PDA

Zobacz pełną wersję : HDRy obiekt w ruchu ?



wonito
29-10-2009, 11:27
Witam
Mam pytanie dotyczące techniki HDR
Wiem jak zrobić "normale" HDRy - jednak jest to technika nakładania zdjęć na siebie z różnym EV, zdjęcia najlepiej na statywie żeby po nałozeniu nie było przesunięć
Więc jak zrobić takie zdjęcie obiektowi w ruchu ?
np. koleś na motorze?
Wiem ,że mozna zrobić HDRa z jednego RAWa - to jedyna opcja ?

jarkko
29-10-2009, 11:30
Logicznie rzec biorąc - TAK.

morzon
29-10-2009, 12:02
HDR z jednego RAWa to bullshit, a nie HDR.

mpwt
29-10-2009, 12:04
HDR z jednego RAWa to bullshit, a nie HDR.

Dokładnie. Wtedy po prostu popracuj nad tym jednym materiałem a efekty uzyskasz znacznie lepsze.

messer
29-10-2009, 17:54
A mnie się przyplątał pomysł:
Można naświetlić dwa razy (z różnymi skokami EV) samo "tło", na którym ów motocyklista się pojawi
A na końcu z jeszcze innym (poprawnym dla motocyklisty) EV naświetlić trzeci raz.

W postprocesie - nie "hdrować" motocyklisty, natomiast resztę kadru tak.

Jakoś nie wiem - ale motocyklista potraktowany HDRem by wyglądał podejrzanie :-)

morzon
29-10-2009, 18:06
A mnie się przyplątał pomysł:
Można naświetlić dwa razy (z różnymi skokami EV) samo "tło", na którym ów motocyklista się pojawi
A na końcu z jeszcze innym (poprawnym dla motocyklisty) EV naświetlić trzeci raz.

W postprocesie - nie "hdrować" motocyklisty, natomiast resztę kadru tak.

Jakoś nie wiem - ale motocyklista potraktowany HDRem by wyglądał podejrzanie :-)

Może na dniach coś podobnego uskutecznie i pokażę ;) z tym, że obiekt raczej statyczny.
Raz się bawiłem w ten sposób, ale późniejsze nakładanie i maskowanie to cholernie pracochłonna (no jeśli chce się to dobrze zrobić), nudna i frustrująca robota.

Tu coś podobnego, z tym, że tu była lampa i DRI (tło dwa razy wołane - dla nieba i dla reszty):

http://www.fanfoto.pl/sports4int_1.html#foto

Pebal
29-10-2009, 19:23
Raz się bawiłem w ten sposób, ale późniejsze nakładanie i maskowanie to cholernie pracochłonna (no jeśli chce się to dobrze zrobić), nudna i frustrująca robota.
Zrób różnicę dwóch ujęć i masz prawie gotową maskę.

lipnicki.k
29-10-2009, 20:22
Znalazłem całkiem ciekawy opis: http://backingwinds.blogspot.com/2006/10/how-to-create-professional-hdr-images.html

wonito
30-10-2009, 11:35
Mi chodzi o cos takiego
http://photo.tutsplus.com/tutorials/hdr/80-examples-of-stunning-hdr-photography/
Pytanie jak były zrobione te obiekty w ruchu , skoro z jednego RAWa to lipa... to jak ???
Bo całe zdjęcia to HDRy nie tylko tło.

morzon
30-10-2009, 12:28
Mi chodzi o cos takiego
http://photo.tutsplus.com/tutorials/hdr/80-examples-of-stunning-hdr-photography/[/URL]
Pytanie jak były zrobione te obiekty w ruchu , skoro z jednego RAWa to lipa... to jak ???
Bo całe zdjęcia to HDRy nie tylko tło.

Niestety, ale 95% tych zdjęć które tam są to masakra... część to po prostu parę klatek wrzuconych do photomatixa czy czegoś w tym stylu, pojechanie suwakami w bezsensowny (może losowy?) sposób i zapisanie do jpg'a. Paskundy rozkład cieni i świateł, obwódki, aureolki wokół wszystkiego czego się da, radioaktywne kolory, ogólna plastikowość - TRAGEDIA.

Co do tych w ruchu to najpewniej jest jeden RAW wywołany na 3 sposoby i sklejony j/w. Albo nawet jeden jpg potraktowany czymś w stylu Machinery. I nie wygląda to dobrze, delikatnie mówiąc...

Ogólnie, żal dupe ściska jak się widzi takie bohomazy podpisane "Stunning HDR Photography"...

Calme
30-10-2009, 14:44
Ogólnie, żal dupe ściska jak się widzi takie bohomazy podpisane "Stunning HDR Photography"...
Trafna puenta całego wątku.....

wonito
30-10-2009, 14:46
Ogólnie chodzi mi o sprawy techniczne, może jakieś triki, zdjęcia były przykładem
Ale swoją drogą poczekamy i zobaczymy jak będą wygladać Twoje
Jak się podzielisz :-)

Shexbeer
30-10-2009, 15:10
Moim zdaniem z poprawnie naświetlonego RAWa (NEFa) można uzyskać bardzo dobrego HDRa, wszystko zależy od obróbki. Nie zgadzam się z S4INTem że z jednego RAWa są bullshity. To jak wygląda HDR zależy od tego kto go robi i jak mu się widzi, może być naturalny albo przebajerzony i surrealistyczny. Ja nie raz robiłem HDRa z jednego RAWa i efekty były zadowalające. Poniżej kilka przykładów z jednego NEFa, oczywiście wszystkie statyczne a nie w ruchu ale przecież w ruchu było by tak samo z jednego pliku ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/10/3599047526_f18d5410d0-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2412/3599047526_f18d5410d0.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/10/3691149089_83361d6e83-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3586/3691149089_83361d6e83.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/10/3601502268_7a77c0bf63-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3319/3601502268_7a77c0bf63.jpg)
Dam jednego w większej rozdziałce żeby można było zobaczyć detale, jak za duża rozdzielczość niech moderator wykasuje.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/10/3601502268_e6c80a3698_o-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3319/3601502268_e6c80a3698_o.jpg)

morzon
30-10-2009, 15:20
Moim zdaniem z poprawnie naświetlonego RAWa (NEFa) można uzyskać bardzo dobrego HDRa, wszystko zależy od obróbki. Nie zgadzam się z S4INTem że z jednego RAWa są bullshity. To jak wygląda HDR zależy od tego kto go robi i jak mu się widzi, może być naturalny albo przebajerzony i surrealistyczny. Ja nie raz robiłem HDRa z jednego RAWa i efekty były zadowalające.

Niestety, ale po tym co piszesz, widać, że nie wiesz do czego służy i jaki cel ma ta technika.
Było na forum już wiele razy to wałkowane.

Shexbeer
30-10-2009, 15:30
S4INT: Zrobiłem trochę HDRów lepszych lub gorszych, dałem swoje konkretne przykłady zrobione z pojedyńczego NEFa. Nię piszę za to tekstów jak Ty w stylu "Ogólnie, żal dupe ściska jak się widzi takie bohomazy podpisane "Stunning HDR Photography"... po czym dajesz link chwaląc się czymś takim http://www.fanfoto.pl/sports4int_1.html#foto Sorry! ;)
Nie chcę wszczynać bezsensownej wojny i słownej przepychanki więc nie musisz odpowiadać na tego posta. Odpowiedziałem na pytanie i pokazałem jakie są efekty, a czy są do przyjęcia nich wypowie się na ten temat sam zainteresowany i inni. Dziękuję za uwagę.

morzon
30-10-2009, 15:42
S4INT: Zrobiłem trochę HDRów lepszych lub gorszych, dałem swoje konkretne przykłady zrobione z pojedyńczego NEFa. Nię piszę za to tekstów jak Ty w stylu "Ogólnie, żal dupe ściska jak się widzi takie bohomazy podpisane "Stunning HDR Photography"... po czym dajesz link chwaląc się czymś takim http://www.fanfoto.pl/sports4int_1.html#foto Sorry! ;)
Nie chcę wszczynać bezsensownej wojny i słownej przepychanki więc nie musisz odpowiadać na tego posta. Odpowiedziałem na pytanie i pokazałem jakie są efekty, a czy są do przyjęcia nich wypowie się na ten temat sam zainteresowany i inni. Dziękuję za uwagę.

A więc nie będę komentował, rób nadal "HDRy" z jednego RAWa i bądź szczęśliwy :)

murwazy
30-10-2009, 15:51
A więc nie będę komentował, rób nadal "HDRy" z jednego RAWa i bądź szczęśliwy :)

Wybaczcie ze sie wtracam ale skoro RAW ma 12-14 bitow na piksel to obraz zlozony z trzech roznie wywolanych jpegow spelnia definicje HDRi. O zakresie mozliwych do wyciagniecia informacji nie mowimy wiec uwazam ze nie masz racji.

Shexbeer
30-10-2009, 15:56
A więc nie będę komentował, rób nadal "HDRy" z jednego RAWa i bądź szczęśliwy :)

Tak się składa, że robię je głównie z 5 ekspozycji przy max. skoku o 1EV bo taki jest w D300/700, na D80 czy D50 wystarczyły 3 ekspozycje bo skok był o 2EV. Dzięki za cenne rady :D może wnieś coś konkretnego do dyskusji i wrzuć jakieś przykłady o które pyta forumowicz w tym temacie. Jak nie masz nic do dodania na temat to po prostu milcz. EOT z mojej strony.

albertnowicki
06-11-2009, 15:51
S4INT: Zrobiłem trochę HDRów lepszych lub gorszych, dałem swoje konkretne przykłady zrobione z pojedyńczego NEFa. Nię piszę za to tekstów jak Ty w stylu "Ogólnie, żal dupe ściska jak się widzi takie bohomazy podpisane "Stunning HDR Photography"... po czym dajesz link chwaląc się czymś takim http://www.fanfoto.pl/sports4int_1.html#foto Sorry! ;)
Nie chcę wszczynać bezsensownej wojny i słownej przepychanki więc nie musisz odpowiadać na tego posta. Odpowiedziałem na pytanie i pokazałem jakie są efekty, a czy są do przyjęcia nich wypowie się na ten temat sam zainteresowany i inni. Dziękuję za uwagę.

Ja osobiście myślę kolego Shexbeer, że Twoje HDRy wołane z jednego NEFa są naprawdę zajebiste. Przynajmniej mnie się podobają. Mnie równiez zdarza się robic HDRy taką techniką i tak jak mówisz, niekiedy efekty sa lepsze niekiedy gorsze, ale zdjęcia te przyjmują na stocki fotograficzne i sa pobierane, także musza się podobać.
Kolega S4INT może sobie twierdzić co chce, chociaż ja również nie lubię, aż tak radykalnych komentarzy. Trzeba pamiętać, że wielu z nas uczy się na błędach. Twoje foto z motocrossu, do któego link podajesz pomimo tego, że jest ciekawym zdjęciem tak nie do końca jest HDRem. To bardziej przykład udanego strobbingu niż HDR (przynajmniej jak dla mnie).

Nie zawsze da się zrobić HDR z kilku jpgów (własnie przykład obiektu w ruchu) a wtedy tylko NEF i delikatne jego wołanie, a potem zabawa w Pmatixie.

pzdr.

morzon
06-11-2009, 19:55
Twoje foto z motocrossu, do któego link podajesz pomimo tego, że jest ciekawym zdjęciem tak nie do końca jest HDRem. To bardziej przykład udanego strobbingu niż HDR (przynajmniej jak dla mnie).

Nie zawsze da się zrobić HDR z kilku jpgów (własnie przykład obiektu w ruchu) a wtedy tylko NEF i delikatne jego wołanie, a potem zabawa w Pmatixie.

pzdr.

Właśnie o to się rozbija, że to co pokazałem to nie HDR (tylko DRI), o czym pisałem. Wywołany NEF na dwa razy i połączone w PSie na maskach - bez żadnych photomatixow itp - nie robi się beznadziejne halo wokół wszystkiego co się da, jakieś chore kolorki i ogólna plastikowość...
Zresztą nvm, co kto lubi.
A taki sam efekt jak elo_hdr_z_jednego_NEFa można wyciągnąć samymi suwakami choćby w ACR, bez przepuszczania przez PM czy coś w tym stylu - pokazywał to gdzieś Czornyj.

Shexbeer
06-11-2009, 21:04
Dzięki Albert. Można zrobić całkiem dobrego HDRa z dobrze naświetlonego jednego NEFa zrobionego w dobrych warunkach (światło), gorzej jeśli mamy kiepskie światło i wtedy już może być kiszka. Nie twierdzę że strzelanie jednego NEFa i robienie z tego HDRa to moja recepta, wręcz przeciwnie jakość będzie zdecydowanie lepsza i uzyskamy lepszy efekt łącząc kilka ekspozycji. To czy będą widoczne na nim "beznadziejne halo wokół wszystkiego co się da, jakieś chore kolorki i ogólna plastikowość..." zależy tylko od umiejętności i wypracowanego workflowu... chyba że robimy to najzupełniej celowo.

Oto jeszcze jeden przykład HDRa wywołanego z jednego NEFa:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/4069628523_f5051639aa-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2444/4069628523_f5051639aa.jpg)
link do filckr'a gdzie można zobaczyć w większej rozdziałce http://www.flickr.com/photos/shexbeer/4069628523/

Tutaj natomiast coś co mogło by wyglądać (tak mi się wydaje) na HDRa a jest tylko wywołanym NEFem:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/4070035996_cfba2cef69-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2429/4070035996_cfba2cef69.jpg)
i link do filckr'a gdzie można zobaczyć w większej rozdziałce http://www.flickr.com/photos/shexbeer/4070035996/

mswilk
06-11-2009, 21:41
HDR w ruchu, nawet z jpg się da, ale czy warto ?



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/143/nd32441mn.jpg)

marszull
06-11-2009, 21:48
Troche te hdr wygladaja jak jpgi potraktowane softem o ktorym byl spory watek w dziale oprogramowanie (ale niestety znikl - mozna poszukac na canonboard tylko za cholere nie moge sobie przypomniec nazwy)

Shexbeer
06-11-2009, 22:04
Troche te hdr wygladaja jak jpgi potraktowane softem o ktorym byl spory watek w dziale oprogramowanie (ale niestety znikl - mozna poszukac na canonboard tylko za cholere nie moge sobie przypomniec nazwy)

Machinery.

@ mswilk... dałeś trochę do pieca :D no w tym konkretnym przypadku zbyt "mocno" to chyba wyszło, krople wody dekoncentrują mocno odwracając uwagę od kamikadze ;) btw. fajna fota sama w sobie.

edit: po krótkim zastanowieniu wydaje mi się, że to nie tylko krople wody ale jakiś "sztuczny" szum uzyskany przy obróbce, mam rację??
Mógłbyś wrzucić tą fotkę bez obróbki?

TOP67
06-11-2009, 22:21
Jest sposób na HDR z dwóch różnych ujęć. Program PhotoAcute ma taką opcję.
W pierwszym kroku program dopasowuje ujęcia robione z ręki (z uwzględnieniem zmiany perspektywy).
Następnie wykrywa elementy ruchome. Może je całkowicie usunąć lub zostawić jedno.
Może sam zrobić HDR, ale lepiej zapisać to jako osobne klatki i złączyć w PS.

Podstawową funkcją programu jest usuwanie szumu. Jest w tym niesamowity. Poniżej przykład ISO 6400 z D90.
Po lewej odszumione, po prawej nie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.top67.pl/Nikon/ISO6400razem.jpg)

wonito
10-11-2009, 13:57
mswilk
HDR w ruchu, nawet z jpg się da, ale czy warto ?
Więc to bardzo konkretna odpowiedź na moje pytanie... możesz napisać coś więcej o technice ?
Bo czy warto czy nie, to jest inny temat.

Shexbeer Twoje HDRy z pierwszego postu bardzo mi się podobają , temat źródła pochodzenia (RAW czy JPG) jest bez znaczenia, jak zdjęcie wyszło zajefajnie...
Podobnie jak odpowiedzi na moje pytanie o technikę, w stylu - HDR to g...o
Szkoda mi czasu na polemikę w takiej kwestii
HDR to jedna z technik i tyle.

abhaya
19-05-2024, 13:05
Szybka migawka i można spróbować Photomatix gdzie jest opcja Align Images, czasem jak robię z 6 metrowej tyczki która się porusza, to potrafi uratować pracę