PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie można zrobić sobie ładne odbitki?



Michał Jędrak
07-11-2009, 15:10
Niby temat rzeka i ciągle wałkowany, ale również informacje sprzed roku nie są aktualne, a bo to się właściciel zmienił, a to laborant odszedł, a to zmienili tusze czy chemię itd...

Na podstawie doświadczenia wiem, że obecnie z odbitkami naświetlanymi z plików cyfrowych (frontier czy lambda) jest coś nie tak. O ile kolor wygląda dobrze, to pliki czarno-białe zdają się mieć bardzo małą rozpiętość tonalną. Nie dość, że kolorowe matryce kiepsko odzwierciedlają czarno-biały obraz, to jeszcze spłaszczanie obrazków do 8-bitowego JPGa zabiera całe mnóstwo danych, a na koniec durne maszyny robią w ogóle z tego masakrę. Tam gdzie na monitorze są jeszcze subtelne światła z lekkim detalem, to na odbitce jest już biały placek.

Co robić? Mam kilka fajnych czarno-białych zdjęć i po prostu boję się wykonać jakikolwiek ruch, bo nie wiem gdzie je oddać. Podobno są drukarki, które mają po 8 czy 12 tuszów i one oddają dobrze szczegóły, ale gdzie one są? A może na papierze światłoczułym też się da to osiągnąć? Po prostu chcę się w fotografii czarno-białej najbardziej zbliżyć do jakości odbitki spod powiększalnika, ale oczywiście zrobić to cyfrowo.

Jakieś propozycje?

A tak w ogóle to może jest jakaś drukarka w rozsądnej cenie, która może produkować czarno-białe A3? Interesują mnie co prawda formaty rzędu 60x90, ale ogólnie powoli się skłaniam ku kupnie drukarki, ale dedykowanej do B&W, jeśli taka istnieje.

fIlek
01-12-2009, 00:04
Puść fotki do Czornyja i ciesz się efektami :)

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=113391

marszull
01-12-2009, 18:17
mozesz tez zapytac o drukarke do cz/b
Jesli na forum Czornyj nie bedzie wiedzial, to raczej nik nie bedzie wiedzial ;-)

Czornyj
01-12-2009, 18:34
Do B&W z czystym sumieniem mogę polecić Epsonki na tuszach pigmentowych Ultrachrome K3 - ZTCW nie ma nic lepszego (włączając w to powiększalnik).

Michał Jędrak
06-01-2010, 20:17
Temat do mnie znowu wraca. Już wiem, że do dużego formatu wydruki są faktycznie doskonałym sposobem na zrobienie zdjęcia. Musże jednak znaleźć jakąś firmę, która wykona wydruk i od razu go naniesie na piankę 3mm (tak, musi być 3mm, gdyż taka idealnie pasuje mi pod ramy). Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

marszull
06-01-2010, 22:33
a w qprincie?