PDA

Zobacz pełną wersję : usuwanie badpixeli z poziomu body



mar-cin-k
08-11-2009, 01:32
witam,

mam nikona D200 i chyba juz 15 badpixeli :(
czy jest jakas metoda aby body automatycznie usuwalo badpixele?

pozdrawiam

mpwt
08-11-2009, 01:37
czy jest jakas metoda aby body automatycznie usuwalo badpixele?

Tak, oddać do serwisu, tam zmapują i body będzie robić to już automatycznie.

mar-cin-k
08-11-2009, 01:48
a czy serwis to jedyne wyjscie? czy mozna zmapowac samemu?

mpwt
08-11-2009, 01:52
czy mozna zmapowac samemu?

Teoretycznie nie. Tak więc do serwisu trzeba się przejść...

karolt
08-11-2009, 15:55
Na pociechę powiedzmy, że podobno robią to od ręki i za darmo po uprzednim umówieniu się (życzę powodzenia w dodzwonieniu się do nich, może mailowo łatwiej?)

nickt
08-11-2009, 21:14
Nie zawsze trzeba się umawiać, ja byłem akurat przejazdem w Warszawie, miałem ze sobą aparatem to podjechałem do serwisu. Czekałem jakiś .... 3 minuty i matryca zmapowana. Potem tylko musiałem sobie poustawiać opcje w menu bo mi coś się pozmieniały. Od ręki, bez umawiania, za darmo, ale może po prostu miałem szczęście

stachmuszel
09-11-2009, 09:17
Tak, oddać do serwisu, tam zmapują i body będzie robić to już automatycznie.

Z tym "automatycznie" to chyba komuś ma się na żarty:-)

yellky
09-11-2009, 13:43
a czy serwis to jedyne wyjscie? czy mozna zmapowac samemu?
w E5700 mapowalem sam:
http://e2500.narod.ru/ccd_defect_e.htm

w D90 chyba nie dam rady.. ;))


pozdr,
gl

markB
09-11-2009, 17:57
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2062

mar-cin-k
10-11-2009, 00:51
a w ogóle to mam pytanie? na czym polega mapowanie matrycy? czy w serwisie przywracają te badpixele do życia? czy może po prostu te pixele są wyłączone i odzwierciedlają kolory sąsiednich pixeli? a może jeszcze inaczej?

dem
10-11-2009, 01:05
Mapowanie matrycy polega na wyłączeniu w oprogramowaniu niesprawnych pikseli i zastąpieniu ich interpolacją z sąsiednich.

mpwt
10-11-2009, 01:36
Z tym "automatycznie" to chyba komuś ma się na żarty:-)

??

raider
10-11-2009, 02:02
Nic nigdy nie wyciekło z serwisów Nikona na temat metody mapowania tych dead pixeli? Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, specjalistyczne oprogramowanie, czy wystarczy tylko magiczny kod w menu? Boją się, że szary użytkownik nabroi sobie uśmiercając przypadkiem "żywy pixel", czy jakieś względy przeciwko szpiegostwu przemysłowemu, np. konkurencja mogłaby poznać zasady działania softu wewnętrznego lub coś w tym rodzaju? heh..

mpwt
10-11-2009, 03:08
Heh? Bo my tu wróżki jesteśmy? Heh?

stachmuszel
10-11-2009, 08:50
??

Nie bardzo rozumiem, co miałeś na myśli pisząc "automatycznie". To, że później same się mapują? Wiemy, że niestety tak nie jest.

Pozdr.

karolt
10-11-2009, 11:35
Chodziło chyba o to, że po prostu automatycznie tych złych pikseli nie ma, bo oprogramowanie aparatu zastępuje je informacją z sąsiednich (przecież to się dzieje automatycznie, nie musisz ich ręcznie pokazywać na każdym zdjęciu). Oczywiście to nie dotyczy tych złych pikseli, które pojawią się potem - wtedy trzeba powtórzyć mapowanie.

mpwt
10-11-2009, 12:28
Chodziło chyba o to(...)

Dziękuję :) Dokładnie o to. Przecież nie wskazujesz hot/deadów ręcznie :D



czy jest jakas metoda aby body automatycznie usuwalo badpixele?


Tak, body usuwa to automatycznie. W serwisie tylko wskazują, które mają być mapowane :)

karolt
10-11-2009, 14:35
Dziękuję :) Dokładnie o to. Przecież nie wskazujesz hot/deadów ręcznie :D
Tak, body usuwa to automatycznie. W serwisie tylko wskazują, które mają być mapowane :)
Hehe, tu akurat chyba chodziło o coś innego: czy body może automatycznie usuwać nowopowstałe złe piksele.
Pewnie nie, skoro jest usługa mapowania.
Tylko swoją drogą dziwne - czy tak trudno by było zaimplementować taką funkcję w oprogramowaniu aparatu, która by poznawała złe piksele i dawała możliwość ich mapowania z poziomu menu?

yellky
10-11-2009, 14:42
Nie bardzo rozumiem, co miałeś na myśli pisząc "automatycznie". To, że później same się mapują? Wiemy, że niestety tak nie jest.
zamapowane hoty automatycznie nie beda sie pojawialy na zdjeciach, ale jesli pozniej na matrycy pojawi sie jakis nowy hot/dead to sam sie niestety nie zamapuje automatycznie :D

mapowanie polega na wpisaniu wspolrzednych pixela do tablicy mapowania - proces trzeba powtarzac jesli pojawiaja sie nowe bad pixele.


pozdr,
gl

RAQ
10-11-2009, 17:55
robią mapowanie od ręki, nie trzeba sie umawiać

markB
10-11-2009, 18:53
Hehe, tu akurat chyba chodziło o coś innego: czy body może automatycznie usuwać nowopowstałe złe piksele.
Pewnie nie, skoro jest usługa mapowania.
Tylko swoją drogą dziwne - czy tak trudno by było zaimplementować taką funkcję w oprogramowaniu aparatu, która by poznawała złe piksele i dawała możliwość ich mapowania z poziomu menu?

Przecież w Olympusach jest funkcja mapowania zdechłych i gorących pixeli w menu - można sobie samemu zmapować.

raider
10-11-2009, 19:19
W Nikonach pewnie też z poziomu menu, ale jakiegoś ukrytego serwisowego..

Piotr_
10-11-2009, 19:22
W Nikonach pewnie też z poziomu menu, ale jakiegoś ukrytego serwisowego..

Szybciej po podłączeniu do komputera.