PDA

Zobacz pełną wersję : Kradzież zdjęć i korzystanie z pirackich programów.



freefly
21-10-2006, 06:15
Miałem wczoraj spięcie z kolegą, którego zdjęcia pewna firma wykorzystała do celów komercyjnych nie pytając o zgodę, ani nie płacąc za nie. Człowiek ten, strasznie był oburzony tym faktem i chce dochodzic swych roszczeń.
Dla mnie sprawa jest dyskusyjna, zważywszy na to, że do obróbki tychże fotek korzysta między innymi z pirackiej wersjii Photoshopa i innych komercyjnych programów (też z nielegalnego źródla).
W rozmowie telefonicznej przedstawiciela firmy wyzwał od złodziei i zagroził że swoich praw będzie dochodził na drodze sądowej.
Obraził sie na mnie, gdy powiedziałem mu, że w pewnym sensie jest takim samym złodziejem, jak firma, która ukradła jego zdjęcia, ponieważ korzysta z pirackich programów.
W jaki sposób wy byscie postąpili będąc na jego miejscu. Chodzi zarówno o firmę jak i mój komentarz na temat jego postawy do zaistaniałej sytuacji.
Czy ma prawo rzucać kamieniem, w sytuacji, gdy sam nie jest bez winy.

Korchez
21-10-2006, 07:51
Niestety chyba sa to dwie różne sprawy. Sąd ewentualnie osobno oceni sprawę wykorzystania zdjęć bez zgody autora. A jeśli nikt nie wniesie przeciwko niemu sprawy o kradzież oprogramowania to nic mu nie zrobią.Zwłaszcza że ktoś musiałby mu udowodnić że używał pirackich wersji.

yanoosh
21-10-2006, 08:11
freefly przyznaję Ci rację. Od razu powiem, że nie jestem bez grzechu choc mocno pracuję nad tym żeby się oczyścic. Mam już pierwsze skromne osiągnięcia w tym kierunku. Myślę, że (pomijając kwestie etyczne) osoba, która nie widzi nic zdrożnego w wykorzystywaniu pirackiego oprogramowania do celów komercyjnych nigdy tak naprawdę nie włożyła większego wysiłku w swoje prace.
Kiedyś tłumaczyłem sobie sprawę tak: ceny oprogramowania w Polsce są na takim poziomie jak na całym świecie a siłę nabywczą mamy kilka razy mniejszą - to nie jest sprawiedliwe. Proszę mi stworzyc warunki do zarabiania na poziomie europejskim, to ja będę płącił europejskie ceny. Ale to bardzo dziecinne tłumaczenie. Powiedziałem sobie: facet, życie w ogóle nie jest sprawiedliwe. Skoro ty tak namordowałeś przy jakiejś grafice i chcesz za to pieniądze, to weź pod uwagę, że zrobiłeś to przy wykorzystaniu oprogramowania, którego wyprodukowanie wymagało jeszcze większego wysiłku i pieniędzy. Byc może w polskiej skali wartości jest to postawa frajerska ale ostatnio nawt pluginy kupuję a nie crackuję.
Ale żeby nie było tak napuszenie moralizatorsko; grzechy można popełniac, bo wszyscy jesteśmy ludźmi, ale ważne jest by była chęc poprawy :)

A propos grzechu i kamienia przypomniał mi sie taki dowcip:
Rzecz dzieje się około 33 roku n.e. Tłum Żydów goni ladacznice z chęcią jej ukamienowania. Do akcji wkracza Jezus ze swoją ekipą. Woła:
- Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w nią kamieniem !
Tłum zamilkł i zaczyna się rozchodzic. Nagle ponad ich głowami leci kamień i... jeb! - ladacznica dostała w bańkę.
Jezusowi opadły ręce. Westchnął, odwraca się i cicho mówi:
- Matko, jak ty mnie czasami denerwujesz...

Nivelen
21-10-2006, 10:50
hmm lekki offtop bedzie : jesli sie nie myle to ten "dowcip" jest zaczerpniety z pisma swietego, tylko ze tam wystepuje bez zbednych "jeb" itp :P

yanoosh
21-10-2006, 11:53
Uraziłem kogoś?! :shock: PRZEPRASZAM !!!
P.S. Z uwagi na to, że tajemnice wiary mej niezgłebione są uważam, że gdyby Jezus Chrystus żył dzisiaj byłby cool gośc.
W książce "101 postaci, które najbardziej wpłynęły na dzieje ludzkości" został on umieszczony na trzecim miejscu (choc zasługuje na pierwsze). Autor tłumaczy to tym, że stworzył on absolutnie genialną filozofię życia z tym, że większośc goowno z tego rozumie i ma w doopie jego nauki (vide: tzw. katolicyzm polski).
Samokrytycznie proszę moderatorów o ukaranie przez przyznanie ostrzeżenia za wypowiedzi obrażające uczucia religijne tj. niezgodne z regulaminem forum.

Nivelen
21-10-2006, 12:35
mnie nie uraziles :P ja poprostu pisze ze to "autentyczna" sytuacja :)

Jacek_Z
21-10-2006, 14:41
wracając do tematu wątku. Facet ma moralność kalego - jak jemu ukraść krowę to źle, a jak on kradnie - to dobrze.
czyli od strony moralnej - nie powinien innych scigać, bo sam nie jest bez winy.
ale jesli od ideałów odejdziemy, a takie jest życie, to ścigać może i to z powodzeniem chyba (nie znam szczegółów).
Im więcej takiego ścigania będzie, tym mniej bedzie nadużyć. A w efekcie i jego kiedyś ktoś może ścignie?

futrzak
21-10-2006, 15:42
Powinno się jak najbardziej bronić praw utorskich - najpierw jeden, potem drugi a niedługo to po odbiór honorarium trzeba będzie mafię wysyłać :mrgreen: bo panowie przedsiębiorcy mają ważniejsze sprawy niż się "jakimś pstrykaczem zajmować" - a w końcy mamy być cywilizowanym krajem (chyba). Co do oprogramowania to to też nie powinno być wątpliwości - niby tak łatwo zainstalować, scrackować i działamy ... a to jednak miesiące albo lata pracy zaspołu programistów, którzy też mają prawa do własności intelektualnej - to wcale nie tak bardzo odległe od fotografii ...

slasz
21-10-2006, 15:44
Jest to też kwestia ogólnego niepłacenia za rzeczy umieszczane w internecie. Ze swej praktyki wiem ile fotek wykorzystała (czyt.: ukradła) moja firma. Ale generalnie sami klienci wiedzą, że fotki można pobrać z netu i za nie nie zapłacić, nagminnie przychodzą do nas i np. mówią, że chcą takie zdjęcie lub inne, odwracają się na pięcie i już. Ani im się myśli płacić nawet marne jak na firmę pieniądze za fotki. Więc co ma myśleć sobie taki fotograf, też sobie ukradnie PSa i już. Robi się z tego błędne koło, bo nikt za nic nie płaci. Wymaga to wyższej świadomości, że tylko krążący pieniądz, będzie ożywiał naszą gospodarkę. Niestety nie liczyłbym na cud, bo prędzej sytuacja zmieni się pod wpływem strachu (sądy, policja, itd.) niż pod wpływem zrozumienia i szacunku do czyjejś pracy.

Al Bundy
21-10-2006, 22:21
Nivelen - proszę - nie rozbrajaj mnie twierdzeniem że ten dowcip jest autentyczny...;)

freefly
22-10-2006, 01:24
A propos grzechu i kamienia przypomniał mi sie taki dowcip:
Rzecz dzieje się około 33 roku n.e. Tłum Żydów goni ladacznice z chęcią jej ukamienowania. Do akcji wkracza Jezus ze swoją ekipą. Woła:
- Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w nią kamieniem !
Tłum zamilkł i zaczyna się rozchodzic. Nagle ponad ich głowami leci kamień i... jeb! - ladacznica dostała w bańkę.
Jezusowi opadły ręce. Westchnął, odwraca się i cicho mówi:
- Matko, jak ty mnie czasami denerwujesz...

To jest z filmu Monty Pythona, Life of Brian/ Żywot Briana. A ten tłum Żydów, to były kobity ze sztucznymi brodami.

Ark
22-10-2006, 10:21
freefly, masz rację - postąpiłbym tak samo. Wbrew pozorom bycie "legalnym" nie jest wcale takie drogie. Jeżeli kogoś stać na dobry aparat cyfrowy, szkła, itd., komputer to powinien mieć także zasoby na oprogramowanie...ale po co skoro na "bazarze" kupię za 10 zł albo ściągnę z sieci...ludzka mentalność.
Osobiście nie używam żadnego pirackiego oprogramowania i jest mi z tym dobrze. PhotoShop - czy muszę mieć wersję CS? Mi wystarczy Elements4 lub 5, za 1/10 kwoty...itd., itd.

Pozdrawiam