PDA

Zobacz pełną wersję : Komputer do pracy: Apple czy PC?



Jacklon
21-03-2005, 13:58
Witam wszystkich!
Napisalem jakis czas temu na news i photo.net. Odpowiedzi poszly w wiele roznych kierunkow, ale czegos sie dowiedzialem.
1) PC bedzie tanszy
2) MAC to z pewnoscia nie Mini :)

Tygodniowo mam okolo 500 RAW'ow do obrobienia. To znaczy do przebrania kadrow i dopiero na koniec obrobienia (zadnych retuszy) okolo 100 - 150 plikow. Nie lubie czekac na komputer. W tej chwili wymieniam swojego T22 (notebook) na cos lepszego (pewno T41). Ale nie mam za bardzo miejsca na biurku na chwile obecna, wiec ten wybor jest nie do podwazenia :)
Planuje zakup maszyny biurkowej (jak tylko bede mial gdzie ja postawic) i nie wiem czy wejsc w G5 czy moze zrobic dwuprocesowy PC. No nie ukrywam, ze cena gra role, ale spac przed PC tez nie chce.

Monitor to bedzie albo LaCie CRT z kalibratorem albo uzywane Barco (przekatna kolo 22''). Na dobre LCD to mnie chyba nie bedzie stac. Niestety Apple Cinema Display 23'' nie jest az tak rewelacyjnym panelem za te pieniadze, wiec odpada (zdania profesjonalistow / grafika -> wszyscy wrocili do Barco).

Chodzi tylko o jednostke centralna. Duzo HDD nie potrzebuje bo "tydzien" po przetworzeniu laduje na DVD i miejsce na nastepny jest.

Beda materialy skanowane na LS5000 i zrzuty obecnie D100 i D1x, a wkrotce pewno D2x.

Korzystam z Nikon Capture, PS za bardzo nie znam, ale czegos poza NC chyba nie potrzebuje (nie czuje potrzeby).

Czy ktos moze poradzic w ktora strone pojsc? Bedzie tylko i wylacznie komputer sluzyl do obrobki zdjec.

Pozdrawiam
M Dabrowski

Leon13th
21-03-2005, 14:03
Polecam Maca,część ludzi którzy pracują w studiu + średni format robi na macach.Wrzucaż 100 fotek,a mac ci się nie zawiesza,na www.digart.pl jest taka dyskusja.

goldie
21-03-2005, 14:33
a ja powiem tak - to co widziałem na targach podczas weekendu, jak Nevton męczył maca mini - mac jest niesamowity :)

nevton
21-03-2005, 14:37
tez polecam maczka - ale nie pytaj dlaczego - bo kocham ta firme i juz :):)

a teraz polzartem:
kup sobie 3 maczki mini - i przelacznik na klawiature mysz i monitor ( z PC-tami tez moze tak byc ale ile PC-ty zajma miejsca) odpalasz na jednym przetwarzanie 100 fotek na drugim nastepne 100 fotek a na trzecim sluchasz muzy internet - albo kolejna partie fotek albo zaczynasz zarzadzac tymi plikami - a wydajnosc takiego systemu napewno bedzie spora :):)

no i mam nazwy dla tych maczkow: RED GREEN BLUE :mrgreen:

[ Dodano: 21 Mar 2005 01:40 ]
jak dorwe prace to obiecuje ze przywioze mac-a na warsztaty :)

zobaczcie sobie ceny:
http://www.apple.com/store/
http://sklep.apple.pl/

Leon13th
21-03-2005, 15:09
Jak na razie moge se pomarzyć.Fajny ten mini
nevton : masz coś takiego (mowa o mini) :?:

goldie
21-03-2005, 15:12
nevton nie ma... ale chciałby mieć, widziałem ten błysk szaleństwa w jego oczach jak bawił się tym maleństwem :):):)

JaW
21-03-2005, 15:22
Zerknalem na specyfikacje tego Mini... i na cene... takie malenstwo ma byc wydajniejsze od PC zlozonego (sensownie) za takie same pieniadze? :shock: :shock:

nevton
21-03-2005, 15:24
Zerknalem na specyfikacje tego Mini... i na cene... takie malenstwo ma byc wydajniejsze od PC zlozonego (sensownie) za takie same pieniadze? :shock: :shock:

TAK :)

JaW
21-03-2005, 15:34
http://sklep.benchmark.pl/pelny_15860.html - barebone ASUS (obudowa, plyta, grafika ATI) - 600 zl
http://sklep.benchmark.pl/pelny_10180.html - P4 3 GHz - 700 zl
http://sklep.benchmark.pl/pelny_10274.html - 2 x 512 MB pamieci - 430 zł
http://sklep.benchmark.pl/pelny_15514.html - nagrywarka DVD - 250 zł

Wyszlo nieco drozej co prawda, ale zestaw jest malutki, ma 4 razy wiecej pamieci RAM... Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze mini-makowka bedzie szybsza w obrobce grafiki...

Leon13th
21-03-2005, 15:37
Zapomniałeś o dysku

JaW
21-03-2005, 15:44
:D
Dorzuc jakiegos Hitachi SATA 80 GB...

nevton
21-03-2005, 16:09
G4 od 800 mhz i przynajmniej 1Gb ramu jezeli mowimy o foto zawsze bedzie wydajniejszy od PC-ta :)
z 2 powodow:
nie wiesza sie tak jak PC !! i wtedy kiedy PC przechodzi reinstalacje i i inne bolaczki Jabluszko pracuje
i drugi ktorego nie sposob zmierzyc i samemu tzeba sie przekonac
mac nie rozprasza uwagi siadajac przy Jabluszku robisz to co masz do zrobienia i nic wiecej - nie marnujesz czasu na jakies opcje softu i systemu ktore ci nie sa potrzebne
na windzie zawsze sie znajdzie cos do rozpraszania a to szarlerek jakis a to wygaszacz
pc jest jak skrzynka ze skarbami(taka z dziecinstwa naprzyklad) trzeba byc super-zdyscyplinowanym by wyjac potrzebna rzecz nie zerkajac na inne

ech szkoda gadac

przy 1 godzinie pracy mac moze i nie ma szans cenowo
ale przy 1 miesiacu juz powoli tak a przy 1 roku zaczyna byc rok swietlny z przodu przed PC jesli chodzi o wydajnosc :) w roboczogodzinach

[ Dodano: 21 Mar 2005 03:20 ]
acha a do cen dopisz system operacyjny
i pakiet iLife czyli cos jak adobe photoshop elements 3 plus jakis ulead do montazu fimow i kolejny do wypalenia krazka dvd z filmem to cenowo

zapraszam za jakies 3 do 6 ciu miesiecy jak wyjdzie TIGER wtedy pokaze pazury
CORE IMAGE, CORE VIDEO, AUTOMATOR, SPOTLIGHT technologie wbite w system wbijaja w podloge

zasada jest taka ze na pc czlowiek zasowa 5 godz a komp 0.5godz
a na maczku czlowiek zasowa 1 godz a komp 1

i w przyblizeniu na dwa razy wolniejszym kompie czlowiek robi robote 3 razy szybciej :)

adik
21-03-2005, 18:15
Nevton u mnie w gazecie sa same maci...Masakra.Wlasnie siedze na jednym.Potem bede siedzial na G5...Kurde.Zapakuje do domu cos czuje i chodu.Doslownie.Sa piekne cudowne...Konkretne.

JaW
21-03-2005, 18:18
Kto kupi mojego PC-ta? Wielki, szybki i cichy... :D

Lolas
21-03-2005, 18:18
adik, G5-tka jest zdecydowanie dwureczna (G4 mozna bylo wygodnie niesc w jednej rece), wiec uwazaj jak bedziesz zbiegal po schodach :mrgreen:

turbo
21-03-2005, 19:28
a jak jest z aplikacjami na maci :?: podchodzą aplikacje jak na PC sory za banalne pytanie ale w tym temacie jestem zielony a rozważam opcję zakupu kompa myślałem coś ala 3GB, ram 2x512 lub nawet 2x 1GB + dobra karta graficzna, właśnie 60% grafika, 20% net, 20% obróbka tekstu, słuchanie muzyki filmy... Ale słyszałem kiedyś własnie że maci to jakiś ewenement :) Jak jest z kompatybilnością PC i maci :?:
Czy jest sens pakowania się w MACi dla urzytków domowych :roll:
Będe wdzięczny za wyjasnienie dla laika lub jakies linki pl.
pozdrawiam

Ricardo
21-03-2005, 19:42
czytam, czytam i nie mogę uwierzyć !!!
mac jest ładny - OK
mac jest wydajny - OK
mac sie nie zawiesza - moze i tak, ale czy ktoś pomysłał dlaczego.
zacytuję nevton'a
"mac nie rozprasza uwagi siadajac przy Jabluszku robisz to co masz do zrobienia i nic wiecej - nie marnujesz czasu na jakies opcje softu i systemu ktore ci nie sa potrzebne "
powiedz mi, a kto Ci każe instalować masę softu na pcta. zainstaluj winde i PS i niech Ci nic nie rozprasza. I też bedzie szybki, a co do wieszania, nie pamietam kiedy mi sie mój XP powiesił - a nie traktuje go dobrze, instaluje wszystko co chce przetestować. Potraktuj maca jak pcta i wtedy porozmawiamy. To tak jak rozmowa z linuxowcami. Linux jest super i wogóle. Parę razy zdarzyło mi się na tym wspaniałym systemie zobaczyć komunikat kernel panic a soft do odtwarzania mp3 robił czkawkę i nie miałem tak tylko ja.

viz
21-03-2005, 19:47
Ricardo:

Jak można przeczytać na stronach Forbes.com
Linux jest najczęściej wybieranym systemem do zastosowań superkomputerowych.
Jego przewaga jest bardzo wyraźna, aż 60% instalacji znajdujących się na liście
500 najszybszych komputerów świata TOP500 ,
w tym najszybszy obecnie BlueGene/L, jest napędzana właśnie przez ten system.

To chyba o "czymś" świadczy. Oczywiście windows też ma swoje zastosowania. To tak jakby pisać dlaczego nikon a nie canon, itd. itp.

turbo
21-03-2005, 19:53
Ricardo, stosuję podobną zasadę po za Office, Nero, i gratami które można policzyć na palcach jednej ręki na kompie nic nie ma ! (z programów). Przy obrabianiu zdjęć fakt tu brakuje ramu (w moim przypadku) a jak zaczną się RAWy to nie bedzie wyjścia tylko zmiana rzęcha stąd pytam co jest takiego wybitnego w macach że się wszyscy zachwycają... :shock:
pozdrawiam

Giuppo
21-03-2005, 20:17
zapraszam za jakies 3 do 6 ciu miesiecy jak wyjdzie TIGER wtedy pokaze pazury
CORE IMAGE, CORE VIDEO, AUTOMATOR, SPOTLIGHT technologie wbite w system wbijaja w podloge


he he he.... juz Panterka powoduje dziwnie nerwowe zachowania u znajomych pececiarzy, nie trzeba czekac na Tigera ;)
A tak powaznie to zapomnij o MiniMaczku do obrobki fot... Probowalem z czystej ciekawosci na tej szybszej wersji troszke powalczyc, ale nie do tego ten komputerek powstal... to ma byc multimedialny serwerek w domu i komp do prostych zastosowan. Jezeli nie stac Cie na G5, to dobrym wyborem bedzie jakas 2 procesorowa G4 z wieksza iloscia ramu. Spokojnie da sie na tym pracowac. Sam mam w domu G4 876 dp i zareczam ze spokojnie sie na tym pracuje na skomplikowanych fotach po 500-600mb. Oczywiscie trzeba miec troszke ramu i wolne miejsce na dysku na scratch dla photoshopa. Co do samego wyboru pomiedzy PC a Maczkiem, to sprawa nie jest taka prosta. Jesli nie masz zadnego doswiadczenia z OSXem i nie masz nikogo, kto moglby Ci na poczatku pare spraw wyjasnic, podpowiedziec i ustawic... to bedziesz sie meczyl... Jezeli natomiast pokonasz pierwsze trudnosci w pracy z kompletnie innym systemem operacyjnym... to juz nigdy nie wrocisz z wlasnej woli do Windozy

[ Dodano: Pon Mar 21, 2005 7:36 pm ]

powiedz mi, a kto Ci każe instalować masę softu na pcta. zainstaluj winde i PS i niech Ci nic nie rozprasza. I też bedzie szybki, a co do wieszania, nie pamietam kiedy mi sie mój XP powiesił - a nie traktuje go dobrze, instaluje wszystko co chce przetestować. Potraktuj maca jak pcta i wtedy porozmawiamy.

ja swojego nie traktuje delikatnie, co wiecej odpalam go z systemu ktory jest na przenosnym dysku FW (w ten sposob moge odpalac rozne maczki w domu i w pracy, majac zawsze swoje ustawienia systemu i aplikacje). Nawet przy takim nietypowym sposobie pracy... nic zlego sie nie dzieje. System zainstalowany dwa lata temu nigdy nie wymagal przeinstalowania, jest tylko upgradowany do nowszych wersji i to w zasadzie wszystko.

deadcop
21-03-2005, 23:08
Dyskusja troche przypomina rozprawe o wszechswiecie. Kazde profesjonalne studio graficzne czy fotograficzne od Tokyo po LA uzywa Macow.
Oczywiscie Maki sa specyficzne. Braki gadgetow rekompensuja szybskoscia w programach graficznych.Mysle ze w obrobce RAW to PC moze sie tylko zarumienic ze wstydu.

Leon13th
21-03-2005, 23:22
Mysle ze w obrobce RAW to PC moze sie tylko zarumienic ze wstydu.
A żebyś wiedział,teraz pracuje na tiffach,nawet nawet.Jak pamiętam teraz nawet w "Reczpospolitej" pracują na maczkach,zdarzała się od czasu do czasu P4.

Anonymous
21-03-2005, 23:34
poza tym gdzie nie spojrze do profesjonalnej prasy to wszedzie sa zdjecia albo skrinshoty wlasnie z makow. Skoro agencje ktore zarabiaja miliony dolarow na wizualizacjach ,graifice i DTP wybrali Maki to chyba nie dlatego ze fajnie wygladaja.

dosent
21-03-2005, 23:54
Witam wszystkich!
1) PC bedzie tanszy
2) MAC to z pewnoscia nie Mini :)
Korzystam z Nikon Capture, PS za bardzo nie znam, ale czegos poza NC chyba nie potrzebuje (nie czuje potrzeby).

Czy ktos moze poradzic w ktora strone pojsc? Bedzie tylko i wylacznie komputer sluzyl do obrobki zdjec.


Uzywam maca od wielu lat, glownie do grafiki - Photoshop, Illustrator, Quark. Poza tym do spraw codziennych - internet, mail, news, podstawowe narzedzia biurowe, itp. Mialem raz sytuacje, ze przez pare miesiecy parcowalem na PC - maczka mi ukradli. Nie jestem fanatykiem, rozumiem ze ktos woli PC, w domu sam mam 'blaszaka' - chocby ze wzgledu na gry :-) Ale ten okres PC-towy wspominam nieciekawie :-) Tu nie chodzi o to czy sie wiesza czy nie. Kazdy da sie powiesic. Chodzi o to (dla mnie) ze Mac to inna filozofia pracy. Dyskusji o wyzszosci jednych swiat nad drugimi jest w necie na kopy, chcesz to czytaj :-) Nie ma najlepszego wyboru, zawsze sa plusy i minusy. Moja rada - zainwestuj w maka. Ale jesli nie znasz systemu OSX, musisz miec kogos, kto Cie w niego wprowadzi. Inaczej zniechecisz sie po miesiacu.

Pzdr

Giuppo
22-03-2005, 00:16
Moja rada - zainwestuj w maka. Ale jesli nie znasz systemu OSX, musisz miec kogos, kto Cie w niego wprowadzi. Inaczej zniechecisz sie po miesiacu.


Tak jak pisalem wyzej, to jest bardzo wazne!!! jezeli nie beddziesz mial "pod reka" kogos, kto Ci pomoze przy pierwszym kontakcie z Maczkiem i OSXem, to moze byc ciezko... i po jakims czasie dolaczysz do grupy tych, ktorzy twierdza z calym przekonaniem, ze te komputery do niczego sie nie nadaja... bo nie jest tak samo jak na pc ;)

Ricardo
22-03-2005, 00:17
a czy ja mówię, że linux jest zły. jest bardzo dobry, zwłaszna na serwer. jak sie człowiek uprze to można na tym całkiem miło pracować. i ciągłe jakieś updaty można robić. nowe "iksy" i wogóle. co do maka .... jak ktoś mi piszę, że ma G5 i mu super chodzi to fajnie. tylko jak ja sobie wsadzę do kompa dwa P4 z HT to też mi będzie pewnie ładnie śmigać. co prawda procki maka są lepiej skalowalne i architektura jest lepsza niż na pececie, ale cena tez jest mocno zaporowa. Podejrzewam, że różnica w wydajności między G5 a 2xP4 z HT nie jest warta dodatkowej kasy na maka. poza tym do peceta kupię "graty" za rogiem, a do maka już nie koniecznie, a na pewno nie wszystkie.
następna kwestia apropos używania maków przez profesjonalne studia - powiem krótko - jak dresy jeżdzą "bmw" to ja też muszę sobie kupić bo to jest trendy. chyba trochę naiwne rozumowanie.

Giuppo
22-03-2005, 00:35
co do maka .... jak ktoś mi piszę, że ma G5 i mu super chodzi to fajnie. tylko jak ja sobie wsadzę do kompa dwa P4 z HT to też mi będzie pewnie ładnie śmigać. co prawda procki maka są lepiej skalowalne i architektura jest lepsza niż na pececie, ale cena tez jest mocno zaporowa. Podejrzewam, że różnica w wydajności między G5 a 2xP4 z HT nie jest warta dodatkowej kasy na maka. poza tym do peceta kupię "graty" za rogiem, a do maka już nie koniecznie, a na pewno nie wszystkie.

to nie musi byc zaraz G5, pisalem ze pracuje na G4dp... ten komp ma juz chyba ponad dwa lata i mozna go kupic za rozsadne pieniadze. Co do gratow, to kupisz wiekszosc za tym samym rogiem... Co do cen, to rozumiem, ze porownujesz ceny Maczkow z firmowymi PCetami typu np Dell, a nie ze skladakami z gieldy?



następna kwestia apropos używania maków przez profesjonalne studia - powiem krótko - jak dresy jeżdzą "bmw" to ja też muszę sobie kupić bo to jest trendy. chyba trochę naiwne rozumowanie.

profesjonalne studia nie uzywaja makow, bo sa trendy... uzywaja ich bo sa wydajne i pozwalaja im zarobic wiecej kasy, ktora jest potrzebna na kolejne BMW ;)
Zreszta w zastosowaniach gdzie lepszy jest soft na PC uzywaja PC... np grafika 3D... Zapewniam Cie ze nikt tu sie nie kieruje moda czy sentymentami. Wazna jest produkcja

krzysztof jot
22-03-2005, 01:44
witam. aby nie mącic - do grafiki TYLKO MAC. Grafik robiacy dla mnie sklad mial 4-ke, a rok temu kupił G5. To tak jakbys kupił EVO8 albo IMPREZE. Nawet mie mysl o PCcie jesli masz kase na G5.
Zreszta, to zakup na lata. Pecet nawet wypasiony za rok(no dwa) bedzie egzemplarzem muzealnym. RAWy sa wymagajaca, zwlaszcza z D2X - popstrykalem troche na Targach - dluzej sie otwieraja w NC nioz z mojej 100, powiekszone do 100% zaczynaja sie "zacinac" a peceta mam mocnego PIV3.2 HT i 1GB DualChanel i jest cienkawo choc da sie pracowac.
Ale ja sie bawie a ty z tego zyjesz... nie zastanawiaj sie, kup MACka.

nevton
22-03-2005, 02:48
chlopaki ja poprostu kocham jabluszka i juz :)

• 1GB DDR333 SDRAM - 1 DIMM
• 80GB Ultra ATA drive
• 4x SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)
• 56K v.92 Modem
• Mac OS X - U.S. English
• 1.42GHz PowerPC G4

Subtotal
$1,024. - i moge to miec w takiej cenie (ok 3000 zl)
chyba starczy do domciu co ??

teraz mam celerona 1.2 krecony na 1.5 512 sdram (nie ddr) usb 1.1 firewire na pci dvd-rw i 3 dyski ok 200gb radeona 9700pro (czeka na mocniejsze bebechy) 17-tka crt + 15 crt makowa klawiatura i radiowa optyczna mysz z 8 guzikami :) (makowa skorka na winde)

chce postawic maka w domu do domowego uzytku i na wlasnej skorze sie przekonac czy spelni wszystkie moje wymagania (oprocz gier)oto one:
photoshop
internet
maile z glupotami*
mp3/ipod
edycje domowego wideo
divixy (tez na tv!!)
gg/skype/wideokonferencje internetowe*
czasami praca grafika/DTP w domu!!!!
* tu sie boje ze moge miec problemy

wydaje mi sie ze taki kompik za 3000 zl calkiem calkiem poradzi sobie z tym wszystkim a jak bede zadowolony (jak bedzie kasa) to pewnie imac G5 20 cali i air porty i air tunes !! (air tv mogli by zrobic)

Anonymous
22-03-2005, 08:14
OK, ok...

Panowie, ja pracuje w robocie na G4 i jestem w nim po prostu zakochany. Moze nia tak jak w dziewczynie, bo ksztalty nie te, ale gdy tylko go dostalem - nie moge sie od niego oderwac. Dla mnie wazna jest jeszcze mobilnosc - i tu pozostane na razie przy Thinkpadach. Powerbook'i tojest kosmiczna cena, a i wytrzymalosc nie do konca ta.

Ale powiedzcie o takich drobnych szczegolach:
moge zainwestowac nawet w dual G5 (z rok mi to zajmie, ale czemu nie) - tylko co z elementami jak macierz dyskowa (by to szybciej i bezpieczniej chodzilo)?

Od lat korzystam z SYSTEM V, windows to jest praktycznie obowiazek ze wzgledu na me dodatkowe zajecia na uczelni. Jak dla mnie OS X ma troszke za malo mozliwosci konfiguracyjnych. Czy sie myle?

Tez mnie ujela ta "drobnostka". Mam dwa zdjecia do obrobienia, siadam, iTunes, Nikon Viek, Nikon Capture i jestem w domu. Z Windowsem nigdy nie bylo tak prosto...

A co do obrobki grafiki i Macow: znajomy grafik (Silicony tez mu nie obce) stwierdzil jednoglosnie (poparte przykladami)
- jak 2D to tylko i wylacznie Mac, nawet za te same pieniadze co PC
- jak 3D to tylko nie Mac, kazde PC bedzie o niebo lepsze
Ja podpadam pod pierwsza kategorie :)

A czy obsluga RAW'ow nie wymaga szybkiego zegara? Czy P4 (albo dual) nie bedzie znacznie szybszy od polkowo odpowiedniej G5?

Pozdrawiam
M Dabrowski

SiD
22-03-2005, 10:14
To kwestja wyboru. Nie ma jedynego slusznego rozwiazania. PCty sa tansze i wszechstronniejsze. W razie potrzeby mozna je upgradeowac kupujac lepszy procek czy wiecej pamieci. Jbaka sa poprostu o wiele wydajniejsze i spewnoscia bardziej niezawodne (system) nic PC ale w sumie nic ponad sprecyzowanymi zeczami na nich nie zrobisz.

Czy Nikon capture jest w wersji na Jabka? Ja nie wiem bi nie mam nikona ani Jbaka... tylko zastanawiam sie czy ktos zwrucil na to uwage. Trzeba pamietac, ze oprogramowanie na Jabka jest inne.

Ja powiem tak:
osobiscie wolabym zrobic stacje robocza skladajaca sie z 2x PIV 3,2 GHz, 4 GB ramu, matrycy dyskowej 2x 120 GB kupic sobie wypasiony monitor i jeszcze kasy mi zostanie. Po pierwsze sprzet bedzie uniwersalny, po drugiebardzo wydajny w porownaniu nawet do najszybszych PCtow po trzecie napewno tanszy. No i bede mail wieksza swobode.

Ale jezeli ktos ma bardzo, bardzo waskie zapotrzebowania napewno z Jabka bedzie bardziej zadowolony.

Giuppo
22-03-2005, 10:20
photoshop
internet
maile z glupotami*
mp3/ipod
edycje domowego wideo
divixy (tez na tv!!)
gg/skype/wideokonferencje internetowe*
czasami praca grafika/DTP w domu!!!!
* tu sie boje ze moge miec problemy


nie wiem co to sa "maile z glupotami" ale z cala reszta nie bedziesz mial problemow. Oczywiscie dysk 80 nie wystarczy do edycji video przy dluzszych filmikach.
Co do komunikatorow, to Skype smiga, ze az milo. Do GG polecam Proteusa.

[ Dodano: Wto Mar 22, 2005 9:37 am ]

To kwestja wyboru. Nie ma jedynego slusznego rozwiazania. PCty sa tansze i wszechstronniejsze. W razie potrzeby mozna je upgradeowac kupujac lepszy procek czy wiecej pamieci. Jbaka sa poprostu o wiele wydajniejsze i spewnoscia bardziej niezawodne (system) nic PC ale w sumie nic ponad sprecyzowanymi zeczami na nich nie zrobisz.

Czy Nikon capture jest w wersji na Jabka? Ja nie wiem bi nie mam nikona ani Jbaka... tylko zastanawiam sie czy ktos zwrucil na to uwage. Trzeba pamietac, ze oprogramowanie na Jabka jest inne.


hmm... Maka upgradujesz w taki sam sposob jak PC... nie rozumiem w czym problem?
Nie rozumiem tez co miales na mysli mowiac ze na Maku zrobie tylko "sprecyzowane rzeczy"? To nie sa komputery tylko do grafiki i dtp. Oczywiscie pod osx nie znajdziesz wszystkich programow, do ktorych sie przyzwyczailes na PC... ale tak naprawde brak mi tylko jednego z nich, tzn 3D Studio. Jesli chodzi o gry, to faktycznie jest ich mniej. Dla mnie to nie problem, bo do tego uzywam Playstation. Co do oprogramowania Nikona, to jest pelny pakiet: Nikon View, Nikon Capture Control, Nikon Capture Editor...

dosent
22-03-2005, 10:46
To kwestja wyboru. Nie ma jedynego slusznego rozwiazania. PCty sa tansze i wszechstronniejsze. W razie potrzeby mozna je upgradeowac kupujac lepszy procek czy wiecej pamieci. Jbaka sa poprostu o wiele wydajniejsze i spewnoscia bardziej niezawodne (system) nic PC ale w sumie nic ponad sprecyzowanymi zeczami na nich nie zrobisz.

Czy Nikon capture jest w wersji na Jabka? Ja nie wiem bi nie mam nikona ani Jbaka... tylko zastanawiam sie czy ktos zwrucil na to uwage. Trzeba pamietac, ze oprogramowanie na Jabka jest inne.


Z kilkoma rzeczami sie nie zgodze.

Pewnie nie wiesz, ze do maka tez mozesz kupic lepszy procek, dolozyc ramu, zmianic dysk, naped, karte graficzna. Wiec gdzie roznica? Ja widze taka, ze w maku potrzebe zmiany procesora odczujesz po kilku latach a w PC po pol roku ;-)

Nie bardzo tez wiem co masz na mysli piszac, ze poza kilkoma sprecyzowanymi rzeczami na macu nic nie zrobie. Czego np na maku nie da sie zrobic? Uprzedzajac Twoja odpowiedz - nie ma takiej rzeczy.

No i ostatnie. Oprogramowanie na Mac jest w wiekszosci TAKIE SAMO jak na PC. Nie TO SAMO, bo to niemozliwe, ale te same aplikacje sa dostepne na obie platformy. Oczywiscie sa sytuacje, ze dana aplikacja wystepuje tylko na jedna platforme, ale w czasach, gdy do jednego zastosowania masz wybor pomiedzy kilkoma (conajmniej) programami to nie stanowi zadnego problemu.

Zeby pozostac w tematyce forum. Nicon Capture jest w wersji na Maca. Wersja trial znajduje sie na CD dostarczanym z D70. Nikon Viev, Picture Project rowniez mozna miec na macu.

pzdr

[ Dodano: Wto 22 Mar, 2005 ]

Maka upgradujesz w taki sam sposob jak PC...

No i sie zdublowalismy :-) Ale to swiadczy o tym, ze prawde piszemy :-)

pzdr

nevton
22-03-2005, 11:57
acha w moim osobistym przypadku maciek da mi - radosc z posiadania :)

ciekaw jestem czy da sie ripowac plyty dvd ??? - czysto akademicko

do 3d jaest lightwave - ktorego znam, nie ma 3d studio ale jest maya jesli komus bardzo zalezy na ultra pro zastosowaniach

maile z glupatami to kwestia polskich literek z wordach powerpointach htmlach no i animowane gify filmiki wmv itp

Lolas
22-03-2005, 12:01
maile z glupatami to kwestia polskich literek z wordach powerpointach htmlach no i animowane gify filmiki wmv itp
zero problemu z literkami
zero problemu z filmikami (jest makowa wersja Windows Media Player)
problemy bedziesz mial z glupotami w postaci plikow .exe ale mozesz zainstalowac emulator peceta, jesli BARDZO bedzie Ci zalezalo na ich uruchomieniu

[ Dodano: Wto Mar 22, 2005 11:01 am ]

ciekaw jestem czy da sie ripowac plyty dvd ??? - czysto akademicko


czysto akademicko: da sie ripowac
http://www.dawnload.net/alternative_platforms/mac_software/
http://www.metakine.com/products/dvdremaster/

heretique
22-03-2005, 12:25
Poczytałem sobie trochę w sieci, i doczytałem, że w Mini można sobie samemu
wymienić pamięć i dysk twardy na większy (o ile się nie boimy grzebać ).

Ciekawe tylko czy straci się przez to gwarancję?

Uzupełnienie

Jeśli ktoś chce kupić Mini i się nie boi wyzwań, polecam wersję 256 MB RAM i lekturę
tego artykułu (http://www.macworld.com/weblogs/editors/2005/01/macminiinside/index.php) :-)

dosent
22-03-2005, 12:33
Nie stracisz. Po pierwsze jedyne czym ryzykujesz, to ze jak wsadzisz zla (nieobslugiwana) kosc pamieci to Ci system nie ruszy albo bedzie mial czkawke. O dysku nie mowie - dokladanie, zmianianie - wszystkie opcje dozwolone :-) A po drugie, jak juz bardzo chcesz byc poprawny, to jak bedziesz oddawal do serwisu, to po prostu wsadzisz bebechy fabryczne :-)
Kupowac trzeba po prostu w normalnych firmach, ktore nie strasza utrata gwarancji przy dostarczeniu komputera w nieoryginalnym kartonie :-)
A grzebanie jest dokladnie takie samo jak przy PC, wiec nie ma strachu ;-)
pzdr

heretique
22-03-2005, 12:45
Właśnie doczytałem, że wymiana dysku jest raczej dla "serious hardware hacker" :-), bo wiąże się z wyjęciem napędu, ale od biedy są napędy zewnętrzne. Od chyba 10 lat jestem cichym wielbicielem Maców, może będzie czas przejść do czynów? ;-)

p.s. a czy gdyby sobie wymienić w Macu dysk twardy, można zainstalować własnoręcznie na nim system? Ergo, czy Apple daje płytki z instalką MacOsa?

dosent
22-03-2005, 13:05
Wiesz co, troche mnie zaskoczyles tym 'serious...' Moze w Mini jest to z jakiegos powodu trudniejsze, nie wiem, nie interesowalem sie tym modelem. Ale jezeli komplikacja wiaze sie z 'wyjeciem napedu' to nie rozumiem tym bardziej - jak mozna wymienic dysk nie wyjmujac go? :-)

Z makiem dostajesz system, ostatnio wydana wersje. I mozesz ja sobie instalowac na kazdym nowym dysku, kotry do niego wsadzisz.

pzdr

Giuppo
22-03-2005, 16:21
Wszystko ok, tylko z tego co slyszalem w wypadku maka mini rozbudowa moze okazac sie troszke droga. Komponenty na jakich bazuje ten komputer pochodza z laptopow, czyli i ram i dysk sa znacznie drozsze niz normalne. Jeden slot do ramu tez nie ulatwia rozbudowy

dosent
22-03-2005, 16:51
Jasne, tylko trzeba sobie zdawac sprawe z przeznaczenia sprzetu. Jak potrzebuje laptopa to patrzac na ceny wybiore iBooka. A jak patrze szerzej (dalej) to wybiore PB :-) Tak samo z Mini - jak potrzebny troche inny iMac do domu (bo np chce miec super monitor) to kupie Mini. Jak chce miec stacje robocza wybiore PM.

pzdr

adik
22-03-2005, 17:59
Wogole to moze kupmy sobie wszystko ??? BEdzie full komfort :)

c2h5oh
22-03-2005, 18:09
to mi tez kup jeden komplet :P

dosent
22-03-2005, 18:27
Wogole to moze kupmy sobie wszystko ??? BEdzie full komfort :)

:-) Wyczuwam lekka kpine, a tak w zasadzie powinno byc, zeby byl full komfort :-) Porownujac do fotografii - po co tyle obiektywow, body, lamp. Przeciez 'malpka' tez sie robi zdjecia. :-) A jednak masz dwa obiektywy :-) I to nie z najnizszej polki :-)
Z komputerem tak samo - inny jako serwer, inny jako stacja graficzna, inny mobilny...

pzdr

Siupes
22-03-2005, 19:00
jak juz o apple to moze ktos ma jakies pojecie o uzywaniu czegos takiego jak:
Apple iBook PowerPC G4 1.2GHz
wlasnie sie powaznie zastanawiam, moj hp z celeronem 2.8 i 15.4 lcd wydaje mi sie troche za wielki, za wolny i za cienki z bateriami ostatnio.
a apple ze swoja zywotnoscia 6 godzin i malymi wymiarami brzmi zachecajaco.

jakies przemyslenia????????

dosent
22-03-2005, 20:26
Apple iBook PowerPC G4 1.2GHz
ze swoja zywotnoscia 6 godzin i malymi wymiarami brzmi zachecajaco.


Nie wiez w te 6 godzin. To jest do osiagniecia ale w bardzo konkretnych warunkach - tak na prawde to nawet nie wiem co trzeba by robic przez te 6 godzin, zeby bateria wytrzymala :-) Realnie przy kreconych co jakis czas dyskach, jakis CD, wlaczony AirPort lub Bluetooth, internet, mail sprawdzajacy sie co 5 min, w tle iTunes na PB G4 12'' pracuje 3-4 godziny plus przerwy, gdy system po 5 min usypia. Ale to i tak sporo :-)

Sprawdz jeszcze dobrze czym sie rozni iBook od PB - na pl.rec.sys.macintosh jest mase watkow zawiedzionych iBookowcow, bo czegos sie nie da podlaczyc, albo ze komputer czegos nie ma :-)

A wymiary - malina! Polecam!

pzdr

heretique
22-03-2005, 22:12
Komponenty na jakich bazuje ten komputer pochodza z laptopow, czyli i ram i dysk sa znacznie drozsze niz normalne. Jeden slot do ramu tez nie ulatwia rozbudowy

Slot na ram to całkiem standardowy DIMM. Właśnie dużo pisze się w internecie, żeby nie dać się Apple'owi obedrzeć ze skóry i własnoręcznie wymienić pamięć.

Giuppo
22-03-2005, 22:34
no tak tylko upirdliwosc polega na tym, ze slot jest tylko jeden... czyli nie mozesz dolozyc ramu, tylko wymienic kosc na wieksza... Nadal uwazam, ze mini jest tylko dla tych, ktorym wystarcza jego konfiguracja fabryczna.

dosent
22-03-2005, 23:06
Komponenty na jakich bazuje ten komputer pochodza z laptopow, czyli i ram i dysk sa znacznie drozsze niz normalne. Jeden slot do ramu tez nie ulatwia rozbudowy

Slot na ram to całkiem standardowy DIMM. Właśnie dużo pisze się w internecie, żeby nie dać się Apple'owi obedrzeć ze skóry i własnoręcznie wymienić pamięć.

Tylko ze tu chodzi o to, ze kosc pamieci do laptopa jest 2 x drozsza niz do kompa stacjonarnego - tam sa kosci krotsze. Tak samo jest z HD - w laptopach masz dyski 2,5'' - tez okolo 2 x drozsze... A jezeli mini jest oparty na tych elementach, to jego modernizacja bedzie troche drozsza niz np PM :-)

pzdr

heretique
22-03-2005, 23:09
To już kompromis, na który poszli konstruktorzy chcąc zminiaturyzować urządzenie. Jeśli ktoś potrzebuje łatwiejszych możliwości rozbudowy, to chyba powinien wybrać nieco większą skrzynkę? A Mini ma leżeć na biureczku i cieszyć oko :-)

[ Dodano: Wto Mar 22, 2005 10:14 pm ]

Tylko ze tu chodzi o to, ze kosc pamieci do laptopa jest 2 x drozsza niz do kompa stacjonarnego - tam sa kosci krotsze. Tak samo jest z HD - w laptopach masz dyski 2,5'' - tez okolo 2 x drozsze... A jezeli mini jest oparty na tych elementach, to jego modernizacja bedzie troche drozsza niz np PM :-)
pzdr

Hmm... ale ze zdjęć wynika, że pamięć to standardowy DIMM z dużego peceta :-)

Co do dysków się zgodzę. Przyznam nawet, że dyski większe od 80 GB są rzadko spotykane.

Pamiętajmy jednak, że to ma być ładny, funkcjonalny komputer do domowych zastosowań, a nie full-wypas-maszyna do obróbki 200-megowych PSD ;-)

dosent
23-03-2005, 00:38
Hmm... ale ze zdjęć wynika, że pamięć to standardowy DIMM z dużego peceta :-)

Tak jak napisalem wczesniej, nie interesowalem sie tym modelem, wiec nie polemizuje - pewnie masz racje :-)


Pamiętajmy jednak, że to ma być ładny, funkcjonalny komputer do domowych zastosowań, a nie full-wypas-maszyna do obróbki 200-megowych PSD ;-)

Czyli sie zgadzamy:


jak potrzebny troche inny iMac do domu (bo np chce miec super monitor) to kupie Mini. Jak chce miec stacje robocza wybiore PM.

:-)

pzdr

Jacklon
23-03-2005, 08:12
To tak dwa slowa o Mini.

Zastanawialem sie czy nie zrobic zwojego wejsca w owocowy system wlasnie via Mini Mac. Problemy sie pojawily dopiero gdy wszedlem do salonu Apple po rade. Okazalo sie, ze dysk 5400 RPM (albo jak sie zle trafi to 4200 RPM) jest troszke wolny. Dla porownania ja pracuje standardowo na jednym z najmocniejszych SCSI (10 000 RPM) i czasami narzekam.
Dolozenie do Maczka ramu - do 1 GB to dosyc kosztowny zabieg (oczywiscie na wlasna reke - ale nawet i tu!). Przy 256 MB RAM maluszek chodzi niestety na tyle szybko by surfowac po internecie. Ale jak juz zaczniemy prace w kilku oknach - albo rozdzielczosc bedzie wyzsza niz XGA to zaczynaja sie prawdziwe schody. 1GB RAM'u to temat nienegocjowalny. No i teraz standardowe problemy: jaka klawiatura, myszka...

Krotko mowiac, nawet starajac sie zrobic te wszystkie upgrade'y jak najtaniej to ponizej 4k pln sie nie zmiescimy. A prawda jest taka ze za ta cene kupimy uzywanego Power Mac G4 podobnie wyposazonego.

Z dobrym monitorem (CRT) to ponizej 7k pln nie ma co myslec. A z LCD to kolo 10 k pln. Wiec postanowilem wymienic teraz swojego notebook'a na szybszego (doplace ~2k pln). W miedzy czasie dokupie monitor dobry i bede robil na dwa screen'y (notebook na narzedzia, a CRT na zdjecia). A gdy uzbieram okreslona sumke to wejde juz w G5. Przynajmniej wiem, ze pomimo ceny na wstep oplaca sie zainwestowac troszke w MAC'a.

A tak nawiasem mowiac: gdy sie pytalem o Mini jakies 2 miesiace temu to jeszcze ich nie bylo a zamowienia przekraczaly przewidywane dostawy na ok 6 miesiecy :)

Pozdrawiam
M Dabrowski

Giuppo
23-03-2005, 12:15
No wlasnie, Mini jest fajny, mily dla oka i niedrogi... ale jakio serwer multimedialny w domu. Bedzie sprawnie gral, odtwarzal filmy, laczyl ze swiatem, ale jesli chodzi o powazniejsza prace w PSie, to raczej nie... Podobnie bylo kiedys z Cubem... tylko ze on nie byl tani ;)

Sylwiusz
23-03-2005, 12:17
Tylko ze tu chodzi o to, ze kosc pamieci do laptopa jest 2 x drozsza niz do kompa stacjonarnego - tam sa kosci krotsze. Tak samo jest z HD - w laptopach masz dyski 2,5'' - tez okolo 2 x drozsze... A jezeli mini jest oparty na tych elementach, to jego modernizacja bedzie troche drozsza niz np PM :-)
pzdr
Akurat DIMM jest zupelnie standardowy w Mini Macu :-) Niestety - dysk 2.5", nawet 5400 rpm nie rozpieszcza jesli idzie o wydajnosc do grafiki...

[ Dodano: 23-03-05, 11:23 ]

No wlasnie, Mini jest fajny, mily dla oka i niedrogi... ale jakio serwer multimedialny w domu. Bedzie sprawnie gral, odtwarzal filmy, laczyl ze swiatem, ale jesli chodzi o powazniejsza prace w PSie, to raczej nie... Podobnie bylo kiedys z Cubem... tylko ze on nie byl tani ;)
Tyle, ze do Cube'a mozna bylo wrzucic normalny dysk 3.5" 7200 rpm i sa upgrade'y procka nawet do 1.7 GHz ;-) Ale do grafiki za te cene lepiej kupic cos innego. Ja w domu uzywam starego G4/400 AGP Graphics "Sawtooth", ktorego rozbudowalem o procesor G4 1.4 GHz, 1GB RAMu, nagrywarke DVD, kontroler SATA i Radeona 8500. Za mniej wiecej cene Maca Mini mam duzo wydajniejszy system - porownywalny do G4 "Mirrored drive doors" 1.25GHz, ktorego uzywam w pracy :-) I to mi sie wydaje byc najrozsadniejszym rozwiazaniem z punktu widzenia kosztow - kupno starszego Maczka G4 minimum "Sawtooth" i jego rozbudowa, nawet malymi kroczkami. Mini to zdecydowanie inny obszar zastosowan niz wydajana stacja do grafiki...

Giuppo
23-03-2005, 13:08
Nic dodac, nic ujac... a tak swoja droga, to mile ze i na tym forum znalazlo sie kilka osob pracujacych na Makach... moze to oznacza, ze te komputery nie sa az tak malo popularne, jakby sie moglo wydawac ;)

Sylwiusz
23-03-2005, 13:13
Nic dodac, nic ujac... a tak swoja droga, to mile ze i na tym forum znalazlo sie kilka osob pracujacych na Makach... moze to oznacza, ze te komputery nie sa az tak malo popularne, jakby sie moglo wydawac ;)
Mysle, ze wzielo sie to min. stad, ze wiele osob zajmujacych sie grafika komputerowa oraz sztuka (min. fotografia) woli jednak Maki. Ja pracuje na nich od 12 lat i mimo dwoch krotkich prob przejscia na PeCe - caly czas trzymam sie Apple i jestem bardzo zadowolony z wyboru :-)

heretique
23-03-2005, 14:02
Ja w domu uzywam starego G4/400 AGP Graphics "Sawtooth", ktorego rozbudowalem o procesor G4 1.4 GHz, 1GB RAMu, nagrywarke DVD, kontroler SATA i Radeona 8500. Za mniej wiecej cene Maca Mini mam duzo wydajniejszy system - porownywalny do G4 "Mirrored drive doors" 1.25GHz, ktorego uzywam w pracy :-) I to mi sie wydaje byc najrozsadniejszym rozwiazaniem z punktu widzenia kosztow - kupno starszego Maczka G4 minimum "Sawtooth" i jego rozbudowa, nawet malymi kroczkami. Mini to zdecydowanie inny obszar zastosowan niz wydajana stacja do grafiki...

Czyli w PowerMacu G4 można samodzielnie wymienić procesor, zupełnie jak w PCcie? Na Alledrogo jest trochę egzemplarzy G4 700-800 MHz - czy z takiego czegość można by wykrzesać coś więcej?

p.s. robi się forum Macowe :-)

Sylwiusz
23-03-2005, 14:15
Czyli w PowerMacu G4 można samodzielnie wymienić procesor, zupełnie jak w PCcie? Na Alledrogo jest trochę egzemplarzy G4 700-800 MHz - czy z takiego czegość można by wykrzesać coś więcej?
Mozna. Chociaz moim zdaniem jesli kupuje sie pod rozbudowe, to szkoda pieniedzy na G4 700-800 MHz. Lepiej kupic cos slabszego i tanszego jako podstawe. I tak - procesor daje sie wymieniac - najszybsze jakie widzialem to G4/1.7 GHz, sa tez karty dwuprocesorowe, ktore z przyjemnoscia wykorzysta Photoshop i MacOSX :-) Kontroler Serial ATA potrzebny jest tylko jesli chcesz zalozyc sobie macierz RAID (w obudowie PM G4 wczesniejszych wersji sa 3 miejsca na dyski 3.5"), inaczej dyski SATA nie sa jakos specjalnie szybsze od swoich wspolczesnych odpowiednikow, nawet podlaczonych na ATA 66. Mozna tez wymienic karte graficzna na Radeona - MacOSX korzysta z GPU do rysowania elementow 3D interfejsu graficznego. Wczesniej montowane Rage 128 byly tylko z frame-buffer z obsluga 3D, wiec nie przyspieszaly wyswietlania okienek itp. Pamiec nawet w najstarszych modelach G4 mozna rozbudowac do 1,5 GB na normalnych DIMMach SDRAM 100 (4 gniazda), wiec tez nie ma z tym problemu. A jesli idzie o benchmarki, testy kompatybilnosci i inne takie polecam strone:
www.xlr8yourmac.com


p.s. robi się forum Macowe :-)
No coz, kazdy musi zdecydowac, na jakim komputerze zainstalowac Nikon View i Capture ;-)

[ Dodano: 23-03-05, 13:23 ]
I jeszcze jedno. Ja swoj sprzet do rozbudowy G4 sprowadzalem z USA z tego sklepu:
http://www.macsales.com/
Tutaj mozna tez sie zorientowac w cenach i wyborze upgrade'ow. Dodam tylko, ze na czesci komputerowe nie ma cla, placi sie wiec tylko VAT, ktory latwo odliczyc majac firme, moze byc zaprzyjazniona :-)

pietrucha
29-03-2005, 13:27
jesli idzie o kupno Mac to tylko z USA, u nas ceny zabijaja, Mac tak czy inaczej jest w porownaniu z PC drogi. I jesli sprzet ma byc szybki to G5. Argument ze PC sie wiesz, dla mnie nie jest argumantem. Zaden z moich kompow sie nie wiesza i nie wieszal. Trzeba miec dobre komponenty i niebieski ekran sie nie pojawia.
Swoja droga tez zaluje ze Mac wciaz jest w cieniu PC. Przeciez to takie dobre sprzety. Ehhhh
Jesli ktos ma dostep do Mac to mozna zrobic jakis test wydajosci, prygotowac odpowiednie macra i zobaczyc w jakim czasie poradza sobie z zadanymi pracami nasze kompy.

krzysztof jot
29-03-2005, 18:10
do rozbudowy G4...

wyda mi sie chorym, aby przy tak szybkim postepie w tej dziedzinie kupowac komputer
ktory byl konstruowany 8 lat temu. To przepaść technologiczna, zwlaszcza ze podsawowy
G5 nie jest taki drogi... i jak rozbudowywac to raczej ten model....
http://sklep.apple.pl/cgi-bin/WebObjects/AppleStore.woa/2/wo/Zt9f6V5JUeo5bCQPhbKnI0/0.0.1.3.25.0.1.11.5.1.1

Sylwiusz
30-03-2005, 09:50
wyda mi sie chorym, aby przy tak szybkim postepie w tej dziedzinie kupowac komputerktory byl konstruowany 8 lat temu. To przepaść technologiczna, zwlaszcza ze podsawowy G5 nie jest taki drogi... i jak rozbudowywac to raczej ten model....
http://sklep.apple.pl/cgi-bin/WebObjects/AppleStore.woa/2/wo/Zt9f6V5JUeo5bCQPhbKnI0/0.0.1.3.25.0.1.11.5.1.1
No ladnie pojechales :-) Po pierwsze mowa byla o Macu Mini. Po drugie G4 o ktorej wspominalem jest sprzed 6 lat, ale jej rozbudowanie pozwala na osiagi lepsze od Mini Maca za te sama cene. Oczywiscie, jak ktos ma kaske, to najlepiej kupic sobie G5. Rzecz w tym, ze to jednak wyjdzie ok. 2500 zl netto wiecej. Jak ktos ma tyle na zbyciu to OK, ja jednak wolalbym tyle dorzucic do mojej Sigmy i kupic Nikkora 70-200/2.8 VR :-)

nevton
31-03-2005, 11:09
wracajac do pieniedzy za 3000zl jakiego byscie maczka zaproponowali....

dosent
31-03-2005, 11:55
Ale to bardzo zalezy od tego do czego chcesz go uzywac :-)
Tak na szybko tu masz np cos za 3 kzl:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46159145
Jeszcze niedawno pracowalismy na slabszych maszynach (studio DTP) i nikt nie narzekal. Dolozysz pol giga ramu, wiekszy dysk, jakas mysz usb i masz niezly komputer.

pzdr

Sylwiusz
31-03-2005, 12:51
wracajac do pieniedzy za 3000zl jakiego byscie maczka zaproponowali....
Albo tak jak napisal Ci Dosent, albo wziac starsza G4/400 AGP za ok. 1000 zl i rozbudowac ja o procesor G4/1.4 GHz i karte Serial-ATA - komp bedzie wowczas za podobno cene nieco szybszy. Oba wybory do obrobki grafiki beda o niebo lepsze niz kupno MiniMaca.

nevton
31-03-2005, 13:51
• 1GB DDR333 SDRAM - 1 DIMM
• 80GB Ultra ATA drive
• 4x SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)
• 56K v.92 Modem
• Mac OS X - U.S. English
• 1.42GHz PowerPC G4

az mi sie nie chce wiezyc ze to bedzie wolniejsze...

[ Dodano: 31 Mar 2005 01:53 ]
acha znalazl ktos jakis benchmark??
najlepiej w porownaniu do PM G4 (1 i 2 cpu) i do iMaca G5 no moze jeszcze eMac G4...

Sylwiusz
31-03-2005, 14:09
? 1GB DDR333 SDRAM - 1 DIMM
? 80GB Ultra ATA drive
? 4x SuperDrive (DVD?RW/CD-RW)
? 56K v.92 Modem
? Mac OS X - U.S. English
? 1.42GHz PowerPC G4

az mi sie nie chce wiezyc ze to bedzie wolniejsze...
Caly problem w tym, ze w MiniMacu dysk jest 2,5" 4000 rpm. Nawet jak go zmienisz na 5400 rpm, czyli najszybsze 2,5" (w odpowiedniej cenie oczywiscie) to nadal bedzie sie mialo nijak do 7200 nie mowiac o 10000 rpm...


acha znalazl ktos jakis benchmark??
najlepiej w porownaniu do PM G4 (1 i 2 cpu) i do iMaca G5 no moze jeszcze eMac G4...
Poszukaj tutaj:
http://ladd.dyndns.org/xbench/compareindex.xhtml
To co prawda tylko suchy test, z prawdziwymi aplikacjami moze byc nieco inaczej, ale daje ogolne pojecie co i jak.

heretique
01-04-2005, 11:07
Jeszcze warto dodać, że Mini ma pamięć DDR i USB 2.0 - drobiazg, ale czasem może się przydać. I warto też dodać, że upgrade procesora G4 do 1,4 GHz kosztuje około 390 dolarów, do tego dochodzi wymiana karty graficznej na jakiegoś rozsądnego Radeona... myślę, że jeśli nie zajmować się profesjonalnie fotoszopieniem, to Mini mógłby wystarczyć?

Jako alternatywę do mini na Allegro wypatrzyłem coś takiego:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46642150

Sylwiusz
01-04-2005, 12:32
Jeszcze warto dodać, że Mini ma pamięć DDR i USB 2.0 - drobiazg, ale czasem może się przydać. I warto też dodać, że upgrade procesora G4 do 1,4 GHz kosztuje około 390 dolarów, do tego dochodzi wymiana karty graficznej na jakiegoś rozsądnego Radeona... myślę, że jeśli nie zajmować się profesjonalnie fotoszopieniem, to Mini mógłby wystarczyć?
Jesli nie za duzo takich "heavy" aplikacji, to Mini moglby oczywiscie styknac. Sam sie zastanawiam czy nie kupic go jako drugiego do domu dla mojej 1/2, bo ostatnio za czesto chcemy jednoczesnie siadac do PM G4 :-) A co do Pamieci DDR - to owszem bedzie szybsza, ale wlasnie dlatego na tych kartach G4 daje sie 2MB szybkiej pamieci podrecznej, ktora w sporym stopniu niweluje praktyczne roznice. USB 2.0 kupilem do mojego PM za 30 zl, 4-portowe :-) W kazdym PM sa 3 lub 4 64-bitowe gniazda PCI, dzieki ktorym mozna sobie rozbudowywac niektore rzeczy z czasem. Ja np. okupilem sobie kontroler Serial-ATA, ktory sam w sobie nie jest szybszy od normalnego, wbudowanego Ultra-ATA, ale pozwala na latwe zbudowanie macierzy RAID, ktora to jest systemowo obslugiwana przez OSX. Ja przeliczylem i sie okazalo, ze moj G4 tak rozbudowany + Radeon 8500 wyszly mi okolo ceny podobnie wyposazonego Mini, a mozliwosci jednak wieksze. Trzeba tez pamietac, ze Radeon jesli idzie o prace, to tylko o okolo 10% przyspiesza dzialanie interfejsu uzytkownika. Takie wiec rzeczy jak przewijanie w PSie nie zyskuja na tym za duzo w porownaniu do orginalnego Rage 128.


Jako alternatywę do mini na Allegro wypatrzyłem coś takiego:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=46642150
Bez dwu zdan bralbym wlasnie te alternatywe!

nevton
03-04-2005, 14:08
hmm co to bylo na tym allegro bo juz nie ma??

ale powiedzcie czy tak jak przewiduje do domku to mini ma sens??

moze i sa inne sensowniejsze rozwiazania ale tu taka malutka skrzyneczka nowiutka itp..

heretique
03-04-2005, 18:49
Z tego co pamiętam, był to PowerMac G4, 1.25 GHz, dużo RAMu (512 lub więcej), dysk też niemały - ogólnie maszynka zbliżona parametrami do Mini, ale dająca możliwości rozbudowy.

Ja puki co oglądam telewizję na komputerze - do Mini potrzebny byłby dosyć drogi zewnętrzny tuner na USB2. Jeśli wzrosną wymagania dyskowe (czasem montuję filmy) drugi dysk do mini tylko zewnętrzny. Wejście dźwiękowe - w Mini nie ma, znowu trzeba dokupywać pudełko...

Myślę, że gdyby komuś nie przeszkadzały te braki i gotów jest poświęcić wyśrubowane parametry i większe możliwości rozbudowy na korzyść względów estetycznych - zgrabne i niemal bezgłośne Mini byłoby super!

dosent
03-04-2005, 20:35
ale powiedzcie czy tak jak przewiduje do domku to mini ma sens??



chce postawic maka w domu do domowego uzytku i na wlasnej skorze sie przekonac czy spelni wszystkie moje wymagania (oprocz gier)oto one:
photoshop
internet
maile z glupotami*
mp3/ipod
edycje domowego wideo
divixy (tez na tv!!)
gg/skype/wideokonferencje internetowe*
czasami praca grafika/DTP w domu!!!!
* tu sie boje ze moge miec problemy


Postawiles gwiazdki w niewlasciwych miejscach :-) Problem bedziesz mial z Photoshopem, edycja wideo i DTP. Oczywiscie wszystko to zrobisz, tyle ze na mini zajmie to duzo wiecej czasu niz na porownywalnej konfiguracji PowerMac. Ja mam PowerBooka G4 1,33 GHz, 768 MB RAM, 12'' matryce, dysk 60 GB i powiem Ci, ze nadaje sie do wszystkiego o czym piszesz, z tym ze do tych trzech rzeczy moglby sie nadawac bardziej :-)

Ale czytalem na comp.sys.mac ze PB podlaczony do zew monitora i klawiatury pracuje jeko stacja robocza w studio DTP, wiec to chyba kwestia oczekiwan. Moze moje sa wygorowane :-)

Proponuje Ci rozejrzyj sie za ludzkim sprzedawca i popros o godzine sam na sam z mini. Pewnie nie pozwoli Ci zainstalowac aplikacji (chociaz, jak trafisz na BARDZO ludzkiego?) ale iMovie masz w systemie, przytachaj kamere cyfrowa, zrzuc sobei pare minut filmu i go poobrabiaj, wygeneruj plik wyjsciowy, przygotuj plytke DVD (iDVD tez masz w systemie) - to da Ci poglad co mozna mini zdzialac.

Warto ta droga, bo inaczej dolaczysz do rzeszy sfrustrowanych macuserow, ktorzy pierwszy komputer kupili 'bo wszyscy chwala' i teraz przezywaja rozczarowanie za rozczarowaniem. :-) Albo wiesz co, jestes spod Warszawy - mozemy sie umowic, pomacasz mojego PB i bedziesz mniej wiecej wiedzial czego sie po mini spodziewac :-)

pzdr

nevton
03-04-2005, 21:13
to jest jakis pomys ale nie bede sie klopotal (ani ciebie dosent-cie) dopoki nie nazbieram kasy...

heretique a cena??

acha ciekaw jestm czy do domowego video wystarczy pc jako serwer plikow??

czasy renderingow pomijam nie sa dla mnie wazne wazniejsze jest tempo ogladania preview sony Vegas na PC bardzo pozytywnie mnie zaskoczyl ciekawe jak tam final cut sie sprawuje
a co do speeda w photoshopie to 800mhz G4 mnie osobiscie wystarczy (pracowalem na takim)

heretique
04-04-2005, 14:12
Cena "kup teraz" wynosiła 4400 jeśli dobrze pamiętam. Trochę więcej od mini, a konfiguracja porównywalna parametrami (dysk na pewno szybszy), możliwości rozbudowy na pewno większe. Warto przyglądać się Allegro, od czasu do czasu wpada coś ciekawego, choć G4 od 1GHz w górę raczej niewiele (być może dlatego, że te się jeszcze bardzo nei zestarzały :-) ).

[ Dodano: Pon Kwi 11, 2005 7:12 pm ]
Dzisiaj rano padł mi pecet - zgasł kilka sekund po włączeniu (i sprawdziłem, że to nie zasilacz jest przyczyną).

Moja narzeczona sugeruje, że to przez to, że za dużo ostatnio mówię o makach i innych jabłkach ;-) Tak więc uważajcie ;-)

nevton
20-04-2005, 03:30
29-go ma wyjsc Tygrysek
http://www.apple.com/macosx/