PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie po raz n-ty...:(



Prorok78
26-10-2009, 02:26
Witajcie, a wiec tak...
Skaner - Canon 8800F z fabryczna ramka do sredniego formatu, lampa w klapie skanera
Soft - Silverfast SE pelna wersja, Vuescan trial, PS CS3
Rozmiar skanu - okolo 6400x5200 px (1200 dpi)
Film - Fuji Velvia 50
Aparat - Mamiya rz67 + Secor 60mm

Kto uzywal lub widzial to wie jakie zdjecia potrafi taki zestaw zrobic (Mamiya + Velvia) - klatki naswietlone i wywolane prawidlowo, pod 8x lupa na podswietlarce i na rzutniku ostre ze sie pociac mozna...
Ale po zeskanowaniu lipa... zdjecia strasznie miekkie w odbiorze, na granicy nieostrosci...
Probowalem roznych ustawien, roznych dpi, mniej lub bardziej wyostrzane w czasie skanowania i nic... ciagle to samo... Z tego co wiem to niektorzy uzywaja tego typu skanerow do wgladowek itp i sobie chwala...a mi cos nie idzie...:( Wiem ze to nie beben ale mimo wszystko nie skaner za 10 zl :)) Nie mam niestety porownania do epsonow...
Jedno co zauwazylem, gdy film (odcinek 3 klatki 6x7) lezy w ramce zamkniety, to jest leciutko wygiety (wybrzuszony) w strone szyby... niestety konstrukcja ramki powoduje ze klisza jest w odleglosci okolo 1 mm od szyby wiec ma miejsce zeby sie wygiac... czy sa np dostepne jakies zamienne ramki ktore zapobiegaja wyginaniu i trzymaja film idealnie plasko?? Albo moze to nie wina ramki tylko moja ?? Cos zle robie?? Pomoze ktos??
dzieki i pozdrawiam:)

conik
26-10-2009, 02:42
uzywam tego skanera...mialem kupic epsona ale trafilem na canona w swietnej cenie
pierwsza rzecz jaka zrob to....schowaj ramki do skanowania, idz do szklarza i zamow kawalek trawionego chemicznie szkla...np formatu A4
skanuj bezposrednio na szybie skanera emulsja do dolu i na wierzchu ww. szyba matowa powierzchnia do filmu
nie wiem na czym to polega ale skany w ten sposob zrobine sa ostrzejsze od tych z ramki
ponizej masz przyklad - flexaret i jesli dobrze kojaze foma 200...zeskanowane na szybko bez specjalnej zabawy i korekt
http://www.digifoto.pl/allegro/klatka.jpg
i detal ze srodka
http://www.digifoto.pl/allegro/detal.jpg

ja zrobilem sobie dwie szybki...jedna A4 i jedna o wymiarach ktory pasuje do ramki...te filmy ktore sa bardziej proste skanuje w ramce przyklepane szybka a te ktore sa wygiete np rollei psia jego jucha ktory sie wygina w poprzek i w ramce nie daje sie go poskanowac
oczywiscie mozesz kupic ramki betterscanning ale to niestety sporo kosztuje....imo moje alternatywne rozwiazanie jest ok
Skan z canona drukowalem w rozmiarze ponad 1m i wierz mi daje rade;)

ps. to co widzisz powyzej nie bylo rowniez ostrzone ani w SF ani w PS...tak to wychodzi ze skanera...po delikatnej obrobce jest jeszcze lepiej

conik
26-10-2009, 03:17
Jeszcze jeden skan na szybko...imo skaner daje rade tylko trzeba go troszke ulepszyc;)
skan z jakiejs fomy bo ma niebieskie podloze ale z jakiej nie wiem....200 albo 400
http://www.digifoto.pl/haczyk.jpg
http://www.digifoto.pl/haczyk_detal.jpg

mpwt
26-10-2009, 11:22
Zapytaj może tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=56320 albo w tym dziale. Wątek jest o skanowaniu CZ-B ale znajdziesz tam paru speców od skanowania...

Prorok78
27-10-2009, 10:56
uzywam tego skanera...mialem kupic epsona ale trafilem na canona w swietnej cenie
pierwsza rzecz jaka zrob to....schowaj ramki do skanowania, idz do szklarza i zamow kawalek trawionego chemicznie szkla...np formatu A4
skanuj bezposrednio na szybie skanera emulsja do dolu i na wierzchu ww. szyba matowa powierzchnia do filmu
nie wiem na czym to polega ale skany w ten sposob zrobine sa ostrzejsze od tych z ramki
ponizej masz przyklad - flexaret i jesli dobrze kojaze foma 200...zeskanowane na szybko bez specjalnej zabawy i korekt

ja zrobilem sobie dwie szybki...jedna A4 i jedna o wymiarach ktory pasuje do ramki...te filmy ktore sa bardziej proste skanuje w ramce przyklepane szybka a te ktore sa wygiete np rollei psia jego jucha ktory sie wygina w poprzek i w ramce nie daje sie go poskanowac
oczywiscie mozesz kupic ramki betterscanning ale to niestety sporo kosztuje....imo moje alternatywne rozwiazanie jest ok
Skan z canona drukowalem w rozmiarze ponad 1m i wierz mi daje rade;)

ps. to co widzisz powyzej nie bylo rowniez ostrzone ani w SF ani w PS...tak to wychodzi ze skanera...po delikatnej obrobce jest jeszcze lepiej

Witaj :)

Dzieki za podpowiedz:)
Musze tak sprobowac tylko szybke skoluje :)
Zastanawia mnie tylko jedno - wszedzie gdzie szukam to znajduje ze Canon ma ognisko na wysokosci pomiedzy 0.7 a 1 mm ponad szybka... Ty piszesz zeby klasc na szybie... Widze Twoje skany i kurka wodna rewelacja... znaczy ze metoda dziala...:)ja mam tak nieszczesne mydlo ze koniec swiata... Probowalem z obu stron skanowac i za kazdym razem mam tak samo:(

Jeszcze jedno - czego uzywasz? Jaki soft? Ja poki co mecze Silverfasta bo wydaje mi sie bardziej intuicyjny no i co najwazniejsze - moge ustawic trzy oddzielne 'ramki' dla trzech klatek na jednym pasku... Vuescan'a niemoge do tego zmusic :( Ale za to pozeskanowaniu jednej klatki 'na piechote' skan z VS jest jakby hmm 'ladniejszy' niz z SF... :(

drifter
29-10-2009, 09:36
Polecam Ci to forum http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=39&sid=fdba8c891d81f353a9e380ea10e65c80
Znajdziesz tam sporo pytań, odpowiedzi i porad w temacie skanowania. Ja znalazłem tam kiedyś cały tutorial, z którego potem z powodzeniem skorzystałem.

Prorok78
30-10-2009, 11:10
Witajcie :)
No wiec zrobilem eksperyment - kupilem taka szybke - matowa, trawiona z jednej strony.
Problem tylko w tym ze na skanie idealnie wychodzi mi ta faktura. Tzn ta powierzchnia ktora jest trawiona jest taka jakby szorstka. I ta szorstkosc wylazi na skanie.
Myslalem o mlecznej szybie, ale obdzwonilem chyba z 5 zakladow i nikt nie ma mlecznego szkla (takiego ktore barwione jest w masie czyli ma obie powierzchnie gladnie)... :(

Michał Jędrak
31-10-2009, 16:35
Niestety z tą szybą to ciężka sprawa. W wielu skanerach, zależnie od ich głębi ostrości, moze wychodzić faktura. Jak dasz szybę o głądkiej powierzchni to wyjdą Ci pierścienie Newtona, co jest o wiele gorsze. Niestety trudna to sprawa.

conik
31-10-2009, 18:26
szklo musi byc chemicznie trawione nie piaskowane skoro ci wylazi faktura to pewnie masz piaskowane
ja kupilem cos co sie nazywa glassdecor w pierwszym z brzegu zakladzie szklarniczym;) a skany jak widzisz sa ok
uzywam SF
a tu jeszcze jeden swiezy przyklad kadr i wycinek 100%
http://www.digifoto.pl/liscie.jpg

Prorok78
31-10-2009, 19:44
Podobno to jest trawione :( Jest takie chropowate w dotyku troszke...
Kupilem druga szybke - sklada sie z 2 warstw pomiedzy ktorymi jest wklejona jakas folia biala... to dziala troche lepiej ale i tak nie tak jak bym chcial :(
Super Ci ten kodak wyszedl :) Ladne kolorki :) Co za aparat ?? W sumie moze sprobuje kodaka.. poki co tylko fuji wkladam :)

conik
31-10-2009, 20:18
bronica sq-b i 80mm/[email protected]


chodzi o to zeby powierzchnia szkla ktora przyciska film nie byla "lustrzana"...tylko matowa...daje to mikro dystans do filmu i pierscienie sie nie robia przy skanowaniu adodatkoo rozprasza swiatlo

conik
31-10-2009, 20:24
ostatecznie mozesz kupic anti newton spray tetenala tyle ze od razu trzeba kupic rowniez srodek do czyszczenia filmow i szmatke niepylaca z mikrofibry


ponizej dla porownania
100% wycinek, skan z fabryczna ramka, fabryczna ramka z filmem przycisnietym szklem trawionym i film bezposrednio na plycie skanera przyklepany szyba trawiona
http://digifoto.pl/szyba.jpg

Prorok78
31-10-2009, 20:41
bronica sq-b i 80mm/[email protected]


chodzi o to zeby powierzchnia szkla ktora przyciska film nie byla "lustrzana"...tylko matowa...daje to mikro dystans do filmu i pierscienie sie nie robia przy skanowaniu adodatkoo rozprasza swiatlo

Ehh mialem kiedys przez chwilke Bronie :) - etr... czyli 6x4.5 ale mnie nie sluchala..:) Zamienilem na mamiye :)

Ok tez mam przyklady :)

Nr 1 - Pelna klatka zrobiona w firmowych ramkach canona (tych z zestawu)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sps-photo.com/images/1.jpg)

Nr 2 - To samo tylko wycinek 100%


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sps-photo.com/images/wycinek-1.jpg)

Nr 3 - Pelna klatka z szybka (ta niby lepsza bez wyraznej faktury)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sps-photo.com/images/2.jpg)

Nr 4 - Wycinek z tego co powyzej


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sps-photo.com/images/wycinek-2.jpg)

Nr 5 - I ostatni - tez wycinek z powyzszej klatki tylko z brzegu i z kawalkiem krawedzi filmu - wyraznie widac nieostrosc i ta cholerna fakturke :(


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sps-photo.com/images/wycinek-3.jpg)


Wszystkie klatki z szybka skanowalem w ten sposob ze kladlem film bezposrednio na szybie skanera i przykrywalem go dorobiona szybka... probowalem tez tak ze wkladalem a ramke (jej dolna czesc) a od gory przykladalem szyba ale wtedy bylo jeszcze gorzej...:( Nie do konca umiem to zrozumiec bo skanujac materialy refleksyjne moge policzyc wlokienka papieru tak jest ostro...:(