PDA

Zobacz pełną wersję : Windows 7 który?



manfred
24-10-2009, 09:04
Witam serdecznie mam pytanie odnośnie wersji 64 czy 32 bity dla fotografa jak to w ogóle ma jakieś znaczenie. Przy piwie a wiecie jak to jest przy nadmiernych ilościach wczoraj staraliśmy się przeforsować zalety 64 w stosunku do 32 . A jakie jest wasze zdanie jaka wersje zakupić?

pebees
24-10-2009, 09:15
Rozwój podąża w kierunku 32 czy 64 bitów? No właśnie. Dlatego, jeśli tylko sprzęt pozwala - 64 bity. :D

manfred
24-10-2009, 09:17
Sprzęt pozwala i tak na 4gb ramu pracował xp. może czas na fajerwerki.

Crowley
24-10-2009, 10:38
32 bitowa wersja działa z 4GB RAM ale i tak nie potrafi ich poprawnie zaadresować. Żeby w pełni wykorzystać te 4 gigabajty trzeba zainstalować system 64 bitowy. Dodatkowo 32 bitowy system w ogóle nie będzie widział więcej niż 4GB, więc odpada możliwość rozbudowy. Win7 x64 ma ograniczenia w zależności od wersji (Starter tylko 2 GB, Home basic 6, Home Premium 16, a wyższe 192 (u nas dostępne są chyba tylko od Home Premium z górę, więc problem praktycznie odpada).
Natomiast jeśli chodzi o wersję, to Professional ma ten bajer, że posiada zainstalowany... Windows XP SP3, w razie gdyby trzeba było coś starszego odpalić. Poza tym nie ma w nim chyba jakichś bardziej przydatnych dodatków, więc gdybym miał kupować, to pewnie padło by na 64 bitową Siódemkę Home Premium.
Swoją drogą wczoraj instalowaliśmy u kolegi 7 Professional i pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Sporo żwawszy od Wiśty. Ja planuję przesiadkę w tym tygodniu, zobaczymy co z tego będzie.

Articool
24-10-2009, 10:45
W wersji BOX przy instalacji jest możliwy wybór czy to wersji 32 czy 64bitowej, więc jak nie będzie wszystko hulało na 64bitowej to można przeinstalować ;] Tylko kosztuje dwa razy tyle co OEM, ale jeśli bym się zdecydował to raczej na BOXa w wersji Home Premium 64bity.

mrpawcio
24-10-2009, 11:20
Pozwolę sobie zadać lamereskie pytanie... Czy możliwość zainstalowania wersji 64 bitowej wiąże się z posiadaniem jakiś konkretnych podzespołów w komputerze?

Gusioo
24-10-2009, 11:24
Pozwolę sobie zadać lamereskie pytanie... Czy możliwość zainstalowania wersji 64 bitowej wiąże się z posiadaniem jakiś konkretnych podzespołów w komputerze?
Tak. Procesora 64 bitowego.

manfred
24-10-2009, 11:27
Piszecie Windows 7 Professional to jest Ultimate? Już się gubię w tych windach.

Articool
24-10-2009, 11:28
Home Premium, Professional, Ultimate - Takie są dostępne u nas na rynku.

Tutaj masz porównanie wszystkich wersji Link (http://windows7forum.pl/wersje-systemu-windows-7-omowienie-i-porownanie-t-126.html)

Gusioo
24-10-2009, 11:34
Piszecie Windows 7 Professional to jest Ultimate? Już się gubię w tych windach.
http://www.microsoft.com/windows/windows-7/compare/default.aspx


Win7 x64 ma ograniczenia w zależności od wersji (Starter tylko 2 GB, Home basic 6, Home Premium 16, a wyższe 192 (u nas dostępne są chyba tylko od Home Premium z górę, więc problem praktycznie odpada).
Chętnie bym poczytał źródło tych rewelacji.


Natomiast jeśli chodzi o wersję, to Professional ma ten bajer, że posiada zainstalowany... Windows XP SP3, w razie gdyby trzeba było coś starszego odpalić.
To też jest bardzo ciekawe. Poczytaj: http://www.microsoft.com/windows/windows-7/features/windows-xp-mode.aspx

Hint: wirtualizacja.

gluzmen
24-10-2009, 11:42
polecam
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart

yakoop
24-10-2009, 11:44
Od kilku miesięcy używam win7 x64 do obróbki zdjęć - i wiem że to najszybsze rozwiązanie jakie oferuje nam MS. Odpowiednio zoptymalizowany win7 x64 z photoshopem cs4 x64 daje na prawde wydajne efekty :).

stig
24-10-2009, 11:55
Od kilku miesięcy używam win7 x64 do obróbki zdjęć - i wiem że to najszybsze rozwiązanie jakie oferuje nam MS. Odpowiednio zoptymalizowany win7 x64 z photoshopem cs4 x64 daje na prawde wydajne efekty :).A ja bym chcial w koncu zobaczyc gdzies porownanie wydajnosci miedzy jakims XP 32-bit z Shopem 32-bit, a Win7 64-bit z Shopem 64. Jakos dotychczas nikt chyba nie pokusil sie o taki test na takim samym sprzecie, a to chyba dosc istotne, zeby "zwirtualizowac" te wydajnosc. "Szybszy" -- malo kiedy znaczy tyle samo dwoch roznych ludzi. Oczywiscie mowie o tescie, w ktorym udzial bierze tylko procesor i pamiec, bo wiadomo ze operacje dyskowe raczej niewiele przyspiesza (jesli w ogole).
Tez mysle o przesiadce na Win7 64-bit, ale nie zrobie tego zanim nie pojawi sie 64-bitowa wersja Nikon Capture, bo w zasadzie tylko podczas pracy z tym programem, czekam na komputer. Photoshop, InDesign, czy inne, pracuja normalnie i na ich efekty dzialania nie musze czekac, zebym z kolei potrzebowal iles tam szybszego systemu.

lookash
24-10-2009, 14:55
Sam chetnie zobaczylbym taki test. A niedlugo jak zainstaluje 7ke na moim macu to pewnie tez potestuje jak wyglada praca w PS na obu systemach. Ale to z czystej ciekawosci bo skakanie miedzy systemami mnie nie jara a osx jest dla mnie po prostu przyjemniejszy w codziennej pracy :)

sradek
24-10-2009, 15:03
Czy ta wersja 64bit windowsa 7 wymusza instalowanie oprogramowania 64bitowego?

yakoop
24-10-2009, 15:26
Stig, dla mnie szybszy znaczy tyle, że otwieram duży tiff i miele go stworzoną przez siebie akcją. Różnica kilku sekund w porównaniu z wersją 32bit (niestety na viscie). Operacji dyskowych rzeczywiście nie przyspiesza, jednak pozwala na zainstalowanie np. 8gb czy 16gb ramu i użycie go (np. w polowie) jako ramdysku (mimo ze temp photoshopa tez jest przechowywany w ram'ie to przechowywanie aktualnie obrabianych zdjęć też przyspieszy czas zapisu). Pomijajac fakt przechowywania tam np. temp'a firefoxa, ktory wtedy otwiera sie w niecale 0.5s :). Niebawem przeprowadze takie testy... jak tylko sezon slubny mi sie skonczy.

stig
24-10-2009, 15:38
Stig, dla mnie szybszy znaczy tyle, że otwieram duży tiff i miele go stworzoną przez siebie akcją. Różnica kilku sekund w porównaniu z wersją 32bit (niestety na viscie).Jesli akcja trwa kilkanascie sekund, to te kilka sekund, to jest duzo, ale jesli np. dwie minuty -- to raczej psu na bude. No i tego wlasnie nie napisales -- te kilka sekund roznicy to w stosunku do jakiego sumarycznego czasu?



Operacji dyskowych rzeczywiście nie przyspiesza, jednak pozwala na zainstalowanie np. 8gb czy 16gb ramu i użycie go (np. w polowie) jako ramdyskuTakie rzeczy akurat mozna i pod XP zrobic, z dodatkowym, darmowym programikiem. :) Co prawda po XP trzeba przezynaczyc caly nadmiarowy (w stosunku do 4 GB) RAM na ten RAM dysk, ale generalnie wielkiej roznicy i tak nie bedzie, bo 4 GB i tak wystarcza (jak na razie).

Gusioo
24-10-2009, 16:35
Czy ta wersja 64bit windowsa 7 wymusza instalowanie oprogramowania 64bitowego?
Nie. 64bity są kompatybilne wstecz.

Laku
24-10-2009, 18:00
Ostatnio wywaliłem Viste w pierony i się zastanawiam jaki system zakupic pozwólcie więc że sie podepnę pod temat bo mam trochę wątpliwości w związku z tym co już napisaliście:


Tak. Procesora 64 bitowego.

Intel E8400 styknie?


Nie. 64bity są kompatybilne wstecz.

Czyli PS CS2 będzie śmigał ok?

NX2 w siódemce jakoś się przymuli w stosunku do NX2 w Viście??
na Viście przy 4MB RAM (czyli de facto 3,52 bo tyle pokazywał system) działał ok jak na moje potrzeby

No i jak z kalibrowaniem monitora? NEC Spectraview Profiler + eyeone display2 będzie kompatybilny?
Pytam bo np. w viście mi odmówił zainstalowania oprogramowania do neostrady a nie chcę wydać 4 stów żeby się potem okazało że nie da rady skalibrować monotora.

Jak macie jakieś doświadczenia to piszcie :)

Gusioo
24-10-2009, 18:10
Intel E8400 styknie?
Tak.


Czyli PS CS2 będzie śmigał ok?
Tak (pod warunkiem, że jest kompatybliny z W7).

Laku
24-10-2009, 18:20
Tak (pod warunkiem, że jest kompatybliny z W7).

A tego to akurat nie wiem:confused:
są wersje kompatybilne i niekompatybilne czy o coś innego tu chodzi?

Gusioo
24-10-2009, 18:23
A tego to akurat nie wiem:confused:
są wersje kompatybilne i niekompatybilne czy o coś innego tu chodzi?
Chodzi oto, że program jak jest starszy to może nie działać z nowym systemem. Na przykład PS 7 nie działa z Vistą - znaczy działa, ale kuleje i o odinstalowaniu nie ma mowy, trzeba ręcznie kasować pliki.

Wejdź na stronę Adobe i poszukaj informacji. Powinna być jakaś lista, co działa, a co nie.

jarek_wt
24-10-2009, 18:50
A tego to akurat nie wiem:confused:
są wersje kompatybilne i niekompatybilne czy o coś innego tu chodzi?

Program niekompatybilny z Win7 albo wogóle nie będzie działał, albo bedzie działał niestabilnie. Np. NX Capture
Program kompatybilny będzie działał pod Win7 ale nie wykorzysta jego wszystkich możliwości. Np. NX Capture 2 w obecnej wersji.
Porogram kompatybilny przez duże "K" (lub "C" :)) "wycisnie" z Win7 co się da, a powinien być dostępny w wersjach 32 i 64 bity. Np NX Capture 2 w "planach" :
http://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/45271/c/241/r_id/127724

Ciekawe czy Nikon, (a raczej firma które pisze oprogramowanie) pokusi się o certyfikat Microsoft pod Windows7

Tok'Ra
02-11-2009, 10:44
Strasznie się ludziska napalili na ten W7. PC World Computer na okładce ma napisane:" Windows 7 to odpicowana Vista". A ja przeczytałem licencję i łysy włos się jeży. Użytkownik decyduje się na przekazanie standardowych informacji o komputerze. Zakres i rodzaj tych informacji nie jest do końca określony. Przy aktywacji Microsoft otrzyma informację o oprogramowaniu i komputerze. Dalej jest napisane, że mają prawo te informacje przekazać osobom trzecim. Mają prawo kasować mi na dysku. Hmm... jakie mają kryteria podczas skanowania i ustalenia złośliwego oprogramowania, czy też nieautoryzowanego oprogramowania, by zdalnie je kasować - do czego zastrzegają sobie prawo w licencji. Od kiedy to system operacyjny ma decydować na moim własnym komputerze, czego mogę używać, a czego nie? Powiedzmy, że przez przypadek skasują mi ważną dokumentację czy zdjęcia. Wtedy odpowiadają do wartości zapłaconej tylko za system operacyjny. Microsoft zastrzega sobie w dodatku w licencji prawo do aktualizacji funkcji sprawdzania oprogramowania w komputerze. Hmm... w jednym punkcie podaje się warunek aktywacji jakim jest w praktyce identyfikacja użytkownika poprzez komputer, oprogramowanie, połączenia z serwerem czasu, a innej linijce sami sobie zaprzeczają, pisząc, że nie wykorzystają tej informacji do identyfikacji Licencjonobiorcy, ani do kontaktowania się z nim, a jeszcze w innej, że mają prawo te informacje przekazać osobom trzecim. System posiada mechanizm, przez który Microsoft może "naprawić", "usunąć", "wyłączyć" wszystko to, co uzna za stosowne - i wszystko może "sprawdzić". Microsoft napisał też w licencji do systemu operacyjnego, że udostępnia własne usługi Internetowe. Następnie zostało napisane, że może je dowolnie zmienić lub zakończyć ich świadczenie. Jako uzytkownicy systemu operacyjnego musimy obowiązkowo zgodzić się na te usługi internetowe, podczas których bez powiadomienia nastąpi połączenie z komputerami Microsoft. W trakcie tych połączeń, zostają przekazywane "informacje". Hmm... podczas instalacji muszę się zgodzić na usługę Teredo, przesyłającą informacje na serwery Microsoft... No i kolejny kwiatek - dlaczego aż tak bardzo firmie Microsoft zależy na aktualizacji oprogramowania... odpowiedzialnego za obsługę nadajnika/odbiornika podczerwieni w moim komputerze:mrgreen:, że podczas instalacji systemu operacyjnego muszę aż na to wyrazić zgodę? Będą sprawdzać, czy używam żarówek energooszczędnych? :mrgreen: Dalej...Microsoft pobiera informacje o użytkowniku celem... umożliwienia przysyłania ofert promocyjnych.:mrgreen: Dalej... Microsoft może informacje zebrane z mojego komputera wykorzystać do ... ulepszania swojego oprogramowania.:mrgreen: Te informacje (nie do końca możemy być pewni ich ograniczonego zakresu) mogą też udostępniać osobom trzecim.:mrgreen: Ciekawe, jak też rozumieć zapis, który mówi, że Licencjonobiorca nie może obchodzić ograniczeń technicznych oprogramowania? Taki przykładowo generator liczb pseudolosowych w W7 ma prymitywne widmo i tak na prawdę nim nie jest. Ochrona wygenerowanego hasła i czy szyfrowanie w W7 - to pozory - a licencja wyraźnie nie pozwala, by to naprawić i być autentycznie chronionym. Jeżeli mechanizm weryfikacji czy identyfikacji oprogramowania zostanie rozpracowany przez hakerów, może zostać wykorzystany jako kolejna dziura systemu operacyjnego do penetracji dysku twardego użytkownika. Nie ma się więc nad czym podniecać, jeśli idzie o nowinkę jakim jest W7. Stary dobry XP jeszcze przez jakiś czas będzie lepszy pod wieloma względami.

Gusioo
02-11-2009, 11:51
A ja przeczytałem licencję i łysy włos się jeży.
Chyba pierwszy raz w życiu to zrobiłeś.


Przy aktywacji Microsoft otrzyma informację o oprogramowaniu i komputerze.
Szczególnie, że aktywacji dokonujesz zaraz po instalacji - to o jakim oprogramowaniu MS otrzyma informację?


Mają prawo kasować mi na dysku.
I pewnie mają prawo zastrzelić Twojego kota?


Stary dobry XP jeszcze przez jakiś czas będzie lepszy pod wieloma względami.
Przeczytaj licencję.

Dalej nie czytałem, bom dopiero co monitor czyścił, a może robił to MS - muszę zerknąć w licencję.

Tok'Ra
02-11-2009, 12:00
Chyba pierwszy raz w życiu to zrobiłeś.
Szczególnie, że aktywacji dokonujesz zaraz po instalacji - to o jakim oprogramowaniu MS otrzyma informację?
I pewnie mają prawo zastrzelić Twojego kota?


Za kota bym zabił:mrgreen: Ale nie zdziwiłbym się, gdybyś w tym systemie znalazł ukrytą instrukcję, coś w stylu kill cat a poleciałby dir :mrgreen:
Jest napisane w licencji wyraźnie, że kasują - to kasują, bo mają prawo. Tak - pierwszy raz przeczytałem licencję do W7. Dobrze, że tylko w maszynie wirtualnej, a nie na dysku...

Gusioo
02-11-2009, 12:04
Jest napisane w licencji wyraźnie, że kasują - to kasują, bo mają prawo.
Ale co kasują? Zdjęcia babci?

Czym różnią się prawa MS w maszynie wirtualnej od tych na dysku?

Tok'Ra
02-11-2009, 13:32
Czym różnią się prawa MS w maszynie wirtualnej od tych na dysku?
Niczym. Z maszyny tylko łatwiej dziadostwo pogonić :mrgreen: