PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Studio fotograficzne działające w lokalu mieszkalnym musi mieć zgody?



enpi
27-10-2009, 16:55
Mam pytanie do osób które prowadzą działaność fotograficzną w lokalu mieszkalnym. Zmiana przeznaczenia lokalu nie zawsze wymaga zgody i zgłoszenia właściwemu organowi, ale jest to konieczne gdy "zmiana rodzaju prowadzonej w obiekcie działalności gospodarczej będzie wiązała się ze zmianą warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, powodziowego lub pracy, warunków zdrowotnych, sanitarnohigienicznych lub ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń"- zgodnie z prawem budowlanym. Zastanawiam się czy studio fotograficze to działalność zmieniająca warunki: bezpieczeństwa przeciwpożarowego? i czy w związku z tym należy starać się o jakieś zgody, czy jest możliwość prowadzenia takiej działalności bez takich wymogów? Bardzo Was proszę o pomoc.Dzięki.

wacki4
28-10-2009, 20:22
raczej nie wykonujesz niczego używając 'środków łatwopalnych' - więc bezpieczeństwu pożarowemu nie zagrażasz. to że kilka mocniejszych żarówek jest czy kartonowych teł nie oznacza że od razu jest to zagrożenie pożarowe.

enpi
30-10-2009, 15:54
dzięki za odpowiedź,też tak myślałam, ale skoro studio ma być wynajmowane, to bedzie przewijać się tam sporo ludzi, czy ktoś z Was spotkał się z jakimiś problemami w związku z uruchomieniem działalności związanej z wynajmem studia pod wynajem?

fIlek
30-10-2009, 16:18
No pierwsza podstawowa sprawa, to płacenie podatku za powierzchnię wykorzystywaną do prowadzenia działalności, a to wiąże się ze zgodą administracji budynku.

Jacek_Z
31-10-2009, 22:39
No pierwsza podstawowa sprawa, to płacenie podatku za powierzchnię wykorzystywaną do prowadzenia działalności, a to wiąże się ze zgodą administracji budynku.A jeśli jest to własny lokal w bloku czy kamienicy?
Spółdzielnie czy ADM to inna sprawa, ale mieszkanie własnościowe to chyba inna sprawa?

enpi
06-11-2009, 09:43
jest to mieszkanie w kamienicy, własnościowe, z tego co czytałam wydaje mi się, że zgoda nie jest tu potrzebna,tak jak na prowadzenie biura we własnym domu nie musisz mieć zgody wspólnoty.

Erie
06-11-2009, 09:50
jest to mieszkanie w kamienicy, własnościowe, z tego co czytałam wydaje mi się, że zgoda nie jest tu potrzebna,tak jak na prowadzenie biura we własnym domu nie musisz mieć zgody wspólnoty.

jeżeli nie jest to żadne spółdzielcze, zakładowe czy inne takie mieszkanie, tylko Twoje własne to robisz z nim co chcesz (oprócz oczywiście podpalenia i podobnych ekscesów) - więc nie masz się co martwić, że będzie tam dużo ludzi przychodziło (wątpię przy tym, że będzie ich więcej niż np. u lekarza który ma gabinet w domu lub nauczyciela udzielającego korepetycji/ uczącego języków obcych w domu)

WALOD
06-11-2009, 12:07
jest to mieszkanie w kamienicy, własnościowe, z tego co czytałam wydaje mi się, że zgoda nie jest tu potrzebna,tak jak na prowadzenie biura we własnym domu nie musisz mieć zgody wspólnoty.

Nawet w przypadku mieszkania czy domu własnościowego, opłaca się "PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI". Wymiar takiego podatku zależy od przeznaczenia. Lokale mieszkalne mają zdecydowanie niższe stawki niż lokale pod "działalność gospodarczą". Najbardziej "czujni" w egzekwowaniu tego prawa okazują się zazwyczaj "dobrzy sąsiedzi".
Pozdrawiam
WALOD

fIlek
06-11-2009, 12:20
A jeśli jest to własny lokal w bloku czy kamienicy?
Spółdzielnie czy ADM to inna sprawa, ale mieszkanie własnościowe to chyba inna sprawa?

U nas wymagają zgody. Wiem, bo przez to przechodziłem.

freefly
09-11-2009, 00:29
Nawet w przypadku mieszkania czy domu własnościowego, opłaca się "PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI". Wymiar takiego podatku zależy od przeznaczenia. Lokale mieszkalne mają zdecydowanie niższe stawki niż lokale pod "działalność gospodarczą". Najbardziej "czujni" w egzekwowaniu tego prawa okazują się zazwyczaj "dobrzy sąsiedzi".
Pozdrawiam
WALOD

Zgadza się. Jeśli mieszkanie jest własnościowe i na dodatek hipoteczne, a zawiązana jest wspólnota mieszkaniowa, to wspólnota musi wyrazić zgodę.
Pomijam fakt, że inne stawki za energię elektryczną i wodę obowiązują w lokalach użytkowych niż w lokalach mieszkalnych. Jeśli zgłosimy administratorowi że w lokalu mieszkalnym prowadzimy działalność gospodarczą, może on to zgłosić w wodociągach i zakładzie energetycznym i podmioty te podwyższą cenę prądu i wody.