Zobacz pełną wersję : fotokomórka
Witam
Koledzy, moze wiecie jak to zrobic? Co jest potrzebne?
Pozdrawiam
No...
Trzeba mieć foto i komórkę. Połączyć razem i już ;)
-------------------
A w sumie o co Tobie chodzi?
miron19j
03-11-2009, 22:50
No...
Trzeba mieć foto i komórkę. Połączyć razem i już ;)
-------------------
A w sumie o co Tobie chodzi?
z innego wątku:
zamierza do doliny zataszczyć światła studyjne, żeby zapolować na ptaszka. Pewnie chce zrobić foto wyzwalacz do tych lamp
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon10.gif)
Witam
Koledzy, moze wiecie jak to zrobic? Co jest potrzebne?
Pozdrawiam
jaki zasięg ma to mieć?
tak pomiedzy odbiornikiem a nadajnikiem moze byc od 3-10m!
mahometus
04-11-2009, 21:45
Może poszperaj w automatyce do bram - fotobariery, komplet 150 zeta około i max 30m zasięg, działa w podczerwieni, nie wiem jak z czasem reakcji bo to idzie na przekaźnikach więc może być opóźnienie. Ból to zasilenie nadajnika i odbiornika - 24V AC/DC. Tyle co mogę Ci poradzić, na co dzień montuje te ustrojstwa wiec jakby co wal na PW.
fotobariera kosztuje 150zl, a ja potrzebuje 10-15 takich barier, znajomy mowił, ze takie lasery najprostsze kosztuja 5zł....
No...
Trzeba mieć foto i komórkę. Połączyć razem i już ;)
hehe :D
padłem...
miron19j
06-11-2009, 15:55
fotobariera kosztuje 150zl, a ja potrzebuje 10-15 takich barier, znajomy mowił, ze takie lasery najprostsze kosztuja 5zł....
ale musisz mieć jeszcze odbiornik. A on nie kosztuje 5 zł.
Odbiorniki są stosowane w maszynach, poszukaj u dostawców automatyki przemysłowej
kolego, gdybym wiedział czego szukac to bym sie nie pytał...wiec proszę, napiscie co potrzeba...moze jakis rysunek?!:?
takie cos sie nadaje? http://allegro.pl/item772960876_tsop4833_odbiornik_podczerwieni_supe r_cena_2_szt.html
http://www.cyfronika.com.pl/semi/cz_ired.htm a co z tego wybrac?
TMB tutaj też wypisujesz swoje głupoty ? Nie wystarczy Ci ze jako TB robisz zamieszanie na www.fotoprzyroda.pl ?
nie rób offtopów..:twisted: widze, ze nie którzy maja kompleksy!
Jeśli potrzebujesz fotokomórkę do lampy błyskowej to najwygodniej będzie kupić gotową choćby na Alledrogo
2 pytania:
- w skali od 0-10 (0=nic, 10=sporo): na ile znasz się na elektronice ? (rozwiązania tanie wymagają własnego zaangażowania lub opłaty za te działania)
- w jakich warunkach ma pracować ten układ - wew, zewn.? (obudowy, zasilnie, itp)
ps: forum elektroda.pl byłoby najwłaściwsze - środowisko niezorientowane w temacie daje odpowiedzi jakie widać ;)
nie, nie do lampy, lecz do aparatu!!
tak...w terenie, nad wodą....lasery były by na palach, metalowych pretach i wystarczyło by namiezyc laser na odbiornik....
zasilanie- akumulator v12....oczywiscie 2x!!
juz sie pytałem....ale myslałem, ze ktos z forum cos takiego ma....
nie znam sie na elektronice - zero!!!! Ale mam kolege elektronika to moze zrobic....zapłace od 30-50zł i obydwoje bedziemy szczęśliwi!
miron19j
07-11-2009, 01:56
tak...w terenie, nad wodą....lasery były by na palach, metalowych pretach i wystarczyło by namiezyc laser na odbiornik....
zasilanie- akumulator v12....oczywiscie 2x!!
juz sie pytałem....ale myslałem, ze ktos z forum cos takiego ma....
nie znam sie na elektronice - zero!!!! Ale mam kolege elektronika to moze zrobic....zapłace od 30-50zł i obydwoje bedziemy szczęśliwi!
to musisz mieć bardzo dobrego kolegę. Chyba że po 50 zł za sztukę i w dodatku ze 20 szt. A jeszcze musisz je wszystkie spiąć do kupy i podłączyć do aparatu.
Jak byś do tego nie podchodził, tanio nie będzie.
http://www.pbase.com/fotoopa
http://www.pbase.com/fotoopa/laser_system
Ja bawiłem się w coś podobnego jak ten pan. Do takiej bariery potrzebny jest układ programowalny. Jeśli nie znasz się na elektronice i nie jesteś w stanie sam wykonać takich urządzeń, to licz się z kosztami kilku tysięcy złotych.
Ten gość dorobił nawet do swojego Nikona migawkę centralną.
gosciu wymiata:)
chciałbym, zeby lasery były od siebie w odstepach 4cm, taka bariera powinna miec wysokosc(od 1 do ostatniego lasera)50-60cm! wiec około 20 laserów potrzebuje....
nie chce opragramowania...myslałem inaczej... odbiornik po przerwaniu lasera wysyła sygnał do pilota(bezpośrednio) lub pośrednio - 1 transformator i 1 rezystor! i dopiero do pilota..ktora zwalnia migawke...chyba to proste....
oczywiscie 20 odbiornik bedzie sie chodzi do 1 pilota!
nie chce opragramowania...myslałem inaczej... odbiornik po przerwaniu lasera wysyła sygnał do pilota(bezpośrednio) lub pośrednio - 1 transformator i 1 rezystor! i dopiero do pilota..ktora zwalnia migawke...chyba to proste....
oczywiscie 20 odbiornik bedzie sie chodzi do 1 pilota!
Nie wspominałem o oprogramowaniu, a o układzie programowalnym, czyli sterowniku, który odpowiada za dostrojenie całego ustrojstwa. Przecież trzeba precyzyjnie ustawić czas reakcji bariery świetlnej i zgrać z opóźnieniem wynikającym z opóźnienia sygnału pilota i czasu reakcji aparatu, czyli wyzwolenia migawki.
mozna przez program..ale za duzo roboty! wiec wole troche pocierpiec i samemu nastawiac ostrosc na podstawie prób i błędów....
miron19j
08-11-2009, 01:14
gosciu wymiata:)
chciałbym, zeby lasery były od siebie w odstepach 4cm, taka bariera powinna miec wysokosc(od 1 do ostatniego lasera)50-60cm! wiec około 20 laserów potrzebuje....
nie chce opragramowania...myslałem inaczej... odbiornik po przerwaniu lasera wysyła sygnał do pilota(bezpośrednio) lub pośrednio - 1 transformator i 1 rezystor! i dopiero do pilota..ktora zwalnia migawke...chyba to proste....
oczywiscie 20 odbiornik bedzie sie chodzi do 1 pilota!
można jeszcze inaczej. Jeden nadajnik - jeden odbiornik i układ luster.
Tylko to zestroić w terenie :twisted:
a czy zamiast tylu laserów nie wystarczyłaby "linia światła " generowana przez poziomice laserową - oswietlająca wszystkie odbiorniki?
a czy zamiast tylu laserów nie wystarczyłaby "linia światła " generowana przez poziomice laserową - oswietlająca wszystkie odbiorniki?
jezeli oświetlało by to obszar 60cm wys...to ciekawy pomysł....ale ile takie cudo kosztuje?
popatrz na allegro :) (~10-30 zł)
a wysokość - spokojnie - nawet będzie za dużo i trzebaby przysłaniać... moim zdaniem warto spróbować
a co masz zamiar wykrywać - owady?
masz na mysli takie cudo ? http://allegro.pl/item795526707_poziomica_laserowa_miara_2_metry_wyp rzedaz.html
ale jak stworzyc"linie swiatła" bo nie bardzo rozumiem...!?
taka poziomica sama to robi :)
popatrz tu np http://www.allegro.pl/item795563853_nowosc_poziomica_laserowa_kula_laser _ball_360.html
nie masz gdzieś tam w okolicy marketu budowlanego, bo można sprawdzić... gdybyś miał już gotowe rozwiązanie po stronie odbiornika
no, ale była by tylko 1 poziomica....to jak ma miec wysokosc 60cm??? bo nie chodzi mi, zeby laser miał 60cm, ale zeby był "szpaler" wys 60cm...!
nadajnik byłby 1 a odbiorników w linii kilka.. pole które omiatane byłoby wiązką będzie w kształcie trójkąta, nie prostokąta... ale
może to wystarczy?
własnie, chyba nie...:(
jestem laikiem z elektroniki...wiec wytłumacz mi jak 1 laser ma "zaspokoic" kilka odbiorników?
(ODBIORNIK)
(ODBIORNIK)
(LASER) (ODBIORNIK)
(ODBIORNIK)
(ODBIORNIK)
(ODBIORNIK)
(ODBIORNIK)
to jak ma to zadziałac?
wiązka będzie przelatywać przez nie - wydaje mi się, ze jest tam jakiś wirujący pryzmat
chyba sie nie rozumiemy ;/
myslisz ze laser - odb-odb-odb?
a ja mysle o takim cudzie
odb
laser odb
odb
myśle o takim cudzie...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img682.imageshack.us/img682/8075/laserodb.jpg)
to myslimy o tym samym;)
ale zdaje mi sie, ze te cudo ma tylko 1 laser...a nie wiem jak go rozszczepic?
wydaje mi się, ze jest tam jakiś wirujący pryzmat... widziałem efekty - to działa bo taka linia jest wysyłana z takiej poziomicy - przyznam że oglądałem kiedyś w Praktikerze takie lepsze i droższe, nie wiem jak te tańsze... ale 20 zł to nie wydatek
takie jest jak w filmach amerykanskich jak badaja siatkówkę oka?;)
a takiego pryzmatu nie mozna zamontowac?
można sprawdzić w pracy w katalogu jeszcze jedną rzecz - firma keyence (http://www.keyence.pl/czujniki_lv_h.php) produkuje czujnik LV-H64/H65, współpracuje z lustrem, może nie będzie to takie drogie... znam jakiegoś gościa od nich zapytam, można to od nich nawet wypożyczyć (chyba na 1.mc)
takie jest jak w filmach amerykanskich jak badaja siatkówkę oka?;)
a takiego pryzmatu nie mozna zamontowac?
no ale to już jest w tych poziomicach...
to jest lepsze niz pojedyncze lasery chodzby z powodu ustawiana kazdego na odbiornik....no i tansze(ale to juz grosze)!!!
To obojetnie ktora poziomica? Czy mołgbys podac jakas pewna i dobra, ktora ma ten wirnik?
każda z tych poziomic powinna rysować linie - bo o to generalnie chodzi - przykładasz ją do ściany a ona wyświetla linię na ścianie - możesz przykładać detale, odmierzać, wiercić otwór w linii... bez wczesniejszego rysowania tego za pomocą ołówka...
to odbiornik ile musi miec kHz??? do takiej poziomicy!?
mysle o takiej poziomicy... a ona ma długosc fali 650 nm
mozna przez program..ale za duzo roboty! wiec wole troche pocierpiec i samemu nastawiac ostrosc na podstawie prób i błędów....
Przecież w fotografowaniu przy pomocy bariery świetlnej ostrość trzeba ustawić manualnie w konkretny punk na stałe. Program tego nie ustala.
Barierę, a zasadzie rodzaj detektorów i sposób działania dobiera się pod kątem obiektów, które będą fotografowane.
Czy są to duże obiekty, poruszające się szybko, czy tez wolno i czy są transparentne czy też nie.
Czasami wykorzystuje się wyzwalacze akustyczne lub takie, gdzie impuls do wyzwolenia migawki spowodowany jest przerwaniem obwodu (przerwanie rozpiętego drucika pod napięciem).
Jeśli chodzi lampy błyskowe w takich eksperymentach, to wyzwalanie bezprzewodowe (CLS, radiowe) w przypadku szybko przemieszczających się przedmiotów w zastosowaniu z barierą nie zda egzaminu. Za długi czas reakcji. Tylko kable się sprawdzą.
Podobnie z wyzwalaniem przy pomocy pilota. Zbyt długi czas reakcji od zwarcia styków w pilocie do otwarcia migawki. Najlepszy wężyk elektryczny.
Nie wiemy jakie obiekty chcesz fotografować. Wole, czy szybkie?
ktos napisał bzdury, ze to ma byc wyzwalacz lamp - FAŁSZ!!!!!
chce fotografowac ptaki w ruchu...szybkosc ptaszora od 30 do 80 km/h....ale z reguły 50km/h!
no to impul odbiorniki zamiast isc do pilota, moga byc podpiete do wezyka.....
a jakby tu w takim przypadku zastosować czujnik ultradzwiękowy - są jakieś przeszkody typu "szkodzenie ptakom"?
miron19j
09-11-2009, 10:42
a jakby zastosować czujnik ruchu, taki jak w systemach alarmowych lub lampkach z automatycznym załączaniem. Widziałem takie czujniki w markecie po kilkanaście złotych.
mogą nie reagować na małe obiekty...
czujnik ruchu moze nie złapac....
w gre wchodzi : laser, czujnik IR i ultradzwiekowy....z tym ostatnim moze byc cienko....
laser- jezeli ma 650nm to ile musi miec kHz odbiornik - lub jaki musi byc odbiornik?
Czujnik Ir - własnie szukam!
beda ze sobą współdziałać ??
http://www.allegro.pl/item809442019_odbiornik_ir_tsop31236_vcc_2_5_5_5v_ nowy_model.html
http://allegro.pl/item809434891_dioda_nadawcza_ir_3mm_l934f3bt_zesta w_2szt.html
sa od jednego sprzedawcy, ale...
a może coś takiego
http://www.allegro.pl/item806819369_omron_czujnik_fotoelektryczny_e3f2_d s10z2_n_bcm.html
?
tylko, ze 70 zł tylko 1 sztuka...wiec odpada..juz zamowilem tamte odbiorniki...moze na piatek bedzie i kolega wyda "diagnoze";p
ale może da radę właśnie jedna - poszukaj karty katalogowej - moim zdaniem byłoby ok - a podłączenie tego to już pryszcz, do tego obudowa "przemysłowa"
miron19j
09-11-2009, 15:45
tylko, ze 70 zł tylko 1 sztuka...wiec odpada..juz zamowilem tamte odbiorniki...moze na piatek bedzie i kolega wyda "diagnoze";p
tylko, że do tego odbiornika musisz jeszcze zbudować układ, który go obsłuży.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.