac jakies filtry na obiektyw?
jacek.gold
11-11-2009, 11:50
kup sobie 50mm 1.8 i zrób kilka zdjęć tej ładnej pani bez kufli i z ładnym tłem
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu
to nie jest tak, że obróbka może wszystko
żeby coś uzyskać musisz mieć porządny materiał wyjściowy, a to związane jest z ćwiczeniem i uzupełnianiem wiedzy
zdjęcia do jakich zmierzasz nie powstają w byle jakim świetle i z przypadkowych kadrów, obróbka to tylko proces końcowy, taki szlif czasem nawet jedynie kosmetyka
szukaj światła, zwracaj uwagę na kadr i tło, baw się głębią ostrości
jeśli nie trafiłeś z ostrością to program przeważnie nie naprawi tego za Ciebie, poza tym ostrość to nie wszystko
co do ćwiczenia obróbki to polecam książkę Scott'a Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć"
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu
Przy okazji to można strzelić 2 piwa i coś jeszcze, a nie dobre zdjęcia (no chyba, że przypadkiem), przynajmniej nie takie, jak robi Hani... Masz zamiar iśc w plener? To dobrze... pamiętaj nie tylko o 1 planie ale również o tle, otoczeniu itd. Podglądaj innych... W postprodukcji możesz wiele uzyskać, ale jak to się mówi u mnie na wsi z g...na bata nie ulepisz... Fotografią nie rządzi przypadek...
wiem ze fotografia nie rzadzi przypadek ale obrobka tez moze wiele zdzialac
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu
"Tak przy okazji" będziesz się uczył 20 lat.
Wizaż, komponowanie kadru, światło, poprawny zapis kadru w zależności od efektów jakie oczekujesz.
Wywołanie rawa, korekta balansu i lokalne kontrasty, retusz nie chcianych elementów, skalowanie obrazka, odszumienie, wyostrzenie, wreszcie poprawny wydruk lub prezentacja w sieci.
Obróbka to też sztuka i cały wic polega na tym, by była wlaściwa (czasem wręcz niewidoczna), w zależności od pomysłu.
Jak kolega powyżej powiedział, żadna obróbka nie uczyni z pstryka arcydzieła, a tu automaty nie działają.
narazie zaczynam uczyc sie robic zdjecia, kompletuje powoli sprzet i potrzebuje troche porad co do jego kupna np jakich filtow urzywac czy obiektywow bo niestac mnie by kupowac sprzet i go testowac
IMO sprzętu masz już wręcz za dużo! Na początek polecam zostawienie 18-200 w domu i używanie na stałe 17-50 i to na długim końcu. Lampą nie błyskamy na wprost, a odbijamy od sufitu, ściany itp. Do fotografowania używamy trybu A i ewentualnie korekcji ekspozycji. Zdjęcia zapisujemy w formacie RAW (NEF) i wywołujemy go w ulubionym programie.
To tak na początek, zanim zaczniesz bez sensu pakować kasę w sprzęt, co wcale nie pozwoli Ci się nauczyć robić zdjęć.
cavalieres
11-11-2009, 13:49
Ponieważ się nudzę :) pobawiłem się chwilkę zdjęciem z piwami
Wyszło mi cosik takiego...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=arvw9k92auuwtzrq2am.jpg)
Z uciętą nogą już nic nie zrobię :(
Ważne, że nie jest obcięta w kolanie :)
uzywam przewaznie 17-50 swiatlo zawsze odbijam od sufitu lub od scian korzystam czesto z bezprzewodowego systemu oswietlenia i umieszczam lampe gdzies z boku fotografowanego obiektu odbijajac od scial lub blyskajac bezposrednio na osobe fotografowana. staram sie robic tez zdjecia bez uzycia lampy
Jeśli chcesz się nauczyć czegoś o obróbce, to innej rady jak kupno dobrych książek nie widzę. Polecam z pełną odpowiedzialnością takie tytuły jak: Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć.-Scott Kelby to na początek by zapoznać się z podstawami a jak będziesz już troszkę umiał to Photoshop restauracja i retusz Katrin Eismann niestety drugi tytuł to książka wycofana ze sprzedaży i przy licytacjach osiąga ceny nawet do 200zł... Ale zdarzają się też okazje ja wyrwałem za 98.
dzieki za porade mam jedna kwiazke Kelby'ego i jestem zadowolony teraz kupie o edycji zdjec :)
cavalieres
11-11-2009, 16:45
Wszystkie książki Scotta Kelbye'go są warte przeczytania. Mnóstwo informacji w luźnym tekście... Polecam
Arthuros
28-11-2009, 18:03
to zdjęcie to jakaś masakra, przepalona twarz i światło zupełnie bez pomysłu,
cień na kwiatku, na fotelu z tyłu i z prawej (po co?),
cień na ręku psuje wszystko, ktoś przywalił z lewej lampą i myślał że będzie super, tylko po co?
to wszystko odwraca uwagę, dla mnie dramat (choć modelka ładna)
gdyby tak wykadrować bez tych błędów, byłoby lepiej.
to zdjęcie to jakaś masakra, przepalona twarz i światło zupełnie bez pomysłu,
cień na kwiatku, na fotelu z tyłu i z prawej (po co?).
daj chłopakowi szanse
przypomnij sobie, że kiedyś tez zacząłeś robić zdjęcia .....
Arthuros
29-11-2009, 14:12
daj chłopakowi szanse
przypomnij sobie, że kiedyś tez zacząłeś robić zdjęcia .....
... i dalej nie mam pojęcia jak robić zdjęcia ...
chodziło o konstruktywną krytykę, więc naświetliłem gdzie jest błąd i co należy poprawić,
lukpiecz
29-11-2009, 17:34
a ja się podłączę
jak zrobić zdjęcie żeby nie było cienia? zakładamy oczywiście, że trzeba użyć lampy
Arthuros
29-11-2009, 18:01
a ja się podłączę
jak zrobić zdjęcie żeby nie było cienia? zakładamy oczywiście, że trzeba użyć lampy
w tym konkretnym przypadku?
wg mnie bardziej rozproszyć światło, bo ostro leci z lewej i ostre krawędzie cieni tworzy (ręka)
ew. dać kontrę w postaci blendy lub kolejnej lampy,
ew. walnąć tą jedną w sufit,
możliwości sporo, kombinować trzeba
Przede wszystkim nie uzywac lampy na sankach przy pionowych kadrach z palnikiem skierowanym na wprost.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.