PDA

Zobacz pełną wersję : Ciemne zdjęcia z minilabu



piochoo
26-10-2009, 22:09
Dziś odebrałem swoje odbitki z minilabu. Miały być "bez obróbki". No i mam problem, wszystkie są ciemne i wyglądają jakby im podniesiono kontrast i to tak dość sporo. Zdjęcia mają na odwrocie "0001 NNNN 3". Czyli przy kolorach nic nie robili ale ta "3". Może ktoś wie co oznacza? A może ktoś miał podobny problem? Może to jakaś autokorekta?

darko
26-10-2009, 23:28
Czy to pierwszy raz tak się zdażyło przy odbitakch?
Możesz pokazać jedno z tych zanisionych do labu?

piochoo
27-10-2009, 00:09
Zdjęcie oddane do minilabu:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img515.imageshack.us/img515/9103/oddane.jpg)

Zdjęcie wywołane wygląda mniej więcej tak (podbiłem kontrast żeby pokazać o co mi chodzi)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img223.imageshack.us/img223/8070/wydrukowane.jpg)

jackrabbit
27-10-2009, 00:13
hmm jak dla mnie nawet oryginal za ciemny jest

piochoo
27-10-2009, 00:16
Nie chodzi o to jaki jest oryginał tylko o to jak wyglądają ciemne miejsca po wywołaniu. Na początku myślałem że to może jakaś rozdzielczość drukarki w ciemnych miejscach. Sam już nie wiem.

mini21
27-10-2009, 00:52
Szczerze mówiąc, to prócz znacznego podniesienia saturacji, to nie widzę większych odstępstw w fotce z twojego kompa i odbitce na papierze.

Gdy oddawałeś zdjęcia do labu, jaki miałeś profil barwny ustawiony?
Może poproś o profil ich maszyny.

Nie zmienia to jednak faktu, że zdjęcia faktycznie są za ciemne i to widać na oryginale.

darko
27-10-2009, 01:12
Nie znam się na tych labowych oznaczeniach.
Wydaje mi się że orginał jest ważny - wg mnie oddałeś ciemne zdjęcia do labu a oni coś musieli dołożyć jeszcze, ale może się mylę.
Ja bym poszedł w tym kierunku


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img200.imageshack.us/img200/9103/oddane.jpg)

Wiem jeszcze sporo brakuje ale z tego małego jpg-a ja więcej nie umiem wyciągnąć
Nie podobają mi się też odblaski na ubranku dziecka ale przy orginale możan by temu zaradzić chyba jakoś.

A oddawałeś wcześniej zdjęcia do wywołania? Jak to wyglądało?

piochoo
27-10-2009, 09:09
Wcześniej oddawałem ale bez magicznego "bez obróbki poproszę" i zdjęia miały podbity kontrast, więc myslałem, że teraz będzie ok.

Przemek Paśnik
27-10-2009, 09:19
Wcześniej oddawałem ale bez magicznego "bez obróbki poproszę" i zdjęia miały podbity kontrast, więc myslałem, że teraz będzie ok.

bo z maszyną jest tak: przetwarza ona dane cyfrowe na papierowe obrazki ;-). U mnie w labie jest coś takiego jak wstępna autokorekcja. Poza tym mamy tryb standardowej autokorekcji. Wstępna to delikatne nasycenie i podniesienie kontrastu o jedną działkę - standard przy większości zdjęć z małpek. Przy wymagających zdjęciach (portrety na kontrastowym tle, zdjęcia white key, itp) ta autokorekcję się wyłącza, bo może trochę napsuć. Ogólnie to fajnie by było,. gdyby ktoś tam u Ciebie w labie na zdjęcia patrzył, a nie fruuuu z automatu :mrgreen:

Co do oznaczeń w kolejności: N-yellow, N-magenta, N-cyjan, N-gęstość (jaśniej, ciemniej gdyby zdjęcie było przyciemnione, miałbyś tu np +2) kolejne cyfry u mnie to kontrast, przy czym nasz lab drukuje oznaczenie AC i potem wartość, np AC+01, co oznaczenie u Ciebie oznacza nie mam pojęcia, może to być np licznik zdjęć w zleceniu

piochoo
27-10-2009, 09:31
Licznik zdjęć jest przed "0001 NNNN 3 P"

Przemek Paśnik
27-10-2009, 09:43
jeśli możesz, przepisz cały kod z tyłu odbitki i napisz mi jeszcze jak się ten plik nazywał (jak nazwałeś to zdjęcie które poszło do labu)

Tom01
05-11-2009, 02:34
Ma Pan za jasno ustawiony monitor względem oświetlenia miejsca pracy, ot i cała tajemnica. Proponuję wziąć do ręki białą kartkę i regulować jaskrawość w dół do momentu kiedy poziomy jasności kartki i monitora się zrównają. Jeśli skończy się regulacja w monitorze, proszę podnieść poziom oświetlenia w pomieszczeniu.

WALOD
05-11-2009, 11:27
Autora wątku proszę o kontakt najlepiej na PW. Proszę o podanie zakładu który wykonał odbitkę i przesłanie do mnie oryginalnego pliku zdjęcia.
Pozdrawiam
WALOD

piom
05-11-2009, 11:40
Przecież widać że zdjęcie jest totalnie ciemne, a to zlabu to autokorekcją ciekawe jaki lab?? u mnie dla zdjęć amatorskich mam włączoną korekcję opartą o program i2e fajne efekty to daje przy amatorce ale przy zawodowcyh DOBRYCH zdjęciach trzeba wyłączyć bo często psuje efekty czyjejś ciężkiej pracy :) poza tym właśnie ma tendencje dla ciemnych zdjęć właśnie takie coś brzydkiego robi się na skórze właśnie jak na twoich zdjęciach...

wilus
05-11-2009, 13:15
ciekawe jaki lab?? .

nie Noritsu i nie Frontier, może Agfa lub Kis a tu już się mogą cuda dziać.
Stawiam na źle skalibrowany lab poza tym zdjęcia na papierze nie świecą więc mogą wyglądać ciemniej

piom
05-11-2009, 14:43
Ja bym tam nie bluzgał na lab zanim się nie sprawdzi :)

Tom01
10-11-2009, 11:10
zdjęcia na papierze nie świecą

To akurat nie ma żadnego związku.

piochoo
10-11-2009, 11:28
Dzięki wszystkim za rady.

Wywołałem zdjęcie kontrolne w minilabie i co zaobserwowałem to, że kolory mające jasność < 20% wychodzą praktycznie czarne na wydruku. Stąd to co na moim monitorze było jeszcze jako tako widoczne na wydruklu wyszło czarne i chyba stąd wzrost kontrastu.
Jesli chodzi o monitor to kalibracja by mu sie przydała bo faktycznie troche świeci za mocno.

fIlek
10-11-2009, 12:26
1. Zmień laba
2. Ustaw monitor tak, jak napisał Ci kolega Tom01
3. Według wszelkich znaków na niebie i Ziemi laborant dorzucił korekcję gęstości +3 czyli przyciemnił zdjęcie.

Paweł Kania
10-11-2009, 12:42
Automat by przyciemnił foto ze względu na dużą ilośc białego na pierwszym planie i mu procentowo wyszło że dużo bieli w kadrze to nad nią chciał zapanować.

Monitor druga wazna sparwa że wali na jasno etc.

Org plik który pokazałes jest ciemny.

Poza tym sam napisał że oddał z prośbą bez korekt - to i tak zrobili a ze fotka jest ciemna to jest ciemna.

piochoo
10-11-2009, 13:39
3. Według wszelkich znaków na niebie i Ziemi laborant dorzucił korekcję gęstości +3 czyli przyciemnił zdjęcie.

Można coś więcej...?

mcl
12-11-2009, 13:35
Mam bardzo podobny problem. Zdjęcia, które oddaję do labu (odbitki bez korekty) są sporo ciemniejsze niż na monitorze. Monitor to kalibrowany Eizo FlexScan S2232W + aplikacje z zarządzaniem barwą.

Ostatnio dla testów oddałem (trudne, jak to określił jeden laboludek) zdjęcie do dwóch labów

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i41.photobucket.com/albums/e256/8mclaren8/Air/mcl_DSC_1417.jpg)
Zdjęcie jest mocno ciemne, ale histogram nie dochodzi do lewej strony.

Pierwszy lab:
papier błyszczący Kodak Royal
9056 040 N N N N--- AC+01 AS+02 SA105 Z130.8/100.0
LG róg - ok, widać jakieś szczegóły w tle, PD róg prawie czarna plama

Drugi lab:
papier błyszczący Fujicolor
013458-001-001 0001 NNNN
tu jest trochę lepiej, mocno ciemno, ale przynajmniej widać fakturę gór, natomiast całe zdjęcie jakby miało zielonkawy zafarb

W labie dostałem odbitkę testową i ten sam plik w postaci elektronicznej.
Kolory - rozjazd całkowity. np. zielony u mnie wygląda jak odblaskowa kamizelka policjanta, na zdjęciu testowym zieleń jest stłumiona, czerwony, żółty to samo itd.
Zauważyłem, że na monitorze drabinka od czarnego do białego wygląda tak, że dla białego widzę płynne zmiany, a dla czarnego jestem w stanie odróżnić wszystkie przejścia. Są jakby schodkowe.
Ciężko słowami dokładnie określić wszystko, ale może uda się coś mi podpowiedzieć, bo już nie daję rady.

Tom01
12-11-2009, 16:10
W labie dostałem odbitkę testową i ten sam plik w postaci elektronicznej.
Kolory - rozjazd całkowity. np. zielony u mnie wygląda jak odblaskowa kamizelka policjanta, na zdjęciu testowym zieleń jest stłumiona, czerwony, żółty to samo itd.

Zacznijmy może od tego, że zdjęcie testowe, które jest, jak się łatwo domyślić sRGB, zostało "rozciągnięte" w przestrzeń monitora szerokogamutowego. Dlatego jest przesycone. Wniosek z tego taki, że zarządzanie barwą jednak nie działa jak należy.

mcl
12-11-2009, 21:03
Zdjęcie testowe wygląda tak:
http://home.arcor.de/marianne.schulte/monitor.jpg
Wyłączyłem zarządzenie kolorem i jest jeszcze inaczej, czyli działa (nie wiadomo tylko czy dobrze).
Np. zielony nadal przypomina kamizelkę policjanta. Bez zarządzania kolor jest bardziej intensywny, z zarządzaniem delikatniejszy, natomiast na odbitce to jest kolor liścia z drzewa. Ciężko to opisać słowami.

Bardziej zależy mi na jasności. Czy na dobrze ustawionym monitorze widać wyraźnie strukturę tła (na zdjęciu z samolotem), czy tło to raczej ciemne plamy? Może dać zdjęcie w większym rozmiarze?

Tom01
12-11-2009, 23:54
Zdjęcie testowe wygląda tak:(...) Wyłączyłem zarządzenie kolorem i jest jeszcze inaczej, czyli działa (nie wiadomo tylko czy dobrze). Np. zielony nadal przypomina kamizelkę policjanta. Bez zarządzania kolor jest bardziej intensywny, z zarządzaniem delikatniejszy,

W czym Pan to ogląda? Jak jest ustawiony monitor, jak był regulowany/profilowany? Do jakich parametrow, czym? Ciężko zdalnie postawić diagnozę, ale powoli postaram się Pana naprowadzić na właściwe tory. Chyba że ktoś*inny szybciej wpadnie na rozwiązanie.


Bardziej zależy mi na jasności. Czy na dobrze ustawionym monitorze widać wyraźnie strukturę tła (na zdjęciu z samolotem),

Widać bez problemu.

mcl
13-11-2009, 01:03
W czym Pan to ogląda? Jak jest ustawiony monitor, jak był regulowany/profilowany? Do jakich parametrow, czym? Ciężko zdalnie postawić diagnozę, ale powoli postaram się Pana naprowadzić na właściwe tory. Chyba że ktoś*inny szybciej wpadnie na rozwiązanie.
Oglądam w GIMPie, FastPictureViewer i Firefox - różnicy nie widzę.
Monitor kalibrowany był i1Display 2 w warunkach wieczornych (wtedy najczęściej bawię się zdjęciami) do domyślnych parametrów z załączonej aplikacji: gamma 2.2, jasność - już nie pamiętam, ale chyba trochę mniej niż było domyślnie dla LCD (120cd/m2 ??), balans bieli pominąłem, bo jakieś cuda pokazywał.
Załączyłem i porównałem profil dostarczony przez eizo z moim profilem, widzę bardzo delikatne różnice w nasyceniu koloru zielonego i żółtego, ale do koloru z odbitki bardzo daleko.
Np. rzepak ze zdjęcia testowego na monitorze wygląda jak niedojrzała cytryna, na odbitce jak dojrzała (znowu abstrakcja).

Popatrzyłem na zdjęcia (oryginał na komputerze i odbitka z innego labu niż zdjęcie testowe) - różnice są takie same.

Widać bez problemu.
Dziękuję.

Tom01
13-11-2009, 01:21
Nie ma możliwości ustawienia poprawnie tego monitora za pomocą I1 Display. Proponuję celem testu skasować monitor do ustawień fabrycznych, następnie w trybie Custom ustawić 6000K, gamma 2,2, jaskrawość ok 10%. Jaskrawość proszę ustawić tak, aby biel ekranu była podobna w odbiorze poziomu do trzymanej obok zwykłem białej kartki papieru. Żadnych innych regulatorów proszę nie dotykać i wyłączyć czujnik oświetlenia. Jako profil monitora proszę ustawić profil fabryczny z eizo.com, z autostartu usunąć AdobeGamma i oprogramowanie od X-Rite.

mcl
13-11-2009, 01:52
Nie ma możliwości ustawienia poprawnie tego monitora za pomocą I1 Display.
Doczytałem niedawno. Kalibrator zmienił właściciela.

Proponuję celem testu skasować monitor do ustawień fabrycznych, następnie w trybie Custom ustawić 6000K, gamma 2,2, jaskrawość ok 10%. Jaskrawość proszę ustawić tak, aby biel ekranu była podobna w odbiorze poziomu do trzymanej obok zwykłem białej kartki papieru. Żadnych innych regulatorów proszę nie dotykać i wyłączyć czujnik oświetlenia. Jako profil monitora proszę ustawić profil fabryczny z eizo.com, z autostartu usunąć AdobeGamma i oprogramowanie od X-Rite.
Zrobiłem wszystko wg wskazówek. Problem z różnicami pozostał.
Może wina leży po stronie labu/papieru? Może nie można uzyskać tam takich kolorów jak na monitorze?

Tom01
13-11-2009, 01:58
Zrobiłem wszystko wg wskazówek. Problem z różnicami pozostał.
Może wina leży po stronie labu/papieru? Może nie można uzyskać tam takich kolorów jak na monitorze?

To oczywiste, że papier nie przeniesie takich nasyceń, ale zarządzanie kolorem jest po to aby monitor symulował jak wyjdzie z maszyny. Konwertuje Pan materiał do przestrzeni minilabu przed zapisem pliku? Zdjęcie "testowe" otwiera Pan w przestrzeni sRGB w PS?

mcl
13-11-2009, 02:03
Konwertuje Pan materiał do przestrzeni minilabu przed zapisem pliku?
Nie. Obrabiam i daję materiał w sRGB.

Tom01
13-11-2009, 02:14
Domyślam się zatem, że profilu labu Pan nie ma? Proponowałbym zmienić minilab na taki który daje profile, skonwertować plik monitor.jpg do niego i wybrać ten lab który naświetli ją najlepiej. Jak Pan to osiągnie, zdjęcie z samolotem rozjaśnić i od niego wysłać, również po konwersji do profilu labu.

mcl
13-11-2009, 02:26
Domyślam się zatem, że profilu labu Pan nie ma?
Nie mam. Nawet nie pytałem. Zakładałem, że jak dostarczę zdjęcie w sRGB to będzie ok.

Tom01
13-11-2009, 02:30
Nie mam. Nawet nie pytałem. Zakładałem, że jak dostarczę zdjęcie w sRGB to będzie ok.

Niekoniecznie. ;)
Minilab potrafi utracić masę detali w cieniach, a Pan tego nie widząc w symulacji, nie jest w stanie podjąć działań zaradczych.

mcl
13-11-2009, 12:23
Niekoniecznie. ;)
Będę działał. Dziękuję za rady.