PDA

Zobacz pełną wersję : Test D70 na www.kenrockwell.com



Tr0n
26-07-2004, 23:02
Kto jeszcze nie przeczytał i nie ma problemu z jezykiem Szekspira to polecam http://www.kenrockwell.com/nikon/d70.htm

Wiem że sa na grupie zwolennicy i przeciwnicy Kena ale ja lubię jego sposób pisania. W tekscie cikawe nie jest moze to dlaczego świetny jest D70 ;) (bo to wiemy ;):D) ale jak np uzyskac odpowiednik ISO 1600 albo 3200

Kaleid
26-07-2004, 23:15
Nie lubia go bo gosc podchodzi do tematu zupelnie na luzie, traktuje aparat jak narzedzie zgodnie z przeznaczeniem...i nie stawia oltarzykow N, C i podobnym. Rockwell jest tepiony glownie przez onanistow sprzetowych.

BartekIgnasiak
27-07-2004, 08:49
przeciez D70 ma iso1600

Tr0n
27-07-2004, 09:28
Bo oczywiście chodzi o ISO 3200 i 6400 ;)

Ayot
27-07-2004, 21:21
Nie lubia go bo gosc podchodzi do tematu zupelnie na luzie, traktuje aparat jak narzedzie zgodnie z przeznaczeniem...i nie stawia oltarzykow N, C i podobnym. Rockwell jest tepiony glownie przez onanistow sprzetowych.

Czasami jest jednak tak wyluzowany, że traci poczucie rozsądku... :lol: http://www.kenrockwell.com/tech/raw.htm

Dla porównania: http://194.100.88.243/petteri/pont/pdf/How_to/o_RAW_workflow/_RAW_workflow.pdf

Sylwiusz
28-07-2004, 09:10
Nie bede wnikal w sprawy techniczne porownania RAW vs JPEG, bo to dla mnie oczywiste, ze prawidlowo skonwertowany RAW da "wyciagnac" z obrazu wiecej niz JPEG. Jednak Ken ma racje co do jednej przewagi JPEGa nad RAW - czas. Kilku moich znajomych, fotografow slubnych, ktorzy przeszli na cyfre robi zdjecia wlasnie w JPEGu. Sprawa jest prosta - gdyby chcieli "bawic" sie w RAW, to taniej wyszloby im uzycie negatywow :-) Zalozmy, ze na calodniowy slub idzie okolo 400 fotek. Liczac po minimum 3 minuty na jedna fotke (zakladam, ze nie lecimy wszystkiego automatem, tylko w kazdym zdjeciu chcemy cos tam ciut poprawic...), to wyjdzie razem jakies 20 godzin pracy. Nie mowie, ze z JPEGami nie trzeba nic robic, ale jednak to mniej czasu, powiedzmy polowa tego co dla RAW, czyli 10 godzin. Zakladajac, ze godzina mojej pracy jest warta powiedzmy okolo 25zl, to akurat mam te 10 rolek Portry 400 czy NPH z wolaniem :-) Poza tym na takich imprezach jak slub balbym sie, ze "zapedze" sie i nagle zabraknie mi jmiejsca na kartach pamieci, no chyba ze bedzie ze mna asystent, ktory od razu bedzie zgrywal prace do notebooka. Niestety moja asystentka robi na slubach, jako moja druga reka, zdjecia cz-b, wiec nie mialaby na to czasu :-)

admin
28-07-2004, 09:18
Tez foce sluby Sylwiuszu i od przesiadki na cyfre robie to do RAW (wczesniej), teraz do NEF. Nie wyobrazam sobie juz pracy na jpg'ach i to nie tylko dlatego ze nie mam zaufania do aparatu w 100% (co rowniez ma miejsce) ale rowniez dlatego ze nie zawsze mam czas na wczesniejsze sprawdzenie miejsca sesji, swiatla i innych elementow. NEF daje mi komfort i spokoj. Mam w tej chwili dwa dyski po 1GB i data bank. Odchodzi problem z brakiem miejsca. Czas to oczywiscie argument nie do odparcia. Dla kogos kto sie uprze, mozna zrobic wsad w C1Pro, choc soft ten kosztuje majatek. Ja radze sobie tasmowo w NC i 400 zdjec o ktorych mowisz, faktycznie zajmuje mi okolo dnia pracy. Dla mnie jednak, biednego zuczka fotografisty, nie jest to czas stracony ;)

Sylwiusz
28-07-2004, 09:35
Hmmm... dobrze wiedziec, ze tez robisz sluby, b ja wlasnie pierwszy raz bede to robil na cyfrze i zbieram opinie tu i owdzie. Bede mogl napisac do Ciebie z paroma pytaniami na priv? ;-) Co do konwersji RAW, to pobawilem sie troche trialem C1 SE i to by mi wystarczylo w zupelnosci, ladnie zrobione przetwarzanie wsadowe, ale to jednak 250$... A jak sprawuje sie z przetwarzaniem wsadowym NC 4.1? Bo konwertery dodawane "gratis" do aparatow to smiech jesli idzie o przetwarzanie wiekszej ilosci RAW - mozna sie zachlastac. Najgorzej, ze uzywam Maca i nawet nie mam od kogo pozyczyc NC zeby sobie poprobowac co i jak sprawnie w nim idzie :-)
Moze jednak zmienie zdanie co do RAW? Nic, chyba musze pojsc pod kosciol na "lapanke" jak bede juz mial D70 i samemu poprobowac co i jak :-) Potem trial C1 SE... W sumie i tak D70 z 18-70 + C1 SE wyjda taniej niz sam *istD z DA 16-45 :lol:

admin
28-07-2004, 09:46
Zapraszam serdecznie Sylwiuszu. Sluze pomoca w moim skromnym zakresie. Przede wszystkim nie lekcewaz brakow cyfry. Kulejacy w roznych sytuacjach balans bieli polozyl juz niejednego fotografiste w jpg-u ;)

Niestety koszt C1 jest dobijajacy... Jest to jednak oprogramowanie ktore jako jedyne (ze znanych mi) wspolpracuje z wsadem przy obrobce NEF. NC niestety nie ma opcji wsadu. Jest wygodna obsluga Multi Window ale to nie wsad... NC mozesz sciagna na Mac'a ze stron Nikona (rejestracja numerem aparatu - nie masz jeszcze D70, wiec jak chcesz sprobuje sciagnac dla Ciebie i wystawie na ftp'a). Program jest bardzo intuicyjny, choc zdania na temat C1 vs NC sa podzielone... Jak zwykle ;)

Po zakupie D70 pierwsza rzecz jaka zrobilem to lapanka :D

Sylwiusz
28-07-2004, 10:17
Zapraszam serdecznie Sylwiuszu. Sluze pomoca w moim skromnym zakresie. Przede wszystkim nie lekcewaz brakow cyfry. Kulejacy w roznych sytuacjach balans bieli polozyl juz niejednego fotografiste w jpg-u ;)
Juz to przezylem w *istD ;-) Na samym poczatku mialem problem, bo AWB dawal mi zimny odcien cery. Potem okazalo sie, ze trzeba bylo przestawic WB na lampe bl. i bylo OK. Ale w sytuacjach swiatla mieszanego to rzeczywiscie robi sie trudniejsze, jest wiec nad czym myslec...


Niestety koszt C1 jest dobijajacy... Jest to jednak oprogramowanie ktore jako jedyne (ze znanych mi) wspolpracuje z wsadem przy obrobce NEF. NC niestety nie ma opcji wsadu. Jest wygodna obsluga Multi Window ale to nie wsad... NC mozesz sciagna na Mac'a ze stron Nikona (rejestracja numerem aparatu - nie masz jeszcze D70, wiec jak chcesz sprobuje sciagnac dla Ciebie i wystawie na ftp'a). Program jest bardzo intuicyjny, choc zdania na temat C1 vs NC sa podzielone... Jak zwykle ;)
Zeby C1 SE kosztowal 100$ to mozna by sie powaznie zastanowic a tak to wolalbym dolozyc nieco i kupic calego Photoshopa CS :-P Nie rozumiem jak to jest z NC? Bo wszedzie, gdzie czytalem to jest on platny. Czyzbym cos jednak przeoczyl? I dzieki za propozycje, ale nie chce zabierac Ci czasu, tym bardziej, ze moze juz jutro bede mial D70 :-)


Po zakupie D70 pierwsza rzecz jaka zrobilem to lapanka :D
Tez tak mysle, ze to najmadrzejsza rzecz, zeby wyprobowac w praktyce nowy sprzet a ludzie beda zachwyceni, ze beda mieli wiecej zdjec za friko :-)

admin
28-07-2004, 10:29
Sylwiuszu, NC jest platny (nie ma go w pakiecie z D70)... Koszt oscyluje w granicach 100 bugsow. Za chwile wrzuce Ci na ftp'a wersje 4.1 (juz sie ciagnie) - jak sciagniesz to daj znac, wrzuce Ci kolejne 30MB z updaterem do wersji 4.1.2 I tak bedzie Ci to potrzebne po zakupie.

Przypominam adres ftp://digital.pl Katalog nazwe Sylwiusz. Uzbroj sie w cierpliwosc. Soft wazy okolo 30MB, podobnie jak updater :)

Sylwiusz
28-07-2004, 10:40
Wow! Jestes boski! Dzieki, poprubuje sobie zatem szybciej niz pozniej ;-) A moze jeszcze wiesz skad wziac pare NEFow, to bym jeszcze dzisiaj pocwiczyl sobie? I widze, ze nie przywidzialo mi sie jednak, ze NC jest platny :-)

admin
28-07-2004, 10:56
Idzie troche jak "krew z nosa" bo ciagne oba softy. Potrwa to jeszcze chwile. Jesli chcesz podesle Ci ze dwa NEF'y slubne do testow (wrzuce do katalogu).

Sylwiusz
28-07-2004, 11:19
Caly zamieniam sie w cierpliwosc :-)

Anonymous
28-07-2004, 14:41
Pozwolilem sobie podsluchac i tez polaczyc sie z FTP :-)

Czy to jest przypadkiem wersja na Maca?

admin
28-07-2004, 14:51
Tak, to wersja na Mac'a. Dopiero teraz lezy pelna na serwerze. Wlasnie laduje tam update do wersji 4.1.2 Prosze o informacje jak sciagniecie Panowie, bowiem mam zablokowane 75MB na serku ;) Wieczorkiem wrzuce jakies NEF'y do zabawy.

BartekIgnasiak
28-07-2004, 15:08
a co to za rozszerzenie .sit?

Picia
28-07-2004, 15:20
"sit" to plik spakowany na MAC'u programem o nazwie StuffitDeLuxe lub podobnym.

pozdrówka

BartekIgnasiak
28-07-2004, 15:23
czyli sciagnalem wersje dla maca???

Picia
28-07-2004, 15:27
Tak. A na pececie to raczej nie będzie "banglać" (działać)

pozdrawiam

BartekIgnasiak
28-07-2004, 15:30
a jest do sciagniecia tez na winde na serwerze?

Picia
28-07-2004, 15:31
Z tego co widziałem to raczej nie, ale najlepiej pytaj Admina.

admin
28-07-2004, 15:51
Kurza doopa, braklo mi na serku miejsca. Sylwiuszu, sciagnij 4.1 a jak bedzie po wszystkim daj znac. Wrzuce updatera.

Wersja na winde lezala z dwa miechy i nikt sie nie pytal... :) Teraz nie ma. Moze wrzuce nieco pozniej bo musze odzyskac troche miejsca na dysku (samo forum juz mi pozarlo koope zasobow)...

BartekIgnasiak
28-07-2004, 16:03
bylbym wdzieczny, i te pare nefow

admin
28-07-2004, 16:11
Spoko, niech Sylwiusz sciagnie swoje, dam Ci v. okienkowa i NEF-y :)

BartekIgnasiak
28-07-2004, 16:18
jak zawsze zyczliwy Piotr.... dzieki

Sylwiusz
28-07-2004, 16:19
Drogi Adminie. Wielkie dzieki za pomoc, juz sie zabieram do testowania obu plikow. Za pare NEFow ze slubu tez bede potwornie wdzieczny :-)

admin
28-07-2004, 16:37
Sylwiuszu, updater moze byc uszkodzony. Pod koniec transferu braklo mi miejsca na serwerze. Za chwile wrzuce ponownie, z tym ze musze skasowac NC. Jesli nie pojdzie, odezwij sie lub sciagnij za kilkanascie minut popprawny updater ;) Tymczasem potestuj 4.1

Updater juz jedzie na serek ;)

BartekIgnasiak
28-07-2004, 16:39
Piotr... rozumiem ze jak wrzucisz to dasz znac?

Sylwiusz
28-07-2004, 16:51
Rzeczywiscie 4.1 zainstalowal sie ladnie, 4.1.2 w ogole sie nie odpala... OK, to poczekam az przjedzie pelny 4.1.2 na ser :-)

admin
28-07-2004, 17:06
Icemaster, jasne ;) Tez bedziesz musial na raty - najpierw 4.1 a pozniej update do 4.1.2

Sylwiuszu, jeszcze 35% ;) Jak zobaczysz na serku, sciagaj.

BartekIgnasiak
28-07-2004, 17:08
spoko, u mnie szybko idzie, wiec nie bedzie za dlugo zalegalo

Sylwiusz
28-07-2004, 17:18
Sciagnalem update ponownie, ale znowu cos nie tak po rozpakowaniu. Nie bede Ci juz moze tym zawracal glowy, wyglada na to, ze jutro bede mial D70, wowczas prosto z Nikona pociagne sobie upgrade. A juz dzisiaj pocwicze w domu NC 4.1, za co serdeczne dzieki :-)

admin
28-07-2004, 17:22
Sylwiuszu, bo jeszcze zostalo 5%. Napisze jak wejdzie caly.

admin
28-07-2004, 17:25
Ok. Jest caly update 4.1.2

admin
28-07-2004, 17:57
Icemaster, zapraszam do twojego katalogu, czeka NC. Daj znac jak sciagniesz.

Tr0n
28-07-2004, 17:59
prosto z Nikona pociagne sobie upgrade.

Numerki masz w watku o skradzionych D70 wiec mozesz scagac juz dzisiaj soft :)

admin
28-07-2004, 18:01
Nie zaryzykowalbym... :)

admin
28-07-2004, 18:02
Zreszta zalozylem konto dla nikon.org.pl Mozna spokojnie pisac do mnie a ja dam dostep. Na razie trzymam jako rezerwe ;)

BartekIgnasiak
28-07-2004, 18:15
ok bylem lekko zajety, juz zaczalem sciagac

moze dorzucisz jeszcze pare nefow?

admin
28-07-2004, 18:30
Za pare minut, no moze okolo 20 bedziesz mial update do 4.1.2 Juz sie laduje. Dam znac jak wejdzie w calosci.

Sylwiusz
28-07-2004, 21:33
Dziekuje, juz wszystko posciagalem! Hehe, zainstalowalem NC i czuje sie jak w domu! Jest bardzo podobny interfejsem uzytkownika do NikonScana, ktorego uzywalem kiedys z moim Nikonem Coolscanem III :-) Super!

admin
28-07-2004, 21:42
Ciesze sie ze jestes zadowolony. Bardzo intuicyjne dzialanie. Wywalam NEF-y i update NC. Milego dzialania na plikach, wkrotce swoich ;)