PDA

Zobacz pełną wersję : jak obrobic zdjecie?



katzdw
11-11-2009, 11:05
chcialbym nauczyc sie obrobki zdjec w photosopie. niestety niemam pojecia jak obrobic zdjecia by bylo ono ostre a zarazem nie mialo szumow, mialo ladne kolory by twarz byla jasna. chodzi mi ogolnie o uzyskanie takich efektowjak na zdjeciach z tych stron:
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=120841
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=106928
te zdjecia sa wyraziste a moje jakies nijakie:) zamieszczam tez jedno z moich zdjec wykonanych na wycieczce:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/9b303dc539468f99med-1.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/225/9b303dc539468f99med.jpg)
prosilbym o krotki instruktarz jak obrobic takie zdjecie ewentualnie o podanie strony gdzie jest opisana obrobka zdjec z gory dziekuje

jacek.gold
11-11-2009, 11:21
nie masz innych zdjęć?
tamte to przede wszystkim dobry materiał wyjściowy czyli jasne szkła, piękne kobiety oraz przemyślane kadry robione z myślą o konkretnym efekcie a to co wstawiłeś to tzw pstryk z wycieczki i nie ma opcji zrobić z tego glamoura

Łukasz F.
11-11-2009, 11:31
Zakładam, ze chodzi ci o wyostrzanie zdjęć do publikacja na necie. Tak więc poza tym, co napisał kolega jacek.gold, to proponuje (w PS-ie albo innym programie graficznym) wyostrzyć zdjęcie po zmniejszeniu do odpowiedniego rozmiaru.

katzdw
11-11-2009, 11:44
posiadam jeszcze takie dwa zdjecia:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/0448807fb40cdfc2med-1.jpg
źródło (http://images35.fotosik.pl/80/0448807fb40cdfc2med.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/2ddce0d47ef1601fmed-1.jpg
źródło (http://images38.fotosik.pl/221/2ddce0d47ef1601fmed.jpg)

z fotografia dopiero zaczynam i chcialbym poprostu nauczyc sie obrobki zdjec, jak poprawic ogolnie jakos moich zdjec. czy stosowac jakies filtry na obiektyw?

jacek.gold
11-11-2009, 11:50
kup sobie 50mm 1.8 i zrób kilka zdjęć tej ładnej pani bez kufli i z ładnym tłem

katzdw
11-11-2009, 11:54
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu

gebels
11-11-2009, 11:58
to nie jest tak, że obróbka może wszystko
żeby coś uzyskać musisz mieć porządny materiał wyjściowy, a to związane jest z ćwiczeniem i uzupełnianiem wiedzy
zdjęcia do jakich zmierzasz nie powstają w byle jakim świetle i z przypadkowych kadrów, obróbka to tylko proces końcowy, taki szlif czasem nawet jedynie kosmetyka
szukaj światła, zwracaj uwagę na kadr i tło, baw się głębią ostrości
jeśli nie trafiłeś z ostrością to program przeważnie nie naprawi tego za Ciebie, poza tym ostrość to nie wszystko

co do ćwiczenia obróbki to polecam książkę Scott'a Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć"

NBA
11-11-2009, 12:01
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu

Przy okazji to można strzelić 2 piwa i coś jeszcze, a nie dobre zdjęcia (no chyba, że przypadkiem), przynajmniej nie takie, jak robi Hani... Masz zamiar iśc w plener? To dobrze... pamiętaj nie tylko o 1 planie ale również o tle, otoczeniu itd. Podglądaj innych... W postprodukcji możesz wiele uzyskać, ale jak to się mówi u mnie na wsi z g...na bata nie ulepisz... Fotografią nie rządzi przypadek...

katzdw
11-11-2009, 12:08
wiem ze fotografia nie rzadzi przypadek ale obrobka tez moze wiele zdzialac

Mellan
11-11-2009, 12:12
kufle sa bo to bylo spotkanie w gronie znajomych a zdjecia robione tak przy okazji:) zakupilem ostatnio blendy i mam zamiar isc z plener ale narazie brak mi czasu

"Tak przy okazji" będziesz się uczył 20 lat.
Wizaż, komponowanie kadru, światło, poprawny zapis kadru w zależności od efektów jakie oczekujesz.
Wywołanie rawa, korekta balansu i lokalne kontrasty, retusz nie chcianych elementów, skalowanie obrazka, odszumienie, wyostrzenie, wreszcie poprawny wydruk lub prezentacja w sieci.
Obróbka to też sztuka i cały wic polega na tym, by była wlaściwa (czasem wręcz niewidoczna), w zależności od pomysłu.
Jak kolega powyżej powiedział, żadna obróbka nie uczyni z pstryka arcydzieła, a tu automaty nie działają.

katzdw
11-11-2009, 12:26
narazie zaczynam uczyc sie robic zdjecia, kompletuje powoli sprzet i potrzebuje troche porad co do jego kupna np jakich filtow urzywac czy obiektywow bo niestac mnie by kupowac sprzet i go testowac

Averne
11-11-2009, 13:08
IMO sprzętu masz już wręcz za dużo! Na początek polecam zostawienie 18-200 w domu i używanie na stałe 17-50 i to na długim końcu. Lampą nie błyskamy na wprost, a odbijamy od sufitu, ściany itp. Do fotografowania używamy trybu A i ewentualnie korekcji ekspozycji. Zdjęcia zapisujemy w formacie RAW (NEF) i wywołujemy go w ulubionym programie.

To tak na początek, zanim zaczniesz bez sensu pakować kasę w sprzęt, co wcale nie pozwoli Ci się nauczyć robić zdjęć.

cavalieres
11-11-2009, 13:49
Ponieważ się nudzę :) pobawiłem się chwilkę zdjęciem z piwami

Wyszło mi cosik takiego...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=arvw9k92auuwtzrq2am.jpg)

Z uciętą nogą już nic nie zrobię :(

Averne
11-11-2009, 14:22
Ważne, że nie jest obcięta w kolanie :)

katzdw
11-11-2009, 15:35
uzywam przewaznie 17-50 swiatlo zawsze odbijam od sufitu lub od scian korzystam czesto z bezprzewodowego systemu oswietlenia i umieszczam lampe gdzies z boku fotografowanego obiektu odbijajac od scial lub blyskajac bezposrednio na osobe fotografowana. staram sie robic tez zdjecia bez uzycia lampy

Fear
11-11-2009, 16:27
Jeśli chcesz się nauczyć czegoś o obróbce, to innej rady jak kupno dobrych książek nie widzę. Polecam z pełną odpowiedzialnością takie tytuły jak: Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć.-Scott Kelby to na początek by zapoznać się z podstawami a jak będziesz już troszkę umiał to Photoshop restauracja i retusz Katrin Eismann niestety drugi tytuł to książka wycofana ze sprzedaży i przy licytacjach osiąga ceny nawet do 200zł... Ale zdarzają się też okazje ja wyrwałem za 98.

katzdw
11-11-2009, 16:44
dzieki za porade mam jedna kwiazke Kelby'ego i jestem zadowolony teraz kupie o edycji zdjec :)

cavalieres
11-11-2009, 16:45
Wszystkie książki Scotta Kelbye'go są warte przeczytania. Mnóstwo informacji w luźnym tekście... Polecam

Arthuros
28-11-2009, 18:03
to zdjęcie to jakaś masakra, przepalona twarz i światło zupełnie bez pomysłu,
cień na kwiatku, na fotelu z tyłu i z prawej (po co?),
cień na ręku psuje wszystko, ktoś przywalił z lewej lampą i myślał że będzie super, tylko po co?
to wszystko odwraca uwagę, dla mnie dramat (choć modelka ładna)
gdyby tak wykadrować bez tych błędów, byłoby lepiej.

rafulec
29-11-2009, 13:54
to zdjęcie to jakaś masakra, przepalona twarz i światło zupełnie bez pomysłu,
cień na kwiatku, na fotelu z tyłu i z prawej (po co?).

daj chłopakowi szanse
przypomnij sobie, że kiedyś tez zacząłeś robić zdjęcia .....

Arthuros
29-11-2009, 14:12
daj chłopakowi szanse
przypomnij sobie, że kiedyś tez zacząłeś robić zdjęcia .....

... i dalej nie mam pojęcia jak robić zdjęcia ...
chodziło o konstruktywną krytykę, więc naświetliłem gdzie jest błąd i co należy poprawić,

lukpiecz
29-11-2009, 17:34
a ja się podłączę
jak zrobić zdjęcie żeby nie było cienia? zakładamy oczywiście, że trzeba użyć lampy

Arthuros
29-11-2009, 18:01
a ja się podłączę
jak zrobić zdjęcie żeby nie było cienia? zakładamy oczywiście, że trzeba użyć lampy

w tym konkretnym przypadku?
wg mnie bardziej rozproszyć światło, bo ostro leci z lewej i ostre krawędzie cieni tworzy (ręka)
ew. dać kontrę w postaci blendy lub kolejnej lampy,
ew. walnąć tą jedną w sufit,
możliwości sporo, kombinować trzeba

Cyberek
29-11-2009, 20:14
Przede wszystkim nie uzywac lampy na sankach przy pionowych kadrach z palnikiem skierowanym na wprost.